راهکارهای مفید برای از بین بردن و رفع شوره کولر آبی

3

کولرهای آبی راه اندازی شده و این روزها گاه و بیگاه دکمه آب و روشن شدن روی دور کند، را به ترتیب می‌زنیم. به زودی سراغ دکمه دور تند و پرقدرت کولر نیز خواهیم رفت! از همین روی جای دارد که حتما نسبت به سرویس اولیه کولرهای آبی اقدام کرده و پیش از وارد شدن قطعی به گرمای تابستانی؛ همه چیز را مهیای دریافت نسیم خنک و مرطوب نماییم. یکی از دلایل خرابی کولر و عیب در عملکرد آن که می‌تواند به مشکلات جدی چون از کار افتادن برخی از قطعات مکانیکی یا حتی اجزای دارای سیم کشی کولر منجر شود؛ شوره کولر یا رسوبات کولر است.

سلامت یاتاقان‌های کولر، تنظیم شناور کولر آبی و حتی کارکرد موتور نیز به شوره کولر و رسوباتی که بر اثر زمان در قسمت‌های مختلف آن جمع می‌شوند، بستگی دارد. از این جهت باید حتما هر سال کولر را به خوبی رسوب زدایی کرده و کلیه شوره‌های ایجاد شده روی آن را از بین ببرید.

برای پیشگیری و رفع شوره کولر آبی می‌توانید از چند روش زیر استفاده کنید:

پیشگیری از ایجاد شوره کولر

استفاده از پدهای سلولزی

یکی از بهترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از شوره کولر را باید استفاده از پدهای سلولزی بدانیم. در صورتی که به جای پوشال‌های معمولی در کولر آبی خود، از پدهای سلولزی استفاده کنید؛ به طور کلی صورت مساله را حل کرده‌اید. این پدها دارای ساختاری هستند که به راحتی رسوبات را روان کرده و در بافت خود نگاه نمی‌دارند. هر ماه مقداری آب به صورت مستقیم روی پد سلولزی ریخته و داخل کولر را نیز با جریان آب بشویید، تا هرگونه شوره شسته شده و محیط داخلی کولر کاملا تمیز و عاری از هر رسوبی گردد.

پدهای سلولوزی برای جلوگیری از شوره کولر آبی
با استفاده از پدهای سلولزی می توان از رسوبات کولر آبی جلوگیری کرد.

به کار بردن فیلتر رسوب‌گیر

فیلتر رسوب‌گیر نیز یکی از راه‌حل‌های مطمئن برای رفع شوره کولر آبی است. رسوب‌گیر در واقع یک فیلتر از جنس رزین (آلیاژ آنیون و کاتیون) است که املاح سنگین آب ورودی به کولر را جذب کرده و مانع ورود این رسوبات به داخل جریان آب کولر می‌گردد.

با کاهش سختی آب و حذف املاح و رسوبات آن، در نهایت شوره کمتری در بخش پوشال یا دیگر قسمت‌های کولر جمع خواهد شد. البته برای دریافت عملکرد درستی از رسوب‌گیرهای کولر لازم است که آن‌ها را به صورت دوره‌ای تعویض نمایید. علاوه بر این در نظر داشته باشید که رسوب‌گیری و شستشوی فصلی داخل محفظه کولر نیز ضرورت خود را دارد.

فیلتر رسوب گیر
فیلترهای رسوب گیر به عنوان ابزار ضد شوره کولر عمل می کنند.

استفاده از توپ‌های شوره‌گیر

یک روش مطمئن دیگر که البته به صورت صد در صد برای رفع رسوبات کولر آبی، پاسخگو نخواهد بود، استفاده از توپ‌های شوره‌گیر کولر است. این توپ‌ها نیز تقریبا ساختاری مانند فیلتر رزین دارند. کافی‌ست توپ‌های شوره گیر را داخل آب سینی کولر قرار داده و همان جا رهایشان کنید. ساختار این توپ‌ها به شکلی‌ست که یون‌های کلسیم را خنثی ساخته و از تشکیل آن‌ها در دیواره‌ها و روی قطعات کولر جلوگیری به عمل می‌آورد.

توپ‌های رسوب گیر
توپ های شوره گیر قادر به پیشگیری از ایجاد رسوبات کولر هستند. توپ های رسوبگیر از بلورهای پلی فسفات ساخته میشوند. 

رفع شوره و رسوبات کولر آبی

اما با این وجود در صورتی که در محفظه کولر آبی خود، شاهد ایجاد رسوبات هستید؛ می‌توانید از روش‌های زیر بهره‌مند شوید.

جوهر نمک

جوهر نمک یک راه حل سریع و مطمئن برای رفع شوره کولر به حساب می‌آید، اما در نظر داشته باشید که حین به کار بردن جوهر نمک باید احتیاط کامل داشته و حتما از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید. همچنین توصیه می‌شود که عینک محافظ به چشم‌های خود زده و آن‌ها را در مقابل ذره‌ای جهش جوهر نمک و تبعات آن، ایمن سازید.

شما باید جوهر نمک را پس از آن که تمام آب تجمع کرده در دریچه کولر را تخلیه کردید، داخل کفی ریخته و پس از چند دقیقه، با شلنگ به شستشو بپردازید.

رفع رسوبات و شوره کولر آبی
جوهر نمک می‌تواند به رفع رسوبات و شوره کولر آبی کمک کند.

نکته: مطمئن شوید که جوهر نمک به خوبی از کف محفظه کولر شسته شود.

سرکه

سرکه نیز همان طور که انتظار داریم در هر وضعیتی دارای خاصیت رسوب زدایی است. البته سرکه به مراتب خاصیت کمتری نسبت به جوهر نمک داشته و برای شوره کولر در وضعیت سبک‌تر، به کار برده می‌شود.

از آن جایی که محلول سرکه و آب، خاصیت ضعیف‌تری دارد؛ می‌توانید آن را به صورت مستقیم روی خود رسوبات و حتی روی پوشال‌ها ریخته و پس از چند دقیقه با آب کاملا شستشو دهید.

رفع شوره و رسوبات کولر با به کار بردن محلول سرکه و آب
رفع شوره و رسوبات کولر با به کار بردن محلول سرکه و آب

علت ایجاد شوره و رسوبات کولر

با توجه به ناخالصی‌های موجود در آب شهری و تبخیر قابل توجه آب در کولر، رسوبات و شوره کولر در آن برجای می‌مانند. توجه داشته باشید که حتی یک یا دو ماه استفاده از کولر آبی، چنین وضعیتی ایجاد کرده و قادر به مشاهده رسوبات خواهید بود. (این همان چیزی‌ست که در کتری‌های جوشاندن آب نیز پس از مدتی مشاهده می‌کنید.)

حال هر آن قدر میزان رسوبات کولر بیشتر بوده و زمان زیادتری از ایجاد آن‌ها گذشته باشد، از بین بردن آن‌ها سخت‌تر شده و نیازمند تلاش بیشتری خواهد بود.

در صورت انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای کولر و رفع رسوبات ایجاد شده به شکل ماهیانه، هرگز با شکل گیری شوره کولر و رسوبات در حجم و قطر زیاد روبرو نخواهید شد. بدیهی‌ست که رفع شوره کولر در حالتی که هنوز لایه نازکی است، بارها ساده‌تر بوده و با محلول رقیق سرکه و آب نیز برطرف خواهد شد.

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

 • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
 • رفع نشتی کف کولر
 • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
 • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار
3 نظرات
 1. ابابیل می گوید

  سلام عالی بود مهندس

 2. محمد حسین قلندری می گوید

  با سلام و تشکر از مطالب بسار خوبتون
  احتراما در خصوص از بین بردن شوره کولر آبی که در شهر ما در مجاورت کویر هستیم احساس میکنم شوره خیلی زیادی هست . تقریبا تمامی راها را تست کردم .
  اما همیشه باعث کاهش بوده اما از بین نرفته .
  حال سوال بنده آیا میتوان از چند روش به طور هم زمان استفاده کرد؟
  به عنوان مثال
  استفاده هم زمان از۱ – شوره گیر توپی و ۲-
  شوره گیر پودری که در آب حل میشود ۳- استفاده از سختی گیر مغناطیسی و ۴- استفاده از سختی گیر رزینی که برای پکیج استفاده میشود ۵- استفاده از فیلتر های پیش تصفیه دستگاه تسفیه آب خاتگی در سر راه ورودی شناور
  ؟
  با سپاس فراوان

 3. بابک می گوید

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + هفده =