راهنمای کامل کاشی کاری با چسب و نکات ویژه آن

1

هنگام کاشی کاری حمام، سرویس بهداشتی یا آشپزخانه؛ انتخاب چسب کاشی و دوغاب مناسب رمز موفقیت است. اگر می‌خواهید کاشی کاری خانه‌تان را به تنهایی انجام دهید لازم است اطلاعاتی درباره نوع چسب کاشی، مراحل و روش‌های نصب درست کاشی و نحوه استفاده از دوغاب مناسب برای بندکشی کاشی را بدانید. در این پست استادکار قصد داریم پکیچ نکات کلیدی کاشی کاری با چسب را ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه کاشی کاری با چسب را حرفه‌ای انجام دهیم؟

برای اینکه پروژه کاشی کاری خانه برای دیوار و کف را با موفقیت انجام دهید. باید نکات مهم زیر را برای کاشی کاری با چسب بدانید:

 • چسب کاشی به دو صورت مخلوط شده آماده و پودری در دسترس است.
 • نوع چسب کاشی مخلوط شده آماده برای نصب و ثابت کردن کاشی‌های سرامیکی کوچک به دیوار مناسب است. برای استفاده از چسب کاشی آماده از یک ظرف گود استفاده کنید.
 • چسب کاشی پودری ارزان‌تر از چسب کاشی‌های آماده است. برای استفاده باید آن را با آب مخلوط کنید. ضمن اینکه قدرت چسبندگی چسب کاشی پودری بیشتر بوده و از استحکام بالاتری برخوردار است. از این چسب میتوان برای نصب انواع کاشی‌های چینی و سرامیکی روی سطح‌های مختلف استفاده کرد.

برای کاشی کاری با چسب در نظر داشته باشید که؛ چسب کاشی پودری قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و کار کردن با آن اندکی راحت‌تر است. با این حال برای داشتن یک کاشی کاری حرفه‌ای باید دقت بالایی داشته باشید تا چسب به بیرون درز نکند.

 • کاشی کاری با چسب را روی دیوار انجام می‌دهید یا کف؟ نوع سطح و جنس کاشی بر نوع و مواد لازم برای نصب کاشی اثر می‌گذارد.
 • مطمئن شوید که دیوار وزن کاشی و چسب را تحمل می‌کند. بهتر است سطح زیرین کاشی کاری به جای گچ دیوار از جنس گچ تخته باشد.

اگر کاشی کاری با چسب را روی دیوار گچی انجام می‌دهید ابتدا روی کار را با پرایمر دیوار گچی آماده کنید تا مانع از انتقال رطوبت به چسب کاشی شود. این روش قدرت چسبندگی کاشی کاری با چسب را افزایش می‌دهد.

 • کاشی کاری با چسب پودری برای نصب کاشی‌هایی در ابعاد بزرگ و بیش از ۳۰ سانتی متر در ۳۰ سانتی متر و نصب سرامیک در اندازه‌های مختلف مناسب است. در حالی که کاشی کاری با چسب مخلوط آماده برای کاشی‌هایی با ابعاد کوچکتر استفاده می‌شود.
 • برای کاشی کاری با چسب روی سطح چوبی و الوار از ملات مخصوص هموارسازی سطوح (ضخامت زیرسازی حداقل  به اندازه ۱۵ میلی متر باشد) استفاده کنید. ابتدا یک سطح هموار روی چوب ایجاد کنید و پس از ایجاد آماده‌سازی لازم، کاشی کاری را انجام دهید.
 • انجام کاشی کاری با چسب پودری برای کف و دیوار مناسب است ولی برای کاشی کاری کف از چسب مخلوط آماده استفاده نکنید.
 • برای کاشی کاری با چسب روی سطح بتنی باید از خشک شدن کامل بتن اطمینان کسب کنید. زمان لازم برای خشک شدن بتن معادل شش هفته است. سپس میتوانید  کاشی کاری با چسب پودری را روی بتن آغاز کنید.

با توجه به نکاتی که گفته شد به راحتی میتوانید نوع چسب کاشی و مواد لازم برای زیرسازی سطح (در صورت نیاز) را تهیه کنید. البته بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه‌های کاشی کاری با چسب مربوط به پروژه‌های دیوار و کف خانه از یک فرد متخصص نیز مشورت بگیرید. او میتواند در بدست آوردن چسبندگی مورد نیاز چسب کاشی و اجرای دقیق‌تر آن راهنمایی‌تان کند.

کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار

۹ گام برای کاشی کاری با چسب روی کف و دیوار

برای کاشی کاری یک منطقه از خانه مثل آشپزخانه، حمام یا توالت، انجام کارهایی مثل تمیز کردن سطح، اندازه‌گیری و آماده‌سازی ضروری است. برای انجام پروژه‌های کاشی کاری به مواد زیر نیاز دارید:

 • کاشی
 • دستکش‌های محافظ
 • مداد یا گچ
 • دو عدد سطل
 • اسفنج
 • متر برای اندازه‌گیری
 • تراز دیجیتال بنایی
 • شمشه (چوبی یا فلزی)
 • دوغاب سیمان
 • چسب مخصوص کاشی
 • اره کاشی‌بر برقی
 • ماله
 • کاردک بنایی
 • مته یا میکسر برای مخلوط کردن چسب کاشی پودری
کاشی کاری با چسب
اگر هنوز برای انتخاب نوع کاشی دودل هستید، نگاهی به کاربردهای متنوع کاشی در دکوراسیون داخلی خانه بیاندازید.

۱- سطح کف یا دیوار را بررسی و آماده کنید

کف یا دیوار را بررسی کنید تا هیچ ترک یا جای ضربه‌ای نداشته باشد. سطح باید کاملا تمیز شود. هیچ عامل چربی، صابون و.. نباید روی آن وجود داشته باشد. باید با مواد مخصوص هموارسازی سطح را یک دست و هموار کنید. همچنین برای سطوحی که گچ خورده، یا چوبی هستند باید مواد زیرسازی (پرایمر) مناسب استفاده کنید.

برای رفتن به مرحله بعدی؛ از خشک شدن زیرساز یا مواد هموارسازی مطمئن شوید. سطح برای کاشی کاری با چسب باید کاملا خشک باشد.

۲- اندازه‌گیری و تراز کردن

از آنجایی که سطوح همگی صاف نیستند و اغلب دارای قناسی هستند با استفاده از تراز دیجیتال بنایی میتوانید یک سطح صاف برای شروع کار خود ایجاد کنید. یک کاشی را پایین دیوار قرار دهید به طوری که سطح زیرین آن روی کف قرار داشته باشد و با کمک یک مداد روی دیوار آن را اندازه بزنید. کاشی را کنار گذاشته و با استفاده از تراز بنایی دیجیتال یک خط صاف و مستقیم روی دیوار بکشید به نحوی که علامت شما جزئی از خط باشد. دو تا پایه یا سنگ یک اندازه در دو طرف خط روی دیوار قرار دهید. شمشه چوبی را روی آن تنظیم کنید و با قرار دادن تراز دیجیتال بنایی روی شمشه از مستقیم و صاف بودن خط مطمئن شوید.

برای تراز کردن سطح عمودی دیوار؛ روی شمشه مرحله قبلی یک کاشی قرار دهید و این بار از پهنا یا ارتفاع کاشی روی دیوار  یا کف با مداد علامت بزنید. با کمک تراز دیجیتال بنایی خط را مستقیم و صاف امتداد دهید. به این ترتیب قناسی کنج‌های دیوار نیز در کاشی کاری با چسب مرتفع می‌شود.

۳- آماده‌سازی چسب کاشی

همانطور که گفته شد دو نوع چسب کاشی داریم. چسب مخلوط آماده که آماده سازی نیاز ندارید ولی برای چسب‌های پودری باید چسب را با مقدار معینی آب مخلوط کنید. برای بدست آوردن بهترین چسبندگی طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی چسب کاشی پودری عمل کنید. برای مخلوط کردن پودر و آب میتوانید از یک مته یا میکسر استفاده کنید.

۴- کاشی‌ها را برش زده و نصب کنید

ابتدا کاشی‌ها را با دستمال خشک کرده و روی آن را تمیز کنید. با کمک ماله چسب را روی سطح دیوار یا کف بزنید و صاف کنید. (ضخامت مناسب برای هر چسب متناسب با نوع کارخانه تولیدی آن متفاوت است). از کنج دیوار (بالای خط شمشه) اولین کاشی را به دیوار بچسبانید. سپس کاشی‌های بعدی را در امتداد آن قرار دهید. دقت کنید که چسب کاشی از کناره‌ها به بیرون درز نکند. به محض مشاهده؛ چسب را با یک دستمال یا اسفنج مرطوب از روی کاشی پاک کنید.

برای نصب کاشی‌های تزئینی کوچک‌تر، پشت کاشی را به چسب آغشته کنید و آن را در محل خود روی سطح دیوار یا کف قرار دهید.

۵- از اتصال ۱۰۰% کاشی مطمئن شوید

اگر چسب کاشی در کناره‌های دیوار به خوبی به کاشی نچسبیده باشد به مرور زمان کاشی شل شده و مقاومت کمی در برابر رطوبت و آب خواهد داشت. اگر فکر می‌کنید یک کاشی کاملا در جای خود محکم نشده، با کمک کاردک بنایی آن را از چسب جدا کرده و پشت آن را بررسی کنید. برای نصب کاشی‌های بزرگتر به جز چسبی که روی دیوار میزنید ممکن است نیاز به مالیدن اندکی چسب به پشت کاشی داشته باشید.

۶- نصب کاشی در قسمت پایین دیوار

بعد از اینکه کاشی کاری سطح در قسمت‌های بالای شمشه بنایی را انجام دادید، پایه یا سنگ‌هایی که برای تراز کردن گذاشته بودید را به کناری گذاشته و به ترتیب به سطح دیوار چسب کاشی بزنید و کاشی‌ها را مشابه مراحل قبل روی آن بچسبانید.

اگر به دلیل قناسی دیوار لازم است کاشی‌ها را برش دهید، ابتدا اندازه لازم را با مداد روی پشت کاشی به صورت خط ترسیم کنید سپس با کمک اره کاشی‌بر آن را برش دهید.

۷- آماده‌سازی دوغاب سیمان

اجازه دهید تا کاشی‌ها کاملا خشک شوند. این زمان میتواند بین ۳ الی ۴ ساعت و حتی بیشتر باشد. دوغاب سیمان (پودر دوغاب سیمان را داخل یک سطل با آب مخلوط کنید تا یک ملات شل بدست بیاید) مناسب برای کاشی را انتخاب کنید. برای همخوانی دوغاب با رنگ کاشی و سرامیک مصرفی معمولا به آن اندکی رنگ اضافه می‌کنند. دوغاب سیمان را پس از مخلوط کردن به سرعت استفاده کنید چون خیلی زود سفت می‌شود.

۸- بندکشی در کاشی کاری

پیش از بندکشی در کاشی کاری، چسب‌های اضافی لبه‌ها و درزهای کاشی و سطح رویی آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید. دوغاب را با زاویه ۴۵ درجه روی کاشی‌ها بریزید.حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس با یک اسفنج مرطوب دوغاب اضافی را از روی کاشی و درزهای آن پاک کنید. یک ساعت منتظر بمانید سپس مجدد سطح کاشی را با یک دستمال خشک تمیز کنید. برای خشک شدن بندکشی ۲۴ ساعت زمان لازم است.

در هر دو مرحله تمیز کردن دوغاب سیمان از روی کاشی، به هیچ عنوان روی آن فشار نیاورید چون بندکشی کاشی خیس و سست است.

کاشی کاری با چسب
زمانبندی برای پاک کردن دوغاب از روی کاشی را رعایت کنید. دوغاب بعد از خشک شدن به سختی از روی کاشی تمیز می‌شود و میتواند ظاهر کاشی کاری شما را خراب کند.

۹- آب‌بندی و درزگیری در کاشی کاری

در مرحله پایانی پس از خشک شدن کاشی و بندکشی میتوانید برای تمیزتر شدن کاشی کاری، از یک درزگیر سیلیکونی برای لبه‌های کاشی کاری استفاده کنید. درزگیر سیلیکونی برای آب‌بندی کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از استفاده از درزگیر از تمیز بودن سطح کار مطمئن شوید. همچنین هیچ گونه رطوبتی نباید روی سطح وجود داشته باشد.

مراحل مربوط به کاشی کاری با چسب روی دیوار و کف مشابه همدیگر هستند. تنها تفاوت در بخش مربوط به اندازه‌گیری سطح است. برای اندازه‌گیری سطح کف پیش از کاشی کاری؛ دیگر از پایه استفاده نمی‌شود. از لبه کف چسبیده به دیوار یک کاشی قرار می‌دهید آن را اندازه زده و یک خط صاف با تراز بنایی ایجاد می‌کنید. شمشه را روی خط می‌گذارید و کار کاشی کاری را مشابه مراحل بالا دنبال می کنید. پیش از کاشی کاری کف مطمئن شوید که برای چند روز در آن قسمت رفت و آمد نمی‌کنید. همچنین میتوانید محدوده را به دو بخش تقسیم کنید. بعد از خشک شدن یک قسمت، کاشی کاری کف برای قسمت دیگر را انجام دهید.

آیا میتوان کف توالت و حمام را با چسب کاشی کاری کرد؟

برای کاشی کاری توالت و حمام با چسب به دلیل وجود رطوبت بالا باید از موادی استفاده کرد که قابلیت چسبندگی بالایی داشته باشد. ضمن اینکه عایق خوبی برای رطوبت نیز به شمار برود. به عبارت دیگر آب و رطوبت باعث شل شدن و در آمدنش نشود. با توجه به این توضیحات؛ برای کاشی کاری با چسب در حمام و توالت تنها باید از چسب پودری استفاده کنید. چسب پودری دارای قدرت چسبندگی بالاتر است. همچنین انعطاف‌پذیر بوده و هم برای کف و هم دیوار توالت و حمام مناسب است.

کاشی کاری با چسب
قبل از آغاز کاشی کاری با چسب در حمام و توالت ابتدا متناسب با سطح زیرین (گچی، بتنی و..) زیر سازی‌های لازم را انجام دهید و یا در صورت نیاز از پرایمر مناسب (که در نکات ابتدایی پست گفته شد) استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات

شاید در نگاه اول کاشی کاری با چسب یکی از کارهای تخصصی بنایی به شمار برود، ولی با دانستن برخی تکنیک‌های ساده و آشنایی با جنس و انواع چسب و کاشی میتوانید کارهای جزئی کاشی کاری خانه را خودتان انجام دهید. همچنین میتوانید پیشنهادات خود و تجربیات کاشی کاری‌تان در حمام، آشپزخانه و.. را در بخش نظرات سایت استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: Porcelainsuperstore | RealHomes2 | RealHomes1

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. منصور می گوید

  سلام
  آیا با چسب کاشی میتوان بندکشی کاشی دیوار کرد؟
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 7 =