راهنمای آماده‌سازی خانه برای پاییز

0

خنک شدن هوا و ریزش برگ‌ها به ما یادآوری می‌کند که فصل پاییز به سرعت در حال نزدیک شدن است. برای پاییز آماده‌اید؟ خانه‌تان چطور؟ همانطور که خودمان را برای فصل دوست‌داشتنی پاییز آماده می‌کنیم و لباس‌های گرم و نرم پاییزی را از گنجه بیرون می‌آوریم، لازم است فکری هم برای آماده‌سازی خانه برای پاییز کنیم. با تغییر فصل، فعالیت‌ها و نیازهای ما نیز تغییر می‌کند. اواخر تابستان و اوایل پاییز زمان خوبی برای انجام تعمیرات فصلی در خانه است. نکاتی که در ادامه می‌آید، به شما کمک می‌کند خانه خود را برای آب و هوای پاییزی آماده کنید و در هزینه‌های آینده نیز صرفه‌جویی کنید. پس با استادکار همراه باشید.

امور داخلی مربوط به آماده‌سازی خانه برای پاییز

اموری که در این مقاله برای شما گردآورده‌ایم، بیشتر حول مسائل نظافتی، فنی و تاسیسات خانه است که باید پیش از رسیدن فصل سرما حتما به آنها رسیدگی کنید تا با اولین بارش برف و باران یا وزیدن باد، نگران خانه خود نباشید. لازم است قبل از پاییز، داخل خانه امور زیر را انجام دهید.

شومینه و بخاری را تمیز کنید

در صورتی که از شومینه استفاده می‌کنید، حتما داخل آن تمیز کنید تا از وجود هرگونه گرد و غبار تخلیه شود. اگر سوالی در خصوص نحوه روشن کردن شومینه دارید، این مطلب را بخوانید. در صورتی که بخاری خود را جمع کرده‌ بودید نیز آن را تمیز و گردگیری کرده و آماده نصب کنید. خواندن مطلب راهنمای تمیز کردن بخاری به شما پیشنهاد می‌شود. در صورتی که شوفاژ دارید هم آنها را هواگیری کنید و تمیز کردن شوفاژ را مد نظر قرار دهید.

لباس‌های تابستانی را جمع کنید

این لباس‌ها را در کمد جمع‌آوری و لباس‌های گرم خود را آماده کنید. تعدادی لباس تابستانی را به خشکشویی سپرده، مابقی را فروخته، اهدا کرده یا آنهایی که نمی‌پوشید را دور بریزید تا جای اضافی در کمد شما اشغال نکنند.

بیشتر بخوانید: ترفندهای عالی برای استفاده دوباره از لباس‌های کهنه

مرتب کردن کمد لباس و آماده‌سازی خانه برای پاییز | آماده کردن منزل در فصل پاییز
اکنون وقتش است لباس‌های خنک تابستانی را جمع و لباس‌های گرم پاییزی را آماده تن کردن کنید.

پنجره‌ها را درزگیری و آب‌بندی کنید

آب‌بندی پنجره‌ها به خصوص پنجره‌های آهنی به مرور زمان از بین می‌رود و بهتر است آن را با چسب‌های سیلیکونی یا آکواریومی آب‌بندی کنید تا مانع از ورود آب باران به داخل شوید. همچنین اگر می‌خواهید از هوای خنک پاییز لذت ببرید، از سالم بودن توری پنجره خود مطمئن شوید تا با خیال راحت پنجره‌های خانه را باز بگذارید. ساخت توری پنجره خود را نیز می‌توانید به استادکار بسپارید.

ساخت و نصب توری پنجره

ساخت و نصب توری پنجره

 • ساخت و نصب توری در و پنجره
 • ساخت توری ساده، کرکره ای، آکاردئونی، کشویی و...
 • نصب توری پلیسه، ثابت، ریلی
 • انواع توری آهنربایی و چسبی
دریافت این خدمت از استادکار

آبگرمکن را بررسی کنید

هیچ چیز مانند یک دوش آب گرم در یک روز سرد پاییزی نمی‌چسبد. پس لازم است آبگرمکن شما در پاییز و زمستان درست کار کند و لازمه آن بررسی این دستگاه پیش از رسیدن پاییز است. آبگرمکن‌ها با گذشت زمان رسوب می‌گیرند و نیاز به تمیز کردن و تعمیر دارند. آموزش رسوب زدایی آبگرمکن دیواری را برای این کار بخوانید. اگر هم خودتان فرصت این کار را ندارید، هرگونه مشکل آبگرمکن خود را می‌توانید به متخصصان استادکار بسپارید.

سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی در محل

تعمیر آبگرمکن در محل

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • جرم گیری و رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری و ایستاده
دریافت این خدمت از استادکار

دریچه کولر را بپوشانید

اگر از سرمای نفوذ کرده توسط دریچه کولر به خانه خود ناراضی هستید، دریچه کولر را بسته و آن را با کاغذ، روزنامه یا ابزارهای خاصی که برای این منظور طراحی شده است، بپوشانید.

کاهش مصرف انرژی و آماده کردن خانه برای فصل پاییز
آیا می‌دانستید دریچه‌های کولر عامل هدررفت انرژی گرمایی زیادی در خانه هستند؟ پس لازم است قبل از رسیدن سرمای پاییز آنها را به خوبی بپوشانید.

ترموستات قابل برنامه‌ریزی بخرید

اگر این دستگاه را ندارید، حتما آن را برای بررسی تنظیمات خانه بخرید. تنظیم ترموستات برای کاهش دما به طور خودکار در زمانی که خانه نیستید، موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها می‌شود.

امور خارجی مربوط به آماده‌سازی خانه برای پاییز

این نکات را حتما قبل از شروع فصل پاییز در فضای بیرون از خانه مدنظر داشته باشید.

مبلمان فضای باز خود را جمع کنید

اگر در حیاط یا پشت بام از مبلمان و صندلی‌ استفاده می‌کنید، پیش از پاییز آنها را جمع‌آوری کنید، به خصوص آنهایی که پارچه‌های حساس و ظریف دارند و ممکن است در مقابل باد و باران آسیب ببینند یا با ورود نم به کوسن‌ آنها مشکلاتی چون کپک ایجاد شود. می‌توانید آنها را به انبار ببرید یا اگر جایی برای ذخیره ندارید، روی آنها را سقف پلاستیکی زده و رویش را با نایلون ضخیم بپوشانید.

درختان را هرس کنید

اصلاح درختان پیش از پاییز لازم است، چرا که با آمدن پاییز هر بار شاهد ریختن برگ‌های زیادی جلوی خانه و حیاط خود خواهید بود. در مورد زمان هرس درخت بیشتر بخوانید.

جارو زدن پشت بام

جارو زدن پشت بام و جمع‌آوری ذرات و گرد و خاک کمک می‌کند با وزش باد و باریدن باران، این آشغال‌ها جلوی چاه خروجی را نگیرند. در غیر این صورت سقف شما با جمع شدن آب در پشت بام، حتما آب خواهد داد.

ناودان‌ها و آبراه را تمیز کنید

اگر خانه شما به شکلی است که ناودان دارد، لازم است حتما برگ‌های جلوی آبراه را جمع‌آوری کنید. برگ‌های پاییزی زیبا هستند اما نه زمانی که ناودان‌ها و لوله‌های سرریز تخلیه را مسدود کنند و موجب ایجاد مشکلاتی شوند. ناودان‌های پر از برگ و برگ‌های سوزنی شکل درخت کاج می‌توانند موجب نشت آب به دیوار و سقف شوند. پس لازم است ناودان‌ها را تمیز کنید.  همچنین ضروری است چاه تخلیه پشت بام و آبراه‌ها را نیز برای وجود هر گونه انسداد بررسی کنید. در صورت وجود مشکل برای لوله‌بازکنی و فنرزنی استادکار را خبر کنید.

تخلیه‌چاه و لوله‌بازکنی

لوله‌بازکنی و فنرزنی لوله

 • فنرزنی لوله
 • باز کردن لوله توالت ایرانی
 • لوله‌بازکنی انواع لوله‌ها
 • باز کردن لوله کف شور آشپزخانه
دریافت این خدمت از استادکار
نکات خانه‌تکانی پاییزی | چطور خانه را برای رسیدن پاییز آماده کنیم؟
برگ‌ها و گردوخاک و آشغال‌های ریزی که جلوی ناودان و چاه پشت بام را می‌گیرند، می‌توانند موجب آب‌گرفتگی پشت بام و آسیب به سقف شما شود.

دودکش را بررسی کنید

همزمان با اینکه در پشت بام مشغول جارو زدن و تمیز کردن خرپشته و ناودان‌ها هستید، دودکش‌های منزل خود را نیز بررسی کنید و از عدم وجود انسداد مطمئن شوید تا چند وقت دیگر که می‌خواهید بخاری نصب کنید، چیزی جلوی دودکش و خروج گاز را نگرفته باشد. در واقع دودکش را باید به صورت سالانه تمیز و بررسی کنید.

بررسی اطراف خانه در فضای باز

اطراف خانه خود قدم بزنید، به پشت بام بروید و مناطقی را که زمستان سال گذشته با نشتی مواجه بوده، ایزوگام و مناطقی که نیاز به تعمیر دارد را تعمیر کنید. سقف را از نظر شکاف و ترک‌خوردگی و … بررسی و شیشه‌های شکسته را عوض کنید تا باد و باران از آن به داخل خانه شما ورود پیدا نکند. می‌توانید از متخصصان استادکار در این زمینه کمک بگیرید.

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

 • نصب و عایق‌بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق‌کاری
دریافت این خدمت از استادکار

استخر را خالی کنید

اگر تابستان‌ها از استخر داخل حیاط استفاده می‌کردید، اکنون با شروع فصل سرما بهتر است آب آن را تخلیه کنید یا از یک کاور روی آن استفاده کنید تا یخ نزند. همچنین زمانی را برای روکش کردن لوله‌ها و شیرآلات درنظر بگیرید تا ناچار به تعمیرات پرهزینه ناشی از آن نشوید.

آماده کردن استخر و حیاط خانه برای پاییز و زمستان
اکنون با شروع فصل سرما بهتر است آب استخر را تخلیه کنید یا از یک کاور روی آن استفاده کنید تا یخ نزند.

پارکینگ را مرتب کنید

اگر گاراژ خانه شما به حدی نامرتب شده که ماشین به سختی داخل آن می‌رود، لازم است در نظافت منزل قبل از پاییز این قسمت را نیز تمیز کنید و وسایل قدیمی را دور بریزید.

کولر آبی یا گازی را جمع کنید

نگهداری از کولر آبی در زمستان مهم است و بهتر است به فکر خالی کردن آب داخل مخزن، استفاده از کاور کولر و جمع کردن شلنگ آب به منظور جلوگیری از یخ زدگی در زمستان باشید. برای استفاده از گرمایش کولر گازی در زمستان و اطمینان از کارکردِ درست حتما آن را سرویس کنید. متخصصان استادکار در این راه کنار شما هستند.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

جمع‌بندی

اموری که در بالا ذکر شد اقداماتی هستند که واجب است پیش از رسیدن پاییز آن‌ها را انجام دهیم. این امور نه تنها در هزینه‌های آتی شما صرفه‌جویی می‌کند، بلکه موجب می‌شود با خیال آسوده‌تری به استقبال فصول سرد بروید.

منابع: lifehack | housebeautiful | Brightside | familyhandyman

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =