عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه

19

برخی افراد، پنکه را برای خنک کردن هوا، به‌عنوان یک وسیله قدیمی و خارج از رده می‌شناسند. درحالی‌که برای بعضی افراد دیگر، پنکه‌ها دوستانی قدیمی و وفادار به حساب می‌آیند. با کمک پنکه‌ها، لذت بردن از تابستان حتی در خارج از منزل هم امکان‌پذیر شده است. چراکه پنکه‌ها وسایلی چندمنظوره هستند و برای استفاده داخل و بیرون از منزل، کارایی دارند. این وسایل ارزشمند، علاوه بر خنک کردن هوا، وظیفه راندن حشرات، دور کردن گردوغبار یا بوهای نامطبوع را هم بر عهده دارند.

اما اگر پنکه شما با مشکلی مواجه شد، نگران نشوید. چون عیب یابی پنکه، نسبتا راحت است. در واقع با بررسی‌های ساده، می‌توانید ایراد این دستگاه را بیابید. سپس تعمیر پنکه را انجام می‌دهید و مجددا می‌توانید برای مدت طولانی، از آن بهره بگیرید. امروزه انواع پنکه در مدل‌های مختلفی همچون سقفی، ایستاده و رومیزی تولید می‌شوند. با این‌که در ساخت پنکه‌های جدید، از تکنولوژی‌های روز استفاده می‌شود، اما در صورت نگهداری ناصحیح و با گذشت مدت زمان طولانی از کار کردن آن، بروز اختلال در عملکرد این دستگاه دور از انتظار نیست.

ما در این مقاله روش‌های عیب یابی پنکه را در اختیارتان قرار می‌دهیم. همچنین علت لرزش پنکه ایستاده، علت نچرخیدن پنکه ایستاده، علت کار نکردن کنترل پنکه، علائم خرابی بوش پنکه و عیوب احتمالی موتور پنکه را هم خواهیم گفت. در ضمن تعمیر پنکه پایه بلند را هم به شما یاد می‌دهیم. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید.

بررسی مشکلات و عیب یابی پنکه

۱. عیب یابی پنکه وقتی دستگاه روشن نمی‌شود

یکی از رایج‌ترین ایرادات پنکه، روشن نشدن آن است. در ساده‌ترین حالت در مورد پنکه‌های ایستاده یا رومیزی، ممکن است مشکل از پریز برق و در مورد پنکه‌های سقفی، می‌تواند مربوط به سیم‌کشی برق خانه باشد. پس لازمست برای تعمیر پنکه پایه بلند (یا ایستاده) و پنکه رومیزی، از یک متخصص تأسیسات برق مشاوره بگیرید در پنکه‌های سقفی هم باید از عدم مشکل در سیم‌کشی برق خانه و برق داشتن پریزها اطمینان حاصل کنید. (می‌توانید با کمک یک ولت متر، از رسیدن برق به موتور پنکه مطمئن شوید).

بیشتر بخوانید: تفاوت ولتاژ و وات چیست؟

علت دیگر روشن نشدن پنکه، ممکن است مربوط به آسیب‌دیدگی یا سوختن دوشاخه و اتصالات داخلی آن باشد. در این‌صورت، باید دوشاخه را باز و آن را تعمیر کنید. در صورت روشن نشدن دستگاه، برای تعمیر پنکه پایه بلند یا رومیزی، بهتر است سیم اتصال پنکه به پریز برق را هم چک کنید. چون این پنکه‌ها زیاد جابه‌جا می‌گردند و گاهی کشیده می‌شوند. به همین علت، ممکن است سیم آنها دچار قطعی شود.

مورد دیگر برای عیب یابی پنکه در این‌گونه مواقع، بررسی موتور آن است. یعنی ممکن است علت روشن نشدن پنکه، سوختن موتور آن باشد. اگر موتور پنکه کاملاً سوخته باشد، با باز کردن درپوش‌های موتور و مشاهده‌ سیم پیچ‌ها، می‌توانید سوخته بودنشان را تشخیص دهید.

یک تعمیرکار در حال تعمیر موتور و عیب یابی پنکه سقفی
برای عیب یابی پنکه، باید پریز برق تا سیم‌های اتصال داده شده به داخل پنکه را بررسی نمایید. گاهی ممکن است دستگاه شما سالم باشد و پنکه به علت وجود ایرادی در سیم‌کشی خانه روشن نشود.

چنانچه در زمان عیب یابی پنکه متوجه شدید اشکال از سیم‌کشی یا برق خانه است اما برای رفع مشکل، تخصصی ندارید، از برق‌کاران حرفه‌ای استادکار کمک بخواهید:

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

۲.موتور پنکه صدا می‌دهد اما روشن نمی‌شود

اگر پس از روشن کردن پنکه، صدایی شبیه به صدای «هوم» می‌شنوید، این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باش. خرابی خازن راه‌انداز، خرابی بوش‌ها و یا حتی نیم‌سوز شدن موتور پنکه، می‌توانند از علل صدا دادن پنکه باشند. باید بدانید بوش یک قطعه واسطه میان پره‌ها و محور اصلی است. پره‌ها از طریق اتصال به این قطعه واسطه، شروع به چرخش می‌کنند. برای این‌که در زمان عیب یابی پنکه، متوجه شوید خرابی مربوط به بوش‌هاست، این روش را امتحان کنید. اگر با زدن کلید یک و دو، پنکه روشن نشد اما با زدن کلید سه به کار افتاد، این مورد از علائم خرابی بوش پنکه است.

اطلاعات این مقاله هم مفید است: این راهکارها برای صرفه جویی در مصرف انرژی به کار می‌آیند

یک دستگاه پنکه رومیزی مشکی روی میز اتاق نشیمن
صدای «وزززززززززز» و یا «هومممممم» به طور ممتد، نشانه خرابی خازن‌های استارتر پنکه است. در این شرایط برای تعمیر پنکه، باید این خازن‌ها را تعویض نمایید.

۳. عیب یابی پنکه پر سروصدا را فراموش نکنید

اگر پنکه شما زیاد صدا می‌دهد، دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد. ممکن است پنکه از نوع ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت باشد. یا در تولید آن، از مواد باکیفیت برای جلوگیری از سروصدای موتور استفاده نشده باشد. گاهی برای رفع صدای پنکه، می‌توانید یک تعدیل‌کننده صوتی را به آن اضافه کنید.

البته ممکن است در زمان عیب یابی پنکه، متوجه شوید مشکل از موتور یا سایر اجزای داخلی پنکه است. در مورد پنکه‌های سقفی، اگر پس از روشن کردن پنکه، متوجه صدای قیژقیژ شدید، بهتر است روغن کاری پنکه سقفی را نیز جهت از بین بردن صدا تست کنید.

نکات مهم این مقاله هم به کارتان خواهد آمد: روغن کاری پنکه

فردی در حال باز کردن پره و اجزای پنکه رومیزی برای روغن‌کاری
اگر صدا دادن پنکه به دلیل کیفیت پایین آن نباشد، قطعا به دلیل خشک بودن و ایجاد اصطکاک بین محورهای دینامیک (چرخنده) با سطوح ثابت دستگاه است. برای رفع این مشکل، باید قسمت‌های مکانیکی و غیرالکترونیکی پنکه را روغن‌کاری کنید.

۴.لرزش پنکه به هنگام کار زیاد است

لرزش زیاد از دیگر ایرادات پنکه‌ها خصوصاً پنکه‌های سقفی به شمار می‌رود که هرگز نباید آن را نادیده گرفت. حتی اگر این لرزش خیلی شدید نباشد، عدم عیب یابی پنکه می‌تواند یکپارچگی و ثبات سیم‌کشی را در معرض خطر قرار دهد. یکی از دلایل اصلی لرزش پنکه سقفی یا حتی رومیزی، بالانس نبودن پره‌های آن است. به علاوه، انحراف شفت با پروانه هم می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی بشود. در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی، از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

در این زمینه، بیشتر بدانید: روش کامل نصب پنکه سقفی را یاد بگیرید

علت لرزش پنکه ایستاده نیز می‌تواند شکستگی پره‌ها، تاب برداشتن یا نامیزان بودن آنها باشد. عدم رسیدگی به این وضعیت، منجر به خرابی بوش‌ها خواهد شد. (در بالا به علائم خرابی بوش پنکه اشاره کردیم.) در این شرایط برای تعمیر پنکه پایه بلند، باید پره‌ها را تعویض نمود.

پره‌های یک پنکه سقفی در حال چرخش
هر وسیله با حرکت دورانی (مثل لاستیک ماشین یا پنکه و …) اگر بالانس نباشد، می‌لرزد. بعضی اوقات هم علت لرزش پنکه ایستاده به خاطر شل شدن پره‌های روی شفت اصلی و یا انحراف در نصب آنها ایجاد می‌شود.

برای اطلاع از خدمات متنوع استادکار و بهره‌گیری از آنها، همین حالا اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

۵. پنکه بسیار داغ می‌شود

برای عیب یابی پنکه در زمان داغ شدن، می‌توان چند بخش را بررسی نمود. داغ ﺷﺪن ﺑﯿﺶ از ﺣﺪ ﻣﻮﺗﻮر پنکه، می‌تواند ﺑﻪ دلیل ﻧﯿﻢ‌ﺳﻮز ﺑﻮدن ﺳﯿﻢ‌ﭘﯿﭻ‌ﻫﺎ اتفاق بیفتد. همچنین نیم‌سوز بودن موتور پنکه هم موجب داغ شدن دستگاه می‌گردد. البته خرابی خازن یا گشادی بوش‌ها هم می‌تواند این مشکل را پدید آورد. جهت تعمیر پنکه پایه بلند، رومیزی یا سقفی، باید ابتدا خازن آن تست شده و در صورت خرابی، تعویض شود. برای تعمیر پنکه در حالت گشادی بوش‌ها، بهتر است از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

بیشتر بدانید: با شناخت انواع پنکه بدانید کدام مدل پنکه به دردتان می‌خورد

یک تعمیرکار در حال باز کردن موتور برای عیب یابی پنکه سقفی
داغ شدن پنکه تنها یک ایراد مکانیکی نیست. بلکه می‌تواند یک عامل الکترونیکی هم داشته باشد. این عامل، مصرف برق شما را به میزان بالایی افزایش می‌دهد. در نتیجه قبض برق شما نجومی خواهد شد!

۶. تایمر پنکه کار نمی‌کند

بهتر است در این شرایط، تعمیر پنکه را به یک متخصص بسپارید. ولی اگر امکانات لازم را دارید، با استفاده از یک اهم‌متر می‌توانید وضعیت تایمر را چک کنید. برای این منظور باید سیم‌های رابط آن را جدا و به اهم‌متر متصل کنید. با حرکت دادن کلید سلکتوری اهم‌متر، ارتباط سیم‌ها را با نمایش مقدار عددی آن مشاهده خواهید کرد. درصورت قرار دادن سلکتور اهم‌متر روی خاموش، ارتباط نیز قطع می‌شود. در این حلت کلید تایمر دستگاه شما سالم است. ولی اگر صفحه نمایش عددی را نشان نداد، نیاز است کلید تایمر تعویض گردد.

تایمر پنکه سقفی که روی 15 دقیقه ست شده
تایمر پنکه یک قطعه تمام الکترونیکی است. معمولا رله نبودن تایمر، به دلیل نوسانات برقی اتفاق می‌افتد. گاهی هم از بین رفتن کریستال‌های تعیین فرکانس این مشکل را ایجاد می‌کند. در این شرایط، باید برای تعمیر پنکه، به یک تکنسین مراجعه نمایید.

۷. علت نچرخیدن پنکه ایستاده را بررسی کنید

برای عیب یابی پنکه و فهمیدن علت نچرخیدن پنکه ایستاده به چپ و راست، باید موارد زیر را بررسی نمایید:

 • اصلی‌ترین علت نچرخیدن پنکه ایستاده و نیز رومیزی، گرفتگی در قسمت پشت پره‌هاست که باید رفع شود.
 • در برخی موارد نیز گیر افتادن یک جسم خارجی در فضای پشت پره‌ها می‌تواند علت نچرخیدن پنکه ایستاده یا رومیزی باشد. برای برطرف کردن این مشکل، می‌توانید پنکه را از برق بکشید و بین پره‌ها و پشت آنها را تمیز کنید. سپس مجددا آن را روشن نمایید.
 • اگر با تمیز کردن پره‌ها، مشکل دستگاه شما برطرف نشد، جهت تعمیر پنکه می‌توانید راهکار روغن‌کاری را هم امتحان کنید.

علت کار نکردن کنترل پنکه

به‌طور کلی، علت کار نکردن کنترل پنکه، یکی از سه مورد زیر است:

 1. تمام شدن باطری ریموت کنترل
 2. خراب بودن ریموت کنترل
 3. ایراد در بُرد دستگاه گیرنده

برای رفع مشکل در حالت اول، کافیست باطری‌های ریموت کنترل را تعویض نمایید. اما در مواقعی‌که علت کار نکردن کنترل پنکه، خراب شدن ریموت یا بُرد پنکه است، باید کار را به یک تعمیرکار باتجربه بسپارید.

این مقاله نیز خواندنی است: با انواع باتری الکتریکی و کاربردهای آن‌ها آشنا شوید

عیب یابی پنکه و تعمیر آن در موارد دیگر

در بخش‌های قبلی، با علت لرزش پنکه ایستاده، علائم خرابی بوش پنکه، علت نچرخیدن پنکه ایستاده، دلایل سروصدای زیاد دستگاه و داغ شدن پنکه آشنا شدید. اما شاید در زمان عیب یابی پنکه، متوجه شوید علت خرابی دستگاه، هیچ‌کدام از موارد بالا نیست. در این‌صورت، ممکن است خرابی دستگاه به علت وجود مشکلی در بُرد دستگاه باشد. پس بهتر است عیب یابی برد پنکه سانی یا پنکه از هر برند دیگر را به شرکت گارانتی‌کننده بسپارید. چون بُرد دستگاه، یک قطعه الکترونیکی حساس است و عدم آشنایی با تعمیر آن، ممکن است باعث بالا رفتن هزینه تعمیر پنکه شما شود.

اگر تاکنون موفق به استفاده از خدمات استادکار نشده‌اید، می‌توانید با نصب اپلیکیشن استادکار روی تلفن همراه یا رایانه خود، این خدمات را ببینید و در مواقع لزوم، از آنها استفاده نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبعhousecall

19 نظرات
 1. عقیل صیادیان می گوید

  باعرض ادب. موتور پنکه رومیزی چه با خازن تست شده چه بدون آن با بانیروی خارجی مثل دست به حرکت بیفتد

  1. سعید می گوید

   استاتور خراب است

 2. الهام می گوید

  با سلام
  چرخيدن پنکه رو میزی بهی (swiming) به سختی و با صدا دادن انجام ميشه مشکلش کجاست؟
  با تشکر

  1. امیرحسین می گوید

   گیرباکس دکمه استاپ نیاز به روغن کاری دارد
   ممکن است چرخ دنده داخل گیرباکس شکسته باشد
   میله اتصال به دکمه استاپ خشک و سفت شده که نیاز به روغن کاری دارد
   یکی از همین سه تا باید باشه.

 3. Ahg می گوید

  سلام
  پنکه پایه دار من وقتی کلید استارت رو میزنم حدود ۱ دقیقه طول می کشه تا کم کم شروع به چرخیدن میکنه علت چیست ؟

 4. مجتبی می گوید

  باسلام و تشکر ازسایت خوبتون
  یه پنکه ایستاده دارم وقتی روغن کاری میکنم خیلی خوب میشه ولی بعد چندساعت کار کردن به مرور سرعت کم وداغ میکنه و روغن خشک میشه و دراخر توقف کامل. میشه راهنمایی کنین چکار کنم؟
  ضمنا وقتی پروانه را از محور جدا میکنم محور را با دست به طرف عقب وجلو فشار میدم چند میلیمتر جابجامیشه امکانش هست از محور باشه؟

 5. خسرو می گوید

  با سلام .پنکه سقفی وقتی کار میکنه تاب زیادی میخوره دلیل تاب خوردن چی هست با تشکر

 6. mehrdad می گوید

  سلام خسته نباشید
  به کل بدنه ی فلزی پنکه برق وصل شده مشکل از چیه؟

 7. محمد می گوید

  سلام وقتی پنکه رو میزی رو کلید استارت میزنیم زور می‌زند ولی حرکت نمی کند ولی با یکم کمک دست حرکت می کند

 8. امیرحسین می گوید

  سلام وقتی پنکه بعد از ۱۰ دقیقه میچرخه یه صدا تیک حالتی که انگار واشر آب خراب باشه آب ازش چیک چیک میکنه همچین صدایی میده ممکن ۵ دقیقه صدا بده بعد قطع بشه دوباره شروع به تیک کردن میکنه حالا نمیدونم مشکل از داخل موتورش یا جای دیگه سمت چپ که میچرخه تیک تیک میکنه واقعا رو اعصاب

 9. رضا می گوید

  سلام

  پنکه دیواری پارس خزر دارم که هنگام چرخش به راست صدای تیک میدهد لطفا راهنمایی فرمائید مشکل از کجاست ؟ ممنون

 10. عرفان می گوید

  سلام عرض خسته نباشید مشکل من اینکه پنکه من کلیداش خرابه برادرم حواسش نبود هر چهارتا کلید رو با هم فشار داد و الان روشن میشه ولی اگه کلید رو رها کنم خاموش میشه یعنی کلیدش وای نمی‌ایسته.پنکه پارس خزر مدل 3010

 11. محمد حسین می گوید

  سلام . پنکه رو میزی ما کار میکند ولی دورش چپ گردشده . و باد نمیزند . دلیل اینکه چپ گرد شده چیست ؟ ))ممنون میشم جواب بدید .

 12. محمد حسین می گوید

  سلام . پنکه رو میزی ما دورش چپ گرد شده و باد نمیزند . لطفا دلیلش رو میفرمایید . ممنون

 13. محمد می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  پنکه سقفی داریم و درست کار میکرد تا اینکه یه روز به دلایلی یه نیم دایره پلاستیکی که مارکش روش زده رو پیچش رو باز کردم و بعد اونو دوباره مثل بار اول بستم ولی از اون به بعد یه صدای جیر جیر میده و نمیدونم چیکارش کنم

 14. علی می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  پنکه سقفی داریم و درست کار میکرد تا اینکه یه روز به دلایلی یه نیم دایره پلاستیکی که مارکش روش زده رو پیچش رو باز کردم و بعد اونو دوباره مثل بار اول بستم ولی از اون به بعد یه صدای جیر جیر میده و نمیدونم چیکارش کنم

 15. علی موذن می گوید

  با سلام پنکه رومیزی وقتی خاموش درست می چرخه وقتی روشن می‌شود آرمیچر گیر میکنه علت چیه با تشکر

 16. امیرحسین می گوید

  سلام وقت بخیر
  یه پنکه ایستاده داریم موقع گردش به راست تیک تیک میکنه در گردش به چپ هیچ تیکی نمیکنه بعضی وقتا تا پنکه رو روشن میکنم ممکن تا چند ساعت تو گردش به راست هیچ تیکی نکنه یا ممکن بعد از نیم ساعت کار در گردش به راست تیک تیکش شروع بشه بنظرتون مشکل از کجاست خودم میتونم مشکلشو حل کنم یا نه واقعا صداش موقع خواب رو مخ

 17. امیرحسین می گوید

  سلام

  گاهی اوقات وقتی پنکه در حال گردش به راست یه تیک صدا میده صدای تیک مثل چکه کردن قطره اب از شیر میمونه حالا ممکن یک روز بدون صدا به سمت راست گردش کنه یه روز دیگه شاید بعد ۲۰ دقیقه یا یک ساعت کار کردن دوباره صدا تیک بده در کل زمانش معلوم نیست بنظرتون مشکل از کجاست توسط خودم قابل حل هست یا نه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =