داکت اسپلیت چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

0

اگر شما برای خنک سازی خانه یا محیط اداری برنامه ریزی می‌کنید، احتمالا درباره انتخاب اسپلیت و یا داکت اسپلیت دچار سردرگمی خواهید شد. اسپلیت‌ها، در واقع همان کولر گازی‌ های نام آشنایی هستند که به دیوار آویخته می‌شوند و به کمک یک ریموت کنترل، می‌توان از راه دور آن‌ها را کنترل نمود. اما آیا می‌دانید داکت اسپلیت چیست؟ در این مطلب با ما همراه باشید، تا با این سیستم تهویه مطبوع هوا آشنا شوید.

داکت اسپلیت چیست؟

انواع مختلفی از سیستم‌های تهویه مطبوع وجود دارند که از رایج ترین آنها می‌توانیم به سیستم‌های تهویه مطبوع اسپلیت‌ها و داکت اسپلیت اشاره کنیم. هر دوی این سیستم‌ها برای ایجاد هوای مطبوع در فضا به خوبی عمل می‌کنند، اما در واقع باید بگویم که اسپلیت با داکت اسپلیت تفاوت دارد.
اما لازم به ذکر است که اکثر تفاوت‌های بین سیستم‌های اسپلیت و داکت اسپلیت، در ظاهر آن‌ها مشخص نمی‌شود ؛چرا که هر دو این مورد وظیفه تهویه مطبوع هوا را بر عهده دارند، تا هوایی با دمای دلخواه و متناسب را از طرق مختلف راهی فضای مورد نظر کنند.
اولین نکته‌ای که در ارتباط با سیستم‌های داکت اسپلیت باید بدانید این است که؛ این وسیله بیشتر در محل کار، مراکز خرید، فروشگاه‌ها و دیگر مناطق با مساحت زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد ،اما در برخی از منازل نیز داکت اسپلیت نصب می‌کنند.
داکت اسپلیت‌ها از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل می‌شوند که به کمک مجموعه‌ای از لوله‌های مسی به یکدیگر وصل می‌شوند.
داکت اسپلیت شامل یک سیستم مرکزی است که در آن هوا در فرایند خنکسازی قرار می‌گیرد و سپس توسط پروانه‌های بادبزن از طریق مجرا و کانال به هر اتاق فرستاده می‌شود. به همین دلیل داکت اسپلیت‌ها برای یکسان سازی دمای تمامی اتاق‌ها گزینه های بسیار مناسبی هستند.

داکت اسپلیت ایرانی مصرف برق داکت اسپلیت
داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه هوای مطبوع است که برای فضاهای بزرگ عملکرد مناسبی دارد.

داکت اسپلیت‌ها چگونه کار می‌کنند؟

این سیستم‌های تهویه هوای مطبوع، دارای فن کویل داخلی هستند که در سقف خانه و یا محل مورد نظر نصب می‌شوند.
گاز مبرد در کندانسور یا همان یونیت خارجی داکت اسپلیت خنک شده و از طریق لوله مسی به شیر انبساط هدایت می‌شود. سپس گاز مبرد از آن قسمت برای جذب گرمای محیط به یونیت داخلی منتقل می‌گردد.

کویل‌ های موجود در یونیت داخلی، گرمای هوای محیط را به کمک گاز مبرد دریافت کرده و هوای خنک را به کمک فن به درون کانال‌ها هدایت می‌کند تا هوای مطبوع در اتاق‌ها و فضاها پرداکنده شود.
این سیستم مرکزی می‌تواند از طریق مجراهای مختلفی، هوای مطبوع را به هر بخشی که صاحب خانه و یا مالک ساختمان مایل است، هدایت کند. به این طریق شما می‌توانید به راحتی هوای سرد و یا گرم را در هر اتاق به طور جداگانه‌ای هدایت نمایید؛ که اصطلاحا به آن منطقه بندی می‌گویند.

این کار که توسط ترموستات روی دیوار انجام می‌شود، به شما امکان می‌دهد تا دمای و سایر تنظیمات را انتخاب کنید. سهولت تهویه مطبوع کل خانه در اینجا ظاهر می‌شود و اگر شما در حال ساخت یک خانه جدید و یا انجام بازسازی‌های عمده هستید، داکت اسپلیت انتخابی مناسب خواهد بود.

به غیر از قیمت داکت اسپلیت، نصب حرفه‌ای نیز قطعا مورد نیاز است؛ به همین دلیل نصب این سیستم هزینه بر خواهد بود. البته اگر تنها به خنک سازی و یا گرم کردن یک اتاق نیاز دارید، استفاده از داکت اسپلیت می‌تواند برای شما هزینه بر باشد.
داکت اسپلیت‌ها پاسخی دائمی به حل مشکل تهویه مطبوع هستند؛ اما لازم به ذکر است که این سیستم معایبی نیز به همراه دارد. پیشنهاد می کنیم مقاله انواع کولر گازی را نیز بخوانید.

انواع داکت اسپلیت

این سیستم‌ها در دو نوع داکت اسپلیت معمولی و اینورتردار تولید می‌شوند. نوع اینورتردار آن دارای کمپرسور با دور متغیر است که به کاهش هزینه برق مصرفی کمک می‌کند.

قیمت داکت اسپلیت اجنرال قیمت داکت اسپلیت گری
از آنجایی که داکت اسپلیت ها دارای سیستم مرکزی هستند، می توانند به راحتی تمامی اتاق های را خنک و یا گرم کنند.

مزایا و معایت داکت اسپلیت

مانند هر وسیله دیگری، داکت اسپلیت‌ها نیز دارای معایب و مزایایی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، همچنین می توانید مقاله انواع پکیج و دسته بندی را بخوانید .

مزایای داکت اسپلیت

 • آن‌ها تقریبا پنهان هستند و به دیوار نصب نمی‌شوند.
 • اسپلیت‌ها هوای مطبوع را به تمامی اتاق‌ها هدایت می‌کنند، در حالی که هر اتاق می‌تواند به کمک ترموستات دمای مختلفی داشته باشد.
 • این وسیله برای یکسان سازی دمای تمامی فضاهای یک خانه و یا فضای اداری بسیاری مناسب است.
 • از اسپلیت‌ها کم صداتر هستند.
 • طول عمر بالایی دارند.
 • رطوبت موجود در فضا را حذف می‌کنند.
 • امکان تصفیه هوا با قرار دادن فیلتر تصفیه هوا و کمک به کاهش آلودگی محیط، در داکت اسپلیت وجود دارد.
 • داکت اسپیلت‌ها یا اسپیلت‌های خانگی، عموما سیستم کنترل زوم ندارد، یعنی هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌های خواب توسط ‌ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است هم‌دما می­شوند و این یکی از اصلی‌ترین معایب داکت اسپیلت به شمار می‌رود.
 • در بخش مقایسه‌ی مزایای داکت اسپیلت با چیلر‌ها از کم مصرف بودن آن در مصرف گاز و همین­طور بالا بودن بازده آن و کاهش لوله‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی گفتیم، اما عیب این دستگاه در مقابل چیلرها و مینی چیلر‌ها، تاحدودی مصرف برق بالاتر آن می‌باشد البته که نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر است.

معایب داکت اسپلیت

 • نصب داکت اسپلیت‌ها، گران‌تر از اسپلیت است.
 • در برخی از ساختمان‌ها به دلیل عدم وجود فضای مناسب، نمی‌توان داکت اسپلیت را نصب کرد.
 • اگر به دنبال خنک کردن یک اتاق مجزا در هر زمان خاص هستید، با استفاده از داکت اسپلیت باید هزینه‌های انرژی خنک سازی کل خانه را پرداخت کنید؛ مگر آنکه سیستم‌های کنترل و ترموستات‌های مجزا در هر اتاق نصب شده باشد.
قیمت داکت اسپلیت سامسونگ قیمت داکت اسپلیت هایسنس
داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه هوای مطبوع است که برای فضاهای بزرگ عملکرد مناسبی دارد.

در مقابل، اسپلیت‌ها دارای کمپرسور و یونیت‌های داخلی جداگانه‌ای هستند که در هر اتاق به طور مجزا نصب می‌شوند و یونیت‌های داخلی و خارجی به واسطه لوله‌هایی به یکدیگر متصل می‌گردند.

یکی از مزایای اصلی این نوع تهویه مطبوع این است که به شما امکان کنترل دما در هر اتاق را به طور مستقل می‌دهد. البته اگر ترموستات در هر اتاق به طور مجزا نصب شده باشد، این امکان در استفاده از داکت اسپلیت‌ها نیز فراهم است.

معامله بین هزینه‌ها و منافع

در نهایت باید بگوییم که هر دو این سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند برای خنک سازی و یا گرم کردن محیط مناسب باشد و انتخاب از میان داکت اسپلیت و اسپلیت در واقع معامله بین هزینه‌ها و منافع است.
اگر می‌خواهید کل خانه و محیط کار خود را به راحتی خنک کنید و در مورد هزینه‌های مربوطه نگران نیستید، داکت اسپلیت گزینه‌ای مناسب برایتان خواهد بود. اما اگر می‌خواهید بودجه کمی را صرف کنید و تنها به خنک سازی یک یا دو اتاق نیاز دارید، اسپلیت را انتخاب نمایید.

 

نتیجه گیری

خب با توجه به مطالب بیان شده امیدواریم که توانسته باشیم در تصمیم‍گیری برای خرید «بهترین وسیله سرمایشی و گرمایشی محیط» کمک‌تان کرده باشیم اما در آخر لازم است دو نکته مهم را بیان کنیم، چرا که رعایت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • نکته اول: در سرویس دستگاه داکت اسپیلت دقت کافی داشته باشید، پیشنهاد ما این است که از متخصصان و سرویس‌دهندگان خبره و دارای مشتریان رضایت‌مند کمک بگیرید.
 • نکته: در نصب درست و اصولی این سیستم وسواس به خرج دهید، شاید اغراق‌آمیز نباشد اگر بگوییم که ۵۰ درصد راندمان دستگاه به شیوه‌ی نصب درست و اصولی اسپلیت و لوله‌کشی بهینه آنها بستگی دارد.

منبع: damatajhiz

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =