۴ علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری + راه حل

چرا آبگرمکن روشن نمیشه؟ این سوالی است که شاید بسیاری از افراد برای استفاده از آب گرم از خود بپرسند. اما اینکه چرا آبگرمکن روشن نمیشود دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. گاهی اوقات آبگرمکن جرقه نمی زند و روشن نشدن مشعل آبگرمکن تبدیل به علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌شود. البته این تنها دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری نیست اما جرقه نزدن آبگرمکن و کار نکردن جرقه زن آبگرمکن می‌توانند دلیل روشن نشدن آبگرمکن باشند. اگر می‌خواهید بدانید که چرا آبگرمکن دیواری روشن نمیشود، با ما در این مطلب از استادکار همراه شوید.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

سیستم‌های گرمایشی مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها برای تامین آب گرم مورد نیاز خود استفاده نمایید که یکی از آن‌ها، آبگرمکن دیواری است. اما این بدان معنی نیست که همیشه می‌توانید از این سیستم گرمایشی استفاده کنید، چرا که گاهی این سیستم به درستی کار نمی‌کند و روشن نمی‌شود. لذا برای استفاده از آب گرم مورد نیاز خود می‌بایست علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را جویا شوید.

بیشتر بدانید آبگرمکن خورشیدی چیست و چگونه کار می‌کند؟

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
بسیاری از افراد از آبگرمکن دیواری برای تامین آب گرم خود استفاده می کنند که البته ممکن است گاهی این سیستم با مشکل مواجه شود.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری در حالت کلی به چهار عامل مرتبط می‌شود:

۱- جرقه نزدن آبگرمکن

مهم‌ترین علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌تواند کار نکردن جرقه زن این سیستم باشد. درست است که جرقه زدن در آبگرمکن دیواری، سیستمی بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است، اما همین سیستم اگر به خوبی و به درستی کار نکند، آبگرمکن روشن نشده و عملا شما نمی‌توانید آب گرم مورد نیاز خود را تامین نمایید. الکترودی در این سیستم تعبیه شده است که در صورت عدم قرارگیری به طور استاندارد، عمل جرقه زنی به طور صحیح صورت نمی‌گیرد. به عنوان مثال، فاصله استاندارد میان نوک الکترود و مشعل موجود در آبگرمکن باید حدد ۹ میلی‌متر باشد. رعایت نکردن این فاصله، چه به میزان بیشتر و چه به میزان کمتر، به معنی جرقه نزدن آبگرمن است.

بیشتر بدانید تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار چیست؟

جرقه نزدن آبگرمکن
یکی از مهم ترین علت های روشن نشدن آبگرمن دیواری، جرقه نزدن سیستم است که برای رفع این مشکل می‌بایست الکترود آن را بررسی نمود.

۲- رسوب موجود در نوک الکترود

رسوب موجود در نوک الکترود نیز می‌تواند به علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری تبدیل شود. از آنجایی که الکترود برای جرقه زدن و روشن شدن آبگرمکن دیواری بسیار مهم است، وجود رسوب روی آن و یا کثیف شدنش به طور مستقیم روی این فرایند تاثیر می‌گذارد. برای برطرف کردن این مشکل می‌بایست نوک الکترود را تمیز کرده و عمل رسوب زدایی از آن را به طور صحیح و بدون آسیب رساندن به الکترود انجام دهید. توجه داشته باشید الکترود در صورت خراب شدن مانند سایر قطعات جرقه زن چون وایر، فندک، پیزوالکتریک و… نیاز به تعویض دارد. پس خوب است طی انجام فرایند رسوب‌زدایی از یک استادکار حرفه‌ای کمک بخواهید.

رسوب موجود در نوک الکترود
الکترود برای جرقه زدن آبگرمکن نقش بسیار مهمی را بازی می کند، لذا وجود رسوب در آن می تواند عمل روشن شدن آبگرمکن را دچار مشکل نماید.

۳- روشن نشدن شمعک موجود در آبگرمکن

چگونه روشن نشدن شمعک را تشخیص دهیم؟ اگر دکمه مخصوص روشن کردن آبگرمکن را فشار می‌دهید، سیستم جرقه می‌زند و گاز هم خارج می‌شود اما با روشن شدن آبگرمن بلافاصله سیستم خاموش می‌شود، باید به شما بگوییم که شمعک آبگرمکن شما مشکل دارد و می‌بایست برای استفاده از آبگرمکن، شمعک را تعمیر نمایید.

بیشتر بدانید علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان چیست؟

روشن نشدن شمعک موجود در آبگرمکن
اگر بعد از روشن کردن آبگرمکن، سیستم به سرعت خاموش شد، باید شمعک را مورد بررسی قرار دهید.

البته روشن نشدن شمعک خود می‌تواند به دلایل زیر بستگی داشته باشد:

 • بسته بودن شیر پروانه‌ای
 • گرفتگی نازل شمعک
 • گرفتگی صافی شمعک

نکته: گاهی برخی از افراد به منظور برطرف نمودن گرفتگی شمعک از سوزن استفاده می‌کنند. باید به شما بگوییم که انجام این کار به منزله آسیب رساندن به شمعک است، چرا که به این ترتیب قطر نازل را که بسیار کم است گشاد می‌کنید و به طول کلی عملکرد شمعک را مخدوش خواهید نمود.

۴- معیوب بودن واشر یا دیافراگم

معیوب بودن واشر یا دیافراگم نیز از علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری محسوب می‌شود. با پاره شدن واشر و یا فرسوده شدن دیافراگم، شما چاره‌ای جز تعویض این قطعات نخواهید داشت. به این منظور بهتر است به شیوه زیر عمل نمایید:

 1. در ابتدا لازم است تا شیرهای ورودی آب سرد و گاز به سیستم را ببندید.
 2. سپس به آهستگی تمامی لوله‌ها و اتصالات مانند شیلنگ‌های گاز، لوله‌های مسی و… را از آبگرمکن جدا نمایید.
 3. از پیچ‌گوشی چهارسوی مناسبی به منظور باز کردن پیچ‌های کاربراتور استفاده نمایید.
 4. اکنون واشر فرسوده را بیرون کشیده و آن را با یک واشر نو جایگزین نمایید.
 5. تمامی مراحل را برای بستن پیچ‌ها و جاگذاری اتصالات طی نمایید و آبگرمکن را به شکل اولیه خود بازگردانید.

بیشتر بدانید دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن دیواری بوتان

سایر علت‌های روشن نشدن آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری لزوما علت‌های فنی مربوط به آبگرمن نیستند، بلکه دلایل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند مانع کار کردن این سیستم شوند.

 • بسته بودن شیر ربع گرد گاز برای ورود گاز به لوله‌ها
 • قطع بودن گاز که گاه ممکن است نادیده گرفته شود
 • گرفتگی صافی آب
 • گرفتگی شیپوره رگلاتور آب
 • گرفتگی و یا معیوب بودن دیافراگم رگولاتور آب
 • گرفتگی لوله‌هایی مانند لوله دیافراگم، مبدل گرمایی و …

سخن پایانی

بدون تردید امروز بسیاری از فراد از آبگرمکن‌های دیواری برای تامین آب گرم مصرفی خود استفاده می‌کنند. چنانچه قادر به روشن کردن این سیستم گرمایشی نبودید، علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را جست‌و‌جو کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید. البته پیشنهاد ما به شما این است که برای اطمینان از پیمودن صحیح این فرایند حتما از یک استادکار حرفه‌ای در این زمینه کمک بخواهید.

منبع: fanikara.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.