اسید شویی سنگ و کاربردها و ویژگی های آن

0

تاکنون روی پله های سنگی ادارات و مکان های عمومی که از فرط رفت و آمد و میزان جرم گرفتگی سیاه شده اند قدم گذاشته اید؟ یا تاکنون وارد خانه هایی شده اید که روی سنگ های آن ملات و سیمان خشک شده و هیچ جوری قابل پاک شدن نیست؟ آیا فکر کرده اید که در این حالت چه باید کرد؟ همه این موارد تنها با روش هایی مانند اسیدشویی سنگ قابل رفع شدن است. در زیر با این روش و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد سنگ ها در ساختمان

سنگ طبیعی یکی از گزینه های گران قیمت است که هنوز هم در طراحی، تزئینات و بازسازی بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مورد استفاده این سنگ ها برای کاشی کاری، دیوارپوشی، کف و اوپن آشپزخانه و… است. اما جرم ها همیشه می توانند روی سنگ را بگیرند و از کیفیت و براق بودن آن کم کنند و برای رسیدن به زیبایی مجدد این سنگ ها نیاز به یک تمیزکاری کامل دارد. خصوصا سنگ هایی که جرم های زیادی گرفته و اصطلاحا رنگ گرفته و سیاه شده اند حتی با شوینده های معمولی قابل پاک شدن نیستند و باید با اسیدشویی سنگ به استقبال آنها بروید.

اسیدها با خاصیت قوی ای که دارند یک ماده شیمیایی سنگین هستند که آلودگی ها، مواد چرب و شوره های روی سنگ را برطرف کنند. برای مثال اسید هیدروکلریک یکی از همین اسیدهای قوی است که به راحتی جرم روی سنگ ها را پاک می کند و هنگام استفاده از آن باید مراقب پوست و چشم ها باشید و یا این کار را به یک متخصص بسپرید.

انواع فرچه برای اسیدشویی سنگ

انواع فرچه برای اسیدشویی سنگ

اسیدشویی سنگ با ابزارهای مختلفی انجام می شود که یکی از آنها فرچه است. انواع فرچه ای که در اسیدشویی سنگ مورد استفاده قرار می گیرد:

  • فرچه پلاستیکی
  • فرچه سیمی نرم
  • فرچه بکسری

فرچه سیمی نرم بیشترین کاربرد را در این روش دارد و معمولا بیشتر از دو روش دیگر اجرا می شود. چرا که توصیه می شود از فرچه بکسری تنها در مواردی استفاده شود که مواد و ملات ریخته شده روی سنگ با فرچه سیمی نرم قابل پاک شدن نباشد. این فرچه موجب آسیب رساندن به سنگ می شود و حدالامکان بهتر است که از آن استفاده نشود. فرچه پلاستیکی نیز برای سنگ های کف که آلودگی زیادی ندارد و موادی به آنها نچسبیده است و سطوح ملایم تری دارند استفاده می شود.

انواع فرچه برای اسیدشویی سنگ

 

انواع اسید برای اسیدشویی

به طور کلی اسیدهایی که برای شستشوی سنگ در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند شامل یکی از موارد زیر است:

  • اسید هیدروکلریک (جوهر نمک)
  • اسید دیسکلر
  • اسید جرم آلکس

اسید جرم آلکس یکی از پرکاربردترین اسیدها در این زمینه است هم از قدرت جوهر نمک و اسید دیسکلر برخوردار است. برای شستشوی سرامیک و موزاییک بیشتر از جوهرنمک استفاده می شود. اما اسید دیسکلر که اسید قوی تری است تنها برای مواردی که جرم ها با اسیدهای دیگر پاک نشوند وارد میدان می شود.

نکته: توجه داشته باشید که اسید ها باید به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرند، در غیر این صورت ممکن است خسارت هایی را به وجود بیاورد که از جمله آن می توان به خورندگی سنگ اشاره کرد. در استفاده با اسید حتما موارد گفته شده را رعایت نمایید.

 اسیدشویی سنگ

مراحل اسیدشویی سنگ

اگر خواستید که این کار را در منزل انجام دهید با رعایت موارد ذیل این کار را انجام دهید. اما پیشنهاد ما به شما این است که این کار را به متخصصین بیرونی بسپارید، چرا که کار با اسید به مراقبت های خاص خود احتیاج دارد.

گام اول

گل ها و گیاهانی که روی پله ها یا سطح سنگی شما قرار دارد را از محل دورکنید و یا آنها با یک کاور پلاستیکی بپوشانید. سطح سنگ را با جاروی معمولی یا جارو برقی تمیز کنید تا آشغال ها و گردو غبار از روی آن پاک شود. سنگ ها را با شلنگ آب خیس و مرطوب کنید.

گام دوم

یک جفت دستکش لاستیکی و عینک ایمنی بپوشید. یک سطل ۵ گالنی را با ۱۰ قسمت آب سرد و یک قسمت اسید هیدرولیک یا سایر اسیدهای ذکر شده در بالا با توجه به جنس سنگ و مشورت با متخصصان پر کنید.

مرحله سوم

پس از آماده شدن ترکیب نوع فرچه خود را انتخاب کنید و آن را وارد محلول کرده و روی سنگ محکم بکشید. فرچه را به عقب و جلو و طرفین حرکت دهید. سپس بقیه محلول را روی سنگ بریزید و به مدت ده دقیقه بگذارید بماند تا تمام چربی و جرم و آلودگی ها را در خود حل و پاک کند. پس از ده دقیقه با کمک شلنگ رویش آب بریزید و بشویید.

گام چهارم

برای اینکه مطمئن شوید هیچ اسیدی روی سطح سنگ باقی نمانده می توانید میزانی جوش شیرین روی سنگ ها بپاشید و آن را با یک جارو یا برس محکم بکشید. جوش شیرین به طور طبیعی خاصیت اسیدی را خنثی کرده و آن را از بین می برید. مجددا سنگ ها را با شلنگ آب بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید و از تمیزی آن لذت ببرید.

انواع فرچه برای اسیدشویی سنگ

حرف پایانی

اکنون که با اسیدشویی سنگ آشنا شدید حتما پیش از انجام این کار تمام موارد ایمنی را رعایت کنید و حتما به جنس سنگ و فرچه و نوع اسید سازگار با سنگ منزل تان پیش از اجرای این روش ها دقت کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است که این کار را به متخصصینی مانند کارشناسان استادکار بسپارید.

منبع: hunker

خدمات کفسابی و سنگ‌سابی

کفسابی و سنگ‌سابی

  • خدمات سنگ سابی و کفسابی انواع سنگ های ساختمانی
  • کفسابی سرامیک، موزاییک، بتن با دستگاه سمباده
  • سنگ سابی گرانیت، مرمریت، دهبید، تراورتن و انواع سنگ
  • اسیدشویی و شستشوی کف با اسید و مواد شوینده و بتونه کاری کف و رزین کف
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفده =