تعمیر لوستر: رایج ترین ایرادات لوستر خانه شما

0

لوسترها علاوه بر اینکه به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای روی دکوراسیون خانه مؤثر هستند به‌عنوان منبع نور خانه نیز نقش دارند. این‌گونه وسایل روشنایی اغلب برای سال‌ها بدون نیاز به توجه خاصی مصرف می‌شوند. اما گاهی مشکلات کوچک و بزرگی ممکن است برایشان رخ دهد از تعویض لامپ و سرپیچ گرفته تا مشکلات پیچیده‌تری مثل اشکال در سیم‌کشی و یا کلیدهای برق آن، همراه ما باشید تا مروری کنیم بر روش‌های تعمیر لوستر و رایج‌ترین ایراداتی که برای لوستر خانه شما ممکن است به وجود بیاید.

لوسترها در انواع و اقسام متنوعی در بازار وجود دارند که خرید برخی از لوسترها می‌تواند هزینه زیادی به شما تحمیل کند. لوسترهایی که به مدت چند سال کار می‌کنند اغلب نیاز به تعمیر دارند. با این حال شما قبل از تماس با یک متخصص گاهی با چند ترفند و روش ساده می‌توانید آن‌ها را تعمیر کنید. برای تعمیر لوسترها اولین قدم شناسایی مشکل به وجود آمده است که چگونگی انجام این کار تا حدودی به نوع لوستر و علائمی که در ادامه اشاره می‌کنیم بستگی دارد.

تعمیر لوستر
تعمیر لوستر

مشکلات رایج لوسترهایی که با کلیدهای دیواری کار می‌کنند

معمولاً مشکلات این دسته به قطع جریان برق از کلیدهای دیواری مربوط می‌شود. با این وجود در ابتدا شما باید بررسی کنید که آیا لامپ‌های لوستر کلاً روشن نمی‌شوند یا اینکه به طور متناوب چشمک می‌زنند.

در صورتی که لامپ‌ها روشن نمی‌شوند مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا روشنایی لامپ (یا لامپ‌ها) را بررسی کنید، اگر سوخته هستند نیاز است که آن را تعویض کنید.
 2. نحوه قرارگیری لامپ در سرپیچ را بررسی کنید. جریان مستقیم برق گاهی سبب شل شدن لامپ در سرپیچ خود می‌شود. به سادگی با چرخاندن آن مشکل را حل کنید.
 3. زبانه فلزی داخل سرپیچ (پاتروم) را بررسی کنید. اگر صاف شده است باید مقداری آن را خم کنید تا اتصال آن با قسمت انتهایی لامپ برقرار شود.
 4. اتصالات کلیدهای دیواری را با قطع جریان برق بررسی کنید و از سفت بودن سیم‌های داخلی آن اطمینان حاصل کنید.
 5. با قطع جریان برق از محکم بودن اتصالات سیم‌های پایه لوستر و جعبه تقسیمات سیم‌های آن اطمینان حاصل کنید. لوسترها معمولاً از زنجیری آویزان هستند که باید به طور صحیح به جعبه تقسیم متصل باشد.

هشدار: همیشه قبل از تعمیر و یا بررسی اتصالات، جریان برق را از کنتور قطع کنید.

اتصال سیم ها و برق دهی را با حفظ نکات امنیتی بررسی کنید
اتصال سیم ها و برق دهی را با حفظ نکات امنیتی بررسی کنید

عوامل چشمک زدن دائمی لامپ های لوستر :

 • اگر لامپ‌ها خاموش و روشن می‌شوند، این موضوع معمولاً نشان دهنده عملکرد نادرست کلیدها است. شما باید ضمن بررسی کلیدهای دیواری برق در صورتی خرابی، آن‌ها را تعویض کنید.
 • ممکن است علت از شل بودن سیم‌ها در جعبه تقسیم سقف و لوستر باشد.
 • در مواردی نیز مشکل از سرپیچ لامپ و یا سوکت ها است که با تعویض آن به‌راحتی مشکل شما رفع می‌شود.

اغلب این موارد می‌تواند برای تعمیر لوستر ریموت دار نیز بررسی و انجام شود ولی علاوه بر آن با توجه به اینکه ریموت کنترل‌ها از یک بخش فرستنده و یک بخش گیرنده یا سوییچر تشکیل شده اند، امکان رخ دادن خرابی در هرکدام بخش  وجود دارد، با این وجود به طور معمول مدار ریموت کنترلی که در دست کاربر است معمولاً به دلیل ضربه یا نگهداری نامناسب آسیب می‌بیند و یا در قسمت گیرنده اتصال کوتاه بین سیم‌های این بخش و بدنه فلزی لوستر سبب خرابی یا ضعیف شدن سوییچر می‌شود.

بیشتر بدانید آموزش روش‌ های تمیز کردن لوستر کریستالی

شل شدن اتصالات از عوامل رایج چشمک زدن نور لوسترها است
شل شدن اتصالات از عوامل رایج چشمک زدن نور لوسترها است

جمع بندی

به طور کلی در خصوص تعمیر لوستر و مشکلات و عوامل آن که عموماً می تواند برای شما رخ دهد  موارد زیر دخیل است:

 • تعمیر و یا تعویض سرپیچ و سوکت ها: به علت بی توجهی در نظافت لوستر، اکسید شدن و خراب شدن قسمت انتهایی سرپیچ لامپ، مسطح شدن فلز انتهایی آن و یا آسیب به سوکت ها امکان خراب شدن سرپیچ ها وجود دارد.
 • سیم کشی دوباره اتصالات: با توجه به اینکه سیم های اتصالی داخلی گاهی در نزدیکی سوکت ها و چسبیده به لامپ قرار دارند، به مرور زمان ممکن است در اثر حرارت آسیب ببینند، این حالت هنگام تعویض لامپ های اصلی لوستر با انواع بزرگ‌تر آن و یا آسیب هنگام نصب لوستر نیز رخ می‌دهد.
 • خراب شدن مدار ریموت در لوستر ریموت دار: که علت آن می‌تواند آسیب، ضربه و یا قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت باشد.

هشدار: توجه کنید که اصولا انجام تعمیرات لوستر و بررسی اتصالات برق و… نیازمند دقت و رعایت نکات ایمنی از طرف شما است. اگر نیازمند متخصص این امور هستید و یا با روش های گفته شده تغییری در شرایط لوستر خانه تان ایجاد نشد با کارشناسان متخصص استادکار تماس بگیرید.

استادکار چه خدماتی درزمینه‌ نصب و تعمیر لوستر ارائه می‌دهد؟

استادکار به‌عنوان ارائه‌کننده‌ی خدمات لوستر و چراغ، آماده‌ی دریافت سفارش‌های شماست تا هر سرویسی در ارتباط با لوستر و چراغ را به شما ارائه دهد. از طریق استادکار می‌توانید به بهترین متخصصین درزمینه‌ی لوستر و چراغ دسترسی داشته باشید و از تخصص آن‌ها بهره ببرید. برخی از خدماتی که استادکار درزمینه‌ی لوستر و چراغ ارائه می‌دهد موارد زیر هستند:

 • نصب انواع لوستر
 • تعمیر و تعویض انواع لوستر
 • نصب و تعویض انواع چراغ
 • تعویض لامپ‌ها
 • بهبود وضعیت نوردهی محیط
 • استانداردسازی لوسترها
 • تقسیم صحیح کلید روشنایی

البته این موارد تنها بخشی از خدمات استادکار درزمینه‌ی لوستر و چراغ هستند. به دنبال هر سرویسی در ارتباط با لوستر و چراغ که باشید می‌توانید روی استادکار حساب کنید

منابع: thespruce l BHG

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + یک =