راهنمای کامل رفع شوره آجر؛ چطور شوره نمای آجری را از بین ببریم؟

55

آجر از دیرباز یکی از مصالح مقاوم و پرکاربرد در ساختمان‌سازی بوده است. کاربرد گسترده آن را می‌توانید در چینش مدولار قطعات آجر در دیوارچینی تا رنگ و بافت نوستالژیک نماهای ساختمانی مشاهده کنید. اما این متریال کاربردی نیز همانند سایر مصالح ساختمانی در شرایط نامطلوب از آسیب مصون نخواهد بود. یکی از این آسیب‌ها سفیدک یا شوره آجر است که احتمالا آن را به شکل لکه‌های سپید رنگ بر روی دیوارهای آجری دیده اید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره علت و راه‌های برطرف کردن شوره در نماهای آجری بیشتر بدانید.

شوره آجر چیست؟

سفیدک یا شوره آجر لکه سپید یا خاکستری رنگی است که در اثر رسوب کریستالی برخی نمک‌ها درون یا روی آجر پدیدار می‌گردد. البته این پدیده تنها مختص سطوح آجری نیست؛ شوره یا سفیدک را می‌توان بر روی سطح بتن، سنگ، اندودها و سایر مصالح بنایی مشاهده نمود. در واقع، ذرات نمک‌های موجود در ساختار متخلخل آجر همراه با رطوبت خود را به سطح می‌رسانند و پس از تبخیر آب، به صورت رسوب بلوری بر جای می‌مانند. شوره آجر می‌تواند به صورت یک پدیده سطحی بر روی نمای خارجی مصالح یا نشانگر ضعف ساختاری و زوال تدریجی مصالح ساختمانی باشد.

شوره آجر:رسوب کریستالی سپید یا خاکستری رنگ برخی نمک‌ها بر روی آجر
شوره آجر می‌تواند در فاز اجرا یا در مدت بهره‌برداری از ساختمان رخ دهد.

دلایل شوره زدن آجر

شوره یا سفیدک آجر بسته به شرایط ساخت، رطوبت و دما می‌تواند با شدت‌های متفاوت بر روی سطوح داخلی و خارجی ساختمان بروز یابد. شکل‌گیری شوره آجر به سه شرط زیر وابسته است:

 • حضور نمک‌های محلول در آب
 • حضور رطوبت برای جابجایی نمک‌های محلول
 • جابجایی نمک‌ها درون یک ساختار متخلخل
علت بروز سفیدک در مصالح بنایی
ساختار متخلخل مصالح بنایی، از جمله آجر، مستعد بروز سفیدک یا شوره است.

رویهم رفته، شوره آجر از لحاظ ساختار شیمیایی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 • سفیدک کربناتی
 • سفیدک سولفاتی
 • سفیدک کلروری
 • سفیدک نیتراتی

شوره زدن آجر ممکن است طی فرآیند ساخت و ساز یا در اثر آسیب‌های ایجاد شده در طول بهره‌برداری از ساختمان رخ دهد. پیش از انتخاب راهکار مناسب برای زدودن شوره آجر ابتدا باید با کمک متخصصان ماهر نوع و علت بروز آن را بیابید.

نمک‌های عامل سفیدک یا شوره آجر
نمک هایی که موجب بروز شوره آجر می‌شوند

راه‌های پیشگیری از بروز شوره آجر

 1. پوشش‌های آب‌گریز نانو: با اجرای پوششی از رزین‌های ضدآب و بی‌رنگ نانو بر روی سطوح آجری می‌توان از جذب آب توسط آنها جلوگیری کرد. این پوشش‌ها از جابجایی رطوبت درون مصالح بنایی پیشگیری می‌کنند.
 2. لایه‌های آب‌بند: با اجرای لایه‌های آب‌بند، مانند ورق‌های پلی‌اتیلن، بین دیواره آجری و خاک می‌توان اثر مویینگی و ورود نمک‌ها از خاک به درون آجر را کاهش داد.
 3. ساخت و ساز اصولی و باکیفیت: اجرای صحیح فلاشینگ (درپوش‌ها، سایبان‌ها و…) و عایق‌بندی رطوبتی مناسب (ایزوگام، قیر و گونی و…) خطر ورود آب به دیوارها را به حداقل می‌رساند.
 4. محوطه‌سازی درست: با نصب صحیح تجهیزات آبیاری و انتخاب مکان مناسب برای کاشت گیاهان می‌توانید از نفوذ آب در مصالح متخلخل پیشگیری کنید.
 5. تهویه مناسب هنگام اجرای ملات و دوغاب: با استفاده از تهویه مکانیکی برای خشک کردن ملات و دوغاب می‌توانید شکل‌گیری خلل و فرج را در ساختار این مصالح کاهش دهید.
 6. بندکشی با ملات پرمایه و ابزارزنی درست: استفاده از ملات پرمایه و متراکم و پرداخت صحیح بندکشی با ابزار نفوذ آب و جابجایی نمک‌ها را کاهش می‌دهد.
 7. افزودنی‌های ملات: امروزه افزودنی‌های شیمیایی گوناگونی برای بهبود روانی ملات طراحی و به بازار عرضه شده‌اند. این افزودنی‌ها میزان آب مصرفی ملات را کاهش داده و سبب کاهش تخلخل آن می‌گردند.
 8. نگهداری صحیح مصالح بنایی: برای پیشگیری از جذب رطوبت زمین توسط مصالح بنایی بهتر است آنها را بر روی پالت‌های چوبی بچینید. همچنین روی مصالح را با پوشش‌های ضدآب بپوشانید تا آب باران و برف درون آنها نفوذ نکند.
پیشگیری از بروز شوره آجر
هدایت صحیح آب و رطوبت در ساختمان عامل مهمی در پیشگیری از بروز شوره است. این امر با اجرای اصولی فلاشینگ و ایزولاسیون رطوبتی مناسب محقق می‌شود.
پیشگیری از نشت آب و شوره‌زدگی در مصالح بنایی با اجرای صحیح دیتیل‌های محوطه‌سازی
نشت آب ناشی از آبیاری فضای سبز در دیوارهای آجری زمینه‌ساز بروز سفیدک یا شوره آجر

ریشه‌یابی شوره یا سفیدک در نمای آجری ساختمان

پیش از اقدام به زدودن سفیدک آجر از سطح نما ابتدا باید ریشه آن را بیابید. به عبارت دیگر، زدودن شوره به خودی خود درمان این مشکل نیست. تا زمانی که معضل نفوذ رطوبت و جابجایی نمک‌ها در دیوار آجری حل نشود، فرآیند شوره‌زدگی دوباره تکرار خواهد شد. پس به نکات زیر برای پیدا کردن سرچشمه شوره‌زدگی در نماهای آجری توجه داشته باشید.

 1. عمر ساختمان را تخمین بزنید. اگر عمر ساختمان کمتر از یک سال است، منشاء شوره آجر احتمالا به فرآیند ساخت (مواد سازنده آجر، نگهداری مصالح بنایی، آب مصرفی و…) برمی‌گردد. اگر عمر ساختمان بیشتر از یک سال است، بهتر است به دنبال راه‌های محتمل برای نشت آب بگردید. زیرا در این حالت، سفیدک آجر معمولا ناشی از نفوذ آب در اجزای ساختمانی از یک منبع جدید است.
 2. محل بروز شوره آجر را بررسی کنید. با بررسی محل بروز این پدیده می‌توانید علت نشت آب را پیدا کنید و به چگونگی نفوذ رطوبت در دیوار آجری پی ببرید. در این باره، کاربری، نحوه و زمان استفاده از ساختمان را نیز مد نظر قرار دهید.
 3. وضعیت آجرها را بررسی کنید. شوره آجر می‌تواند ناشی از ترک‌خوردگی و ضعف ساختاری آجر باشد. با ارزیابی وضعیت آجرکاری و کیفیت بناکاری می‌توان علت نفوذ رطوبت را پیش‌بینی نمود.
 4. کیفیت ساخت را بررسی نمایید. با ارزیابی مقاطع دیوار و دیتیل‌های ساختمانی (جزییات اجرایی) می‌توانید به راه‌های احتمالی نفوذ رطوبت و نمک‌ها پی ببرید. جزییات فلاشینگ و محل اتصال دیوارها و بام را بازبینی کنید. بدین ترتیب می‌توانید شدت شوره‌زدگی و اقدامات احتمالی برای مقابله با آن را برآورد نمایید.
 5. آجرها را مورد آزمایش قرار دهید. در صورت امکان انجام آزمون‌های فنی و تخصصی، می‌توان نوع و میزان نمک‌های موجود در مصالح را از طریق گزارش‌های آزمایشگاهی تعیین کرد.
 6. همه راه‌های احتمالی نفوذ آب را بررسی کنید. برای رفع شوره آجر ابتدا باید به راهکاری برای جلوگیری از نفوذ آب در ساختمان بیندیشید. راه‌های احتمالی نفوذ آب عمدتا عبارتند از: میعان بخار آب در دیوار، ترکیدگی لوله‌های آب، آسیب‌دیدگی عایق رطوبتی، اجرا نکردن بلوکاژ و…
علت شوره‌زدگی نما
برای یافتن علت شوره‌زدگی به کاربری، زمان استفاده، عمر ساختمان و جزییات اجرایی توجه کنید.
بررسی وضعیت آجرکاری برای پیدا کردن علت شوره‌زدگی در مصالح بنایی
شوره آجر می‌تواند ناشی از ترک‌خوردگی و ضعف ساختاری آجر باشد. کیفیت بناکاری و اجرای جزییات نیز نقش پررنگی در بروز این مشکل ایفا می‌کند. انجام آزمون‌های فنی و تخصصی نیز در یافتن ریشه این مشکل سودمند خواهد بود.
بررسی کیفیت ساخت و کنترل جزییات اجرایی برای تشخیص علت شوره آجر
بازبینی جزییات فلاشینگ، محل اتصال دیوارها و بام و ایزولاسیون رطوبتی برای ریشه‌یابی سفیدک زدن آجر

روش‌های رفع شوره یا سفیدک آجر

۱- آبپاشی با فشار (واترجت)

اگر منشاء شوره در آجر وجود نمک‌های محلول در آب باشد، شستشوی نمای آجری با جریان پرفشار آب این لکه‌های سپید را پاک خواهد کرد. نمای آجری پس از نماشویی با واترجت باید به خوبی خشک گردد. چون در غیر این صورت، آب باقی مانده بر روی سطح می‌تواند باعث جابجایی نمک‌ها و بروز دوباره شوره‌زدگی شود.

۲- برس‌زنی خشک

ساده‌ترین روش برای زدودن شوره ناشی از نمک‌های محلول در آب برس‌زنی نمای آجری است. شوره آجر را می‌توان با سایش سطح به وسیله یک برس سیمی از روی نما پاک کرد.

۳- ماسه‌پاشی خشک (سندبلاست)

با سایش نمای آجری از طریق ماسه‌پاشی می‌توان نمک‌های رسوب کرده بر روی سطح را پاک نمود. اما توجه داشته باشید که این کار با افزایش خلل و فرج سطح آجر و ملات بندکشی جذب آب آنها را بالا می‌برد. پس بهتر است پس از سندبلاست، یک یا چند لایه رزین ضدآب نانو بر روی سطح نما اجرا شود.

۴- شستشو با اسید

استفاده از محلول رقیق سرکه (اسید استیک + آب گرم) راهکاری ساده برای زدودن شوره آجر است. سرکه نسبت به مواد شیمیایی صنعتی ضرر کمتری داشته و معمولا در خانه‌ها در دسترس است. محلول اسید کلریدریک (جوهر نمک) و آب با نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک و آب با نسبت ۱ به ۹ نیز برای رفع شوره آجر بکار می‌روند. برای انتخاب اسید مناسب ابتدا باید نوع سفیدک آجر را مشخص نمایید. برخی نمک‌ها می‌توانند با اسیدها وارد واکنش شده و فرآیند شوره‌زدگی را تشدید یا تکرار نمایند. برای مثال، اسید کلریدریک ماده مناسبی برای رفع سفیدک کربناتی نیست. زیرا نمک‌های کربناتی با آن واکنش داده و دوباره به صورت شوره روی نمای آجری رسوب می‌کنند. نکته آخر اینکه پس از شستشو با اسید می‌بایست سطح نما را آب تمیز بشویید.

پیش از اقدام به رفع شوره آجر ابتدا باید نوع و منشاء آن را بیابید.
زدودن شوره آجر از سطح نما درمان قطعی این مشکل نیست. شوره‌زدگی ابتدا باید توسط افراد متخصص ریشه‌یابی شود. تا زمانی که تمهیدی برای نشت رطوبت و جابجایی نمک‌ها نیابید، این پدیده تکرار خواهد شد.
شستشوی نما با واترجت برای زدودن شوره آجر
رفع شوره آجر با استفاده از جریان پرفشار آب (واترجت)
اجرای رزین ضدآب بر روی نما برای مقابله با سفیدک آجر
اجرای رزین ضدآب بر روی نما برای مقابله با سفیدک یا شوره مصالح بنایی

سخن پایانی

راهکارهای رفع شوره آجر می‌بایست در فصول گرم سال و زمانی که احتمال بارندگی کم است، اجرا شوند. تشخیص نوع و علت بروز سفیدک آجر و تمهیدات ترمیمی بعدی مستلزم بهره‌گیری از دانش و مهارت تخصصی است. اگر برای ترمیم و بازسازی نمای ساختمان نیاز به مشورت یا استفاده از خدمات تخصصی دارید، لطفا و حتما با متخصصان کاربلد استادکار در میان بگذارید.

منبع: nitterhousemasonry.com | gobrick.com

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
55 نظرات
 1. محمد می گوید

  بسیار مطلب خوب و کاملی بود. از شما ممنونم. بویژه اینکه منبع مطلب هم ذکر شده.

  1. غزل کوچنانی می گوید

   لطف داری محمد جان، خیلی خوشحالیم که براتون مفید واقع شده.

 2. فرهاد می گوید

  مطاب خوب و مفیدی بود ممنون

  1. غزل کوچنانی می گوید

   فرهاد جان ما هم خیلی خوشحالیم که این مطلب براتون مفید واقع شده.

 3. سید ابراهیم پیام می گوید

  سلام غزل جان واقعا ممنونم از مطلب مفید و کاملت خیلی بدرد من خورد من نقاش ساختمان هستم خیلی استفاده کردم و مفید بود

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام ابراهیم جان. سپاس از لطف و توجهتون. خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده.

 4. جلیل می گوید

  با سلام.ضمن تشکر از مطلب ارزشمند و کاربردی شما.. آیا امکان معرفی مشاور و استاد کار جهت رفع شوره و ایمن سازی آن براتون وجود داره؟خوشحال میشم در صورت امکان معرفی فرمایید. بازم سپاس

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام جلیل جان، از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید بینهایت ازتون سپاسگزارم. برای رفع شوره نمای ساختمان پیشنهاد میکنم سفارشتون رو در بخش خدمات بنایی از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار ثبت بفرمایید و پس از بازدید کارشناسی رایگان توسط متخصصی که بهتون معرفی میشه، در خصوص راهکار مناسب تصمیم بگیرید.

 5. فخرالدین می گوید

  سلام من تازه نمای ساختمان خودرا با اجرقرمزنسوز آذرخش در شهر گرمسیری برازجان استان بوشهرتمام کرده وتمام دستورات نماکاری وبند کشی را رعایت کردم ولی آجرها شوره نزده بلکه رنگ اصلی خود رااز دست داده وکمی سفید شده استبه نظرشما بهترین راه برای براق کردن آجرهای نمای ساختمان کدام است؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام فخرالدین جان. برای براق کردن سطح نمای آجر نسوز می‌تونید از انواع رزین و جلادهنده مخصوص آجر استفاده کنید. برای انتخاب نوع رزین حتما با یک استادکار نمای آجری مشورت کنید تا مطمئن بشید مشکل فقط رنگ‌پریدگی هست و شوره نیست. پیش از اجرای رزین شاید بهتر باشه با برس سیمی روی سطح نما را تمیز کنید.

 6. علی می گوید

  سلام داخل ساختمان رو طرح سنتی با آجر زدیم برای اینکه لکه های سیمان رو پاک کنیم از محلول رقیق کلر و آب استفاده کردیم الان که خشک شده خیلی شوره زده چی بزنیم شوره ها از بین بره

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام علی جان. توصیه میشه که پس از استفاده از محلول اسیدی روی نمای آجری، سطح رو با آب بشویید. حال که مدت زمانی از اسیدشویی سپری شده، پیشنهاد میکنم برس‌زنی خشک رو امتحان کنید (سطح آجری رو با یک برس سیمی زبر بسایید). از طرفی، باید مطمئن بشید که شوره آجر ناشی از واکنش نمک‌های موجود با اسید کلریدریک بوده و منشا دیگه‌ای مثل نشت آب و رطوبت در دیوار آجری نداشته باشه. در صورتی که شوره‌ با برس‌زنی خشک برطرف نشد، شستشو با آب میتونه راهکار بعدی باشه اما قبلش به نظرم حتما با یک استادکار نمای آجری مشورت کنید.

 7. مهران می گوید

  سلام به چه صورت میشه نوع سفیدک نمک رو تشخیص داد که هر اسیدی رو استفاده نکرد

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام مهران جان. تشخیص دقیق ساختار شیمیایی شوره از طریق نمونه برداری از سفیدک (طوری که در سطح خراشیدگی ایجاد نشود) و آزمایش‌های تخصصی امکان‌پذیر هست.

 8. رضا کبیری می گوید

  سلام خانم کوچنانی،حال شما؟۵۸ سالمه زود به زود احساس ادرار می کنم،اما قند هم ندارم،پروستات هم ندارم،چون آزمایش دادم و چیزی نبوده،میشه لطف کنید راهنمایی بفرمایین.ارادتمند رضا کبیری .

 9. سعید می گوید

  سلام. ممنون از لطف شما با این مطالب قشنگتون. برس که فرمودین استفاده کردم ولی متاسفانه به غیر از شوره ها مقداری از آجر را هم میکنه. چیکار کنم؟
  با تشکر

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و روزتون بخیر. برای جلوگیری از آسیب دیدن آجرها پیشنهاد میکنم از برس نرم‌تر مثل فرچه پلاستیکی یا جاروی معمولی استفاده بفرمایید.

 10. رضا می گوید

  سلام خانم حدود یک سال است که از استفاده از نمای آجری در ساختمان واقع در شهر دماوند میگذرد بعضی از قسمتهای آجرها که در معرض باران و یا برف هستند دچار شوره فراوان شده اند که ظاهر نما را ناخوشایند کرده است بنظر شما از چه محلولی استفاده کنیم که بتواند شوره مذکور را از بین ببریم ؟ ضمنا آجر نمای ساختمان ما مربوط به شرکت آذرخش میباشد . اگر مرکز فروش محلول رفع شوره میشناسید در تهران یا در دماوند معرفی بفرمایید . ممنون از شما .

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و روزتون بخیر. پیشنهاد میکنم در ابتدا تمهیداتی برای آبچکان درپوش‌ها و فلاشینگ نمای ساختمان بیندیشید؛ چون تا زمانی که نفوذ رطوبت به داخل نمای آجری تداوم داشته باشه، شاهد بروز شوره خواهید بود. محلول‌های شستشوی نمای آجری رو میتونید از فروشگاه‌های رنگ و رزین و ابزارفروشی‌ها تهیه بفرمایید. توصیه میکنم پیش از خریداری این محلول‌ها با یک استادکار نمای آجری مشورت بفرمایید.

 11. شهریار می گوید

  سلام ضمن عرض خسته نباشی..من آجرنمام از اول اصلا شوره نزد..ولی بعد از چند سال با آب بارون بعضی قسمتها به علت ابریز دیوار حالت چرک و تیره پیدا کرد یه نقاش ساختمان آوردم یه لایه پلی استر زد تقریبا خوب شد ولی فقط یکسال و سال بعد از پشت شوره زد و لایه پلی استر حالت پف شده پیدا کرد که با برداشتن لایه زیر اون پ از شوره بود مجبور شدم جاهای پف شده را بتراشم و با سرکه تقریبا شوره ها کمتر شده ولی چهره جالبی نداره…میخاستم ببینم برا همرنگ کردن این قسمتها با بقیه آجرها که سالم هستن از چه پودر یا رنگی استفاده کنم‌که دوباره از پشت شوره نزنه..ممنون

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و روزتون بخیر. برای اصلاح رنگ و پوشش آجرها میتونید از «رنگ‌های مخصوص آجر نمای ساختمان» استفاده کنید. برای رنگ‌آمیزی نما با این گونه رنگ‌ها حتما از یک فرد یا اکیپ متخصص کمک بگیرید، چرا که احتمالا شستشو یا برس‌زنی یا سندبلاست نما، بتونه‌کاری و ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده و اجرای سیلر و پرایمر مناسب از پیشنیازهای این کار باشند. نکته بعدی اینه که پیش از رنگ‌آمیزی علت بروز شوره و مسیر نفوذ رطوبت رو پیدا کنید و راهکاری برای اون بیندیشید؛ تا زمانی که امکان نفوذ آب در دیوار نما وجود داره، احتمالا هر سال پس از بارندگی شاهد بروز شوره خواهید بود و این ممکنه زحمات شما رو برای رنگ‌آمیزی نمای آجری به هدر بده.

 12. محسن محسنی می گوید

  با سلام دیوار ساختمان ما که با آجر گری ساخته شده از داخل ساختمان شوره زده به نظر شما اگه گچکاری کنیم مشکلی پیش میاد یعنی خراب میشه؟ و چکار کنیم که واسه رفع شوره ؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. وجود شوره روی دیوار آجر گری شما نشون می‌ده رطوبت به دلیلی درون بافت دیوار نفوذ کرده (ترکیدگی لوله، آسیب‌دیدگی ایزولاسیون رطوبتی کف و دیوار و سقف، اجرای نادرست فلاشینگ و…). تا زمانی که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت راهکاری پیدا نکنید، احتمال بروز شوره وجود داره و این موضوع می‌تونه در آینده اندود گچ روی دیوار رو هم خراب کنه. پیشنهاد می‌کنم پیش از گچکاری حتما از یک متخصص بنایی و ساختمان بخواید دیوار آجری رو بازدید بکنه و علت نشت رطوبت و بروز شوره رو پیدا و برطرف کنه.

   1. محسن محسنی می گوید

    علت بروز شوره بارونیه که بعد از دیوار چینی روش باریده آخه تقریبا دو سه ماه زیر بارون بوده و چون ایزو گام نبوده تا پایین خیس شده و شوره زده حالا به نظر شما اون شوره قبلی باز روی گچکاری تاثیر میزاره یا باید حتما همون شوره از بین بره البته الان دیگه ایزوگامش کردیم و دیگه هیچ گونه نمی وجود نداره

    1. غزل کوچنانی می گوید

     با این اوصاف اگر مطمئن هستید که مسیر نفوذ رطوبت به داخل دیوار مسدود و برطرف شده، با برس سیمی تا جایی که امکان داره شوره‌ها رو بسایید و سپس عملیات اندودکاری (اجرای اندود آستر، اجرای پلاستر رویه و…) رو شروع کنید.

 13. محمد رضا می گوید

  سلام خسته نباشید….من جدیدا خونه دارم میسازم که نمای بیرونیش اجر نماست…متاسفانه به خاطر کارنابلدی نما زن در بند کشی کارمون خراب شد و اجرها دچار سفیدک های ناشی از سیمان و اهک شدن که پاک کردنشون تقریبا محاله….بعضی ها میگن صبر کنید بهش افتاب بخوره تا تمام شوره ها و کثیفی هاش رو پس بده بعد تمیزکاری کنید و رنگ روغن و محافظ بزنید ولی من چشمام اب نمیخوره…میخواستم بدونم چاره ای وجود داره که بشه پاکش کرد چون خیلی تو ذوق میزنه..ایا محلول پاک کننده قوی وجود داره که سطح اجر رو پاک کنه؟؟؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و روزتون بخیر دوست عزیز. این طور که از صحبتتون متوجه شدم، شوره نمای آجری شما از نوع کربناتی هست و شستشو با فسفریک اسید و آب (1 قسمت اسید و 9 قسمت آب) می‌تونه راهکار سودمندی باشه. پس از اسیدشویی هم حتما سطح نما رو با آب بشویید. پیش از استفاده از مواد محافظ مانند رزین و… هم مطمئن بشید سطح نما کاملا خشک شده باشه. ضمنا پیشنهاد می‌کنم از یک استادکار نمای آجری بخواهید نمای ساختمان شما رو بازدید کنه تا از منشا شوره آجر و اثربخشی راهکار پیشنهادی مطمئن بشید.

 14. Sadegh می گوید

  درود فراوان خدمت شما و مچکریم از راهنمایی های ارزشمندتون.
  ما یه نمای آجر نسوز کار کردیم که بند کشی رو با سیمان سفید و پودر مخصوص انجام دادیم و حالا همه آجرها سفید شدن.آیا راهی هست برای پاک کردنش؟
  مچکرم

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز و سپاس از توجهتون. ساده‌ترین راه برای زدودن آثار شوره نمای آجری سایش سطح آجر با فرچه یا برس به صورت خشک است؛ اما پیشنهاد می‌کنم ابتدا علت نشت رطوبت رو پیدا و برطرف کنید.

 15. رضا می گوید

  سلام
  میخواهم نمای ساختمان ویلایی خود را در یک باغ آجر کاری کنم.
  جهت جلوگیری از شوره چه کارهایی را برای زیرکار و روی کار پیشنهاد مینمایید؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. در پاسخ به پرسش شما رویهم رفته می‌توان گفت:
   1. برای جلوگیری از بروز شوره کربناتی از بکارگیری آب سخت آهک‌دار برای ساخت ملات خودداری نموده و آجرها را زنجاب کنید تا آب ملات را نمکند.
   2. برای پیشگیری از شوره سولفاتی از مصرف آب سولفات‌دار خودداری کنید و از آجرهای کاملا پخته و مرغوب استفاده نمایید.
   3. برای پیشگیری از بروز شوره نیتراتی باید از بکارگیری آجر، ملات و آب نیترات‌دار بپرهیزید و با اجرای درست و اصولی لوله‌های فاضلاب و عایق‌کاری مناسب از نشت گازهای نیترات‌دار جلوگیری کنید.
   4. برای پیشگیری از شوره کلروری که معمولا پس از نماشویی با جوهر نمک رقیق بروز می‌کنه، سطح دیوار رو پیش از پاشیدن محلول اسیدی خیس کنید و پس از شستشو با اسید فورا با آب بشویید.
   5. پیش از نصب آجرهای نما، دیوار زیرکار باید مرطوب شود.
   6. عملیات آجرکاری نما را در دمای حدود 5 تا 35 درجه سانتیگراد انجام دهید.
   7. ماسه و آب مورد استفاده برای ساخت ملات باید عاری از هر گونه مواد آلی باشند.
   8. برای بندکشی از ملات ریزدانه و پرمایه بهره بگیرید.
   9. در اجرای صحیح درپوش‌ها، سایبان‌ها، آبچکان‌ها و سایر اجزای نما دقت کافی داشته باشید.
   10. در صورت تمایل به استفاده از انواع رزین و رنگ آجر برای ضدآب نمودن نما مطمئن شوید نما به طور کامل خشک شده است.

 16. Khashayar می گوید

  سلام آجر بعد از روغن خوردن به دلیل اینکه خشک نشده و تازه دو روز بوده که کار شده از زیر روغن شوره زده.چاره چیست؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. اگر آثار شوره و روغن جلای نما با روش‌های ساده مثل برس زنی خشک یا محلول رقیق سرکه برطرف نشد، احتمالا باید از مواد پاک‌کننده روغن و رزین نمای آجری استفاده کنید. پیش از انتخاب مواد پاک‌کننده با یک استادکار نمای آجری مشورت کنید تا مطمئن شوید این مواد خورنده نبوده و باعث آسیب دیدن سطح آجرها نمی‌شوند. همچنین پیشنهاد می‌کنم ماده پاک‌کننده را ابتدا روی بخش محدودی از سطح نما امتحان کنید و در صورت رسیدن به نتیجه مطلوب، آن را روی نمای ساختمان اجرا نمایید.

 17. علی می گوید

  سلام اگر روی شوره آجر رنگ نانو زده شود برای از بین بردن شوره بعد از رنگ نانو چه باید کرد .‌

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. پیش از اجرای پوشش‌های نانو روی نمای آجری باید سطح را با روش‌های سایش خشک یا نماشویی تمیز کنید (پس از شستشوی نما باید اجازه دهید سطح کاملا خشک شود). در صورت بروز شوره پس از اجرای رنگ نانو ابتدا با کمک یک استادکار بنایی یا نماکاری علت نفوذ رطوبت را در دیوار پیدا و برطرف کنید. برای از بین بردن سفیدک آجر پیشنهاد می‌کنم برس‌زنی خشک را امتحان کنید. اگر کارساز نبود، به نمایندگی فرآورده نانویی که استفاده کردید مراجعه کنید.

 18. سمیرا می گوید

  سلام و وقت بخیر ،نمای آجری ای اجرا کردیم با رنگ تند آجری قرمز ،استادکاران برای شستن نما فقط از آب استفاده کردن ،بعداز یک روز رنگ تند و مخملی آجرها کاملا کدر و بی‌کیفیت شد ،استادکار مدعی است که با مواد نانو یا هرچیز دیگه این کدری رو رفع می‌کنه ،بنظر شما دوباره باید شستشو بشه ؟یا اینکه بهشون اعتماد کنم تا از مواد نانو یا هرچیز دیگه برای حل مشکل استفاده کنن؟؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود سمیرا جان. برای براق کردن و آبگریز کردن سطح نما می‌تونید از انواع مواد نانو موجود در بازار استفاده کنید. دقت کنید که سطح نما پیش از اجرای پوشش نانو باید کاملا خشک، تمیز و عاری از شوره، گرد و غبار و… باشه (اگر مشکل فقط کدر شدن رنگ آجرها است و شوره مشاهده نمی‌کنید، نیازی به شستشوی دوباره نما نیست). پیشنهاد می‌کنم پیش از خرید فرآورده نانو درباره ویژگی‌ها و نحوه صحیح کاربرد تحقیق کنید. همچنین برای اطمینان از نتیجه مطلوب می‌تونید فرآورده مورد نظر را روی بخش محدودی از نما امتحان کنید یا اگر فرصتش رو دارید، از نمونه پروژه‌های مشابه (اجرای پوشش نانو روی نمای آجری) که توسط استادکارتون اجرا شده بازدید کنید.

   در ضمن اگر ساکن تهران یا کرج هستید، می‌تونید از خدمات استادکار در زمینه تعمیر دیوار و نمای ساختمان استفاده کنید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 19. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید .نمای آجر داخل خانه استفاده کردیم که به علت استفاده نادرست از پودر بند کشی تمام سطح آجر سفیدک زده ومتاسفانه روش روغن هم خورده .نمی دونم دیگه می شه کاری کرد یانه .لطفا راهنمایی کنید

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. اگر روش‌های ساده مثل سایش خشک کارساز نبود (به دلیل اجرای پوشش روغنی)، برای انتخاب محلول مناسب و اجرای درست اون حتما از یک متخصص یا اکیپ بنایی مجرب بخواهید دیوار مورد نظر رو مورد بررسی قرار بده تا از مکانیسم و نوع شوره مطمئن بشید. اگر در تهران یا کرج سکونت دارید، می‌تونید از طریق اپ یا وبسایت استادکار سفارشتون رو ثبت کنید و از کارشناسی رایگان توسط متخصصان بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 20. نگین می گوید

  سلام وقت بخیر یک سوال دارم من برای کف بالکن خونه از اجر استفاده کردیم بسیار زیبا بود برای چند روز اما متاسفانه شوره زده با واتر جت هم شستن اما باز هم شوره زد کار دیگه ایی میتونم انجام بدم ،ممنون از راهنماییتون

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود نگین جان. بروز شوره نشان‌دهنده نشت آب و رطوبت در کفسازی آجری بالکن منزلتون هست؛ بنابراین ابتدا باید سرچشمه نفوذ رطوبت رو در کفسازی پیدا کرده و راهکاری برای برطرف کردنش بیندیشید. پیشنهاد می‌کنم حتما از یک متخصص بنایی و آجرکاری کمک بگیرید. اگر ساکن تهران یا کرج هستید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن استادکار یا لینک زیر سفارشتون رو ثبت کنید و از امکانات بازدید و کارشناسی توسط متخصصان بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 21. کسری می گوید

  سلام برای اجر تایل (اجر کف از جنس بتن )باید رزین استفاده کرد

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. برای آجر تایل می‌تونید از رزین مخصوص آجر کف استفاده کنید، اما در خصوص ضرورت این کار و انتخاب فرآورده مناسب پیشنهاد می‌کنم با یک استادکار آجرکاری و بنایی مشورت کنید. در صورتی که ساکن تهران یا کرج هستید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار در بخش خدمات بنایی سفارش خودتون رو ثبت کرده و از امکان بازدید و کارشناسی توسط متخصصان این زمینه بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 22. مجید می گوید

  با سلام
  دوستانی که مشکل شوره زدگی نما دارند و می‌خواهند مشکل برطرف شده و دیگر تکرار نشود، یا بحث عایق رطوبتی انواع نما و استخر و پشت بام و سرویس بهداشتی و …. و بنده در خدمت هستم. علم تخصص تجربه
  ۰۹۱********

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. اگر ساکن تهران یا کرج هستید، در صورت تمایل می‌تونید به عنوان متخصص با استادکار همکاری داشته باشید. برای اطلاع از شرایط همکاری با استادکار روی لینک زیر کلیک بفرمایید.
   https://ostadkar.ir/provider-landing

   پ.ن. کاربر گرامی، شماره تلفن ثبت شده در کامنت برای حفظ حریم شخصی شما حذف شد.

 23. مجید می گوید

  از بین بردن شوره، و ضد شوره کردن سطح تخصص ماست.091********

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. اگر در کرج یا تهران سکونت دارید، در صورت تمایل می‌تونید به عنوان متخصص با مجموعه استادکار همکاری داشته باشید. برای آگاهی از شرایط جذب متخصص استادکار لطفا روی لینک زیر کلیک کنید.
   https://ostadkar.ir/provider-landing

   پ.ن. کاربر گرامی، شماره تلفن درج شده در کامنت برای حفظ حریم شخصی شما حدف شد.

 24. محمد می گوید

  ممنون فقط شنیدیم مایعی هست که همه ی مصالح فروشی ها مختص این ایراد دارن،اون چی هستش؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. با توجه به تنوع فرآورده‌های مورد استفاده برای شوره‌زدایی آجر، پیشنهاد می‌کنم برای انتخاب محصول مناسب و اجرای اصولی آن با یک استادکار آجرکاری و بنایی مشورت بفرمایید. اگر در تهران یا کرج سکونت دارید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار در بخش خدمات بنایی سفارش خودتون رو ثبت کرده و از امکان بازدید و کارشناسی توسط متخصصان این زمینه بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 25. سعید خالقی می گوید

  سلام خانم کوچنانی.
  در حال ساخت یک ساختمان بنایی هستیم که متاسفانه در مرحله آجرکاری،سرویس اولی آجر،آجرهاش کاملا شوره زده و هنوز هم بعد از گذشت تقریبا دو ماه شوره ش رفع نشده.
  بنظرتون باید چیکار کرد؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود آقای خالقی. برای پیدا کردن راهکار مناسب ابتدا باید علت بروز شوره رو پیدا کنید. پدیده شوره‌زدگی در مصالح بنایی می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه؛ نشت رطوبت درون کف و دیوارهای آجری، کیفیت آب و مصالح به کار رفته برای ساخت ملات بندکشی، شرایط نگهداری و دپوی مصالح بنایی و… به یاد داشته یاشید که تا زمانی که علت بروز این مشکل رو پیدا و برطرف نکنید، ممکنه پس از اجرای هر یک از روش‌های شوره‌زدایی باز هم شاهد شوره زدن آجرها باشید. پیشنهاد می‌کنم با یک متخصص حرفه‌ای بنایی یا آجرکاری با امکان بازدید از جزییات پروژه مشورت بفرمایید.
   اگر در تهران یا کرج سکونت دارید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار سفارش خودتون رو در بخش خدمات بنایی ثبت کنید و از امکان بازدید و کارشناسی توسط متخصصان خبره بهره‌مند بشید.
   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 26. امیر می گوید

  سلام
  حدودا ۳ ماهه نما اجر کردیم و الان که دوتا باران خورده بهش شوره زده
  البته بعداز اتمام نما ما دوبار روغن به اجر ها زدیم که شوره نزند
  ولی متاسفانه شوره زده
  میشه راهنمایی کنید چجوری پاک کنیم شوره ها رو؟؟؟

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. ساده‌ترین راه برای زدودن شوره نمای آجری که در اثر باران ایجاد شده، سایش خشک سطح با استفاده از یک جسم زبر مانند برس سیمی است. اما بروز شوره پس از بارندگی نشانگر نفوذ آب و رطوبت در بافت نماست (به احتمال زیاد، از طریق درز بین درپوش‌ها و فلاشینگ نما). بنابراین بهتره با کمک یک فرد متخصص آجرکاری و نما علت نفوذ رطوبت رو پیدا و برطرف کنید تا دیگه پس از بارندگی شاهد بروز سفیدک و شوره روی نمای ساختمان نباشید.

   اگر در تهران یا کرج سکونت دارید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار در زمینه خدمات بنایی سفارش ثبت کنید و از امکان بازدید و کارشناسی توسط متخصصان بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

 27. حسن می گوید

  با سلام خدمت خانم مهندس کوچنانی

  به نظر شما اگر آجر سقف ساختمان از داخل شوره زده باشه ، آیا اگر پس از برطرف کردن شوره با برس سیمی آستر سیمان بزنیم ، شوره باعث خراب شدن و ریختن سیمان نمیشه

  1. غزل کوچنانی می گوید

   سلام و درود دوست عزیز. با استفاده از برس سیمی می‌تونید آثار شوره موجود رو از سطح آجر پاک کنید، در حالی که هنوز علت نفوذ رطوبت در سقف و بروز سفیدک را مشخص و برطرف نکرده‌اید. ضمن اینکه در صورت اجرای آستر سیمانی، احتمال واکنش شیمیایی بین نمک‌های عامل شوره و سیمان با تکرار سیکل شوره‌زدگی وجود داره که می‌تونه منجر به آسیب دیدن آستر سیمانی و ملات بندکشی آجرها بشه. پیشنهاد می‌کنم برای بازدید، علت‌یابی و اندیشیدن راهکار مناسب از یک متخصص آجرکاری و بناکاری کمک بگیرید.

   اگر در تهران یا کرج سکونت دارید، می‌تونید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار سفارشتون رو در بخش خدمات بنایی ثبت کنید و از امکان بازدید و کارشناسی توسط متخصصان بهره‌مند بشید.

   https://ostadkar.ir/tehran/service/masonry

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =