نکات خراب کردن دیوار خانه همراه با روش ترمیم سقف و کفپوش

0

برای خراب کردن دیوار داخلی خانه اگر نکات ایمنی و روش درست آن را بکار نبرید میتواند باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری نظیر سستی و یا سقوط سقف خانه شود. همچنین ممکن است مجبور به انتقال لوله‌کشی، سیم‌کشی برق، گاز و یا تهویه باشید. در این پست استادکار قصد داریم مجموعه‌ کاملی از نکات خراب کردن دیوار خانه را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

چک لیست نکات خراب کردن دیوار خانه

به نظر شما برای خراب کردن دیوار داخلی خانه باید به چه نکاتی توجه کرد؟ اگر بخواهیم یک مرور سریع به مراحل تخریب دیوار داخلی خانه داشته باشیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شناسایی نوع دیوار
 • بررسی خطوط لوله‌کشی، اتصالات سیم‌کشی، تهویه و..
 • تخریب دیوار
 • برداشتن پایه‌های چوبی اضافی در سقف و کف
 • ایجاد پایه‌های اتصالی جدید در سقف
 • ترمیم شکاف سقف
 • رنگ آمیزی مجدد سقف
 • بازسازی کفپوش
نکات خراب کردن دیوار خانه
تخریب دیوار داخلی در منازل به دلایل مختلفی نظیر؛ افزایش فضای محیط، ایجاد چارچوب درب، ایجاد راهی برای افزایش نور طبیعی، تغییرات مربوط به راه پله، بازسازی و طراحی داخلی جدید و.. انجام می‌شود.

مجموعه نکات خراب کردن دیوار خانه را میتوان در ۱۰ گام خلاصه کرد که در ادامه هر یک را با جزئیات بیان می‌کنیم:

گام اول:

قبل از هر چیزی مشخص کنید که دیواری که می‌خواهید تخریب کنید از چه نوعی است. آیا دیوار باربر است؟ منظور از دیوار باربر دیواری است که سنگینی وزن سقف را تحمل کرده و نقش یک پشتیبان را ایفا می‌کند. بخاطر داشته باشید که دیوارهای باربر در سراسر خانه‌ وجود دارند و به صورت تکی (جداگانه) هستند. اندازه این دیوارها به طور معمول ۴۰ سانتی متر است.

گام دوم:

اگر دیواری که می‌خواهید خراب کنید با کف ساختمان زاویه تشکیل داده، یعنی دیوار باربر است و نمی‌توانید بدون آسیب زدن به بنای خانه آن را حذف کنید. اگر برای تخریب دیوار خانه اصرار دارید باید یک فرد متخصص استخدام کنید، او با مشورت مهندسین سازه، می‌تواند ایمنی ساختمان را پس از تخریب تخمین بزند و از بروز خسارات احتمالی جلوگیری کند.

گام سوم:

یکی دیگر از نکات خراب کردن دیوار خانه مربوط به بررسی آن از نظر وجود پریز و کلید برق و اتصالات سیم‌کشی است. حتی اگر هیچ یک از این موارد روی دیوار قابل مشاهده نیست باز ممکن است در داخل دیوار لوله‌کشی مربوط به سیستم گرمایش و سرمایشی و یا تهویه وجود داشته باشد. به طبقه زیرین ساختمان بروید و مسیر سیم‌کشی و خطوط لوله‌کشی که وارد طبقه اصلی می‌شوند را بررسی کنید. قبل از تخریب دیوار خانه باید مسیر آن را عوض کرده و جایگزین کنید.

گام چهارم:

از آنجایی که تخریب دیوار خانه دارای گرد و خاک بسیاری است پیش از شروع به کار ابتدا تا جای ممکن اتاق‌های درگیر را خالی کنید. روی اسباب و لوازم باقیمانده را بپوشانید و درب و پنجره‌ها را برای بیرون رفتن گرد و غبار در حین کار باز بگذارید. همچنین می‌توانید روی کفپوش را بپوشانید تا در برابر سقوط آوار دیوار آسیب نبیند.

گام پنجم:

اگر مطمئن هستید که هیچ مانعی برای خراب کردن دیوار خانه وجود ندارد، به جای اینکه با پتک سنگین شروع به تخریب دیوار خانه کنید ابتدا با کمک یک چکش معمولی، سوراخی کوچک در دیوار ایجاد کنید. اندازه سوراخ به اندازه‌ای باشد که با کمک یک چراغ قوه بتوانید داخل آن را وارسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه اتصالات برق و لوله‌کشی تخریب دیوار را متوقف کنید.

تخریب دیوار را به آهستگی و با دقت انجام دهید. اگر دیوار با کاغذ دیواری پوشیده شده، قبل از تخریب آن، ابتدا کاغذ دیواری را جدا کنید.

گام ششم:

در قسمت فوقانی سقف و کف ساختمان، داربست و پایه‌های چوبی قرار دارند. وقتی دیوار را تخریب می‌کنید، باید پایه‌های چوبی را با کمک یک اره حذف کنید. سپس با کمک یک اهرم پایه افقی کف را نیز بردارید.

گام هفتم:

از دیگر نکات خراب کردن دیوار خانه، ترمیم شکاف سقف است. هنگامی که تمامی اضافات دیوار حذف شد، ابتدا سوراخ ایجاد شده در سقف را اندازه بگیرید. سپس پایه‌های چوبی نازکی را در فاصله‌های ۳۰ و ۴۰ سانتی متری داخل سقف قرار داده و آنها را با پیچ در جای خود محکم کنید.

گام هشتم:

یک لایه نواری گچ تخته (Drywall) را به اندازه شکاف داخل دیوار ببرید و با پیچ در جای خود محکم کنید.با کمک نوارهای مخصوص، شکاف ایجاد شده در سقف را بپوشانید و با کمک بتونه درز های اطراف شکاف را پر کنید. اجازه دهید تا بتونه به طور کامل خشک شود. برای آگاهی از مدت زمان انتظار خشک شدن بتونه روی پاکت بسته‌بندی آن را چک کنید.

گام نهم:

پس از خشک شدن لایه اولیه بتونه، یک لایه دیگر بتونه روی آن بزنید. مجدد صبر کنید تا کاملا خشک شود. این مرحله را چند بار تکرار کنید تا شکاف بین سقف اصلی و بخش پیچ شده به کلی محو و نامرئی شود. برای داشتن یک سطح صاف شاید لازم باشد از سمباده نیز استفاده کنید.

گام دهم:

آخرین نکات خراب کردن دیوار خانه مربوط به رنگ آمیزی سقف و یکدست کردن و نصب کفپوش است. شاید نیاز باشد برای هماهنگی رنگ سقف با سایر نقاط کل سقف را مجدداً رنگ آمیزی کنید. همچنین متناسب با نوع کفپوش می‌توانید از موکت، کاشی یا پارکت برای ترمیم کف خانه استفاده کنید.

اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید، پیش از خراب کردن دیوار داخلی به خوبی فکر کنید. آیا نمی‌توان به جای برداشتن کل دیوار از یک درگاهی یا ورودی جدید استفاده کرد. درست کردن یک درگاهی درب خیلی راحت‌تر از تخریب دیوار است. همچنین مطمئن شوید که در صورت بروز مشکل افراد ماهر برای انتقال خطوط لوله‌کشی، سیم‌کشی و.. در اختیار دارید. استادکار راهی مستقیم برای یافتن افراد متخصص است. می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

نظرات و پیشنهادات

در این پست استادکار مجموعه‌ای از نکات خراب کردن دیوار خانه عنوان شد. اگر قبلا اقدام به برداشتن دیوار داخلی خانه کرده‌اید و تجربه مفیدی در این زمینه دارید میتوانید پیشنهادات و تجربیات ارزشمند خود را در بخش نظرات سایت استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: Wikihow | Houselogic

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 2 =