نحوه شارژ گاز یخچال چگونه است؟

4

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه چیزی هوای یخچال شما را سرد و خنک نگه می‌دارد؟ یا خوراکی‌ها و مواد غذایی داخل یخچال شما، با چه مکانیزمی‌ سالم می‌مانند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید ماده‌ای به نام گاز یخچال، مسئول تمامی‌ این کارهاست و عملکرد یخچال فریزر به گاز یخچال فریزر برمی‌گردد. احتمالا برایتان این سوال پیش خواهد آمد که گاز یخچال اصلا چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب سعی کرده‌ایم به بیانی ساده توضیح دهیم که گاز یخچال چیست و طریقه شارژ گاز یخچال در صورت خالی شدن چگونه است؟ با استادکار همراه باشید.

گاز یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

گاز یخچال در واقع یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار پایینی دارد و تحت فشار، برای سرد کردن محیط اطراف فشرده شده است. این نوع گاز به صورت مداوم تحت یک فرایند خاص قرار می‌گیرد تا دائما تبخیر و فشرده شود و در نتیجه این فرایند، تمام گرمای گاز بیرون کشیده شده و دمای داخل محفظه بسیار سرد خواهد شد. گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.

گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.
گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.

تاریخچه استفاده از گاز یخچال

بین سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۹۲۰، تنها از گازهای سمی‌ برای یخچال و فریزر استفاده میشد. این گازها ترکیبی از کلرین، فلورین و کربن بودند. اما در سال ۱۹۷۰، شرکت‌های تولیدکننده متوجه خطر این گازهای سمی‌ برای اتمسفر شدند. زمانی که این گازها به جو زمین وارد شوند، در تماس با اشعه فرابنفش خورشید، دچار تغییری شیمیایی شده و اثر گلخانه ای ایجاد کرده و از خود ازون ساطع می‌کنند.

پس از این کشفیات، تلاش‌های بسیاری شد تا گازهایی پیدا شود که این مشکل را حل می‌کنند. در این زمان گازهایی مثل HCFC (ترکیبی از هیدروژن، کلرین، فلورین و کربن) و HFC (ترکیبی از هیدروژن، فلورین و کربن) وارد بازار شدند. گازهای HCFC طول عمر کوتاه‌تری پس از تماس با جو دارند، بنابراین کمترین ضرر را در رابطه با ایجاد ازون دارند.

از طرفی گازهایی مثل HFC هیچ کلرینی ندارند و بنابراین هیچ گونه اثر منفی بر ایجاد ازون ندارند. به همین علت است که این روزها هم گازهای HCFC و HFC رایج‌تر هستند.

در یخچال‌های قدیمی‌ که به جای برق با نفت کار می‌کردند، از گاز آمونیاک برای سرد کردن محفظه یخچال استفاده میشد. اما با گذشت زمان و با توجه به سمی‌ بودن گاز آمونیاک و اثرات مخرب آن در اثر تماس با رطوبت و همچنین امکان انفجار آن، استفاده از آمونیاک کاهش یافت و گاز فریون تبدیل به یکی از جایگزین‌های رایج آن شد.

بیشتر بدانید تعمیر یخچال صنعتی و ویترینی

گاز فریون که با نام گاز R22 هم شناخته می‌شود، ترکیبی از مواد شیمیایی CFC یا کلروفلوروکربن‌ها است که به عنوان خنک کننده استفاده می‌شود و فریون در واقع نام تجاری آن است. گاز فریون بی رنگ و بی‌بو بوده و در دمای اتاق حالت گازی دارد و در صورت سرد شدن به مایع تبدیل می‌شود.

استفاده از گاز فریون در سرد کننده‌ها بعد از سال ۲۰۰۳ و به طور جدی تر بعد از سال ۲۰۱۰ به دلیل مشکلات مربوط به تخریب لایه اوزون و گرمایش زمین در آمریکا و اروپا ممنوع شد، اما کشورهای در حال توسعه هنوز هم به علت ارزان بودن، از آن استفاده می‌کنند.

زمان تعویض گاز یخچال

حال که با مفهوم گاز یخچال آشنا شدید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است و اصلا گاز یخچال به چه علت تمام می‌شود. گاز یخچال به دلایلی از جمله سوراخ شدن لوله‌های پشت یخچال یا کمپرسور در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن دچار نشتی شده و تمام می‌شود.

در صورتیکه یخچال شما مثل قبل سرد نمی‌شود و یا حتی گرم شده است و یا داخل آن بوی فساد (اما بدون فاسد شدن مواد غذایی) به مشام می‌رسد، به احتمال قوی یخچال دچار نشتی گاز شده و گاز آن تمام شده است و نیاز به شارژ مجدد دارد.

در صورتیکه به خالی شدن و یا نشتی گاز یخچال شک دارید می‌توانید کندانسور یخچال را لمس کنید؛ اگر دمای آن سرد باشد و یخچال هم در حال کار کردن باشد، به معنی نشت گاز است. زیرا گاز در لوله‌های کندانسور در جریان بوده و دمای بدنه کندانسور باید داغ باشد نه سرد. البته سرد بودن کندانسور تنها علامت خالی شدن گاز فریون نیست اما می‌تواند یکی از علائم باشد.

همچنین در صورتیکه از یخچال از برق کشیده شما، صدا به گوش می‌رسد، هنوز مقداری گاز در یخچال وجود دارد اما در غیر این صورت احتمالا گاز خالی شده و باید آن را شارژ کرد.

بیشتر بدانید آموزش تعمیر فن یخچال

گرم شدن یخچال و یا بوی فساد درون آن، از علائم خالی شدن گاز یخچال هستند.
گرم شدن یخچال و یا بوی فساد درون آن، از علائم خالی شدن گاز یخچال هستند.

نحوه تعویض گاز یخچال

در ادامه خلاصه‌ای از روش شارژ گاز یخچال را شرح داده‌ایم. البته قبل از هر چیز از مدل گازی که یخچال‌تان برای سرمایش استفاده می‌کند، مطمئن شوید.

 1. ابتدا یخچال و فریزر را از برق می‌کشیم.
 2. لوله‌های یخچال را برای هرگونه نشتی به دقت بررسی می‌کنیم. برای بررسی کردن نشتی، می‌توانید پس از ایجاد فشار در سیکل، محلول کف و صابون را در محل‌های مشکوک بریزید و در صورتی که هیچ حبابی در اثر فشار تولید نشود، نشتی‌ای هم وجود ندارد. البته در صورت امکان می‌توانید از یک نشت یاب الکترونیکی هم استفاده کنید. نشتی یاب الکترونیکی در نزدیکی ماده فریونی، با صدای بوق به شما هشدار می‌دهد.
 3. در صورت وجود نشتی، اقدام به رفع نشتی و یا تعمیر و تعویض لوله یا اتصالاتی که باعث نشتی شده است کنید.
 4. پس از نشتی یابی و تعمیر آن، باید مطمئن شوید که سیکل از هرگونه ماده سرمازای قبلی، رطوبت و هوا خالی است و برای این کار باید دستگاه را وکیوم کنید. برای این کار از یک پمپ وکیوم استفاده می‌شود.
 5. بعد از تمام شدن وکیوم، دستگاه را مدتی به گیج فشار ضعیف که مقدار وکیوم را نشان می‌دهد، وصل کنید. اگر دستگاه نشتی داشته باشد، با پایین آمدن گیج مشخص می‌شود اما اگر پس از گذشت زمان گیج حرکتی نداشت، می‌توانید مرحله شارژ گاز را شروع کنید.
 6. برای شارژ گاز لوله گیج را به کپسول گاز متصل کنید. بعد از باز کردن گاز، سمت دیگر لوله را که به گیج وصل شده است شل کنید تا مقداری گاز خارج شود. این کار گازهای باقیمانده درون یخچال را خارج می‌کند.
 7. سپس گیج را باز کنید تا مقداری گاز وارد یخچال شود. از آن جایی که مقدار گاز درون یخچال مشخص نیست، باید عمل گازگیری را در هنگام روشن بودن کمپرسور و به آرامی‌ انجام دهید.
 8. در صورت سالم بودن کمپرسور، در صورتیکه عدد گیج در تابستان روی ۱۰ و در زمستان روی عدد ۷ تا ۸ قرار گرفت، می‌توانید بفهمید که گاز یخچال کاملا پر شده است.

بیشتر بدانید عیب یابی پکیج دیواری لورچ

قبل از هرچیز از مدل گازی که یخچال‌تان برای سرمایش استفاده می‌کند، مطمئن شوید.
قبل از هرچیز از مدل گازی که یخچال‌تان برای سرمایش استفاده می‌کند، مطمئن شوید.

گاز یخچال R-600A

گاز  R-600A یکی از گازهای رایجی است که برای شارژ  گاز یخچال ال جی و سامسونگ استفاده می‌شود. علت رواج استفاده از این گاز این است که میزان سردکنندگی آن در لوله‌های آلویمینومی‌ بالا بوده و در عین حال ارزان قیمت است. این مزایا باعث شده است که در اکثر کارخانه‌های تولید یخچال‌های صنعتی و کمپرسورها نیز از گاز R-600A برای شارژ گاز یخچال صنعتی استفاده شود. همچنین یکی دیگر از مزایای این گاز، کاهش هزینه انرژی برق مصرفی و میزان بازدهی بالا است.

گاز  R-600A یکی از گازهایی رایجی است که برای شارژ  گاز یخچال ال جی و سامسونگ استفاده می‌شود.
گاز  R-600A یکی از گازهایی رایجی است که برای شارژ  گاز یخچال ال جی و سامسونگ استفاده می‌شود.

نکاتی دیگر درباره شارژ گاز یخچال

 • هزینه شارژ گاز یخچال بستگی به حجم و نوع گاز استفاده شده دارد. بنابراین قیمت گاز زدن یخچال می‌تواند برای برندها و مدل‌های مختلف، متفاوت باشد.
 • شارژ گاز یخچال در منزل، معمولا برای یخچال‌های ساید بای ساید به علت ابعاد بزرگ‌شان انجام نمی‌گیرد.
 • شارژ گازهای غیر قابل انفجار را می‌توان در محیط منزل انجام داد.
 • هنگام شارژ گاز، فشار گاز در لوله برگشت، باید کمتر از صفر باشد.
 • مقدار گاز یخچال فریزر در یخچال‌های مختلف متفاوت است.

سخن آخر

قبل از هر اقدامی‌ در نظر داشته باشید که شارژ گاز یخچال و تعمیر نشت گاز یخچال، یک کار تخصصی بوده و حتما باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. بنابراین توصیه می‌کنیم از این مطلب صرفا جهت آشنایی با روش شارژ گاز یخچال استفاده کنید و در نهایت تعمیر گاز یخچال‌تان را به یک فرد متخصص بسپارید. در انتها پیشنهاد می کنیم در زمینه نحوه تعویض ترموستات یخچال فریزر سامسونگ هم مطالعه داشته باشید .

4 نظرات
 1. محمد می گوید

  دستتون درد نکنه بخاطر این همه اطلاعات مفید.قدردان شما هستیم

  1. سارا چگینی می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده.

 2. مختار ازمون می گوید

  سلام. ممنون از اطلاعات داده شده.
  ببخشید یک سوال داشتم. من موتور یخچال تایلندی 3/4با گاز 134a.فقط چطور باید مقدار گاز زده شده را اندازه گیری کرد ویا چه مقدار گاز باید زد. واینکه لوله های وصل شده به موتور یخ می‌زند علت چیست؟

 3. محمد می گوید

  سلام،پس از اینکه عملیات وکیوم به اتمام رسید وکار شارژ گاز راشروع میکنید،اگر ابتدا کندانسور وانتهای کندانسوریکپارچه داغ شد،عملیات شارژ کافیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =