مشکلات رایج ماشین لباسشویی

0

مشکلات رایج ماشین لباسشویی منزل ممکن است در اثر عوامل مختلفی به وجود بیایند. حتی برخی مسائل خیلی ساده، مثل استفاده بیش از حد از  پودر لباسشویی ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند. برخی از این مشکلات را می توان به سادگی برطرف کرد و برای رفع برخی دیگر از مشکلات باید از کارشناسان و متخصصان کمک گرفت.

اما در اکثر مواقع شما با کمی دقت و بررسی می توانید دست کم متوجه شوید که مشکل ماشین لباسشویی شما، از کجاست. قطعا اینکه نتوانید لباسهایتان را بشوئید، اصلا ایده جذابی نیست. ولی باید این را هم درنظر داشته باشید که نادیده گرفتن مشکلات ساده و پیش پا افتاده ماشین لباسشویی می تواند درآینده مشکلات بزرگتری ایجاد کرده و هزینه ای به مراتب بیشتری برایتان داشته باشد. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

در این گزارش قصد داریم تا چند ایراد رایج و مرسوم که معمولا برای ماشین لباسشویی ایجاد می شوند را بررسی کرده و ریشه مشکلات احتمالی آن را اعلام کنیم.

باید درنظر داشته باشید که قبل از آنکه بخواهید دست به کار شوید، باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

مشکلات رایج ماشین لباسشویی

۱-ماشین لباسشویی روشن نمی شود

اگر وقتی دکمه ماشین لباسشویی را می زنید، روشن نمی شود، شاید مشکلی ساده داشته باشد. در اینجا چند راهکار را پیش رویتان قرار می دهیم و مشکلات احتمالی را بررسی می کنیم:

 • برق

اگر ماشین لباسشویی تان روشن نمی شود، اولین چیزی که باید بررسی کنید، برق است. با یک مولتی متر، ولتاژ خروجی را چک کنید. اگر الکتریسیته وارد ماشین لباسشویی نمی شود، باید سیستم سیم کشی و برق خانه را چک کنید و ببینید که مشکل درکجاست. اگر مشکلی نبود ولی پریز ولتاژ خروجی نداشت، شاید خود پریز مشکل داشته باشد

 • موتور

اگر موتور ماشین لباسشویی بیش از حد داغ شود، ماشین خاموش می شود تا به خنک کردن موتورش کمک کند. اگر این اتفاق چند بار برایتان رخ داده، مشکلی نیست ولی اگر موتور ماشین لباسشویی شما معمولا داغ می شود، باید ریشه اصلی مشکل را پیدا کنید

 • سوئیچ درب

ماشین های لباسشویی به گونه ای طراحی شده اند که در صورت باز بودن دربشان از کار می افتند. سوئیچ درب، قطعه پلاستیکی کوچکی است که زیر درب ماشین قرار دارد. اگر این سوئیچ فعال شود، درب ماشین لباسشویی باید بسته باشد. چک کنید ببینید که آیا این قطعه سالم است و درست سرجایش قرار دارد یا خیر.

مشکلات رایج ماشین لباسشویی
مشکلات رایج ماشین لباسشویی

۲-ماشین لباسشویی خوب لباسها را خشک نمی کند

اگر ماشین لباسشویی تان لباسها را خوب خشک نمی کند، مشکلش ممکن است خیلی ساده باشد؛ مثل یک گرفتگی جزیی در شلنگ تخلیه و شاید هم ماشین شما به تعویض پمپ نیاز داشته باشد. ولی از یک چیز مطمئن باشید؛ وقتی با خشک کن ماشین لباسشویی به مشکل خوردید، باید حسابی حواستان را جمع کنید. چون قطعا دوست ندارید با حجم بالایی از آب در کف خانه تان مواجه شوید!

مشکلات احتمالی

 • شلنگ تخلیه

خیلی وقتها گرفتگی در شلنگ تخلیه باعث می شود تا ماشین لباسشویی شما نتواند به خوبی لباسها را خشک کند. شلنگ را خارج کنید و ببینید که آیا گرفتگی خاصی در شلنگ وجود دارد یا خیر. شاید لازم باشد با شلنگ دیگری جریان پرفشار آب را در شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی جاری کنید تا هرگونه گرفتگی احتمالی خارج و برطرف شود. شاید هم شلنگ تخلیه ماشین شما دچار پیچ خوردگی شده . شلنگ تخلیه باید در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع آب در آبکش ماشین باشد. چک کنید که شلنگ تخلیه درست و صحیح به دو طرف وصل شده باشد.

 • پمپ تخلیه

اگر تردید دارید که پمپ تخلیه مسدود شده، در ابتدا باید آب داخل آبکش ماشین لباسشویی را خشک کنید و سپس آن را از برق بکشید و در ادامه در داخل شلنگ ها به دنبال گرفتگی باشید. فراموش نکنید که ورودی های پمپ را چک کنید. شاید لازم باشد پمپ را از ماشین لباسشویی باز کنید. اگر پمپ دچار مشکل شده، شاید قفل شده باشد. موتور به فعالیتش ادامه خواهد داد و تلاش می کند تا پمپ را روشن کند. این را در نظر داشته باشید که اگر موتور مشغول فعالیت باشد و به پمپ فشار بیاید، مشکل حادتر می شود؛ چرا که به موتور ماشین آسیب وارد خواهد شد.

ممکن هم هست که مشکل به خاطر مسدود شدن پمپ باشد. در اکثریت این موارد، تعویض پمپ می تواند مشکل را حل کند.

 • وسایل خارجی

گاهی وقتها وسایلی مثل جوراب، خودکار و یا سکه بین بسکت و آبکش ماشین لباسشویی گیر کنند و یا به محوطه پمپ نزدیک شوند. بدین ترتیب قابلیت خشک کردن ماشین لباسشویی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت و حتی ممکن است کاملا از کار بیفتد. در این شرایط مجبور هستید تا کابین ماشین را باز کنید تا بتوانید به دنبال این موانع بگردید.

 • مواد شوینده

اگر بیش از اندازه از مواد شوینده استفاده کنید، کف فراوانی تولید خواهد شد و کف فراوان، مانع از آن می شود که خشک کن ماشین لباسشویی بتواند به خوبی و در زمان مناسب کارش را انجام دهد.

بیشتر بدانید چگونه جرم لاستیک ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

 ۳-ماشین لباسشویی نمی چرخد

برخی اتفاقات ممکن است مانع از صحیح چرخیدن ماشین لباسشویی شوند. متاسفانه برای اطلاع از وضعیت، مجبور خواهید بود تا ماشین را باز کنید. در ابتدا مشکلات ساده تر را بررسی کنید؛ چرا که شاید مشکل خیلی ساده باشد؛ مثلا ماشین در مرحله آبکشی گیر کرده باشد.

 • حجم بیش از اندازه لباس

در صورتی که حجم لباسها بیش از حد مشخص باشد، تنظیمات ماشین لباسشویی بهم می ریزد. بدین ترتیب سیستم چرخش ماشین لباسشویی درست کار نخواهد کرد. اگر لباسها به صورت منظم در داخل بسکت ماشین پخش نشده باشند هم ممکن است این مشکل ایجاد شود. اگر به چنین مشکلی برخوردید، باید حجم لباسهای داخل ماشین را تنظیم کنید تا به تعادل ماشین کمک کنید. می توانید این کار را با خارج کردن تمامی لباسها و منظم پخش کردن لباسها در داخل ماشین انجام دهید.

 • سوئیچ ها وتنظیمات

سوئیچ درب دقیقا در داخل کابین و نزدیک فریم درب قرار گرفته و به عنوان سوئیچ احتیاطی و امنیتی فعالیت می کند تا مانع از ورود دست به داخل بسکت چرخاننده ماشین بشود. خراب شدن این سوئیچ، مانع از فعالیت ماشین خواهد شد. اگر سوئیچ مشکل داشته باشد، باید عوض شود. شما همچنین می توانید تنظیمات ماشین را چک کنید تا مطمئن شوید که سرعت چرخش ماشین درست و مناسب باشد. سرعت ماشین لباسشویی نباید بین سرعتهای متفاوت تنظیم شده باشد.

 • پمپ تخلیه

این احتمال وجود دارد که یک شی خارجی در مسیر پمپ تخلیه قرار گرفته باشد. در این صورت وقتی که ماشین لباسشویی پر از آب باشد، صدای وزوز کردن به گوش می رسد.

 • تسمه ها

هر ماشین لباسشویی چندین تسمه دارد و اگر این تسمه ها مشکل داشته باشند، به ماشین آسیب وارد می شود. اگر تسمه ها مشکل داشته باشند، باید سریعا عوض شوند. اگر مشکل به خاطر پارگی تسمه هاست، باید چک کنید که قرقره ها سالم باشند؛ چون معمولا مشکل قرقره ها باعث پارگی تسمه می شود. اگر تسمه را عوض کنید ولی قرقره را تعویض نکنید، دوباره با همین مشکل روبرو خواهید شد.

 • موتور

موتور اصلی ماشین لباسشویی مسئولیت چرخاندن بسکت را برعهده دارد. موتور ماشین لباسشویی مستقیما چرخش را ایجاد می کند و عموما با بهره گیری از کلاچ ماشین لباسشویی این کار را انجام می دهد.

مشکلات رایج ماشین لباسشویی
مشکلات رایج ماشین لباسشویی

۴-نشتی و آب دادن ماشین لباسشویی:

این مشکل باعث می شود تا با هر بار شستن لباسها، کف آشپزخانه کثیف شود. اما همیشه حل این مشکل، گران نیست. خیلی وقتها مشکل با تعمیر و تعویض قطعات ارزان قیمت حل می شود.

 • شلنگ تخلیه

وقتی نشتی آب در زمان چرخش (spin) ماشین رخ می دهد، مشکل  احتمالا به شلنگ تخلیه برمی گردد.

*ارتباطات شلنگ تخلیه را چک کنید و ببینید آیا ایمن هستند یا خیر.

*پس از آن شرایط شلنگ تخلیه را چک کنید و ببینید که شلنگ ترک یا آسیب دیدگی نداشته باشد

*شلنگ تخلیه را تست کنید و ببینید که دچار گرفتگی نشده باشد. شاید یک لنگه جورابتان در داخل شلنگ گیر کرده باشد.

* به محل اتصال شلنگ تخلیه به ماشین لباسشویی توجه کنید. نباید هیچ گونه شکستگی یا نشتی آب در آنجا وجود داشته باشد. در بدترین حالت ممکن خرید یک شلنگ تخلیه جدید همه مشکلات را برطرف می کند

 • شلنگ پرکردن آب ماشین

ممکن است شلنگ پرکردن آب ماشین دچار مشکل شده باشد. چک کنید و ببینید که آیا شلنگ ورودی آب (پرکردن آب ماشین)، سالم باشد و در مکان صحیحش قرار گرفته باشد. در غیر این صورت، این شلنگ را سفت کنید. اگر هم مشکل حل نشد، شلنگ پرکردن آب ماشین را تعویض کنید.

 • دریچه ورودی آب

دریچه ورودی آب را برای یافتن مکان نشتی آب چک کنید. شاید داخل دریچه، پوسیدگی یا رسوب مواد معدنی تشکیل شده باشد و شاید دریچه خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

 • استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اگر آب منطقه شما آب سخت است و از دستگاه تصفیه آب استفاده می کنید، مشکل چکه و نشتی آب ممکن است نتیجه ایجاد کف بیش از حد باشد. آب تصفیه شده و گرم، در مقایسه با آب سرد و سخت، کمتر مواد شوینده را حل می کند. سعی کنید مواد شوینده کمتری در ماشین لباسشویی بریزید و بدین ترتیب مشکل ایجاد بیش از حد کف از بین خواهد رفت. اگر آب نشتی، کف آلود است، سعی کنید از مواد شوینده کمتری استفاده کنید.

 • پلمپ درب اصلی

گاهی وقتها پیش می آید که از بخش جلویی ماشین لباسشویی شما آب چکه می کند. این بدان معناست که پلمپ درب اصلی دچار مشکل شده است. چرا که درب جلویی ماشین محل مناسبی برای تشکیل رسوب است. با گذر زمان، حجم رسوبات آنقدر افزایش پیدا می کند که درب ماشین کاملا بسته نمی شود و درنتیجه کمی آب از درزهایی که باز مانده اند چکه می کند. با دقت تمام محل پلمپ درب جلویی ماشین لباسشویی را تمیز کنید؛ احتمالا مشکل حل خواهد شد.

 • پمپ تخلیه

قرقره های پمپ تخلیه پلمپی دارند که گاهی وقتها به خاطر فرسودگی ، نشتی آب می دهند. اگر حجم آبی در نزدیکی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما به چشم می خورد، قطعا با این مشکل روبرو شده اید. پمپ باید تعمیر و یا تعویض شود.

 • سیستم تخلیه و شلنگ ها

اگر وقتی ماشین لباسشویی درحال تخلیه آب است ، به صورت متناوب با چکه آب مواجه هستید، ممکن است مشکل از توزیع کننده پلاستیکی مواد شوینده باشد. برخی مواد شوینده و سفید کننده، کاملا شیمیایی هستند و ممکن است باعث آسیب رساندن به قطعات پلاستیکی ماشین لباسشویی شوند. در این صورت باید این قطعه پلاستیکی را تعویض کنید.

استفاده زیاده از حد از مواد و مایعات سفیدکننده، باعث سوراخ شدن و زنگ زدن قطعات فلزی ماشین لباسشویی شود. سعی کنید از مواد سفید کننده حاوی اکسیژن استفاده کنید. این مواد آسیب کمتری به ماشین لباسشویی شما می زنند. هرچند که این مواد به اندازه مواد سفیدکننده معمولی، لباسها را سفید و درخشان نمی کنند.

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار
 • آبکش

اگر آبکش ماشین لباسشویی عامل چکه آب است، گزینه های محدودی پیش رو دارید. وقتی آبکش ماشین سوراخ شده باشد، بهترین راه تعویض ماشین لباسشویی است. تعویض آبکش ماشین لباسشویی معمولا مقرون به صرفه نیست.  البته قبل از خرید ماشین لباسشویی جدید سعی کنید سوراخ را پیدا کرده و آن را با چسب اپوکسی پر کنید. در این صورت عمر ماشین لباسشویی تان را برای مدتی تمدید کرده اید.

 • پلمپ آبکش

پلمپ بخش اصلی آبکش، دقیقا در آن قسمتی است که بخش خارجی آبکش به بخش انتقال وصل می شود. اگر شک دارید که مشکل از این بخش است، بهترین راه این است که از یک فرد متخصص وخبره کمک بگیرید؛ چون کار سخت وپیچیده ای است.

بیشتر بدانید شستن کفش کتانی در ماشین لباسشویی

۵-ماشین شما مواد شوینده را توزیع و استفاده نمی کند

اگر مخزن توزیع کننده مواد شوینده ماشین لباسشویی شما اتوماتیک است، دو مشکل ممکن است باعث ایراد این بخش شوند:

 • توزیع کننده مواد شوینده باید تمیز شوند

این بخش را هر ماه با استفاده از یک فنجان سرکه سفید گرم تمیز کنید. سرکه را در داخل مخزن بریزید و ماشین لباسشویی را روی حالت عادی روشن کنید. هر نوع گرفتگی و رسوبی بدین ترتیب شسته می شوند و بخش توزیع مواد شوینده مثل روز اولش تمیز می شود.

 • استفاده از محصول نادرست

انتخاب محصول درست و مناسب، بهترین تصمیمی است که می توانید بگیرید. اگر ماشین لباسشویی شما مختص سفیدکننده مایع است، استفاده از پودر سفید کننده، باعث گرفتگی و رسوب این مواد در بخشهای مختلف ماشین خواهند شد. پس بهترین کار این است که دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان را مطالعه کنید و ببینید که بهترین موادشوینده برای ماشین لباسشویی شما چه موادی هستند.

۶- ماشین لباسشویی تان می لرزد وحرکت می کند

وقتی ماشین لباسشویی تان می لرزد، این زنگ خطری است که به صدا درآمده ولی راهکار برطرف کردن این مشکل معمولا ساده است.

 • ناهمواری زیر ماشین

اگر سطح زیر ماشین لباسشویی ناهموار باشد، قطعا ماشین لباسشویی شما به سروصدا می افتد و حرکت می کند. خیلی از پروسه های شستشو ازجمله چرخیدن وخشک کردن، به سادگی می تواند باعث لرزش ماشین شود واگر ماشین لباسشویی روی سطح ناصافی باشد،این حرکات چند برابر می شوند. خوشبختانه راه حل مشکل شما آسان است. یک تخته چوب زیر ماشین لباسشویی تان قرار دهید.مشکلتان به آسانی حل می شود

 • حجم بیش از اندازه لباس در ماشین

باید مطابق با دستورالعمل ماشینتان در آن لباس بریزید. شستشوی حجم لباسی بیش از اندازه مجاز باعث می شود تا تعادل ماشین برهم بریزد. لباسها نباید به صورت فشرده در هم، در داخل ماشین قرار بگیرند. باید فضای کافی را درنظر گرفت تا آنها بتوانند فضای کافی داشته باشند وآزادانه شسته شوند.

۷-ماشین لباسشویی شما سروصدا می کند

وقتی ماشین لباسشویی سر و صدا می کند، این نشانه آن است که یک شی خارجی در جایی از ماشین قرار دارد و یا اینکه یک قطعه از ماشین باید تعویض شود.

 • صدای شرشر ویا قل قل آب

این صدا نشانه این است که مانعی در لوله تخلیه قرار دارد ولی حجمش کوچک است و به طور کامل شلنگ را مسدود نکرده است. سعی کنید هرچه زودتر این مانع را برطرف کنید تا مشکل حادتر نشود

 • صدای کلیک وتق تق کردن

اگر صدایی شبیه کلیک کردن می شنوید، احتمالا شیئی در داخل تخلیه ماشین لباسشویی شماست. شاید سکه یا شی کوچک دیگری از داخل لباسها به داخل ماشین افتاده. سیستم تخلیه ماشین را چک کنید و این شی را خارج کنید.

 • صدای وزوز یا همهمه

اگر چنین صدایی از ماشین لباسشویی تان می شنوید، احتمالا وسیله خارجی در پمپ ماشین قرار گرفته. اگر وسیله ای به داخل پمپ راه بیابد، احتمال از کار افتادن پمپ وجود دارد. اگر آسیب جدی باشد، ممکن است مجبور شوید پمپ را تعویض کنید. ولی معمولا خارج کردن این شی، مشکل را حل خواهد کرد.

۸-ماشین لباسشویی بو می دهد

این طبیعی نیست که ماشین لباسشویی بوی کثیفی و یا کپک زدگی بدهد.

این اتفاق ممکن است در داخل و یا اطراف ماشین لباسشویی رخ دهد و نشانه رشد کپک یا باکتری است.

آبکش ماشین لباسشویی فضایی تاریک و مرطوب است که فضایی مساعد برای رشد باکتری و کپک است.

سعی کنید عادت کنید که هر ماه ماشین لباسشویی تان را تمیز کنید.

به علاوه فضای اطراف ماشین لباسشویی تان را نگاه کنید و ببینید که آیا کپک زدگی خاصی پیدا می کنید یا خیر.

ممکن است دیوارها، کابینت ها و یا فضاهای اطراف ماشین لباسشویی کپک زده باشند.

 • مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده، باعث ایجاد کف بیش از حد می شود و باقی مانده این کف ها در بسکت و سایر بخشهای ماشین لباسشویی باقی می مانند و بوی بدی ایجاد می کنند. در نتیجه از حجم مناسبی مواد شوینده و نرم کننده استفاده کنید.

 • دما

آب گرم باعث حل شدن و از بین رفتن لایه های کپک و باکتری می شوند.

استفاده از آب گرم در هنگام شستشو و یا دست کم در فاز پایانی شستشو می تواند راهکار پیشگیرانه خوبی باشد؛

به ویژه اگر معمولا با آب سرد لباسهایتان را می شویید.

اگر با مشکل کپک زدگی روبرو می شوید و یا به ندرت از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، می توانید از راند دوم آبکشی استفاده کنید تا بدین ترتیب از کپک زدگی و رشد باکتریها جلوگیری کنید.

 • فیلتر پمپ تخلیه

فیلتر پمپ تخلیه باید ماهی یک بار تمیز شود.

اما به ندرت پیش می آید که کسی این کار را انجام دهد، تا اینکه به مشکل بر بخورند.

معمولا سکه ها و یا اشیای کوچک، ممکن است در داخل فیلتر گیر کنند و باعث نشت آب از زیر ماشین لباسشویی شوند و بدین ترتیب مکانی ایده آل برای ایجاد کپک و رشد باکتریها فراهم شود.

مشکلات رایج ماشین لباسشویی
مشکلات رایج ماشین لباسشویی

۹-ماشین لباسشویی فازهای مختلف را به پایان نمی برد.

حل این مشکل هم کار آسانی است.

اگر ماشین لباسشویی حتی بعد از تمام شدن فازهای کاری اش، همچنان کار می کند، احتمالا تایمر آن دچار مشکل شده است.

خرید یک تایمر جدید، مشکل را حل خواهد کرد.

سخن آخر

فقط این نکته را فراموش نکنید که به محض رویت اولین مشکل، برای برطرف کردن آن دست به کار شوید؛ چرا که پشت گوش انداختن مشکلات، به ویژه در ماشین لباسشویی ممکن است باعث شدت گرفتن مشکل و آسیب رساندن به سایر قطعات شود و درنتیجه شاید مشکلی که با یک تعویض قطعه ساده حل می شد، در نهایت شما را مجبور کند تا برای خرید یک ماشین لباسشویی تازه هزینه هنگفتی پرداخت کنید.

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

در کل بهتر است بدانید که با تراز کردن ماشین لباسشویی، نه تنها از برخی تکان ها و سروصداهای احتمالی جلوگیری می شود، بلکه می توانید مانع از بروز برخی مشکلات آتی نیز بشوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =