در این مقاله علت صدای زیاد ماشین لباسشویی که این دلایل در لباسشویی سامسونگ، ال جی و اسنوا یکی است را توضیح خواهیم داد .

در حال حاضر کمپانی‌های متعددی وجود دارند که در زمینه‌ی تولید ماشین لباسشویی در حال فعالیت هستند. هر یک از این کمپانی‌ها به نسبت چند سال پیش پیشرفت‌هایی را در محصولات‌شان ایجاد کرده‌اند و امکانات بیش‌تری به آن‌ها اضافه نموده‌اند و کلاً سعی بر آن داشته‌اند که کیفیت لباسشویی‌های تولیدی‌شان را تا جایی که می‌توانند افزایش دهند.

اما با این حال، با وجود این همه پیشرفتی که در ماشین‌های لباسشویی جدید صورت گرفته، باز هم در اثر شرایط مختلف ممکن است مشکلاتی در آن‌ها به وجود آید. تعداد کسانی که با استادکار تماس گرفته و خواهان اعزام متخصص ماشین لباسشویی جهت تعمیر این وسیله بوده و هستند کم نیست. در میان مشکلاتی که در ماشین‌های لباسشویی به وجود می‌آیند یک سری مشکل هستند که با درصد و میانگین بیش‌تری بروز می‌کنند که یکی از این مشکلات رایج، لرزش و صدای زیاد لباسشویی است.

در این نوشتار بر روی لرزش و صدای زیاد لباسشویی تمرکز داریم و سعی‌مان بر آن خواهد بود که با بررسی علل این مشکل به توضیح نحوه‌ی رفع آن بپردازیم. پس در صورتی که به دنبال راهنمایی جهت رفع لرزش و صدای زیاد ماشین لباسشویی هستید  تا انتهای این نوشتار با استادکار همراه باشید. همچنین می توانید مقاله تراز کردن ماشین لباسشویی را مطالعه کنید .

البته پیش از آن که به ذکر علل احتمالی لرزش و صدای زیاد لباسشویی بپردازیم ذکر این نکته لازم است که کلیه‌ی ماشین‌های لباسشویی بالأخره از اندکی صدا برخوردار هستند، اما آن چیزی که مشکل به حساب می‌آید صدای بیش از اندازه‌ی ماشین لباسشویی است، خصوصاً در ماشین لباسشویی‌هایی که از ابتدا با عنوان ماشین لباسشویی‌های بسیار کم صدا روانه‌ی بازار شده‌اند.

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

  • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
  • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
  • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
  • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

علل لرزش و صدای زیاد لباسشویی

سعی کرده ایم علت لرزش شدید ماشین لباسشویی که در اغلب لباسشویی سامسونگ، ال جی و اسنوا یکی می باشد را بررسی می کنیم .

۱- وجود مشکل در پمپ تخلیه یا موتور آن

از پمپ تخلیه برای تخلیه‌ی آب دیگ طی شستشو و یا پس از آن استفاده می‌شود. اما باید بدانید که در برخی مواقع وجود لرزش و صدای زیاد لباسشویی ناشی از وجود مشکل در همین پمپ تخلیه است.

گاه صدای زیاد همین پمپ تخلیه است که موجب صدای زیاد ماشین لباسشویی می‌شود. برای بررسی این امر، یعنی برای آن که ببینید آیا پمپ تخلیه است که موجب صدای زیاد ماشین لباسشویی شده یا نه، ابتدا پنل جلوی ماشین لباسشویی را بردارید و با پیدا کردن پمپ، ماشین لباسشویی را روشن کنید. دقیقاً تمرکز کنید و ببینید آیا صدای زیاد ماشین لباسشویی از پمپ هست یا نه.

در صورتی که صدای زیاد ماشین لباسشویی از پمپ نبود باید موارد دیگری که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت را بررسی کنید، اما در صورتی که مشکل دقیقاً از پمپ تخلیه بود دستگاه را خاموش کرده و دوشاخه‌ی آن را از پریز بکشید.

در این مرحله باید پمپ را از جای خود خارج کنید و آن را بهتر مورد بررسی قرار دهید. برای این کار، شیلنگی که به پمپ متصل است را جدا کرده و سپس آبی که در شیلنگ و همچنین در پمپ است را در یک ظرف خالی کنید. پس از این پروانه‌ی پمپ را مورد بررسی قرار دهید.

مثلاً ببینید آیا چیزی در بین پره‌های پروانه گیر کرده یا نه. در صورتی که مشکل از پروانه نبود احتمالاً موتور پمپ تخلیه دچار مشکل شده که در چنین وضعیتی باید نسبت به تعویض موتور پمپ تخلیه اقدام کنید.

لرزش و صدای زیاد لباسشویی را چطور از بین ببریم؟

۲- مشکل در کوپلینگ مربوط به موتورهای بدون تسمه (دایرکت درایو)

در ماشین لباسشویی‌هایی که در آن‌ها از موتور دایرکت درایو یا همان بدون تسمه استفاده شده به واسطه‌ی کوپلینگ انتقال قدرت از موتور به جعبه دنده صورت می‌گیرد. همین کوپلینگ از دو قطعه پلاستیکی تشکیل شده که میان آن‌ها یک کوپلینگ لاستیکی وجود دارد. هر یک از این قطعه‌های پلاستیکی ممکن است در اثر گذر زمان و استفاده‌ی زیاد دچار مشکل شوند و سر و صدا را سبب شوند.

بنابراین یکی از علل احتمالی دیگر لرزش و صدای زیاد لباسشویی ممکن است دچار استهلاک شدن قطعات پلاستیکی کوپلینگ مربوط به موتورهای بدون تسمه باشد. لذا اگر ماشین لباسشویی شما از نوع ماشین لباسشویی‌های دایرکت درایو است کوپلینگ را بررسی کنید و اگر دیدید که مشکل مورد نظر در آن به وجود آمده نسبت به تعویض قطعات آن اقدام نمایید.

۳- مشکل در تسمه پمپ

در ماشین لباسشویی‌های تسمه‌ای، آن هنگام که ماشین لباسشویی در حال تخلیه است، این تسمه‌ی پمپ است که موجب به حرکت در آمدن پولی پمپ تخلیه می‌شود. حال اگر این تسمه در اثر گذر زمان فرسوده شود ممکن است موجب بروز صدا و لرزش شود.

بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از علل احتمالی لرزش و صدای زیاد لباسشویی فرسودگی تسمه‌ی پمپ است. بنابراین باید تسمه‌ی پمپ را از لحاظ سلامت مورد بررسی قرار دهید. مثلاً ببینید آیا تسمه ساییده شده یا خیر؟ آیا بوی لاستیک سوخته می‌دهد یا خیر؟ در صورتی که این چنین بود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید تا با استفاده از تسمه‌ی جدید مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی نیز از بین رود.

۴- مشکل در موتور محرک

آن قطعه‌ای که از آن با عنوان موتور محرک یاد می‌شود قطعه‌ای است که در برخی از ماشین‌های لباسشویی موجب برآوردن قدرت پمپ و همچنین چرخاندن دیگه شستشو می‌شود. در صورتی که این موتور محرک با مشکل مواجه شود عموماً صدای ماشین لباسشویی زیاد می‌شود و صدایی مانند ویز ویز به گوش می‌رسد. بنابراین این قطعه را نیز بررسی کنید. ببینید آیا موتور محرک قادر به چرخش هست یا نه.

اگر خود موتور محرک نتواند بچرخد، باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. اما اگر خود موتور محرک در حال چرخش بود احتمالاً یا مشکل از خازن موتور است و یا آن که گیربکس به درستی فعالیت نمی‌کند. اگر هیچ یک از این موارد مشکلی نداشتند احتمالاً موتور محرک سالم است و مشکلی ندارد. ضمناً گفتنی است که معمولاً وجود مشکل در موتور محرک با بوی نه چندان شدید سوختگی همراه است.

۵- مشکل در تسمه‌ی دیگ

در برخی از ماشین‌های لباسشویی، ۴ تسمه در گوشه‌های دیگ ماشین لباسشویی وجود دارند که این ۴ تسمه حرکت دیگ را خصوصاً در زمان آبکشی کنترل می‌کنند. حال اگر این تسمه‌ها، که عمدتاً پلاستیکی هستند، دچار فرسودگی شوند دیگ به هنگام آبکشی بیش از اندازه این‌ور و آن‌ور می‌شود و در نتیجه به بدنه برخورد می‌کند. این برخورد دیگ به بدنه لرزش و صدای زیاد ماشین لباسشویی را در پی دارد.

پس باید این تسمه‌ها را نیز بررسی کنید و ببینید آیا مشکلی در آن‌ها به وجود آمده و آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر.

لرزش و صدای زیاد لباسشویی را چطور از بین ببریم؟

۶- مشکل در کمک فنر

اما در برخی از ماشین‌های لباسشویی، خصوصاً در ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، از کمک فنر جهت کنترل حرکت دیگ به ویژه به هنگام آبکشی استفاده شده است. همچون مورد بالا، در صورتی که در کمک فنر مشکلی به وجود آید دیگ به بدنه برخورد کرده و ایجاد صدا می‌کند.

نکته اینجاست که در صورتی که این مشکل برطرف نشود احتمال آن که سایر قطعات ماشین لباسشویی نیز با مشکل مواجه شوند زیاد خواهد بود. بنابراین باید کمک فنرها را نیز بررسی کنید و ببینید آیا مشکلی در آن‌ها به وجود آمده یا نه. هر مشکلی که در کمک فنرها به وجود آمده باشد بهتر است به جای تعمیر اقدام به تعویض‌شان نمایید.

۷- مشکل در کلاچ

در یک سری از ماشین لباسشویی‌ها جهت قفل شدن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو از کلاچ استفاده شده است. در صورتی که این کلاچ با مشکل مواجه شود مشکلاتی گریبان ماشین لباسشویی را می‌گیرد از جمله آن که مرحله‌ی آب کشی به درستی صورت نگرفته و در نتیجه لباس‌ها به خوبی شسته نمی‌شوند، یا آن که یک سری فلز کوچک در زیر ماشین لباسشویی پیدا می‌شوند و یا آن که لرزش و صدای زیاد لباسشویی را خصوصاً به هنگام آبکشی احساس خواهید کرد.

بنابراین باید کلاچ را نیز بررسی کنید و در صورتی که با مشکل مواجه شده بود آن را تعویض نمایید.

۸- مشکل در یاتاقان دیگ

آخرین موردی که در این نوشتار از آن به عنوان یکی از علل احتمالی لرزش و صدای زیاد لباسشویی نام می‌بریم وجود مشکل در یاتاقان دیگ است. توضیح آن که برای بهتر چرخیدن دیگ از یاتاقان‌هایی استفاده شده که البته در صورتی که این یاتاقان‌ها با مشکل مواجه شوند با صدای زیاد لباسشویی مواجه خواهید شد. پس موردی دیگر که علاوه بر موارد بالا باید مورد بررسی قرار گیرد یاتاقان سبد شستشو و یا دیگ است.

سخن آخر

امید است که بالأخره یکی از این ۸ مورد علت لرزش و صدای زیاد لباسشویی شما باشد و خود بتوانید با پیدا کرده مشکل اقدام به رفع آن نمایید. اما در صورتی که هیچ یک از موارد بالا علت مشکل نبودند می‌توانید با استادکار تماس بگیرید تا متخصص لباسشویی جهت تعمیر آن در کم‌ترین زمان راهی منزل‌تان شود و فرآیند تعمیر لباسشویی را در برابر چشمان شما به عمل رساند.

در آخر بد نیست به این نکته اشاره شود که گاه صدای زیاد ماشین لباسشویی به سبب عدم تراز بودن آن نیز هست. بنابراین حتماً این مورد را نیز بررسی کنید. تراز نبودن ماشین لباسشویی معمولاً خود را به هنگام آب کشی، یعنی زمانی که ماشین لباسشویی روی دور تند می‌چرخد، نشان می‌دهد.

پیچ‌هایی در زیر دستگاه وجود دارند که با پیچاندن آن‌ها می‌توان دستگاه را تراز کرد. البته برای دسترسی به این پیچ‌ها نیازی به چپ کردن ماشین لباسشویی نیست، بلکه در همان حالت ایستاده‌ی لباسشویی، می‌توانید بنشینید و در قسمت زیرین و البته جلویی ماشین لباسشویی این پیچ‌ها را لمس کنید. با چرخاندن آن‌ها می‌توانید دستگاه را تراز نمایید.

[“promotion id=”10519]

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.