رادیاتور شیشه‌ای چیست و چه معایب و مزایایی دارد؟

1

از زمانی که رادیاتورها جای وسایل گرمایشی قدیم را گرفتند، نسل‌های مختلفی از آن‌ها را شاهد بوده‌ایم. رادیاتور شیشه‌ای از جدیدترین نسل‌های رادیاتورها به شمار می‌رود و علاوه بر کارایی خود، زیبایی خاص خود را نیز داراست. با در نظر گرفتن مزایا و معایب رادیاتور شیشه‌ای، می‌توانید شرایط استفاده از آن را برای محیط داخلی مورد نظر خود، بسنجید.

استفاده از رادیاتورهای شیشه‌ای چه مزایا و معایبی دارند و هنگام خرید و انتخاب رادیاتور شیشه‌ای یا ریل حوله‌ای چه عواملی را باید در نظر بگیریم؟ آیا رادیاتورهای شیشه‌ای آلودگی مغناطیسی ایجاد می‌کنند؟ هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها چگونه است؟ مزایای رادیاتور شیشه‌ای در قیاس با سایر رادیاتورها چیست و این نوع رادیاتور آینه‌ای شکل، چه معایبی می‌تواند داشته باشد؟

رادیاتور شیشه‌ای

رادیاتورهای شیشه‌ای در حقیقت رادیاتورهای برقی هستند که عملکرد آن شبیه به شیشه اتومبیلی است که گرما تولید می‌کند. یک عنصر الکتریکی در شیشه وجود دارد که هنگام روشن شدن، گرما تولید می‌کند. این شیشه با قطر ۱۳ میلی متر بوده و از همین روی بسیار محکم و مقاوم است.

این رادیاتورها روی دیوار‌ها یا مستقیما روی زمین تعبیه شده و اندازه‌های متفاوتی دارند. می‌توانید انواع مختلف این تجهیزات گرمایشی را تهیه کنید. به طور معمول این رادیاتورها با استفاده از یک سوکت معمولی یا با یک سیم به منبع تغذیه وصل می‌شوند. توجه داشته باشید که ریل‌های حوله‌ای شیشه‌ای که در حمام‌ها نصب می‌شوند، نیز ساختار مشابهی دارند.

رادیاتورهای شیشه ای جدیدترین نسل رادیاتورها هستند که با ساختار شیشه ای خود، فوق العاده ظریف و زیبا به نظر می رسند و البته قابلیت پخش گرمایی قابل توجهی نیز دارند.
رادیاتورهای شیشه ای جدیدترین نسل رادیاتورها هستند که با ساختار شیشه ای خود، فوق العاده ظریف و زیبا به نظر می رسند و البته قابلیت پخش گرمایی قابل توجهی نیز دارند.

رادیاتور‌های شیشه‌ای و ریل‌های حوله‌ای چگونه کار می‌کنند؟

گرما با یک لایه رسانای الکتریکی در قسمت جلوی شیشه در داخل لمینت ایجاد می‌شود. در حقیقت برق از طریق این لایه رسانا ارسال می‌شود و انرژی الکتریکی، گرما را ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است که گرما در نهایت و در بخش خروجی به محیط، از طریق اشعه مادون قرمز ساطع می‌شود. اشعه مادون قرمز که به عنوان تابش حرارتی نیز شناخته می‌شود، نوعی انتقال دهنده انرژی از طریق امواج الکترومغناطیسی است. پرتوهای مادون قرمز اشیا را که مستقل در هوای محیط قرار دارند، گرم می‌کنند. بهترین نمونه برای این اصل، اشعه مادون قرمز خورشید است که مشابه رادیاتور شیشه‌ای عمل کرده و محیط و اشیاء را گرم می‌کند.

همچنین گرمای ایجاد شده، از طریق همرفت در فضای اتاق پخش می‌شود. همرفت موجب گرم کردن هوای محیط می‌شود. هوای گرم به دلیل تراکم به سمت بالا حرکت می‌کند و از این طریق هوای خنک‌تر در نزدیکی زمین باقی می‌ماند. این هوای خنک نیز توسط بخاری یا رادیاتور گرم می‌شود و به سمت بالا حرکت می‌کند. این روند به صورت دایره‌وار و در یک سیکل چرخشی ادامه می‌یابد و هوای محیط به این ترتیب گرم می‌شود.

رادیاتورهای شیشه ای با دریافت انرژی از منبع تغذیه برقی، تابش حرارتی را از طریق امواج الکترومغناطیسی به محیط ساطع می کنند.
رادیاتورهای شیشه ای با دریافت انرژی از منبع تغذیه برقی، تابش حرارتی را از طریق امواج الکترومغناطیسی به محیط ساطع می کنند.

آیا رادیاتور شیشه‌ای آلودگی الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند؟

الکترومغناطیس موضوعی داغ برای بحث و گفتگو بین بسیاری از متخصصان بهداشت است و نظرات بسیاری در مورد چگونگی تاثیر این مسئله بر سلامت ما وجود دارد. با افزایش روز افزون فناوری بی‌سیم و مطالعات بی‌شماری که به افراد در مورد مضرات بهداشتی آگاهی می‌دهد، ما باید هر آنچه را که وارد خانه‌هایمان می‌کنیم، به این لحاظ مورد بررسی قرار دهیم.

در بیشتر موارد میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط رادیاتور شیشه‌ای کمتر از میدان ایجاد شده توسط یک لامپ الکتریکی معمولی است، اما این امر می‌تواند به تولید کننده نیز بستگی داشته باشد. بنابراین هر وسیله‌ای را که می‌خواهید وارد خانه‌هایتان کنید، حتما پیشتر مورد بررسی قرار دهید. غالبا خرید کردن از برندهای معتبر و دارای استانداردهای لازم، تامین کننده این ضمانت سلامتی برای شما خواهد بود.

مزایای رادیاتورهای شیشه‌ای

تصور کنید می‌خواهید رادیاتور را دوباره اختراع کنید. حتما می‌خواهید یک رادیاتوری اختراع کنید که گرما و کارایی و همچنین طراحی فوق العاده‌ای داشته باشد. وسیله‌ای که قصد دارید تولید کنید، در خانه و محل کار نیز باید کارایی بی نظیری داشته باشد. با این حساب باید دید چه مزایایی مورد نظر شما است!
خبر خوب این است که رادیاتورهای شیشه‌ای مزایای قابل توجهی دارند:

  • هزینه نصب پایین: هزینه نصب سیستم‌های رادیاتور شیشه‌ای در مقایسه با سیستم‌های گرمایش معمولی بسیار کم است. هزینه‌ها تنها مربوط به خود شما است، چرا که برای نصب این رادیاتور، شما نیاز به یک فرد حرفه‌ای ندارید. اگر در نصب رادیاتور‌های معمولی و کار کردن با لوله‌ها مشکل دارید، لازم است که سراغ متخصصان این حوزه بروید، اما برای نصب رادیاتور شیشه‌ای، خودتان کفایت خواهید کرد.
با توجه به فرمول نصب ساده رادیاتورهای شیشه ای، نصب آن ها بسیار کم هزینه بوده و خبری از لوله کشی و مانند آن ها نیست.
با توجه به فرمول نصب ساده رادیاتورهای شیشه ای، نصب آن ها بسیار کم هزینه بوده و خبری از لوله کشی و مانند آن ها نیست.
  • بدون هزینه تعمیر و نگهداری: رادیاتورهای شیشه‌ای بر خلاف بسیاری از سیستم‌های گرمایشی دیگر و سیستم‌هایی که برای کار کردن نیاز به سرویسکاری دارند، هیچ گونه هزینه‌ای برای نگهداری نخواهند داشت. رادیاتور شیشه‌ای کارایی پیچیده ای ندارد که مجبور به سرویس دوره‎ای آن شوید.
  • جابه‌جایی آسان: به راحتی می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد. بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید این رادیاتورها را به راحتی با خود حمل کنید.
  • قیمت خرید پایین: قیمت خرید این رادیاتورها نسبت به سیستم‌های گرمایشی معمولی، سیستم گرمایش مرکزی یا سیستم‌های مبتنی بر سوخت و گاز بسیار ارزان‌تر است.
  • طیف گسترده انتخاب: انواع و مدل‌های رادیاتورهای شیشه‌ای و ریل حوله‌ای بسیار متنوع هستند. برخی از آن‌ها دارای سیستم گرمایش قابل کنترل یا غیرقابل کنترل هستند، برخی دیگر به سوکت یا مستقیما به سیم متصل می‌شوند. برخی از آن‌ها را می‌توان به صورت کفی یا به صورت دیواری نصب کرد و این به آن معنی است که می‌توان آن‌ها را در جایی قرار داد که دیگر وسایل گرمایشی قابلیت نصب ندارند.

بیشتر بدانید علت روشن نشدن شومینه گازی

در انتخاب رادیاتور شیشه ای به لحاظ شکل نصب و طرح روی رادیاتور، گزینه های مختلفی پیش روی خود خواهید داشت
در انتخاب رادیاتور شیشه ای به لحاظ شکل نصب و طرح روی رادیاتور، گزینه های مختلفی پیش روی خود خواهید داشت و این یکی از مزایای رادیاتورهای شیشه ای به حساب می آید.
  • قابل استفاده با منابع انرژی تجدیدپذیر: منابع انرژی تجدیدپذیر، مانند انرژی تابشی، باد و … همراه با بهره‌وری ایده‌آل، بهترین نوع انرژی هستند که جهان حاضر به سمت آن حرکت می‌کند. رادیاتورهای شیشه‌ای چنین قابلیتی را با خود همراه دارند که به جای استفاده از سوخت، از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر، استفاده کنند.
  • مصرف بهینه انرژی: رادیاتورهای شیشه‌ای هیچ نوعی از انرژی را غیرضروری هدر نمی‌دهند. تمامی گرما به داخل اتاق تحویل داده می‌شود و هیچ گرمایی توسط لوله از خانه شما خارج نخواهد شد و همچنین به لوله نیازی ندارید. رادیاتور مقدار دقیقی از انرژی لازم را برای رسیدن به دمای مطلوب اتاق استفاده می‌کند و هدردهی انرژی بیش از آن نخواهد داشت. برنامه‌های مختلف گرمایشی این رادیاتورها، یک سوپاپ اطمینان برای این هستند که سیستم فقط در صورت نیاز به کار خود ادامه داده و از اتلاف انرژی جلوگیری شود. در نتیجه شکل مصرف انرژی در این سیستم‌ها با صرفه‌جویی همراه خواهد بود.

لازم به ذکر است که رادیاتورها در طراحی نیز بسیار مدرن هستند و این امر موجب می‌شود تا افراد در وهله اول جذب این سیستم‌های گرمایشی شوند. شیشه شفاف و بدون سیم و همچنین متحرک بودن، همان چیزی است که احتمالا شما نیز مجذوبش می شوید.

معایب رادیاتورهای شیشه‌ای

در حالی که رادیاتور‌های شیشه ای یک وسیله ارزان و مقرون به صرفه برای گرم کردن فضا هستند و برای خرید اولیه آن‌ها هزینه معقولی می‌پردازید، باید به مصرف برق این تجهیزات نیز توجه داشته باشید. لازم به ذکر است که به دلیل مصرف برق در نهایت هزینه‌ بالاتری در قیاس با سایر تجهیزات گرمایشی، باید پرداخت نمایید. البته رادیاتورهای شیشه‌ای ۱۰۰ درصد کارآمد هستند، زیرا تمام انرژی تولید شده به داخل فضا منتقل شده و هدررفت انرژی وجود ندارد.

رادیاتورهای قابل کنترل در مقابل رادیاتورهای غیرقابل کنترل

رادیاتورهای غیر قابل کنترل در دمای کارخانه تنظیم می‌شوند، آن‌ها یا خاموش هستند یا در ۶۵ درجه کار می‌کنند و عملکردی مشابه رادیاتورهای خانگی معمولی دارند. اما در مورد رادیاتورهای شیشه‌ای قابل کنترل اوضاع به نحوی مثبت متفاوت است. در این رادیاتورهای قابل کنترل، از یک کنترلر دما استفاده شده است که می‌تواند دمای مورد نیاز اتاق را تنظیم کند. لازم به توضیح است که این کنترلر می‌تواند تا محدوده ۲۰ متری عمل کند.

رادیاتورهای شیشه ای را می توان در دو نوع قابل کنترل یا غیرقابل کنترل به لحاظ تنظیم دما، تقسیم بندی کرد
رادیاتورهای شیشه ای را می توان در دو نوع قابل کنترل یا غیرقابل کنترل به لحاظ تنظیم دما، تقسیم بندی کرد و هر یک در محیط های مختلف کارایی خاص خود را دارند.

طرح‌های چاپی روی صفحه رادیاتورها

اکنون طرح‌های بسیار گسترده‌ای برای رادیاتورهای شیشه‌ای موجود است، بنابراین امکان آن برای شما وجود خواهد داشت که طرح مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

رادیاتور خود را طراحی کنید

شما می‌توانید رادیاتورهای شیشه‌ای خود را طراحی کنید. طیف وسیعی از رادیاتورها وجود دارند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، اما اگر انتظاری بیش از این دارید، طرح مورد علاقه خود را روی رادیاتور شیشه‌ای پیاده‌سازی کنید. تنها کافی است یک تصویر تهیه کنید تا رادیاتور شخصی شما ساخته شود. جالب است بدانید که پنل جلویی رادیاتورها اغلب قابل تعویض هستند، بنابراین حتی این امکان وجود دارد که هر هفته یک طرح متفاوت داشته باشید.

ملاحظات ایمنی در خصوص رادیاتورهای شیشه‌ای

یکی از نگرانی‌های مهم در خصوص ایمنی رادیاتورهای شیشه‌ای این است که اگر شیشه شکسته شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ممکن است دچار شوک الکتریکی شویم؟ جواب کوتاه است. حتی در صورت شکسته شدن شیشه، شیشه‌های شکسته شده از طریق فویل PVB بین صفحات جمع می‌شوند. علاوه بر این شکستگی لایه رسانای روی شیشه موجب قطع شدن مدار الکتریکی می‌شود.

به طور استاندارد انتظار نداریم که رادیاتور شیشه ای بر اثر حرارت یا ضربه بشکند، اما با این همه تست پیش از خرید و لحاظ برخی ملاحظات ایمنی، مناسب خواهد بود.
به طور استاندارد انتظار نداریم که رادیاتور شیشه ای بر اثر حرارت یا ضربه بشکند، اما با این همه بررسی پیش از خرید و لحاظ برخی ملاحظات ایمنی، مناسب خواهد بود.

یکی دیگر از نگرانی‌ها این است که آیا شیشه این رادیاتورها، در برابر شکستگی مقاوم است؟ باید گفت که رادیاتورهای شیشه‌ای از شیشه کاملا مقاوم ساخته شده‌اند. اما با این همه اگر همچنان نگران هستید، می‌توانید از فروشنده درخواست بررسی و امتحان محصول را بدهید. با این حال توصیه می‌کنیم رادیاتور را در یک مکان امن و مطمئن قرار دهید تا آسیب جدی نبیند.

سخن پایانی

رادیاتورهای شیشه‌ای به عنوان نسل جدید رادیاتورها و تجهیزات گرمایشی، در مدرن‌سازی دکوراسیون داخلی منازل، ادارات و غیره کارایی دارند. به نظر می‌رسد که با ظهور این تجهیزات جدید، باید تکانی به دکوراسیون داخلی منازل خود بدهیم. شما چه نظری دارید؟ آیا همچنان تجهیزات گرمایشی سنتی را ترجیح داده و یا این تغییرات را می‌پذیرید؟

منبع: diydoctor

1 نظر
  1. حسین قدیمی ازشهرستان ابهر می گوید

    سلام _هزینه برق مصرفی رادیاتورشیشه ای درهرماه دریک خانه ۱۰۰متری چقدراست همچنین نسبت به مصرف گازبالاست یاکمتر؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 13 =