تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار چیست؟

0

آبگرمکن‌ها از لحاظ نوع کارکرد به دو نوع آبگرمکن آیونایز و آبگرمکن پیلوت دار تقسیم می‌شوند. آبگرمکن آیونایز به آبگرمکن‌های بدون شمعک یا جرقه زن گفته می‌شود که شمعک آن به طور دائم روشن نیست، در حالی که آبگرمکن پیلوت دار به آبگرمکن‌های شمعک‌داری گفته می‌شود که شعله آن دائم روشن است. از آنجایی که عملکرد این دو نوع آبگرمکن با هم تفاوت‌هایی دارد، در این مقاله از استادکار قصد داریم تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار را مورد بررسی قرار دهیم، لطفاً با ما همراه باشید.

درباره آبگرمکن آیونایز چه می‌دانید؟

آبگرمکن آیونایز نوع جدیدی از آبگرمکن‌ بوده که فاقد شمعک دائمی است. در آبگرمکن آیونایز که به آن آبگرمکن جرقه ای نیز گفته می‌شود، دستگاه همیشه در حالت آماده‌باش قرار دارد؛ این آبگرمکن در حالت عادی هیچ شعله‌ای ندارد و به محض اینکه شیر آب باز می‌شود، از طریق برد دستگاه دستور باز شدن جریان گاز و ایجاد جرقه صادر می‌شود. سپس با جرقه‌ای دستگاه به سرعت روشن می‌شود و آب گرم خانه تأمین می‌شود. خاموش بودن شعله این نوع آبگرمکن‌ها در شرایط عادی  موجب شده است تا ۱۷ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی شود و مصرف پایین‌تری نسبت به آبگرمکن پیلوت دار داشته باشد. همچنین ایجاد رسوب کمتر در این آبگرمکن‌ها موجب شده تا هزینه نگهداری از آن نیز به مراتب کمتر باشد. این نوع آبگرمکن‌ها تکنولوژی پیشرفته‌تری دارند و مجهز به مدرن‌ترین سیستم آبگرمکن‌ هستند.

بیشتر بدانید ۴ علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری + راه حل

در آبگرمکن آیونایز دستگاه همیشه در حالت آماده‌باش قرار دارد و در حالت عادی هیچ شعله‌ای ندارد و به محض این‌که شیر آب باز می‌شود، از طریق برد دستگاه دستور باز شدن جریان گاز و ایجاد جرقه صادر می‌شود.
در آبگرمکن آیونایز دستگاه همیشه در حالت آماده‌باش قرار دارد و در حالت عادی هیچ شعله‌ای ندارد و به محض این‌که شیر آب باز می‌شود، از طریق برد دستگاه دستور باز شدن جریان گاز و ایجاد جرقه صادر می‌شود.

آبگرمکن پیلوت دار چه ویژگی‌هایی دارد؟

آبگرمکن پیلوت دار به نوعی از آبگرمکن گفته می‌شود که شمعک آن به طور دائمی روشن است و تا زمانی که دستگاه روشن باشد، هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود. این آبگرمکن‌ها نسبت به آبگرمکن جرقه ای قدیمی‌تر هستند و از آن‌جایی که لازم است شمعک آن همیشه برای شعله‌ور کردن دستگاه روشن باشد، مصرف گاز بالایی دارند. هر زمان که آب گرم مصرفی باز شود، شمعک آبگرمکن موجب روشن شدن شعله آن می‌شود و آب گرم مورد نیاز مصرفی را تأمین می‌کند. این نوع آبگرمکن‌ها اکسیژن مورد نیاز برای شعله‌ور شدن را از فضایی که در آن نصب می‌شوند تأمین می‌کنند و باید حتماً دودکشی مناسب به محیط خارج از ساختمان داشته باشند تا محصولات احتراق به سمت بیرون هدایت شوند.

آبگرمکن پیلوت دار به نوعی از آبگرمکن گفته می‌شود که شمعک آن به طور دائمی روشن است و تا زمانی که دستگاه روشن باشد، هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود.
آبگرمکن پیلوت دار به نوعی از آبگرمکن گفته می‌شود که شمعک آن به طور دائمی روشن است و تا زمانی که دستگاه روشن باشد، هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود.

تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار

همان‌طور که پیش‌تر مطالعه کردید، مهم‌ترین تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار در وجود شمعک است. آبگرمکن پیلوت دار دارای شمعک دائم است و آبگرمکن آیونایز به صورت هوشمند با ایجاد جرقه در زمان باز شدن آب، شعله دستگاه را روشن می‌کند. در ادامه این بخش می‌توانید با چند تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار آشنا شوید:

 • یک تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار مربوط به میزان مصرف انرژی و گاز است؛ به طوری که مصرف گاز در آبگرمکن آیونایز به دلیل خاموش بودن شمعک تا میزان زیادی و در حدود ۱۷ درصد کمتر است.
 • در بررسی تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار باید بدانید که در مبدل آبگرمکن پیلوت دار رسوب و املاح بیشتری ایجاد می‌شود، حال آنکه آبگرمکن آیونایز مقاومت زیادی در برابر ایجاد املاح و رسوبات دارد و معمولاً برای مکان‌هایی که آب رسوب بیشتری دارد، پیشنهاد می‌شود از آبگرمکن آیونایز استفاده شود.
 • امکان کار کردن آبگرمکن آیونایز در مناطقی با فشار آب کم وجود دارد و این مورد درباره آبگرمکن پیلوت دار صدق نمی‌کند. به همین دلیل استفاده از آبگرمکن‌های آیونایز برای مناطقی که فشار آب مناسبی نیز ندارند، گزینه بهتری خواهد بود.
 • طول عمر آبگرمکن آیونایز بیشتر از آبگرمکن پیلوت دار و هزینه‌های نگهداری آن نیز به مراتب کمتر است، این تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار موجب شده تا آبگرمکن پیلوت دار محبوبیت بیشتری بین مصرف‌کنندگان داشته باشد.
 • منبع انرژی جرقه زن در آبگرمکن آیونایز از طریق آداپتور و باتری تأمین می‌شود. در صورتی که برق در دسترس باشد، سیستم از نیروی برق استفاده می‌کند و در صورت قطع شدن برق انرژی مورد نیاز دستگاه از طریق باتری تأمین می‌شود.
 • تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار به اندازه و ابعاد رگلاتور آن‌ها نیز مربوط می‌شود. معمولاً شیر مغناطیسی بدنه رگلاتور آبگرمکن پیلوت دار نسبت به آبگرمکن آیونایز عمیق‌تر است و در آبگرمکن جرقه ای عملکرد این شیر به صورت برقی است.
 • برای تحریک شیر مغناطیسی در آبگرمکن پیلوت دار قطعه‌ای به نام میله تحریک وجود دارد که این قطعه در آبگرمکن آیونایز موجود نیست.
 • در آبگرمکن آیونایز اهرم تحریک میکروسوئیچ در زمان باز شدن آن فعال می‌شود که در آبگرمکن شمعک دار وجود ندارد.
 • در آبگرمکن آیونایز یا بدون شمعک یک برد کنترل برای ایجاد جرقه وجود دارد و موجب باز شدن مسیر گاز و روشن شدن مشعل می‌شود، اما آبگرمکن پیلوت دار نیازی به برد ندارد.
 • انتهای بخش توخالی مغزی شیر در آبگرمکن پیلوت دار برای قرار گرفتن در معرض تحریک شیر مغناطیسی باز است، اما این قسمت در آبگرمکن جرقه ای یا آیونایز بسته است.

بیشتر بدانید دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن دیواری بوتان

در آبگرمکن‌های آیونایز  با باز کردن آب به سرعت شعله دستگاه روشن می‌شود و آب گرم مصرفی تامین می‌شود.
در آبگرمکن‌های آیونایز  با باز کردن آب به سرعت شعله دستگاه روشن می‌شود و آب گرم مصرفی تامین می‌شود.

کلام آخر

با توجه به تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار که در این مقاله ذکر شد، باید بدانید که آبگرمکن آیونایز به دلیل به‌روز بودن سیستم، کار کردن در فشار آب پایین و همچنین مصرف انرژی پایین‌تر گزینه مناسب‌تری نسبت به نوع پیلوت دار محسوب می‌شود. ایجاد رسوب و جمع شدن املاح در این نوع آبگرمکن‌ها کمتر است که این امر موجب کاهش هزینه نگهداری و مراقبت از آبگرمکن‌های آیونایز می‌شود. اگر برای نصب و راه‌اندازی انواع آبگرمکن به افرادی متخصص نیاز داشتید، می‌توانید از همکاران با تجربه ما در استادکار کمک بگیرید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =