بخاری بدون دودکش چگونه کار میکند؟

شاید شنیده باشید که بخاری بدون دودکش برای منازل توصیه نمی شود اما این دلیل نمی شود که این وسیله، یک وسیله غیراستاندارد یا خطرناک باشد. اینکه بدانیم بخاری بدون دودکش چگونه کار میکند به ما کمک خواهد کرد برای خریدن یا نخریدن بخاری بدون دودکش تصمیم بهتری بگیریم.

در این مقاله با مکانیزم بخاری بدون دودکش آشنا خواهیم شد و در مورد تفاوت اصلی بخاری های گازی بدون دودکش با مدل های دارای دودکش نیز اطلاعاتی را خواهیم آموخت. همچنین در خصوص خطرات بخاری بدون دودکش و معایب و محاسن بخاری گازی بدون دود کش نیز بیشتر می آموزیم. با استادکار همراه باشید.

بخاری بدون دودکش را در مغازه ها و محل های پر رفت و آمد در زمستان زیاد دیده ایم
بخاری بدون دودکش را در مغازه ها و محل های پر رفت و آمد در زمستان زیاد دیده ایم

خطرات بخاری بدون دودکش

در مطلب قبلی که درباره بخاری های گازی در استادکار منتشر شد، درباره مشخصات یک بخاری استاندارد و مناسب منزل توضیح دادیم. در آن راهنما گفتیم که بخاری گازی بدون دود کش برای منزل به خصوصی منازلی که کودک، افراد بیمار یا سالمند در آنها زندگی می کند توصیه نمی شود. دلیل این مسئله، ریسک آسیب رساندن به این گروه از افراد حساس است.

البته با این وجود بخاری گازی بدون دودکش یک وسیله غیر استاندارد یا خطرناک نیست. برعکس این وسیله، یک وسیله پرمصرف است که در صورت رعایت استانداردهای لازم و نکات ایمنی، در شرایط مطلوب ریسک خطرپذیری چندان بالاتری نسبت به بخاری گازی با دودکش ندارد.

ممکن است شما هم درباره مکانیزم بخاری بدون دودکش اطلاعات کافی نداشته باشید. بسیاری از افراد می دانند که سوختن گاز طبیعی باعث تولید مونو اکسید کربن می شود و این گاز برای انسان کشنده است و باید سریع از محل خارج شود. به همین دلیل فکر می کنند بخاری گازی بدون دود کش یک وسیله خطرناک است.

توجه: این بخاری جهت مصرف با گاز شهری تنظیم شده است. استفاده از هر نوع وسیله گاز سوز در فضای داخلی باعث مصرف اکسیژن می شود و باید پیش بینی لازم برای تامین هوای احتراق صورت پذیرد.

بیشتر بدانید چیلر جذبی دو اثره چیست و چگونه کار می کند؟

سوختن گاز طبیعی باعث تولید مونو اکسید کربن می شود و این گاز برای انسان کشنده است
سوختن گاز طبیعی باعث تولید مونو اکسید کربن می شود و این گاز برای انسان کشنده است

مکانیزم بخاری بدون دودکش

در این راهنما، شما را با مکانیزم این بخاری ها مانند بخاری بدون دودکش پلار و آبسال که در بازار ایران موجود است آشنا می کنیم تا به خوبی متوجه شوید که این وسیله به هیچ وجه خطرناک نیست و برعکس در جای مناسب، یک وسیله بسیار کاربردی هم به شمار می رود.

مکانیزم کلی بخاری گازی بدون دودکش تفاوتی با بخاری های با دود کش ندارد. در این بخاری هم گاز شهری وارد بخاری می شود، جرقه زن پیلوت را روشن می کند، پیلوت با چرخش دستگیره مخصوص، کوره را روشن و میزان شعله را تنظیم می کند.

تفاوت اصلی بخاری های گازی بدون دودکش با مدل های دارای دودکش، بعد از مرحله احتراق است. در این مدل بخاری ها سیستم هایی تعبیه شده اند که در صورت کاهش سطح اکسیژن یا تغییر روند سوختن گاز، به سرعت بخاری را خاموش می کنند.

تفاوت اصلی بخاری های گازی بدون دودکش با مدل های دارای دودکش، بعد از مرحله احتراق است
تفاوت اصلی بخاری های گازی بدون دودکش با مدل های دارای دودکش، بعد از مرحله احتراق است

بخاری های گازی بدون دودکش دارای ترموکوپل هستند  تا در صورت خاموش شدن تصادفی شعله، بخاری نیز خاموش شود. در واقع ترموکوپل وسیله ای است که در صورت قطع شعله پیلوت، با قطع خودکار جریان اصلی گاز از خطرات ناشی از نشت آن به محیط جلوگیری می کند. پیلوت با درصد اکسیژن ۲۱/۹ عملکرد مناسبی دارد، چنانچه سطح اکسیژن محیط کاهش یافته و به ۱۸/۵ – ۱۸ درصد برسد، شعله پیلوت از ترموکوپل جدا شده و باعث سرد شدن ترموکوپل و بسته شدن راه گاز در شیر شده و بخاری خاموش می شود.

این سنسورها در بخاری های گازی به سنسورهای ODS مشهور هستند. این سنسور تنها در بخاری های گازی بدون دودکش دیده می شود. بعد از فعال شدن این سنسور و قطع گاز، برای راه اندازی مجدد بخاری ممکن است لازم باشد دقایقی صبر کنید. این مسئله در مدل های مختلف بخاری گازی بدون دود کش متفاوت است. دستورالعمل این بخش در دفترچه راهنما موجود است.

بخاری گازی بدون دودکش فن دار چیست؟

شاید در هنگام خرید این محصول عبارت فن دار را شنیده باشید و برایتان سوال باشد که دارا بودن فن به چه معناست؟ بخاری بدون دودکش فن دار به گرم شدن سریع تر محیط کمک می کند. حقیقت این است که در بخاری بدون دودکش فن دار انتقال حرارت تسریع می یابد. در نتیجه محیط با سرعت بیشتری به دمای مطلوب می رسد.

بیشتر بدانید نصب صحیح دودکش بخاری گازی

فن ها در بخاری بدون دودکش فن دار به گرم شدن سریع تر محیط کمک می کنند
فن ها در بخاری بدون دودکش فن دار به گرم شدن سریع تر محیط کمک می کنند

معایب و محاسن بخاری گازی بدون دود کش

بخاری گازی بدون دودکش یک عیب بسیار بزرگ دارد: نمی توان از این وسیله در محیط های بسته مثل آپارتمان، حمام، مهدکودک، زیرپله ها و … استفاده کرد. شرکت ملی گاز ایران بارها اعلام کرده استفاده از این بخاری ها در منزل ممنوع است.  این بخاری ها فقط و فقط باید در محیط هایی که گردش هوای مرتب در آنها جریان دارد مانند مغازه ها و محل های پر رفت و آمد استفاده شود. دقت کنید خوابیدن در اطاقی که یک بخاری گازی بدون دودکش آن را گرم می کند ممکن است حتی جان افراد را هم تهدید کند.

بخاری گازی بدون دودکش البته محاسنی هم دارد. حجم و وزن پایین، قابلیت نصب روی دیوار و اشغال نکردن جای اضافه و قیمت پایین تر نسبت به بخاری گازی دارای دودکش از مهمترین محاسن بخاری گازی بدون دودکش به شمار می رود.

بیشتر بدانید ساعت نجومی چیست و چگونه آن را تنظیم و نصب کنیم؟

نمی توان از این وسیله در محیط های بسته مثل آپارتمان، حمام، مهدکودک، زیرپله ها و ... استفاده کرد
نمی توان از این وسیله در محیط های بسته مثل آپارتمان، حمام، مهدکودک، زیرپله ها و … استفاده کرد

نتیجه گیری

همانطور که بارها تاکید کردم، استفاده از بخاری گازی بدون دودکش از طرف شرکت ملی گاز ایران ممنوع اعلام شده است. اگر نمی توانید بخاری گازی دارای دودکش در منزل نصب کنید سراغ سیستم های گرمایشی دیگر بروید و بخاری گازی بدون دودکش را فراموش کنید. در مقابل بخاری گازی بدون دودکش برای مغازه و محل های پر رفت و آمد بسیار مناسب است. البته فراموش نکنید که برچسب استاندارد اولین چیزی است که باید هنگام خرید یک بخاری گازی بدون دودکش به آن توجه کنید.

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

  • سرویس دوره‌ای موتورخانه مرکزی و موتورخانه هوشمند
  • سرویس و تعمیر موتورخانه استخر خانگی و عمومی
  • تعمیر و تعویض قطعات موتورخانه
  • سرویس اتصالات و شیرآلات موتورخانه
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.