علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال چیست ؟

سعی داریم علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای در انواع یخچال های اسنوا، دوو، سامسونگ و … را بررسی کنیم، این بررسی می تواند علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر ها را نیز پوشش دهد .

اگر یخچال و فریزر خود را باز کنید تا یک آبمیوه خنک بردارید و یا اینکه از کشوی میوه‌ها، میوه‌ای انتخاب نمایید، ممکن است با یک مشکل بزرگ مواجه شوید و آن هم جمع شدن آب در کف یخچال است. درست است که وجود آب به تنهایی مشکل حادی به نظر نمی‌رسد، اما دیده شدن آن درون یخچال و یا جمع شدن آب زیر جامیوه‌ای خبر از وجود خللی در این سیستم می‌دهد که باید بررسی شود. با استادکار همراه باشید تا به بررسی علت جمع شدن آب در یخچال بپردازیم. پیشنهاد میکنم مقاله برچسب انرژی یخچال را برای دریافت اطلاعات بیشتر بخوانید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

علت جمع شدن آب در یخچال چیست؟

جمع شدن آب در کف دستگاه شما هرگز نشانه خوبی نیست، اما این اتفاق در بسیاری از یخچال‌ها شایع است و معمولاً به راحتی حل می شود که در ادامه علت جمع شدن آب در یخچال را بررسی خواهیم کرد:

علت جمع شدن آب در کف یخچال اسنوا، دوو و سامسونگ
لوله تخلیه مسدود شده یکی از علت های جمع شدن آب در زیر یخچال است.

لوله تخلیه مسدود شده است

لوله تخلیه مسدود یکی از چند علت جمع شدن آب در یخچال است. سوراخ تخلیه در انتهای دیواره پشتی یخچال قرار دارد که چیزی شبیه به ناودان و یا V شکل است. این سوراخ می‌تواند با مواد غذایی مسدود شده باشد.
بر رفع انسداد این سوراخ، وسیله‌ای که تیز نبوده و قابلیت خمیدگی داشته باشد، بیابید و با دقت سوراخ مسدود شده را باز کنید. سپس مقداری مایع ضد عفونی کننده و گندزا درون آن ریخته و آلودگی‌ها را به طور کامل تمیز نمایید.

بیشتر بخوانید رله استارت یخچال چیست ؟

همچنین اگر در پایین یخچال و فریزر خود آبگیر را مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد مشکل جمع شدن آب در یخچال  شما رخ خواهد داد. در شرایط عادی در طول روز، هیتر سیستم روزی چند بار روشن و خاموش می‌شود تا یخ‌های انباشته شده روی کویل‌ها را ذوب شود.
هنگامی که یخ ذوب می‌شود، آب به داخل لوله تخلیه هدایت شده که در قسمت پایین یخچال به داخل یک تابه تخلیه منتهی می‌شود. در آنجا گرما آب را تبخیر می‌کند. اما اگر لوله تخلیه مسدود شده باشد، آب به راحتی سرریز شده و درون یخچال جمع می‌شود و سرانجام راه خود را به پایین پیدا می‌کند. شما باید زهکشی مسدود شده را پاک کنید که ممکن است با غذا مسدود شده و یا یخ زده باشد. ریختن کمی آب داغ درون تخلیه باعث پاک شدن آن شده و مشکل را برطرف می‌کند.

لوله تخلیه مسدود شده است
چنانچه لاستیک درب یخچال مشکلی داشته باشد، هوای گرم مرتب به دورن یخچال نفوذ پیدا کرده و سبب جمع شدن آب در زیر یخچال می شود.

لاستیک درب و تعریق

هنگامی که غذای گرم را درون یخچال قرار می‌دهید، تعریق درون یخچال زیاد می‌شود. از طرفی اگر متوجه خیس شدن دیوارهای یخچال شده‌اید ، احتمالاً مشکلی در مورد واشر‌های درب وجود دارد. واشرهای لاستیکی اطراف بازوی درب هنگام بسته شدن درب، از ورود هوا به داخل یخچال جلوگیری می‌کند. اگر هوای گرم بیرون مدام به درون یخچال نفوذ پیدا کند، دیواره‌ها چگالش را تجربه خواهند کرد. در نهایت رطوبت سبب پیدایش قطرات آب می‌شوند که از پایین دیوارها عبور کرده و در قسمت پایین دستگاه جمع می‌شود. تعویض واشرهای و لولاهای خراب شده با لاستیک‌های نو راه‌کار حل این مشکل است.
همچنین لازم است تا از تراز بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید باید پایه‌های جلویی را تنظیم نمایید.

بیشتر بدانید نحوه تعویض هیتر المنت یخچال

آب سردکن

اگر مخرن آب چکان دستگاه، در داخل یخچال تعبیه شده باشد، احتمال تجمع آب در زیر یخچال وجود خواهد داشت. دستگاه آب سردکن می‌تواند اتصال شلنگ بدی داشته باشد یا لوله‌هایی که آب را داخل محفظه اصلی می‌ریزند، سوراخ شده باشد. این نشتی می‌تواند آشکار بوده و یا این که در زیر پنل‌ها پنهان شده باشد. اگر خودتان نمی‌توانید مشکل را مشاهده کنید، با یک تعمیرکار حرفه‌ای مشورت نمایید.

علت جمع شدن آب پوشیده شدن اپراتور (تبخیرکننده) از یخ می باشد
یک ظرف آب شکسته درون یخچال، می تواند سبب چکه کردن آب و جمع شدن آن در یخچال شود.

آب ریختن

اگر به راحتی نمی‌توانید مشکلی را برای یخچال خود پیدا کنید، اما هنوز شاهد جمع شدن آب در دستگاه هستید، بهتر است علت جمع شدن آب در یخچال را با توجه به بدیهیات بررسی کنید. اگر یک ظرف آب بطری، به ویژه از نوع بزرگ که پیچ و تاب زیادی هم دارد،

درون یخچال خود قرار داده‌اید، می‌تواند عاملی برای جمع شدن آب در یخچال باشد. ظرف را بررسی کرده که نشتی نداشته و یا درب آن به خوبی بسته شده باشد. حتی ممکن است حین حمل و نقل شکسته و هم اکنون آب را درون یخچال شما تجمیع کرده باشد. چند قطره در اینجا و آنجا می‌تواند با گذشت زمان منجر به گودال‌های بزرگ شود. می توانید در زمینه تعمیرات یخچال نحوه تعویض لامپ یخچال را مطالعه کنید .

پوشیده شدن اپراتور (تبخیرکننده) از یخ

اگر یخچال شما هنگام کار وزوز کرده اما سرد نمی‌شود، احتمال پوشیده شدن اواپراتور از یخ وجود دارد که از جمله علتجمع شدن آب در یخچال محسوب می‌شود. در این حالت افزایش دما برای یخ زدایی توسط دیفراست انجام نمی‌شود. در این حالت هوا نمی‌تواند از فن عبور کرده و یخچال را خنک نماید.
در این وضعیت می‌بایست از عملکرد درست کمپرسور اطمینان حاصل نمایید. سپس پوشش اواپراتور را برداشته و وضعیت آن را چک کنید.

جمع شدن آب زیر جامیوه‌ای یخچال

جمع شدن آب در زیر جامیوه‌ای یخچال نیز یکی از مشکلات رایج در این سیستم است که می‌تواند از علل مختلفی نشات بگیرد:

 • سنسور دیفراست یخچال مشکل دارد
 • در هیتر یا المنت اختلالی پیش آمده است
 • ترموفیوز خراب است
 • مسیر مجرای خروجی گرفته یا یخ زده است

دیفراست از ترموفیوز، ترمودیسک، سنسور و المنت تشکیل می‌شود و خلل در این سیستم به معنای وجود مشکل در یکی از این قطعات است که باید بررسی شوند. چنانچه اگر در خروجی آب، یخ مشاهده کردید، می‌بایست دیفراستی که زیر جامیوه‌ای قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید. به این منظور باید کاور یخچال باز شده تا دیفراست را چک نمایید.

سخن پایانی

همان‌طور که خواندید، جمع شدن آب در یخچال مشکلی متداول است که برای هر یخچالی رخ می‌دهد که این مشکل به راحتی برطرف خواهد شد. همچنین لازم است تا حین بررسی یخچال، برای ایمنی بیشتر، یخچال را خاموش کرده و از برق بکشید تا هر گونه خطر را دور کنید.

منابع: groupiranservice.com | hunker.com

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.