آموزش نحوه تعویض سیم جاروبرقی به صورت گام به گام

0

سیم جارو برقی آسیب پذیرترین قطعه آن محسوب می‌شود. کافی است که به یک بار جارو برقی کشیدن محیط منزل خود دقت کنید، این سیم به هر سمت کشیده شده و بارها حین رفت و آمد، آسیب می‌بیند. از این رو عجیب نیست که پس از مدتی، سیم جارو برقی کیفیت اولیه خود را از دست داده و دچار فرسودگی شود.

در چنین شرایطی دانستن نحوه تعویض سیم جاروبرقی لازم خواهد بود تا دوباره به جارویی نو دست یافته و از استفاده آن، لذت ببرید. برای تعویض سیم جاروبرقی دو بخش مختلف پیش روی خود خواهید داشت: تعویض دوشاخه سیم جاروبرقی و تعویض کابل جاروبرقی. در اینجا به هر دو قسمت تعویض و نوسازی کابل جاروبرقی و دوشاخه آن، می‌پردازیم. با وبلاگ استادکار همراه باشید.

تعویض دوشاخه سیم جارو برقی

اگر شما نیز تصمیم دارید دوشاخه کابل جارو برقی خود را شخصا تعویض نمایید، می توانید مراحل زیر را گام به گام دنبال کرده و یک دوشاخه نو، جایگزین دوشاخه کهنه و از کار افتاده فعلی نمایید. این مراحل به شرح زیر هستند.

تعویض دوشاخه سیم جارو برقی
برای تعویض دوشاخه سیم جاروبرقی به ابزاری محدود نیاز دارید و تنها کافی است که با دقت سیم فعلی را از دوشاخه جدا نموده و اتصالات آن را مجدد با دوشاخه جدید، برقرار سازید.

ابزار مورد نیاز

  • انبردست یا سیم چین
  • کاتر یا چاقو
  • پیچ گوشتی کوچک

گام اول: به کمک انبر دستی یا سیم چین، سیم برق را از نزدیک‌ترین نقطه به دو شاخه آن قطع کنید.
گام دوم: به اندازه ۱ سانتی‌متر از عایق انتهای کابل جارو برقی را برش بزنید تا رشته سیم‌های داخل آن، مشخص شود. سپس به کمک یک کاتر، عایق این بخش را به کلی جدا سازید.
گام سوم: انتهای سیم‌ها را از هم جدا کنید. به کمک انبردست یا سیم چین، به اندازه نیم سانت از انتهای عایق را جدا کنید. دقت داشته باشید که سیم‌ها در این فرایند قطع نشوند.
گام چهارم: اکنون انتهای هر یک از رشته سیم‌ها را با دست خود پیچانده و به یکدیگر متصل و محکم نمایید.

بیشتر بدانید آموزش کامل نحوه تعویض کیسه جاروبرقی

به کمک یک کاتر، به اندازه نیم تا یک سانت از عایق انتهایی سیم را جدا ساخته و کمی از رشته سیم های داخل آن را عریان سازید تا امکان اتصال آن ها به دوشاخه جدید وجود داشته باشد.
به کمک یک کاتر، به اندازه نیم تا یک سانت از عایق انتهایی سیم را جدا ساخته و کمی از رشته سیم های داخل آن را عریان سازید تا امکان اتصال آن ها به دوشاخه جدید وجود داشته باشد.

اتصال دوشاخه جدید

گام پنجم: پس از آن که دوشاخه جدید را آماده ساختید، پیچ‌های روی آن را باز کنید.
گام ششم: انتهای سیم‌های رشته مسیر را گرفته و پایه دوشاخه جدید را بر بخش انتهایی سیم‌ها، قرار دهید. دقت داشته باشید که سرشاخه سیم‌ها به طور کامل روی بخش پایه دوشاخه (یعنی جایی که پیچ‌ها را باز کرده‌اید) قرار گرفته باشد.
گام هفتم: اکنون انتهای سیم‌های رشته‌ای را در اطراف پیچ‌های ترمینال دوشاخه بپیچید تا اتصال به خوبی انجام شده و خطر قطع شدن و از دست رفتن آن، وجود نداشته باشد.

(سیم مسی با عایق سیاه، همیشه به پیچ مسی و سیم با عایق سفید به پیچ نقره‌ای وصل می‌شود.) سیم رنگی سوم که معمولا سبز رنگ است نیز به پیچ رنگی متصل خواهد شد. حالا پیچ پایه ترمینال‌ها را به خوبی محکم کنید تا سیم‌ها در جای خود ثابت شوند.
گام هشتم: پس از آن بخش رویی یا پل دو شاخه را روی پایه قرار داده و پیچ‌های رویی را ببندید تا دو بخش دو شاخه، کاملا روی هم محکم شوند.

پس از آن که دوشاخه جدید را باز کرده و به بخش ترمینال سیم ها دسترسی پیدا کردید، لازم است که هر یک از سیم ها را در ترمینال مربوط به خود قرار دهید.
پس از آن که دوشاخه جدید را باز کرده و به بخش ترمینال سیم ها دسترسی پیدا کردید، لازم است که هر یک از سیم ها را در ترمینال مربوط به خود قرار دهید.

نکته: دقت داشته باشید میزان برش خوردن عایق، باید به حدی باشد که حالا کابل متصل شده به دوشاخه جدید، تا نقطه انتهایی خود، روکش عایق داشته باشد.

نحوه تعویض سیم جاروبرقی

برای تعویض کابل یا سیم جاروبرقی نیز طی کردن مراحل زیر لازم است:

گام اول: از آن جا که سیم‌ها باید از موتور جدا شوند، دسترسی به موتور جاروبرقی نخستین قدم محسوب می‌شود. برای رسیدن به موتور، باید برخی از قطعات را باز کرده و از مسیر آن‌ها عبور کنید. این که چه میزان کار برای رسیدن به موتور جاروبرقی وجود داشته باشد، به مدل آن بستگی خواهد داشت. اگر به تنهایی قادر به تشخیص محل قرارگیری موتور جاروبرقی نیستید، کافی است که به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمایید. (معمولا لازم است که بخش نگهدارنده کیسه جاروبرقی، برس ها و غیره برداشته شده و به موتور رسید.)
گام دوم: در مرحله بعدی با رسیدن به موتور جاروبرقی، پیش از جدا کردن سیم‌ها، به خوبی نقشه اتصال آن‌ها را بررسی کرده و در ذهن یا روی کاغذ، جای دهید. به این ترتیب نصب سیم جاروبرقی جدید، برایتان به مراتب ساده‌تر خواهد بود.

بیشتر بدانید آموزش گام به گام تمیزکردن جاروبرقی و تمام اجزای آن در ۵ مرحله

پس از آن که به موتور جاروبرقی دسترسی پیدا کردید، به خوبی نقشه اتصال سیم ها را بررسی کنید تا موقع اتصال سیم جدید، به مشکلی برخورد ننمایید.
پس از آن که به موتور جاروبرقی دسترسی پیدا کردید، به خوبی نقشه اتصال سیم ها را بررسی کنید تا موقع اتصال سیم جدید، به مشکلی برخورد ننمایید.

گام سوم: معمولا سیم به وسیله یک نگهدارنده یا بست روی موتور محکم شده است، توجه داشته باشید که پیش از قطع سیم، آن را از این ضامن رها سازید. سپس می‌توانید سیم را به طور کامل از موتور جدا سازید.
گام چهارم: سیم تازه را به موتور متصل نموده و همان طور که سیم قبلی روی بدنه آن به وسیله نگهدارنده‌ها، محکم شده بود؛ این مورد را روی سیم جدید نیز پیاده‌سازی کنید.

کلام آخر

برای نگهداری صحیح از سیم جاروبرقی و دوشاخه آن، لازم است که همیشه پس از اتمام استفاده از جارو، سیم آن را به خوبی جمع کرده و از رها کردن کابل خودداری نمایید.

منابع: homeguides.sfgate | instructables

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =