برچسب انرژی کولر گازی نشان دهنده چیست؟

0

برای آگاهی از این موضوع که برچسب انرژی کولر گازی نشان دهنده چیست؟ لازم است توضیحاتی ارائه شود که به ماهیت وجود این برچسب پی برده و علت آن را بدانیم. اگر مولفه کم مصرف بودن یا مصرف متعادل یک محصول، به هنگام خرید آن در ذهن ما باشد، توجه به برچسب انرژی موجود روی آن اهمیت دارد. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

روند ضمیمه کردن برچسب‌های انرژی از حدود سال ۷۵ شمسی، به وجود آمد و این گونه برچسب‌ها بر پایه استانداردهای ملی موجود، به محصولات مختلف ضمیمه شد و به طور کلی برچسب های انرژی درج شده بر محصولات مختلف، مقدار مصرف انرژی این لوازم را به تناسب استانداردهای در نظر گرفته شده در سطح جهانی نشان می‌دهند.

برچسب انرژی کولر گازی نشان دهنده چیست و چه چیزی را مشخص می‌کند؟

به هنگام خریداری کردن کولرهای گازی مانند کولرهای گازی اسپیلت و یا ملزومات برقی دیگر، اعتنا به برچسب انرژی سبب می‌شود که انتخاب ما انتخابی صحیح باشد تا بتوانیم با گزینش محصولی با ساز و کار و کیفیت مناسب، در مصرف برق و انرژی صرفه جویی کنیم و در دوره‌های مختلف، پول کمتری را بابت هزینه‌های ناشی از مصرف برق و انرژی بپردازیم.

برچسب انرژی کولر گازی برای استفاده بهینه از منبع برق و مصرف انرژی کمتر، کارایی دارد و هزینه ها را کاهش می دهد.
برچسب انرژی کولر گازی برای استفاده بهینه از منبع برق و مصرف انرژی کمتر، کارایی دارد و هزینه ها را کاهش می دهد.

برچسب انرژی چه اطلاعاتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؟

برچسب انرژی محصولات مختلف، از هفت حرف و همچنین رنگ‌های مختلف متشکل است که هریک از آن‌ها نشانگر مفهومی هستند. این حروف از A تا G را شامل می‌شود و طیف رنگ‌ها نیز از سبز تا قرمز هستند. در حقیقت برچسب انرژی وسیله‌ای است برای این که بدانیم دستگاه‌های ما به لحاظ مصرف انرژی در چه مرتبه‌ای از حرف و رنگ که نماد ترتیبی پر مصرف یا کم مصرف بودن هستند، قرار دارند.

حرف A که رنگ سبز را به خود اختصاص می‌دهد، کیفیت بیشتر دستگاه در کنترل و مدیریت مصرف انرژی را نشان می‎دهد و حرف G که به رنگ قرمز مرتبط است، کارایی کم محصول و عدم صرفه جویی مناسب آن در مصرف انرژی را یادآوری می‌کند.

از آن جا که برچسب انرژی رابطه مستقیمی با معیارهای خرید مشتریان دارد، لذا چگونگی ساخت محصول و توجهی که سازندگان این محصولات نسبت به میزان کیفیت و مصرف انرژی آن‌ها دارند، مطمئنا در مقدار فروش آن‌ها نیز تاثیرگذار خواهد بود و نهایتا به رضایت مشتری و اقتصادی پر رونق در حیطه فروش این لوازم منجر می‌شود.

 برچسب انرژی کولر گازی یکی از معیارهایی است که حین خرید کولر گازی باید نسبت به آن دقت داشته باشید، زیرا این برچسب میزان مصرف انرژی را بهینه خواهد ساخت.
برچسب انرژی کولر گازی یکی از معیارهایی است که حین خرید کولر گازی باید نسبت به آن دقت داشته باشید، زیرا این برچسب میزان مصرف انرژی را بهینه خواهد ساخت.

همه این موضوعات باعث می‌شود که در ساخت کولرهای گازی که به سبب کارایی شان جزو محصولات پر مصرف به شمار می‌آیند، نهایت دقت عمل در نحوه به کار گیری اجزا برای مصرف بهینه‌تر انرژی لحاظ شود و در نتیجه این نوع از کولرهای گازی، برچسب‌های انرژی گروهA+ یا A و یا B را دارا هستند که نشان دهنده حد متناسبی از مصرف انرژی و صرفه جویی در آن است.

به طور کلی برچسب انرژی کولر گازی علاوه بر نمودار کردن کار مفید یا همان بازدهی در مصرف انرژی کولر، کاهیدن از مصرف بیش از حد و غیر ضروری انرژی و کم شدن هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی، می‌تواند در عدم ایجاد آلودگی در محیط نیز، سهیم باشد.

برچسب انرژی کولر گازی به طور دقیق چه مواردی را بیان می‌کند؟

 •  برچسب انرژی نمایانگر توان مصرف شده کولر گازی است که یکای آن کیلو وات است.
 •  برچسب انرژی نمایانگر کار مفید ماکسیمم و مینیمم مقدار انرژی کولر گازی است.
 •  برچسب انرژی نمایانگر علامت استاندار کولر گازی است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی نمایانگر مارک کمپانی تولید کننده و انواع لوازم و قطعات به کار رفته در قسمت داخلی و خارجی دستگاه است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی نمایانگر انواع قابلیت‌های آب و هوایی دستگاه در مناطق گرم، خنک و یا معتدل است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی نمایانگر میزان راندمان حرارتی و همچنین نسبت راندمان انرژی یاEER با یکای کیلو وات است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی نمایانگر نوع کارایی سرمایی و البته گرمایی (با یکای کیلو وات) است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی نمایانگر گنجایش یا همان ظرفیت سرمایی و گرمایی آن، با یکای کیلو وات و یا btu بر واحد ساعت است.
 •  برچسب انرژی کولر گازی همچنین نمایانگر ضریب سرمایی یا همان COP دستگاه است.
برچسب انرژی کولر گازی حاوی اطلاعات مختلفی در خصوص میزان راندمان حرارتی، ماکزیمم و مینیمم مصرف کولر گازی و غیره خواهد بود.
برچسب انرژی کولر گازی حاوی اطلاعات مختلفی در خصوص میزان راندمان حرارتی، ماکزیمم و مینیمم مصرف کولر گازی و غیره خواهد بود.

انواع برچسب‎های انرژی کولر گازی

موتورهای کولرهای گازی در انواع اینورتر و کمپرسور موجود است و علائمی مثل ++A و +A و A و B و C و D که نشان دهنده میزان مصرف انرژی است، به آن‌ها اطلاق می‌شود. هر یک از این حروف و علائم نمایش دهنده نوع گریدهای انرژی است که میزان پر مصرف بودن و یا کم مصرف بودن کولر گازی را نشان می‌دهند.

توجه به نحوه خرید و دقت کامل بر روی علائم و نشان‌ها

گریدهای ++A و +A و B و C و D به ترتیب کم مصرف‌ترین تا پر مصرف‌ترین دستگاه‌ها را نشان می‌دهند و خریداران با استناد به این علائم به خرید کولر گازی مورد نظر خود، مبادرت می‌کنند.

کم‌مصرف‌ترین و بهترین گرید انرژی کولر گازی دارای حرف و علامت +++A است و امکان تقلبی بودن نمادهایی که علامت بالاتر دارند، وجود دارد. لذا برخی از افراد سودجو می‌توانند این نمادها را به اجناس خود ضمیمه کرده و به این طریق رضایت مشتری را برای خرید لوازم خود جلب کنند، اما این‌ها نمادهای اصلی نبوده و جنس خریداری شده اصل نیست و این خرید و فروش به نوعی، کلاهبرداری تلقی می‌شود.

بنابراین لازم است برای کسب اطلاعات دقیق از نوع علامت و حروف گریدها که در واقع نمایشگر میزان مصرف انرژی کولر گازی و نیز مقدار صرفه‌جویی در انرژی هستند، از طریق راه‌های اطلاع رسانی معتبر مانند وبسایت‌هایی که به تولید کنندگان این محصولات تعلق دارند، اقدام نماییم.

در صورتی که مایل به خرید کم مصرف ترین کولر گازی باشید، باید روی برچسب کولر به دنبال علامت +++A باشید و به این صورت مصرف انرژی را به حداقل برسانید.
در صورتی که مایل به خرید کم مصرف ترین کولر گازی باشید، باید روی برچسب کولر به دنبال علامت +++A باشید و به این صورت مصرف انرژی را به حداقل برسانید.

البته اعتنا به نوع محل خرید و فروش یا همان مرکز خرید و فروشگاهی که این کولر گازی از آن خریداری می‌شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است که معتبر بودن و حتی نام آشنا بودن فروشگاه و البته مارک کولر گازی را جدی بگیریم تا این محصول با یک گارانتی تعیین شده و خدمات لازم خریداری شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی توسط کولرهای گازی

از آنجا که خرید محصولات از برندهای معتبر مستلزم پرداخت هزینه بیشتری نسبت به مارک‌های دیگر موجود در بازار است، افراد ممکن است به خرید محصولات با قیمت کمتر اقدام نمایند. اما با توجه به این که محصولات با برندهای معتبر، کارایی بهتر و کیفیت قابل قبول‌تری دارند، لذا خریداری اجناس از این نوع برندهای نام آشنا بیشتر توصیه می‌شود.

چه بسا گاهی افراد با در نظر گرفتن قیمت کم محصول، به خرید محصولاتی اقدام می کنند که کیفیت آن ها نیز به نسبت قیمتشان پایین است و این اشخاص را در طولانی مدت دچار مشکل خواهد کرد.
مثلا این که به خرید محصولی مبادرت می‌شود که قیمت آن پایین است، اما در طول استفاده از این دستگاه هزینه‌های ناشی از مصرف برق و انرژی به سبب پایین بودن کیفیت دستگاه، کاربر را دچار مشکل می‌کند.

به هر میزان که مصرف انرژی کولر گازی ما پایین‌تر باشد، مسلما به همان مقدار هم در طول استفاده از این دستگاه هزینه‌های کمتری را بابت مصرف انرژی آن، می‌پردازیم؛ خصوصا در فصول گرم سال که کولر گازی مدام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 انتخاب کولر گازی با برچسب انرژی گرید +++A، باعث می شود که مصرف انرژی را کاهش داده و هزینه های محدودتری برای حامل انرژی بپردازید.
انتخاب کولر گازی با برچسب انرژی گرید +++A، باعث می شود که مصرف انرژی را کاهش داده و هزینه های محدودتری برای حامل انرژی بپردازید.

آن دسته از کولرهای گازی که برچسب انرژی اطلاق شده به آن‌ها دارای گریدهای انرژی ++A و +A و یا حتی A است، نسبت به گروه‌های C و D انرژی کم تری مصرف کرده و در نتیجه در صرفه جویی انرژی اثر مثبت خواهند داشت و لازم است برای صرفه جویی در میزان انرژی، به برچسب انرژی آن‌ها توجه کنیم.
بنابراین خرید کولر گازی با برندی نام آشنا و از یک فروشگاه معتبر، حتی اگر مستلزم پرداخت هزینه بیشتری باشد، بهتر است و اگر بخواهیم محصول را با قیمت کمتر از برندی با کیفیت پایین خریداری کنیم، ناگزیر هستیم که چند برابر هزینه خرید را در طول مدت استفاده از این محصول، صرف هزینه‌های برق و انرژی ناشی از آن کنیم.

انواع شاخصه‌ها و ویژگی‌های کولر گازی (اسپیلت) و ارتباط آن‌ها با گریدهای انرژی

 • آن مقدار از بادی که از کانال کولر گازی به هنگام تنظیم شدن آن بر روی درجه بیشترین قدرت کولر، خارج می‌شود.
 • آن مقدار از سرمایی که از کانال کولر گازی به هنگام تنظیم شدن آن بر روی درجه بیشترین قدرت کولر، خارج می‌شود.
 • نوع کیفیت عملکرد کولر گازی چه در حالت انتشار سرما و چه به هنگام انتشار گرما (مخصوص آن دسته از کولرهای گازی که علاوه بر ویژگی سرمایشی قابلیت گرمایشی نیز دارند، مانند اسپیلت‌ها)
 • مارک و نوع برند کولر گازی
 • مقدار و میزان عملکردهای کلی دستگاه که بر اساس واحد کیلو وات محاسبه می‌شود.
 • مقدار صداهای منتشر شده که ناشی از فعالیت کولر گازی هستند و به هنگام روشن بودن کولر به گوش می‌رسند.
سطح انرژی مصرفی کولرهای گازی با میزان باد پمپاژی به خارج و میزان سرمادهی آن ها در ارتباط مستقیم قرار دارد و همین طور برند دستگاه نیز در مصرف انرژی آن، تاثیرگذار خواهد بود.
سطح انرژی مصرفی کولرهای گازی با میزان باد پمپاژی به خارج و میزان سرمادهی آن ها در ارتباط مستقیم قرار دارد و همین طور برند دستگاه نیز در مصرف انرژی آن، تاثیرگذار خواهد بود.

سخن پایانی

با توجه به برچسب انرژی کولر گازی و به طور کلی برچسب انرژی تمامی محصولات این رده، می‌توان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق و انرژی نموده و مصرف گرایی را به شکلی بهینه‌سازی کرد.

منابع: mag.tasisat | banehniaz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سیزده =