چوب و کفپوش مناسب برای گرمایش از کف

قبلا درباره معایب و محاسن سیستم گرمایش از کف صحبت کردیم. اگر تصمیم دارید از این سیستم ها استفاده کنید یا پیش از این در مورد نصب آن تحقیق می کردید، دانستن اینکه کفپوش مناسب برای گرمایش از کف چیست اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به پوشش روی گرمایش از کف پرداخته می شود تا علاوه بر اینکه کفپوشی مناسب انتخاب کنید، در هدررفت انرژی نیز صرفه جویی های لازم را داشته باشید. با استادکار همراه باشید .

سیستم گرمایش از کف

در روزهای گذشته مطلب نسبتا مفصلی در استادکار منتشر شد که در آن معایب و محاسن سیستم گرمایش از کف را بررسی کردیم. قبل از اینکه مطلب پیش رو را مطالعه کنید، توصیه می کنیم آن مطلب را بخوانید تا آشنایی بهتری با این سیستم پیدا کنید.

احتمالا شما هم بعد از مطالعه آن مطلب، به این فکر افتاده اید که سراغ سیستم گرمایش از کف بروید. به شما تبریک می گویم چون تصمیم دارید یک قدم به سمت مدرن کردن منزل خود، افزایش راندمان انرژی و افزایش سطح رفاه خانواده خود کمک کنید. ناگفته پیداست که انجام چنین تغییرات نسبتا اساسی در سیستم خانه، نیازمند بررسی و تحقیق زیاد است. علاوه بر این باید پیش از هر اقدامی، تمام جوانب کار را سنجید و با کارشناسان مجرب مشورت کرد و بعد از آن تصمیم نهایی را گرفت و اقدام برای ایجاد تغییر را شروع کرد.

سیستم های گرمایش از کف موجب افزایش راندمان انرژی و افزایش سطح رفاه خانواده می شود
سیستم های گرمایش از کف موجب افزایش راندمان انرژی و افزایش سطح رفاه خانواده می شود

تغییر سیستم گرمایشی به گرمایش از کف

تغییر سیستم گرمایشی منزل به سیستم گرمایش از کف یک تغییر بسیار مهم است. برای اینکه بخواهید چنین تغییر مهمی ایجاد کنید، بهتر است همه جوانب را بسنجید. یکی از مهمترین مسائلی که باید در نظر داشته باشید کفپوش مناسب برای گرمایش از کف است. دانستن این که چه کفپوشی برای این سیستم مناسب است به شما کمک می کند نگاه صحیحی به حدود میزان هزینه احتمالی پروژه داشته باشید و زمان حدودی پایان کار را تخمین بزنید.

اگر در حال حاضر از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید، این مطلب اهمیت بیشتری برای شما دارد. این امر چه به لحاظ ایمنی، چه به لحاظ بهداشتی و چه به لحاظ اقتصادی برای شما بسیار مهم است که بدانید کفپوش مناسب برای گرمایش از کف کدام است. با انتخاب کفپوش مناسب شما نه تنها رفاه خانواده را بالاتر می برید، بلکه در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید و راندمان سیستم مورد استفاده در منزل خود را هم افزایش می دهید.

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که محدودیتی در نوع کفپوش مورد استفاده از منازلی که از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنند وجود ندارد. مطمئن باشید گرمای تولید شده توسط این سیستم به هیچ کدام از مدل های کفپوش آسیبی وارد نمی کنند؛ البته به شرط اینکه این کفپوش ها استاندارد باشند و به صورت استاندارد کار گذاشته شده باشند.

دانستن اینکه چه کفپوشی برای این سیستم مناسب است به شما کمک می کند نگاه صحیحی به حدود میزان هزینه احتمالی پروژه داشته باشید و زمان حدودی پایان کار را تخمین بزنید
دانستن اینکه چه کفپوشی برای این سیستم مناسب است به شما کمک می کند نگاه صحیحی به حدود میزان هزینه احتمالی پروژه داشته باشید و زمان حدودی پایان کار را تخمین بزنید

بررسی بهترین کفپوش مناسب برای سیستم گرمایش از کف

نکته بسیار مهم اینجاست که کفپوش مناسب برای گرمایش از کف کفپوشی خواهد بود که بهترین خروجی را در اختیار شما قرار می دهد. در ادامه بهترین کفپوش هایی که می توان برای سیستم گرمایش از کف انتخاب کرد را بررسی خواهیم کرد.

  • سنگ، سرامیک و خانواده آنها

کاشی، سرامیک، سنگ و دیگر اعضای این خانواده بهترین و مناسبترین کف پوش ها برای سیستم گرمایش از کف به شمار می روند. این کفپوش ها رسانای بسیار خوب گرما هستند و از هدر رفت گرمای تولید شده در سیستم گرمایش از کف جلوگیری می کنند. این کفپوش ها همچنین می توانند به خوبی گرمای دریافتی را به محیط بیرون منتقل کنند.

البته باید توجه داشته باشید که ضخامت سنگ، سرامیک و… بسیار مهم است. اگر از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید، سراغ کفپوش های سنگی / سرامیکی ضخیم نروید.

اگر از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید، سراغ کفپوش های سنگی / سرامیکی ضخیم نروید
اگر از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید، سراغ کفپوش های سنگی / سرامیکی ضخیم نروید
  • چوب و پارکت

اگر سیستم گرمایش از کفی که استفاده می کنید از نوع خیس نیست و بخار آب تولید نمی کند، کفپوش های چوب و پارکت هم برای شما مناسب هستند. توجه داشته باشید همانطور که قبلا در مطالب مرتبط با این کفپوش ها خواندیم، پارکت و چوب انواع مختلفی دارد و همه انواع آن برای منازلی که از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنند، مناسب نیستند.

چوب های پرداخت شده که در بازار به چوب مهندسی مشهور هستند، بهترین نوع چوب برای استفاده در این سیستم ها به شمار می رود. این چوب ها رسانای خوبی هستند. اگر از کفپوش چوبی استفاده می کنید، سراغ چوب های با چگالی بالاتر بروید.

چوب های پرداخت شده که در بازار به چوب مهندسی مشهور هستند، بهترین نوع چوب برای استفاده در این سیستم ها به شمار می رود
چوب های پرداخت شده که در بازار به چوب مهندسی مشهور هستند، بهترین نوع چوب برای استفاده در این سیستم ها به شمار می رود
  • لمینت

اگر می توانید سیستم خود را روی ۲۷ درجه ثابت نگه دارید، پارکت لمینت برای سیستم گرمایش از کف هم کفپوش مناسبی خواهد بود. قبل از خرید لمینت برای کف منزل، مشخصات رسانایی گرمایی آن را از فروشنده بخواهید و با انواع دیگر کفپوش ها مقایسه کنید. در بعضی از موارد لمینت ها رسانای گرمای بهتری هستند.

نصب کفپوش لمینت

نصب کفپوش لمینت (این خدمت موقتا غیرفعال است)

  • نصب کفپوش لمینت کف
  • تعمیر و لق‌گیری لمینت
  • تعمیر و تعویض کفپوش‌های خراب و پوسیده
  • انواع کفپوش ضد آب، طرح چوب، عایق صوتی
دریافت این خدمت از استادکار
  • کفپوش PVC

کفپوش هایی که توسط چسب خمیری یا صنعتی نصب می شوند، در مقابل گرما مقاومت خود را از دست داده و مناسب سیستم گرمایش از کف نیستند. کفپوش های PVC از همین نوع هستند و عایق حرارت بودن آنها نیز این کفپوش ها را مناسب سیستم های گرمایش از کف نمی کند.

  • ساروج

ممکن است شما هم برای اولین بار باشد که این کلمه را می شنوید. ساروج متریال اصلی یک نوع دیوار پوش / کفپوش ایرانی است که از ترکیب خاک رس و آهک تهیه می شود. این کفپوش معمولا در کوره پخته می شود و بعد از پولیش کاری در ساختمان های مختلف به کار می رود.

ساروج پولیش خورده برای سیستم های گرمایش از کف خیس که بخار آب تولید می کنند بسیار مناسب است. این ماده در مقابل آب و بخار آب مقاوم است و در عین حال رسانای بسیار قوی گرما به شمار می رود. البته استفاده از ساروج در همه مناطق متداول نیست و ممکن است در شهری که شما زندگی می کنید، سخت بتوانید آن را پیدا کنید.

ساروج پولیش خورده برای سیستم های گرمایش از کف خیس که بخار آب تولید می کنند بسیار مناسب است
ساروج پولیش خورده برای سیستم های گرمایش از کف خیس که بخار آب تولید می کنند بسیار مناسب است.
  • اسلیت

اسلیت هم از خانواده سنگ است اما از خانواده سرامیک نیست. این ماده معدنی در بخش های مرکزی ایران کاربرد زیادی دارد. کفپوش های اسلیت هم مناسب سیستم های گرمایش از کف هستند چون بیشتر خاصیت های سنگ های دیگر را دارا هستند. مهمترین ایراد اسلیت ها، تنوع پایین رنگ و طرح آنها نسبت به دیگر اعضای خانواده سنگ است.

جمع بندی

نمی توان با قاطعیت گفت که کدام کفپوش برای سیستم گرمایش از کف مناسبتر است. باید نکاتی مثل اقلیم، نوع سیستم گرمایش از کف و مسائل اقتصادی را کنار هم در نظر گرفت. توصیه می کنیم قبل از اقدام برای تهیه کفپوش حتما با یک متخصص مشورت کنید.

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.