محاسبه تعداد پره رادیاتور

0

پره‌های رادیاتور بدون شک مهمترین بخش یک رادیاتور هستند. به همین دلیل تعداد پره رادیاتور به ازای هر متر مربع یک عدد بسیار مهم به شمار می‌رود و محاسبه آنلاین تعداد پره رادیاتور یک کار بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. این پره‌های رادیاتور هستند که گرمای تولید شده توسط سیستم را به محیط بیرون منتقل می‌کنند و در واقع خانه یا محل کار شما را گرم می‌کنند.

دقیقا به همین دلیل است که هرچیزی مرتبط با این پره‌ها، اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. در این مقاله در مورد محاسبه تعداد پره رادیاتور با توجه به عوامل مختلف و چگونگی محاسبه تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بر اساس مساحت سخن خواهیم گفت. با استادکار همراه باشید.

چگونگی محاسبه تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بر اساس مساحت
این پره‌های رادیاتور هستند که گرمای تولید شده توسط سیستم را محیط بیرون منتقل می‌کنند و در واقع خانه یا محل کار شما را گرم می‌کنند

محاسبه سرانگشتی تعداد پره رادیاتور به ازای مترمربع

یکی از مهم‌ترین نکات درباره‌ی پره‌های یک رادیاتور تعداد پره رادیاتور به ازای هر متر مربع است. منظور تعداد پره‌ها به ازای هر متر مربعی که قرار است آن رادیاتور گرم کند. اهمیت این موضوع از آن جهت بسیار بالاست که اول تهیه، نصب و نگه‌داری هر پره هزینه‌های مادی و غیرمادی دارد پس هرچه تعداد آن‌ها کمتر باشد، از هرنظر مقرون به صرفه‌تر است. و دوم این‌که اگر تعداد پره‌ها کم یا زیاد باشد اولا صرفه‌جویی با مشکل مواجه می‌شود و دوما بازدهی که مصرف کننده احتیاج دارد به دست نخواهد آمد.

همان‌طور که پیش از این بارها در استادکار گفتیم، قبل از خرید وسایل گرمایشی یا سرمایشی یا هرکدام از متعلقات آن‌ها باید به خوبی تحقیق کرد و جوانب امر را سنجید. به همین دلیل است که در این مقاله می‌خواهیم شما را با چگونگی محاسبه تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بر اساس مساحت و متراژ برای رادیاتور برای استفاده از آن رادیاتور آشنا کنیم.

بیشتر بدانید از بین بردن لکه لباس از روی شوفاژ

تعداد پره رادیاتور به ازای هر متر مربع
اگر تعداد پره‌ها کم یا زیاد باشد اولا صرفه‌جویی با مشکل مواجه می‌شود و دوما راندمانی که مصرف کننده احتیاج دارد به دست نخواهد آمد.

عوامل تاثیر گذار در مساحت و تعداد پره رادیاتور

محاسبه‌ تعداد پره رادیاتور به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

  • اقلیم

واضح است که اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، به گرمای بیشتری نیاز دارید و اگر در مناطق گرم‌سیر زندگی می‌کنید دقیقا برعکس. به همین استاندارد تعداد پره‌های یک رادیاتور برای هر منطقه‌ی اقلیمی تفاوت‌های چشم‌گیری خواهد داشت. مسلما یک خانه‌ی ۶۰ متری در همدان نیاز به رادیاتور بزرگتری نسبت به یک خانه‌ی ۶۰ متری در چابهار خواهد داشت.

  • ساختمان

بسیار مهم است که ساختمان محل نصب رادیاتور چطور و با چه موادی ساخته شده است. همچنین بسیار مهم است که نور آفتاب با چه زاویه‌ای و برای چند ساعت در روز به ساختمان می‌تابد. ساختمان چقدر در معرض باد مستقیم، باران و برف قرار دارد. درها و پنجره‌ها دوجداره هستند یا نه و در نهایت این‌که ساختمان در چه ارتفاعی از سطح دریا ساخته شده است.

عوامل تاثیر گذار در مساحت و تعداد پره رادیاتور
بسیار مهم است که ساختمان محل نصب رادیاتور چطور و با چه موادی ساخته شده است

البته ناگفته پیداست که بررسی تمام جوانب در این‌جا تقریبا غیرممکن است. بعید است کسی بتواند تمام این پارامترها را به صورت دقیق محاسبه کند اما به خاطر داشته باشید،‌ دانستن کلیت مواردی که گفته شد ضروری است. مسلما شما می‌دانید که ارتفاع شهر شما از سطح دریا چقدر است و همین‌طور می‌دانید که چقدر از گرما در ساختمان شما هدر می‌رود. این‌ها را در زمان محاسبه سرانگشتی تعداد پره رادیاتور در نظر داشته باشید تا در مرحله بعد شما را با روش محاسبه آن آشنا کنیم.

محاسبه تعداد پره رادیاتور

اجازه دهید همین اول کار بگوییم که این محاسبه، می‌تواند یک محاسبه‌ واقعا پیچیده باشد. در اینجا تلاش می‌کنیم تا جای ممکن فرمول را ساده توضیح دهیم و با یک مثال به شما بگوییم چطور تعداد پره‌های رادیاتور را محاسبه کنید:

بیشتر بدانید چگونه مشعل گازی ایران رادیاتور را عیب یابی کنیم؟

هر پره رادیاتور چند سانت است
محاسبه سر انگشتی پره های رادیاتور را می توان با فرمول ریاضی یا به صورت آنلاین انجام داد

چگونگی محاسبه تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بر اساس مساحت

می‌توان جهت طبقات وسط در مناطق معتدل حدود ۹۵ کیلو کالری در ساعت برای هر متر مربع و در مناطق سردسیر تا حدود ۱۱۰ کیلوکالری در ساعت برای هر متر مربع منظور کرد. مشخص است که این اعداد قراردادی هستند و ممکن است شما به میزان بیشتری نیاز داشته باشید. با یک مثال توضیح می‌دهم:

برای یک آپارتمان با مساحت ۱۰۰ متر مربع که در طبقه‌ میانی یک آپارتمان در تهران واقع شده (۱۰۰*۹۵ =)۹۵۰۰ کیلوکالری در هر ساعت نیاز است. بیایید فرض کنیم برای حمام خانه هم یک واحد حوله خشک‌کن حرارتی با ظرفیت مثلا ۷۰۰ کیلو کالری در نظر داریم. اگر ظرفیت حرارتی رادیاتور ۱۲۵ کیلوکالری در نظر گرفته شود خواهید داشت:

۹۵۰۰-۷۰۰= ۸۸۰۰

۷۰۰ کیلوکالری را حوله خشک کن و ۸۸۰۰ کیلوکالری هم باید توسط رادیاتورها تامین شود .

۸۸۰۰/۱۲۵= ۷۰ پره

یعنی علاوه بر حوله خشک‌کنی  که درباره‌ آن صحبت کردیم، به حدود ۷۰ پره رادیاتور نیاز داریم. اگر آپارتمان در طبقه‌ میانی ساختمان واقع نشده باشد یعنی طبقه‌ی آخر یا اول (بالای پارکینگ) باشد، به دلیل گردش بیشتر دما و در معرض هدر رفت بودن واحد، ۱۰ درصد به این عدد اضافه می‌کنیم. در این مثال اگر واحد ما طبقه‌ آخر باشد به حدود ۷۷ پره رادیاتور نیاز خواهیم داشت.

چگونگی محاسبه تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بر اساس مساحت
اگر حوصله‌ این حساب و کتاب‌های ریاضی را ندارید،‌ می‌توانید از یک نرم افزار محاسبه تعداد پره رادیاتور استفاده کنید

محاسبه آنلاین تعداد پره رادیاتور

اگر حوصله‌ این حساب و کتاب‌های ریاضی را ندارید،‌ می‌توانید از یک نرم افزار محاسبه تعداد پره رادیاتور استفاده کنید. برای این‌کار می‌توانید به سایت شرکت‌های تولید کننده‌ی رادیاتور مراجعه کنید و در آن‌جا از امکانات محاسبه آنلاین تعداد پره رادیاتور استفاده کنید. برای مثال اگر رادیاتور شما از برند بوتان است، می توانید با مراجعه به این سایت و وارد کردن اطلاعاتی مانند استان محل سکونت، شهر، ارتفاع از سطح دریا و عوامل دیگر مانند اداری یا مسکونی بودن، آپارتمان یا ویلایی بودن و متراژ خانه و درنهایت زدن گزینه محاسبه، در نرم افزار محاسبه رادیاتور پنلی به صورت آنلاین اطلاعاتی در مورد تعداد پره رادیاتور خود به دست آورید.

جمع بندی

همانطور که گفتیم در انتخاب تعداد پره رادیاتور، باید به عواملی مانند متراژ خانه، طبقه اول یا میانی بودن، گرمسیر یا سردسیر بودن شهر خود دقت کنید و از روش های آنلاین نیز برای محاسبه تعداد پره رادیاتور استفاده کنید.

تعمیر و سرویس رادیاتور شوفاژ

تعمیر و سرویس رادیاتور شوفاژ

  • سرویس رادیاتور شوفاژ
  • سرویس رادیاتور پکیج
  • هواگیری رادیاتور
  • اضافه کردن پره به رادیاتور
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − هشت =