چگونگی روغن کاری و تعویض یاتاقان کولر آبی

0

فصل تابستان نزدیک است و کولرهای آبی رفته رفته به راه خواهند افتاد. برای این که بهترین بهره‌وری را از کولرهای آبی داشته باشیم، لازم است که پیش از استفاده سرویس اولیه کولر و تعمیر و تعویض برخی از قطعات آن انجام بگیرد. یاتاقان کولر آبی یکی از آن قطعاتی‌ست که باید مورد بازبینی، روغن کاری و احیانا تعویض قرار بگیرد تا پروانه به درستی کار کرده و عملکرد آن دچار اختلال نگردد.

یاتاقان کولر آبی چیست؟

یاتاقان کولر آبی را باید یکی از قسمت‌های اصلی و محوری آن بدانیم. به این معنا که در صورت وجود عیب در یاتاقان، عملکرد کلی کولر آبی مختل می‌گردد. یاتاقان‌ها محور دمنده یا حلزونی را در جای خود نگاه داشته و نیروی وابسته به آن را به بدنه انتقال می‌دهند. هر نوع و سایز از کولر آبی، متناسب با اندازه و ابعاد خود، یاتاقان خاصی دارد. بنابراین در صورت نیاز به تعویض یاتاقان، حتما باید این مورد را مد نظر قرار دهید. در صورتی که کولر حین کار کردن صدا ناخوشایندی تولید کرده و یا به اصطلاح به سرو صدا بیفتد، باید برای تعویض یا روغن کاری یاتاقان‌ها اقدام کنید.

یاتاقان کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟
یاتاقان کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

یاتاقان کولر آبی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

یاتاقان کولر آبی از چهار قطعه اصلی تشکیل شده است. این قطعات شامل بدنه، درپوش روغن، پوش گرافیتی و ارتعاش گیر یا همان لرزه‌گیر هستند. هر یک از این قطعات باید به درستی عمل کرده و در صورتی که هر یک معیوب باشند، یاتاقان نمی‌تواند وظیفه ایستا نگه داشتن حلزونی را به درستی انجام داده و سر و صدای آزار دهنده‌ای از کولر به گوش خواهد رسید.

زمان روغن کاری و تعویض یاتاقان کولر آبی

برای روغن کاری یاتاقان‌ها، بهترین زمان کمی به میزان مصرف شما و محیط جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنید؛ بستگی دارد. بهترین زمان روغن کاری یاتاقان‌ها با فواصل منظم ماهیانه است. (در واقع این چیزی‌ست که از سوی تکنسین‌های سرویس کولرهای آبی، توصیه شده است.)

اما اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آلودگی هوا بالا بوده و ذرات معلق در هوا زیاد است، بهتر است حتی زودتر از یک ماه به یاتاقان‌ها سر زده و آن‌ها را تمیز و رسوب گیری و البته روغن کاری نمایید.

زمان تعویض یاتاقان کولر آبی نیز درست همان وقتی‌ست که کولر به سر و صدا افتاده و صدای جیر جیر و جیغ مانند از آن به گوش می‌رسد.

بهترین زمان روغن کاری یاتاقان کولر آبی چه وقت است؟
بهترین زمان روغن کاری یاتاقان کولر آبی چه وقت است؟

ابزار مورد نیاز برای تعویض یاتاقان کولر آبی

اما برای تعویض یاتاقان کولر آبی به چه تجهیزاتی نیاز خواهیم داشت؟ توجه داشته باشید که همیشه حین تعمیر هر وسیله‌ای اعم از این که کولر باشد یا هر وسیله دیگری، به جز دانش و مهارت نسبت به آن؛ ابزار مورد نیاز نیز اهمیت زیادی دارند. شما با در اختیار داشتن ابزار مورد نیاز خود، می‌توانید تعمیر یا تعویض قطعه را به بهترین و حرفه‌ای‌ترین شکل و البته در زمانی کوتاه‌تر به انجام برسانید.

ابزار مورد نیاز برای تعویض یا روغن کاری یاتاقان کولر آبی از جمله آچار بکس، آچار ثابت، حوله، روغن و روغن‌دان و البته یاتاقان سالم و نو هستند

نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی

برای تعویض یاتاقان کولرهای آبی، باید پیش از هر کاری فیوز کولر را قطع کرده و آن را خاموش نگاه دارید. حالا می‌خواهیم مهره‌های یاتاقان معیوب را باز کنیم تا امکان تعویض آن را با یک یاتاقان نو و تازه داشته باشیم.

اکنون به دو ابزار اصلی کار خود یعنی آچار بکس و آچار تخت نیاز دارید. با کمک آچار بکس پیچ‌های دو طرف یاتاقان را ثابت نگاه داشته و به کمک آچار تخت مهره‌ها را بچرخانید تا باز شوند.

حالا مهره‌ها باز شده، اما برای خارج کردن یاتاقان معیوب از جای خود باید کمی مهارت داشته باشید. در صورتی که به شکل مستقیم یاتاقان را به سمت بیرون بکشید، امکان خارج شدن آن وجود نخواهد داشت. شما باید محور آن را اندکی به جهت بالا برده و سپس یاتاقان را خارج کنید. (با بالا بردن محور، یاتاقان از محل خود جدا شده و به راحتی بیرون می‌آید.)

پس از بیرون آوردن یاتاقان و محور آن، یاتاقان خراب را از محور بیرون کشیده و یاتاقان نو و سالم را به جای آن قرار دهید.

نکته: توجه داشته باشید که پیش از قرار دادن محور پروانه به همراه یاتاقان جدید، آن را به خوبی روغن کاری کنید تا طول عمر و دوام بالاتری داشته باشد.

برای تعویض یاتاقان کولر آبی چه مراحلی را باید دنبال کنیم؟
برای تعویض یاتاقان کولر آبی چه مراحلی را باید دنبال کنیم؟

نحوه روغن کاری یاتاقان‌های کولر آبی

برای روغن کاری نیز دستور العمل ساده‌ای پیش رویتان قرار دارد. باز هم پیش از هر کاری، کلید کولر را کاملا قطع کنید. سپس درب آن را باز کرده و درپوش محفظه روغن یاتاقان‌ها را بردارید. مقداری روغن داخل آن وارد ساخته و سپس محور را بچرخانید تا روغن به قسمت‌های آن سرایت کند. دوباره روغن کاری را انجام داده و پروانه را بچرخانید. پس از دو یا سه بار تکرار این کار؛ درپوش روغن را بسته و درب کولر را سر جای خود قرار دهید.

نکته: متاسفانه برخی از افراد برای روغن کاری یاتاقان‌ها از روغن‌های معمولی یا روغن ماشین استفاده می‌کنند. اما لازم است که حتما از روغن مخصوص یاتاقان استفاده کرده و به این شکل چرخه عمر آن را تضمین نمایید.

به خاطر داشته باشید که روغن کاری یاتاقان‌ها، در حفظ طول عمر آن‌ها و عملکرد بهینه کولر بسیار تاثیر دارد. به همین دلیل در سرویس‌های دوره ای کولر (چه به صورت شخصی و چه به وسیله تکنسین) از این عمل غافل نمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =