علت تغییر رنگ آب و بو گرفتن آب چیست؟

0

حتما این مشکل بارها برای شما نیز پیش آمده، شیر آب را باز می‌کنید و با رنگی عجیب و متفاوت از آب روبرو می‌شوید که گاهی ممکن است بو نیز داشته باشد. معمولا این سوال پیش می‌آید که علت تغییر رنگ آب چیست؟ و آیا راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟ ما در این مطلب در تلاش هستیم تا نکاتی را درباره تغییر رنگ آب به شما بگوییم تا شاید بتواند به شما راهنمایی کند مشکل از کجاست و آیا می‌توان آن را برطرف کرد یا خیر.

معنای هر رنگ هنگام تغییر رنگ آب چیست؟

پیش از هر چیزی باید بدانیم با چه رنگ آبی مواجه هستیم. رنگ آب به ما خواهد گفت مشکل از کجاست.

  • اگر رنگ آب زرد، قرمز یا نارنجی باشد

این نوع تغییر رنگ آب به معنای وجود زنگ زدگی در آب است. هرچه رنگ آن تیره‌تر باشد یعنی زنگ زدگی بیشتر است. این زنگ زدگی ممکن است از منبع اصلی آب شهری بوده یا مشکل از لوله کشی خانه شما باشد. معمولا اگر این تغییر رنگ آب فقط هنگام استفاده از آب سرد و در تمامی ورودی‌های آب منزل شما رخ دهد، احتمال اینکه مشکل از آب شهری باشد بیشتر است. این مشکل ماندگار نخواهد بود و برطرف خواهد شد. هرچند اگر با ادامه دار شدن آن مواجه شدید بهتر است با سازمان آب تماس بگیرید.

علت تغییر رنگ آب و بو گرفتن آب چیست؟
نارنجی شدن رنگ آب نشان زنگ زدگی است. این رنگ یکی از معمول‌ترین رنگ‌هایی است که هنگام تغییر رنگ آب با آن مواجه می‌شویم.

نکته: تغییر رنگ آب می‌تواند منجر به لکه شدن لباس‌هایتان شود بنابراین بهتر است در زمانی که هنوز مشکل برطرف نشده لباس‌هایتان را نشویید.

اگر هر روز صبح متوجه تغییر رنگ آب به نارنجی، زرد یا قرمز شدید و آب پس از چند دقیقه به حالت اولیه خود بازگشت، احتمال اینکه مشکل از لوله کشی خانه شما باشد بیشتر است. دقت داشته باشید که آیا این تغییر رنگ آب در تمامی شیرآلات رخ داده است یا فقط مربوط به یک شیر است. بنابراین اگر مشکل فقط در یک شیرآب باشد با تعویض آن مشکلتان برطرف خواهد شد یا لوله زنگ زده مربوط به آن شیر آب را باید تعویض کنید.

  • اگر رنگ آب سبز-آبی باشد

سبز-آبی بودن رنگ آب به معنای وجود مس در لوله‌ها است. این نوع تغییر رنگ آب برای سلامتی کلیه و کبد مضر است. وجود مقدار زیاد مس در آب می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی شود. بنابراین به هیچ وجه این آب را ننوشید و حتما مشکل را برطرف کرده یا از دستگاه تصفیه آب یا فیلترهای مخصوص شیرآب استفاده کنید.

  • اگر رنگ آب سیاه باشد

این رنگ آب به معنای وجود کپک و قارچ در لوله‌های خانه است. حتما با یک لوله کش تماس بگیرید تا هرچه سریع‌تر مشکل را پیدا کرده و برطرف کند.

بیشتر بدانید معرفی انواع آبگرمکن

علت تغییر رنگ آب
شاید سیاه شدن رنگ آب خیلی غیرمعمول به نظر برسد اما گاهی ممکن است به دلیل وجود قارچ یا کپک در مسیر آب، آب به این رنگ تبدیل شود.
  • اگر رنگ آب سبز باشد

رنگ سبز خالص به معنای رشد جلبک در مسیر آب است. بنابراین اگر منبع آب دارید باید تمیز شود یا مسیر آب به داخل لوله‌ها بررسی شده تا مشکل پیدا شود.

  • اگر رنگ آب صورتی باشد

این رنگ آب بی خطر است، اگرچه خبر از رشد یک موجود ریز بی خطر در مسیر آب می‌دهد اما نگرانی بابت نوشیدن این نوع آب نداشته باشید. هرچند در نهایت هیچکس ترجیح نمی‌دهد آبی که رنگ آن تغییر کرده را بنوشد.

علت تغییر رنگ آب
در ماه مارچ ۲۰۱۷ در یکی از شهرهای آلبرتا در کانادا، از تمامی شیرهای آب شهر آب به رنگ صورتی خارج می‌شد. با بررسی‌های انجام شده متوجه شدند مشکل از وجود پتاسیم پرمنگنات در آب است. از این ماده شیمیایی برای تصفیه آب استفاده می شد که به اشتباه وارد آب شهر شده بود. اعلام شد نوشیدن این آب هیچ مشکلی ندارد اما افرادی که پوست حساسی داشتند نباید با این آب دوش می‌گرفتند. این مشکل خیلی زود برطرف شده و رنگ آب به حالت عادی خود بازگشت.

برای برطرف کردن مشکل تغییر رنگ آب چه باید کرد؟

ابتدا با توجه به نکات گفته شده مشکل تغییر رنگ آب را بیابید. اگر بدانید دقیقا مشکل از کجاست خیلی راحت‌تر می‌توانید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. معمولا بهتر است با یک لوله کش تماس بگیرید تا لوله‌های ساختمان را بررسی کرده و مشکل را بیابد. همچنین اگر متوجه شدید مشکل پایدار است و از داخل ساختمان نیست باید با سازمان آب تماس بگیرید. اگرچه نوشیدن آبی که املاح معدنی دارد مضر نیست اما در هر حال برای اطمینان از سالم بودن آب از دستگاه تصفیه کننده آب در خانه استفاده کنید یا تا حد ممکن مصرف آب معدنی را جایگزین نوشیدن آب از شیر آب کنید.

علت تغییر رنگ آب
اگر با تغییر رنگ آب به یکی از رنگ‌های معمول مثل زرد، نارنجی یا قهوه‌ای مواجه شدید، به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه آب سرد را باز نگه دارید تا ببینید رنگ آب تغییر می‌کند یا خیر. اگر تغییر کرد مشکل از لوله کشی داخلی خانه است و اگر تغییر نکرد مشکل در سطح شهری خواهد بود. اگر تغییر رنگ فقط هنگام باز کردن آب گرم رخ می‌دهد مشکل ممکن است از آبگرمکن باشد.

سخن پایانی

تغییر رنگ آب مساله‌ای است که برای هر خانه‌ایی ممکن است رخ بدهد. معمولا دانستن دلیل آن می‌تواند به حل مشکل کمک کند اما این مشکل اغلب توسط خود افراد خانواده قابل حل نیست چرا که اگر لوله کشی خانه نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد باید حتما از یک لوله کش حرفه‌ای کمک بگیرید. بنابراین حتی اگر دلیل اصلی تغییر رنگ آب را نیز متوجه شدید بهتر است خودتان نسبت به برطرف کردن و انجام تعمیرات اقدام نکنید.

منبع: femoran

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

  • لوله کشی آب سرد و گرم
  • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
  • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
  • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 7 =