انواع لوله بازکن خانگی کدامند؟

2

لوله بازکن خانگی جایگزین مناسبی برای لوله بازکن شیمیایی بوده و قادر است مشکل گرفتگی لوله‌های فاضلاب سینک ظرف‌شویی شما را در صورتی‌که حاد نباشد، رفع کند. گرفتگی لوله‌های فاضلاب رویداد رایجس است که به دلایل مختلف رخ داده و اغلب با بوی بد همراه هست. در این مواقع ما معمولاً به سراغ بهترین لوله بازکن شیمیایی که می‌شناسیم، می‌رویم.

استادکار در این مقاله سعی دارد با توجه به آسیب‌های مخرب اسیدهای لوله بازکنی به شما توصیه کند که از محلول‌های خانگی استفاده کنید. پس در ابتدا به معرفی قویترین محلول لوله بازکن خانگی که از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه است، می‌پردازد و در ادامه شما را با انواع محلول لوله بازکن خانگی آشنا می‌کند. پس با ما همراه باشید.

لوله بازکن خانگی بسازید

زمانی‌که لوله‌های فاضلاب دچار گرفتگی می‌شوند، همه‌ی ما اغلب به دنبال استفاده از بهترین لوله بازکن شیمیایی هستیم که سریع‌تر مشکل گرفتگی تأسیسات و لوله کشی ما را برطرف کند؛ غافل از اینکه بهترین محلول لوله بازکن فاضلاب چه اثرات بدی بر روی بدن و سیستم تنفس ما خواهد گذاشت. اثرات سوء آن فقط به آسیب‌های بدنی ختم نمی‌گردد، بلکه موجب آسیب‌‌های شدید در سیستم لوله‌کشی منزل نیز می‌شود. بنابراین زمانی‌که گرفتگی لوله کم است، بهتر است از لوله بازکن خانگی استفاده کنید. قویترین محلول لوله باز کن خانگی ترکیبی است از جوش‌شیرین و سرکه که در ادامه به نحوه‌ی ساخت آن اشاره خواهیم کرد.

نحوه ساخت قویترین محلول لوله باز کن خانگی

مواد لازم برای ساخت قویترین محلول لوله بازکن خانگی عبارتند از:

 • جوش‌شیرین
 • مقداری سرکه
 • آب جوش
 • یک دستمال
 1. ابتدا مقداری جوش‌شیرین را به صورت خشک مستقیماً درون لوله ظرفشویی بریزید.
 2. سرکه را به عنوان تنها محلول اسیدی کاربردی در این محلول لوله بازکن استفاده کنید. سرکه آسیبی به لوله‌ها نمی‌زند. کافی است آن را به مقدار مناسب در لوله‌ها بریزید و سپس راه فاضلاب را با دستمال ببندید تا ترکیب جوش شیرین و سرکه از لوله بالا نیاید.
 3. پس از ۳۰ دقیقه چهار کتری آب جوش در لوله بریزید تا عملیات لوله بازکن خانگی شما تکمیل گردد.

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، محلول خانگی فوق قویترین محلول لوله باز کنی است که می‌توانید با کمترین هزینه در منزل آن را بسازید و مطمئن باشید که اثرات سویی هم نخواهد داشت.

بیشتر بدانید علت زرد شدن فرش بعد از شستن و روش از بین بردن آن

نحوه ساخت قویترین محلول لوله باز کن خانگی
قویترین محلول لوله باز کن خانگی از ترکیب جوش شیرین، سرکه و آب داغ ساخته می‌شود.

انواع لوله بازکن خانگی

از جمله انواع لوله بازکن‌های خانگی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد عبارتند از:

 • سرکه سفید

سرکه سفید یک محلول لوله بازکن خانگی است که می‌توانید در سینک ظرفشویی یا دستشویی بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب داغ سینک را بشویید، مشکل گرفتگی لوله حل خواهد شد.

انواع لوله بازکن خانگی
سرکه یک محلول لوله بازکن خانگی
 • محلول آب جوش و جوش‌شیرین

یک لیوان جوش‌شیرین را در سینک ظرفشویی ریخته و سپس سه لیوان آب جوش را به لوله‌های فاضلاب اضافه کنید. این محلول لوله بازکن خانگی می‌تواند علاوه بر باز کردن لوله‌ها بوی فاضلاب را هم از بین ببرد.

محلول آب جوش و جوش‌شیرین یک لوله بازکن خانگی است که قادر است بوی بد فاضلاب را نیز برطرف کند.
محلول آب جوش و جوش‌شیرین یک لوله بازکن خانگی است که قادر است بوی بد فاضلاب را نیز برطرف کند.
 • لیمو یا آب لیمو

آبلیمو و یا چند عدد لیموی تازه را هم می‌توان به‌عنوان محلول لوله بازکن خانگی استفاده کرد. اگر در خانه لیموی تازه دارید می‌توانید چند عدد لیموی تازه را آبگیری کرده و در لوله‌ها بریزید و به مدت یک ساعت صبر کنید. در صورت نداشتن لیموی تازه از نصف لیوان آبلیمو استفاده کنید.

آبلیمو و یا چند عدد لیموی تازه را هم می‌توان به‌عنوان محلول لوله بازکن خانگی استفاده کرد.
آبلیمو و یا چند عدد لیموی تازه را هم می‌توان به‌عنوان محلول لوله بازکن خانگی استفاده کرد.
 • یخ

تا حالا به این فکر کرده‌اید که از تکه‌های یخ می‌توانید به عنوان لوله باز کن خانگی استفاده کنید و از بوی بد فاضلاب خلاص شوید؟ اگر بوی بد فاضلاب از لوله ها بیرون می‌زند، می‌توانید سینک را با چند تکه یخ پر کرده و مقدار کمی آب در سینک بریزید و بگذارید یخ ها به آرامی آب شوند.

می توان سینک را با چند تکه یخ پر کرده و مقدار کمی آب در سینک بریزید و بگذارید یخ ها به آرامی آب شوند.
می توان سینک را با چند تکه یخ پر کرده و مقدار کمی آب در سینک بریزید و بگذارید یخ ها به آرامی آب شوند. یخ نیز یکی دیگر از محلول‌های لوله بازکن خانگی است که می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد.

اسید لوله بازکن چیست؟

اگر به بخواهیم پاسخ پرسش “اسید لوله بازکن چیست” را به صورت خلاصه پاسخ دهیم باید بگوییم، اسید لوله بازکن به ماده‌ای گفته می‌شود که برای رفع گرفتگی فاضلاب یا سینک ظرفشویی استفاده می‌گردد. این ماده در انواع مختلف در بازار موجود بوده و در مواقعی که دیواره‌های لوله جرم زیادی گرفته‌باشد و آب به سختی از آن عبور کند و یا بوی نامطبوعی از لوله‌های فاضلاب خارج شود، از آن استفاده می‌شود. جرم‌های ایجاد شده در لوله‌ها معمولاً به علت چربی‌های مواد غذایی و یا گیرکردن مواد غذایی و خرده‌های اضافی غذا ایجاد می‌گردد. اسید لوله بازکن با توجه به خاصیت خوردگی بسیار قوی که دارد این رسوب‌ها را خورده و لوله را باز می‌کند.

بهترین محلول لوله بازکن فاضلاب شیمیایی که برای از بین بردن چربی‌ها می‌توان استفاده کرد، محلولی است که بتواند حداقل رسوبات داخل لوله‌ها را به سمت لوله‌های فاضلاب هدایت کرده و کاملاً فضای داخلی آن‌ها را پاک کند. بنابراین اگر به دنبال قویترین محلول لوله بازکن یا بهترین لوله بازکن شیمیایی هستید، باید به شما بگوییم که سخت در اشتباهید. تمامی اسیدهای لوله بازکن و یا محلول‌های آن این قابلیت را دارند. اما در کنار این قابلیت در صورت استفاده مکرر به لوله‌ها آسیب‌های بسیار بدی خواهند زد. فرقی نیز نمی‌کند که این لوله‌ها چدنی باشند یا پلاستیکی.

بهترین محلول لوله بازکن شیمیایی، محلولی است که بتواند حداقل رسوبات داخل لوله‌ها را از بین برده و کاملاً فضای داخلی آن‌ها را پاک کند.
بهترین محلول لوله بازکن شیمیایی، محلولی است که بتواند حداقل رسوبات داخل لوله‌ها را از بین برده و کاملاً فضای داخلی آن‌ها را پاک کند.

چرا استفاده از اسید لوله بازکن توصیه نمی‌گردد؟

اسیدهای لوله بازکن اگرچه بسیار کاربردی هستند و استفاده از آنها بسیار آسان و راحت است، اما گاز متصاعد شده از آن‌ها به شدت اسیدی بوده و اثر بسیار بدی بر روی ریه افراد مصرف‌کننده می‌گذارد. این محلول‌ها دارای اسیدی به نام هیدروکلریک بوده که یک ماده‌ی بسیار خورنده است. هنگام استفاده از محلول‌های اسیدی گاز هیدروکلریک در فضا متصاعد می‌گردد، بهتر است در این شرایط از ماسک استفاده کنید و پنجره را نیز باز بگذارید. از طرف دیگر، این اسیدها بر روی پوست هم به شدت آثار سوختگی ایجاد می‌کنند. هرچه اسیدهای لوله بازکن قوی‌تر و غلیظ‌تر باشند، آسیب‌هایی که بر روی انواع لوله‌ها ایجاد می‌کند نیز حادتر خواهد بود.

بیشتر بدانید خانه تکانی سالن پذیرایی قدم به قدم

چرا استفاده از اسید لوله بازکن توصیه نمی‌گردد؟
هرچه اسیدهای لوله بازکن قوی‌تر و غلیظ‌تر باشند، آسیب‌هایی که بر روی انواع لوله‌ها ایجاد می‌کنند نیز حادتر خواهد بود.

اسیدهای لوله بازکن چه فرقی با محلول‌های لوله بازکن دارند؟

اسیدهای لوله بازکن انواع مختلفی دارند که محلول‌های لوله بازکن بخشی از این محلول‌های اسیدی هستند. انواع اسیدهای لوله بازکن عبارتند از:

 1. محلول‌های لوله بازکن
 2. جوهر نمک
 3. گاز پاک کن
 4. انواع سفیدکننده‌ها

اسیدهای لوله بازکن همان طور که قبلاً هم بدان اشاره شد، محلول‌های بسیار مضری برای انسان، محیط زیست و تأسیسات ساختمانی هستند و توصیه می‌شود به جای استفاده از این محلول‌های آسیب‌زا، از محلول‌های لوله باز کن خانگی استفاده‌کنید. اگر مشکل لوله‌ها با تمامی راه‌ حل‌های ارائه شده برطرف نشد، بهتر است از تلمبه پلاستیکی و یا فنر لوله بازکنی استفاده کنید و در صورتی که این راهکار هم کارساز نبود، بهتر است با شرکت‌های خدمات رسانی اینترنتی همچون استادکار تماس بگیرید و از خدمات ما در زمینه لوله بازکنی استفاده کنید.

خدمات لوله بازکنی استادکار
استادکار با بهره‌گیری از مجرب‌ترین نیروهای فنی، خدماتی همچون بازسازی خانه، لوله کشی، لوله بازکنی، حفر چاه، تخلیه و لایروبی چاه و… می‌تواند در سریع‌ترین زمان به مشتریان خود بهترین خدمات ارائه دهد.

سخن آخر

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در تأسیسات داخلی و لوله کشی ساختمان‌ها رخ می‌دهد، گرفتگی لوله‌هاست. روش‌های متنوعی برای رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب وجود دارد که یکی از آن‌ها اسید لوله بازکن است. ما در این مقاله سعی براین داشتیم که شما را در ابتدا با مفاهیمی همچون اسید لوله باز کن، محلول لوله بازکن و سپس اثرات مخرب آن‌ها آشنا کنیم.

در ادامه سعی کردیم تا شما را به استفاده از انواع لوله بازکن‌های خانگی که هم راستا با محیط زیست بوده و آسیبی هم به بدن و ساختار فنی ساختمان نمی زنند، تشویقتان کنیم. در همین راستا یکی از ترکیبات سنتی که هزینه‌ی آنچنانی هم ندارد و در عین حال قویترین محلول لوله باز کن نیز هست به شما معرفی کردیم. اما اگر بنا به هر شریطی تصمیم گرفتید از اسیدهای لوله بازکن استفاده کنید، بهتر است نکات ایمنی همچون استفاده ماسک، دستکش و عینک را رعایت کرده و حتماً پنجره را نیز باز بگذارید و محلول‌های اسیدی را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

منابع:

 • https://khedmatazma.com/mag/unclog-drain-diy
 • https://fanikara.com/%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%A9%D9%86%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/
 • https://koorook.com/clear-drains-clear-clogged-waste-pipe/

 

2 نظرات
 1. S.tavafi می گوید

  عالی بود وخیلی مفید

  1. شیوا هراتی می گوید

   سپاس از همراهی شما، من و همکاران خوشحالیم که مقاله‌های کاربردی در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می‌دهیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =