تمیز کردن دودکش خانه

با رسیدن فصل سرما، یکی از اقداماتی که برای بهبود سیستم گرمایشی خانه و رفع ورود آلودگی‌ها باید انجام دهید، تمیز کردن دودکش خانه است. (البته در صورتی که دودکشی در منزل شما وجود داشته باشد!) زمانی که در منزل خود از شومینه برای سیستم گرمایشی استفاده می‌کنید، حتما احتیاج به تمیز کردن دودکش خانه نیز وجود خواهد داشت و حداقل باید سالی یک بار این کار را انجام دهید.

دودکش گرفته و کثیف، علاوه بر احتراق مسموم، می‌تواند موجب آتش سوزی نیز شده و فاجعه به بار آورد. یادگیری و توجه به چگونگی و زمان تمیز کردن دودکش، می‌تواند به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کرده و از آلودگی و آتش‌سوزی جلوگیری کند. برای انجام این کار باید ابزار لازم برای تمیز کردن دودکش خانه را آماده ساخته و سپس مراحل انجام تمیزکاری دودکش را با دقت و حوصله به انجام برسانید.

چرا باید دودکش خانه را تمیز کنید؟

هنگامی که چوب می‌سوزد، دودکش میزبان آلاینده‌هایی خواهد بود که از سوختن آن شکل گرفته‌اند. به ویژه کرئوزوت از اصلی‌ترین آلاینده‌ها و محصولات جانبی سوختن چوب است که به شکل یک ماده روغنی و سیاه در دودکش جای می‌گیرد. با گذشت زمان استفاده از شومینه و سوختن چوب، میزان کرئوزوت موجود در دودکش نیز افزایش می‌یابد. کرئوزوت بیشتر در اثر احتراق ناقص به وجود می‌آید و در قسمت داخلی دودکش متراکم می‌گردد.

بر اثر گذشت زمان کارکرد شومینه، آلودگی و دوده به خصوص کرئوزوت در دودکش جمع شده و نیاز به تمیز کردن دودکش خانه شکل می گیرد.
بر اثر گذشت زمان کارکرد شومینه، آلودگی و دوده به خصوص کرئوزوت در دودکش جمع شده و نیاز به تمیز کردن دودکش خانه شکل می گیرد.

علاوه بر این ممکن است اجسام خارجی، پر پرندگان، برگ و خار و خاشاک و غیره نیز از پشت بام وارد دودکش شده باشند. به ویژه دودکش‌های فاقد کلاهک، این اجسام خارجی را به راحتی در خود راه می‌دهند. برخی اوقات نیز صحنه جالب و در عین حال غم‌انگیزی شکل می‌گیرد که پرندگان برای فرار از سرمای هوا، روی دودکش‌ها لانه می‌سازند…

آتش سوزی دودکش‌ها با صدای ضربه محکم و ناگهانی شروع می‌شود و صدایی شبیه به تیراندازی به گوش می‌رسد. کرئوزوت روغنی و سیاه شعله‌ور شده و به قسمت پایین شومینه و بین هیزم‌ها چون باران آتش می‌بارد. در واقع چیزی شبیه به یک انفجار آغاز شده و شعله‌های آتش از دودکش زبانه کشیده و به بخش آتشدان شومینه می‌رسند. به علاوه به دلیل انبساط حرارتی ممکن است که از طریق بعضی از نقاط میانی دودکش، حرارت و آتش به داخل دیوارها نیز نفوذ پیدا کرده و اوضاع وخیم‌تر شود. معمولا با به راه افتادن چنین آتش‌سوزی، اوضاع از کنترل صاحب خانه خارج شده و نیاز به حضور نیروهای آتش‌نشانی در محل خواهد بود.

بیشتر بدانید تفاوت شومینه گازی و شومینه برقی

اگر به موقع نسبت به تمیز کردن دودکش خانه اقدام نکنید، ریسک آتش سوزی شومینه و بازگشت دوده ها به داخل خانه، بسیار بالا خواهد بود.
اگر به موقع نسبت به تمیز کردن دودکش خانه اقدام نکنید، ریسک آتش سوزی شومینه و بازگشت دوده ها به داخل خانه، بسیار بالا خواهد بود.

زمان تمیز کردن دودکش خانه

دودکش‌ها باید پیش از شروع فصل سرما، تمیز شوند. اگر تصمیم دارید از یک استادکار برای تمیز کردن دودکش منزل خود استفاده کنید، بهتر است قبل از شروع سرما اقدام کنید. بهترین زمان برای انجام این کار توسط خود شما نیز در اواسط یا اواخر تابستان خواهد بود.

البته به جز این زمان‌بندی، در صورتی که شرایط خاصی وجود داشته باشد، باید زودتر به فکر تمیز کردن دودکش خانه بیفتید. این شرایط از جمله موارد زیر هستند:

 • در زمان روشن کردن شومینه، دوده و کرئوزوت از دودکش به پایین و سمت آتش وارد شود.
 • داخل دودکش بافت لانه زنبوری از کرئوزوت تشکیل گردد.
 • کرئوزوت داخل دودکش بیش از ۱٫۴ اینچ ضخامت داشته باشد.
 • اگر به مقدار زیادی از الوار مصنوعی برای شومینه استفاده می‌کنید.
 • اگر زمان زیادی از شومینه استفاده کرده و بیشتر اوقات آن را روشن نگاه می‌دارید.
اگر از شومینه منزل خود به اندازه زیادی استفاده کرده و یا الوار مصنوعی در آن می سوزانید
اگر از شومینه منزل خود به اندازه زیادی استفاده کرده و یا الوار مصنوعی در آن می سوزانید، حتما باید زودتر از دوره یک ساله برای تمیز کردن دودکش خانه اقدام نمایید.

روش تمیز کردن دودکش خانه

اکنون به مرحله اصلی و تمیز کردن دودکش خانه وارد می‌شویم.

ابزار لازم برای تمیز کردن دودکش خانه

برای تمیز کردن دودکش خانه به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • برس دودکش
 • میله های پلاستیکی فایبرگلاس
 • نردبان
 • ورقه پلاستیکی
 • چسب نقاشی و چسب داکت
 • ماسک ضدگرد و غبار و عینک ایمنی
 • دریل بی‌سیم و مته پیچ گوشتی

مراحل تمیز کردن دودکش خانه

شومینه را آب‌بندی کنید

در ابتدا باید شومینه را کاملا آب‌بندی کنید تا گرد و خاک و ذرات دوده و غیره از دودکش وارد خانه نشوند. یک ورق پلاستیکی کاملا بزرگ را برش داده و به کمک چسب‌هایی که در اختیار دارید، این ورقه را مقابل شومینه بچسبانید تا هر آن چیزی که حین تمیزکاری بیرون ریخت، وارد فضای منزل شما نشود.

به پشت بام بروید

نردبان را طوری مقابل خانه قرار دهید که به دودکش دسترسی داشته باشید یا این که به صورت مستقیم به پشت بام بروید. (این بستگی به فرم منزل و بام خانه شما دارد.) همین طور ابزار را با خود همراه داشته باشید و ماسک ضدگرد و غبار را به صورت بزنید.

به پشت بام رفته و کلاهک و درپوش دودکش را بردارید تا مراحل تمیزکاری شروع شود.
به پشت بام رفته و کلاهک و درپوش دودکش را بردارید تا مراحل تمیزکاری شروع شود.

کلاهک دودکش را بردارید

با قرار دادن مته مناسب در دریل، پیچ‌های روی کلاهک دودکش را باز کرده و سپس کلاهک را بردارید. درپوش را جایی بگذارید که گم نشده یا به صورت اتفاقی پایین نیفتد.

برس تمیز کننده دودکش را آماده نمایید

برس تمیز کننده دودکش را آماده کرده و از قسمت بالایی به آرامی به سمت پایین شروع به تمیزکاری نمایید. هر بار که بخشی از دودکش را تمیز کردید، برای تمیز کردن قسمت‌های پایین‌تر، نیاز به اضافه کردن میله برس تمیزکننده و بلندترکردن ارتفاع آن خواهید داشت تا به انتهایی‌ترین نقطه برسید. (حین پاک کردن دودکش باید به شکل اسکراب عمل کنید. به این معنا که بدنه دودکش را بسایید تا کاملا پاک شود.)
برای خارج کردن میله برس از داخل دودکش، به یکباره آن را بیرون نکشید. بلکه در هر مرحله بخشی از میله را جدا کرده و یک گام میله برس را بیرون آورده و همین طور مرحله به مرحله پیش بروید تا برس به طور کامل خارج شود. (به علاوه در این حین که میله را بیرون می‌آورید، از فرصت استفاده کرده و باز دیواره‌های دودکش را تمیز کنید.)

به کمک میله و برس دودکشی، مرحله به مرحله دودکش را سابیده و به خوبی تمیز نمایید به طوری که کلیه دوده و ذرات اضافی از داخل آن خارج شوند.
به کمک میله و برس دودکشی، مرحله به مرحله دودکش را سابیده و به خوبی تمیز نمایید به طوری که کلیه دوده و ذرات اضافی از داخل آن خارج شوند.

درپوش دودکش را در جای خود بگذارید

عملیات تمیزکاری در پشت بام به پایان رسیده، درپوش و کلاهک را در جای خود گذاشته و از پشت بام پایین بیایید.

به سراغ شومینه در خانه بروید

اکنون باید به سراغ شومینه در خانه بروید. حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دوده و گرد و غبار نشسته و در فضای زیر ورقه پلاستیکی سرگردان نباشند. سپس ورقه پلاستیکی را برداشته و فضای شومینه را به خوبی توسط برس و دستمال مرطوب، تمیز نمایید. هر آن چه خس و خاشاک در آن افتاده را برداشته و به طور کلی به خوبی شومینه را تمیز کنید.

در نهایت به سراغ شومینه رفته و تمام فضای آن را به وسیله برس و دستمال نمدار تمیز کنید.
در نهایت به سراغ شومینه رفته و تمام فضای آن را به وسیله برس و دستمال نمدار تمیز کنید.

سخن پایانی

اگر مدت زیادی است که تمیزکاری دودکش خانه را انجام نداده‌اید، به طور جدی توصیه می‌کنیم که از یک متخصص برای انجام این کار بهره بگیرید. در غیر این صورت امکان انجام آن توسط خود شما وجود خواهد داشت. شما چه تجربه‌ای از تمیز کردن دودکش منزل یا ویلای خود دارید؟ مشتاق شنیدن ایده‌ها و ترفندهای بهینه شما هستیم.

منبع: thespruce

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.