نشتی گاز کولر گازی و راهکارهای رفع و تشخیص آن

0

با مقایسه قبض برق ماه جاری و ماه‌های پیش متوجه افزایش ناگهانی مصرف برق و بهای آن شدیم. از آنجایی که احساس می‌کردیم چند روزی است عملکرد کولر گازی‌مان نسبت به قبل افت کرده و خانه را به نحو مطلوب خنک نمی‌کند، حدس زدیم که رشد ناگهانی هزینه برق مصرفی این ماه احتمالا ناشی از ایرادی در کولر گازی است. حدس ما درست بود؛ تعمیرکار پس از بازدید کارشناسی متوجه نشتی گاز در کولر گازی و سیستم لوله‌کشی آن شد. اما علت نشت گاز کولر گازی و پیامدهای آن چیست؟ با استادکار همراه باشید تا درباره این موضوع مهم بیشتر بدانیم.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

دلایل نشت گاز کولر گازی کدامند؟

نشت گاز کولر گازی ممکن است به دلایل زیر روی دهد:

 • ارتعاشات و لرزش‌ها به مرور سبب سایش و فرسودگی لوله‌های حامل گاز خنک‌کننده می‌شوند و این امر یکی از دلایل عمده نشت گاز در کولرهای گازی به شمار می‌رود.
 • تکنیسین‌ها و تعمیرکاران ناوارد و غیرمتخصص نیز ممکن است در هنگام زدودن یخ از کویل‌ها و لوله‌ها به آنها آسیب بزنند.
 • خوردگی لوله‌ها و کویل‌های کندانسور نیز دیگر علت عمده نشت گاز در سیستم کولرهای گازی است (اگر قصد خرید کولر گازی دست دوم دارید، حتما سطح گاز مبرد و سلامت لوله‌ها، اتصالات و قطعات یونیت داخلی و خارجی آن را با دقت بررسی نمایید).
نشت گاز کولر گازی
نشت گاز کولر گازی به طور عمده در اثر خوردگی و فرسودگی لوله‌ها رخ می‌دهد.

نشت گاز در کدام بخش‌های کولر گازی رخ می‌دهد؟

بخش‌هایی از کولر گازی که احتمال نشت گاز خنک‌کننده در آنها وجود دارد عبارتند از:

 • کویل‌های خنک‌کننده در یونیت داخلی که دچار خوردگی شده‌اند؛ برای رفع این مشکل معمولا باید این کویل‌ها را تعویض نمود که ممکن است هزینه بالایی در پی داشته باشد.
 • کویل‌های کندانسور که دچار خوردگی شده‌اند؛ تعویض این کویل‌ها نیز ممکن است مستلزم صرف مخارج بالایی باشد.
 • لوله‌های مبرد که در اثر لرزش و ارتعاشات دچار آسیب‌های مکانیکی شده‌اند.
 • شیرآلاتی که به درستی نصب نشده‌اند.
 • بست‌ها و اتصالات ضعیف.
نشت گاز کولر گازی
نشت گاز در بخش‌های مختلفی از کولر گازی روی می‌دهد.

نشت گاز کولر گازی چه اثراتی دارد؟

شکل‌گیری یخ و برفک در لوله‌ها و فیلتر کولر گازی می‌تواند در روند سرمایش دستگاه اختلال ایجاد نماید. به علاوه، ذرات گرد و خاک نیز ممکن است سبب گرفتگی شیر انبساط یا لوله مویین شوند. تشکیل برفک بر روی شیر انبساط ترموستاتیک مانع عملکرد مطلوب کولر گازی می‌گردد. در برخی سیستم‌ها می‌توان از قابلیت گرمایش برای زدودن برفک بهره گرفت. بدین ترتیب، کولر برای مدتی به کار خود ادامه می‌دهد اما احتمال تشکیل دوباره برفک بر روی شیر انبساط ترموستاتیک و کاهش بازدهی دستگاه وجود دارد.

سناریوی بدتر این است که رطوبت جمع شده در سیستم لوله‌های خنک کننده با گاز مخلوط گشته و موجب تشکیل نوعی اسید شوند. این واکنش شیمیایی می‌تواند به سیم‌پیچ موتور کمپرسور آسیب وارد کند، چرا که این اسید پوشش لاکی روی سیم‌ها را در خود حل می‌نماید. وقتی گاز کولر گازی با رطوبت ترکیب می‌شود، مایعی سیاه و بدبو شکل می‌گیرد. بنابراین، بوی بد کولر گازی و وجود لکه بر روی لوله‌ها می‌تواند حاکی از نشت گاز کولر گازی باشد.

نشت گاز کولر گازی
یخ‌زدگی و تشکیل برفک روی لوله‌های حامل گاز مبرد و کویل‌های اواپراتور یکی از نشانه‌های نشت گاز کولر گازی است.

برای شناسایی و برطرف نمودن نشت گاز در کولر گازی باید با ایرادات و مشکلات رایج کولرهای گازی و نحوه کارکرد آنها آشنا باشید. برخی افراد در صورت کاهش قدرت خنک‌کنندگی دستگاه به جای وارسی دقیق لوله‌ها برای یافتن محل نشتی گاز یا آبریزی کولر گازی، به فکر شارژ گاز آن می‌افتند. توصیه می‌کنیم برای انجام این کار از تعمیرکاران باتجربه و ماهر کمک بگیرید، زیرا شارژ گاز کولرهای گازی به مهارت و تخصص نیاز دارد و از طرفی، گازهای فریونی می‌توانند مشکلات سلامتی مانند مسمومیت و پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی به دنبال داشته باشند.

نشت گاز کولر گازی
شارژ گاز کولرهای گازی باید توسط افراد متخصص انجام شود.

چگونه نشت گاز کولر گازی را تشخیص دهیم؟

در این بخش به آموزش نشت یابی کولر گازی می پردازیم؛ با استادکار همراه باشید.

در سیستم کولر گازی، یک گاز خنک‌کننده یا مبرد (مانند فریون) فضای داخل خانه را با جابجایی هوای گرم خنک می‌کند. اما این گاز خنک‌کننده ممکن است به دلایل گوناگونی در بخش‌هایی از کولر گازی نشت کند و چرخه عملکرد کولر گازی را با مشکل مواجه سازد. موارد زیر می‌توانند نشانه‌های نشت گاز کولر گازی باشند:

 1. شدت جریان هوای خروجی ضعیف است: وقتی مقدار گاز خنک‌کننده به دلیل نشتی در سیستم کولر گازی کاهش می‌یابد، کولر نمی‌تواند همانند قبل هوای خنک تولید کند. به عبارت دیگر، وقتی دست خود را در مقابل دریچه خروجی یونیت داخلی می‌گیرید، متوجه می‌شوید که جریان هوای خنک بسیار ضعیف یا ناچیز است.
 2. کولر باد گرم بیرون می‌دهد: با کاهش مقدار گاز خنک‌کننده در سیستم، بازده چرخه سرمایش پایین آمده و هوا به خوبی خنک نمی‌شود. در نتیجه، اگر دستتان را جلوی دریچه هوای خروجی بگیرید، احساس می‌کنید کولر باد گرم بیرون می‌دهد.
 3. روی لوله‌های مسی یا کویل اواپراتور برفک تشکیل شده است: برفک‌زدگی و یخ‌زدگی لوله‌ها و کویل‌های اواپراتور یکی از نشانه‌های رایج نشت گاز خنک‌کننده در کولرهای گازی است. وقتی مقدار گاز مبرد در سیستم کاهش می‌یابد، لوله‌ها و کویل‌های اواپراتور نمی‌توانند به اندازه کافی گرما را جذب کنند و در نتیجه پدیده چگالش دچار برفک می‌شوند.
 4. مبلغ قبض برق مصرفی به طور ناگهانی افزایش یافته است: اگر هزینه میزان برق مصرفی خانه بدون دلیل خاصی نسبت به روال معمول بیشتر شده و همزمان شاهد یکی از موارد بالا هستید، احتمال نشت گاز در سیستم کولر گازی منزلتان وجود دارد. نشت گاز مبرد سبب می‌شود تا برای خنک کردن فضای خانه به کولر گازی فشار بیاید و انرژی الکتریکی بیشتری مصرف کند که این امر به افزایش هزینه‌های مربوط به برق مصرفی می‌انجامد.
 5. خنک شدن فضای خانه به مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارد: گاز خنک‌کننده گرما را از فضای داخلی جذب نموده و آن را به فضای بیرون منتقل می‌کند. پس اگر گاز مبرد به مقدار کافی در سیستم وجود نداشته باشد، کولر گازی آن طور که باید قادر به خنک کردن فضای داخل خانه نخواهد بود.
نشت گاز کولر گازی
نشت گاز در سیستم کولرهای گازی بسته به محل آن می‌تواند نشانه‌های متفاوتی بروز دهد.

علاوه بر موارد بالا ممکن است با بررسی و بازدید بخش‌های روکار سیستم متوجه خروج گاز خنک‌کننده از لوله‌ها یا اتصالات شوید. نشانه‌های نشت گاز در کولرهای گازی بسته به محل نشتی می‌توانند متفاوت باشند: از وجود لکه‌های تیره بر روی لوله‌ها گرفته تا صدای سوت مانند در شیر انبساط ترموستاتیک. برای شناسایی دقیق‌تر محل نشت گاز می‌توانید از محلول آب و صابون و انواع دستگاه‌های نشت یاب نیز استفاده نمایید.

برای برطرف نمودن نشت گاز کولر گازی چه اقداماتی انجام دهیم؟

اگر با توجه به نشانه‌های بالا متوجه نشت گاز در سیستم کولر گازی خود شدید یا اگر احتمال می‌دهید کارکرد نامطلوب سیستم سرمایشی منزلتان ناشی از نشت گاز در کولر گازی باشد، بهتر است هرچه سریع‌تر از متخصصان و تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید، چرا که علت‌یابی و برطرف نمودن نشت گاز کولر گازی نیازمند تجربه و دانش تخصصی است و از طرف دیگر، قرارگیری در معرض مقادیر زیادی از گاز فریون می‌تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد. برای مشاوره رایگان و بازدید کارشناسی پیشنهاد می‌کنیم سفارش خود را از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار ثبت نمایید و از خدماتی مانند رفع نشتی گاز و وکیوم کامل، سرویس دوره‌ای کولر گازی، شارژ گاز و… که توسط تعمیرکاران متبحر ارایه می‌گردند، بهره‌مند شوید.

منبع: clearviewplumbingaircon-servicing

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =