با شروع فصل پاییز بارندگی در تمام نقاط کشور بیشتر می‌شود. در این میان چیزی که می‌تواند لذت بهره‌مند شدن از این نعمت الهی را از شما بگیرد چیزی نیست جز نم دادن و چکه کردن سقف ساختمان شما! روش های مختلفی برای عایق‌کاری سقف و دیوارها وجود دارند که از میان آن‌ها استفاده از ایزوگام و قیرگونی رایج‌تر هستند. در مقاله قبل به مسئله قیرگونی بهتر است یا ایزوگام و تفاوت ایزوگام و قیرگونی اشاره کردیم. از ایزوگام به واسطه کیفیت بالا و عایق‌بندی بهتر، بیشتر در سقف ساختمان ها استفاده می‌شود. با این حال تحت شرایط نگهداری بد، نصب نادرست و عوامل دیگر شما به ترمیم ایزوگام نیز احتیاج پیدا می‌کنید.

معمولاً هنگامی متوجه آسیب های ایزوگام خواهید شد که متوجه نم کشیدن سقف و دیوار ساختمان و یا طبله کردن گچ آن می‌شوید. در این مقاله در ابتدا به بررسی عواملی که باعث خراب شدن ایزوگام می‌شوند خواهیم پرداخت و سپس ضمن بیان روش های ترمیم ایزوگام، در ارتباط با امکان چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی و هزینه خدمات نصب ایزوگام نیز صحبت خواهد شد. با استادکار همراه باشید.

چه عواملی باعث خراب شدن ایزوگام می‌شوند؟

بیشتر خرابی های ایزوگام ناشی از نصب نادرست آن است.  با این وجود اما در صورت نصب صحیح و اصولی  ایزوگام نیز گاهی شما نیاز به ترمیم ایزوگام دارید.

پنج علت خراب شدن ایزوگام عبارتند از:

 • چین خوردگی و یا ایجاد ترک در کناره های ایزوگام، یکی از دلایل اصلی این چین خوردگی ها نصب نادرست ایزوگام است.
 • ناهموار بودن سقف ساختمان، داشتن نشتی و ترک خوردگی در سقف می‌تواند باعث خراب شدن ایزوگام شود.
 • قرارگیری لوازم سنگین مانند کولر بر روی سقف و یا افتادن وسایل تیز و برنده بر روی ایزوگام می‌تواند سبب آسیب و یا پارگی آن شود.  علاوه بر این نشت آب از کولر و ماندن آن روی  ایزوگام در طولانی مدت می‌تواند سبب آسیب به آن شود.
 • یکی دیگر از عوامل خرابی ایزوگام به وجود آمدن طبلهیا برآمدگی روی سطح ایزوگام است.  برآمدگی های روی ایزوگام بیشتر به دلیل نصب نادرست آن اتفاق می‌افتد با این حال می‌بایست وضعیت عایق رطوبتی ایزوگام و سقف نیز بررسی شود.
 • تغییرات اقلیمی و آب و هوایی یکی دیگر از دلایل مهم خرابی ایزوگام است. برای مثال نباید از ایزوگام های مخصوص مناطق خشک برای نواحی کوهستانی و سردسیر استفاده کرد.

به طور کلی عمر مفید ایزوگام حدوداً ۱۰ سال است. با این حال طول عمر ایزوگام رابطه‌ای مستقیم با کیفیت ایزوگام تولید شده،  نصب و اجرای صحیح آن بر روی سقف، نحوه استفاده درست از آن و در نهایت شرایط اقلیمی محل مورد نظر دارد.  بنابراین هنگام خرید به کیفیت محصول دقت کنید. محصولات بی کیفیت این دسته معمولاً از قیر نامرغوب استفاده می‌کنند و میزان الیاف به کار رفته در آن‌ها نیز کم است. در حالی که ایزوگام با کیفیت حداقل دو لایه الیاف و سه لایه قیر دارد.

بیشتر بدانید علت پرز دادن فرش دستباف

ممکن است به تازگی نقل مکان کرده باشید و  تاریخ مصرف ایزوگام سقف ساختمان شما گذشته باشد.
اگر از کیفیت ایزوگامی که خریداری کرده‌اید اطمینان دارید، دلایل خراب شدن آن را بیشتر باید در نحوه نصب و استفاده از آن جویا شوید. ممکن است به تازگی نقل مکان کرده باشید و  تاریخ مصرف ایزوگام سقف ساختمان شما گذشته باشد.

چگونه ایزوگام را ترمیم کنیم؟

برای پاسخ به این پرسش که “چگونه ایزوگام را ترمیم کنیم؟” سه راه پیش رو دارید که شامل نصب ایزوگام جدید با جدا کردن ایزوگام قدیمی، نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی  و ترمیم جزئی ایزوگام آسیب دیده است.

 • نصب ایزوگام جدید با جدا کردن ایزوگام قدیمی

تعویض ایزوگام قدیمی با ایزوگام جدید چند مزیت نسبت به دو روش دیگر دارد. این مزیت ها شامل امکان بررسی شرایط سقف ساختمان، تعمیر بخش های آسیب دیده سقف و تنظیم کامل شیب بام ساختمان است.

مراحل نصب ایزوگام جدید:

 1. جدا کردن ایزوگام قدیمی:
  برای جدا کردن ایزوگام قبلی آن را با دستگاه شعله پخش کن کاملاً حرارت می‌دهند تا قیر موجود در آن ذوب شود.  در مرحله بعد اگر ایزوگام به راحتی جدا نشد  با استفاده از تجهیزات مخصوصی  آسفالت ناحیه مورد نظر را برش  می‌دهند تا تمام ایزوگام قبلی از روی سقف جدا شود.
 2. بررسی سقف ساختمان و ترمیم آسیب های احتمالی:
  بعد از جدا کردن ایزوگام قبلی با توجه به گزارش ساکنین خانه می‌توان تمامی محل هایی که نشتی آب و رطوبت  از آنجا  ناشی می شود را شناسایی کرد و به کمک چسب های مخصوصی مثل چسب ماستیک  و یا خمیر پرایمر،  شکاف و آسیب های سقف را پر کرد.  این کار مانع نفوذ آب و رطوبت به لایه های زیرین سقف می‌شود.
 3. نصب ایزوگام جدید:
  بهترین زمان برای نصب ایزوگام جدید و یا ترمیم  ایزوگام قدیمی، فصل تابستان است  چرا که احتمال بارندگی کمتر است.  برای نصب ایزوگام جدید حتماً از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید. توجه کنید که نصب لایه های فلزی آلومینیومی و یا قلع برای مناطقی که بیشتر سال در معرض نور مستقیم خورشید هستند ضروری است.  در واقع بدون این لایه‌های محافظ، تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند از عمر مفید ایزوگام شما بکاهد.
 تعویض ایزوگام قدیمی با ایزوگام جدید امکان بررسی سقف، تعمیر بخش های آسیب دیده آن و تنظیم شیب بام نیز صورت می‌گیرد
همانطور که ذکر شد با تعویض ایزوگام قدیمی با ایزوگام جدید امکان بررسی سقف، تعمیر بخش های آسیب دیده آن و تنظیم شیب بام نیز صورت می‌گیرد. اما در نظر داشته باشید از آن جا که ابن مورد شامل جداسازی ایزوگام قبلی نیز می‌شود هزینه بالاتری برای شما در پی خواهد داشت.
 • نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد. به‌طورکلی ایزوگام را می‌توان روی آسفالت و یا ایزوگام‌های قبلی اجرا کرد؛ اما قبل از این کار باید به وزن سازه، نحوه پوسیدگی ایزوگام قبلی و بسیاری نکات دیگر توجه داشت. بنابراین بهتر است قبل از این کار با یک متخصص مشورت کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. یکی از خدمات فوق­‌العاده استادکار در زمینه ایزوگام کاری، بازدید و کارشناسی رایگان است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

قبل از زدن ایزوگام روی ایزوگام قبلی می‌بایست به طور کامل وضعیت سطح سقف ساختمان را بررسی کنید. ایرادات و مشکلاتی از قبیل جمع شدن لایه های کناری، برآمدگی و یا طبله های ایجاد شده روی ایزوگام و همچنین ترک ها و آسیب های ایزوگام قبلی یا سقف ساختمان به طور کامل باید رفع شوند. این کار به این علت صورت می‌گیرد که سطحی که قرار است روی آن ایزوگام زده شود باید کاملاً مسطح و صاف باشد.

مراحل چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قبلی:

 1. شستشو و تمیز کردن سقف و سطح ایزوگام قبلی:
  وجود گرد و غبار و خاک می‌تواند چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی را دچار مشکل کند. بهتر است قبل از انجام این کار کل سطح پشت بام با آب و جارو شسته شود. انجام دادن این کار یک مزیت دیگر نیز دارد. هنگامی‌که نصاب ایزوگام وضعیت سقف را بعد از شستشو بررسی می‌کند، می‌تواند ضمن تشخیص کلیه برآمدگی ها و فرورفتگی ها، وضعیت شیب بام را نیز بررسی کند.
 2. برش قسمت های جدا شده ایزوگام قبلی:
  بعد از گذشت چندین سال معمولاً در نواحی کناری سقف ساختمان اتصال ایزوگام قدیمی با سطح خود سست شده و قسمت هایی از آن از کف جدا می‌شود. نواحی ذکر شده باید به طور کامل از ایزوگام قبلی جدا شود چرا که نصب ایزوگام جدید روی این نواحی فقط باعث صرف هزینه‌های اضافی شده و عملاً عایق‌کاری به درستی صورت نمی‌گیرد.
 3. ترمیم برآمدگی و ترک خوردگی های ایزوگام قبلی:
  برای رفع ترک خوردگی ها باید محل های آسیب دیده با قیر خالص پوشانده شوند. در مرحله بعد این نواحی را تحت حرارت بسیار بالا قرار می‌دهند و قطعه‌ای از ایزوگام جدید را به اندازه ناحیه مورد نظر برش داده و روی آن می‌گذارند. برای از بین بردن برآمدگی ها نیز ابتدا محل مورد نظر را به صورت ضربدری برش می‌دهند و با حرارت بالا سعی می‌کنند ایزوگام را به سقف بچسبانند. در صورت معیوب بودن بخش مورد نظر، این ناحیه نیز برش خورده و با قطعه ای از ایزوگام جدید جایگزین می‌شود تا در نهایت سطح مورد نیاز برای ایزوگام جدید هموار باشد.
 4. نصب ایزوگام جدید:
  بعد از انجام مراحل بالا و اطمینان از ترمیم آسیب ها و تمیز بودن سطوح، ایزوگام جدید با رعایت کامل شیب بندی و عایق‌کاری نصب می‌شود.
نصب ایزوگام علاوه بر اینکه نیاز به وسایل و تجهیزات مخصوصی مثل کپسول‌های گاز، شعله پخش کن، کمپچه و ماله، دستکش نسوز و... دارد نیاز به تخصص و تجربه بالا نیز دارد
نصب ایزوگام علاوه بر اینکه نیاز به وسایل و تجهیزات مخصوصی مثل کپسول‌های گاز، شعله پخش کن، کمپچه و ماله، دستکش نسوز و… دارد نیاز به تخصص و تجربه بالا نیز دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً این کار را به متخصص بسپارید.
 • ترمیم جزئی ایزوگام آسیب دیده

پیشنهاد می‌کنیم که ترمیم بخشی از ایزوگام را فقط در صورتی انجام دهید که میزان سرایت رطوبت و آسیبی که به سقف خانه شما وارد شده بسیار کم باشد. بنابراین اگر در بخش های مختلف سقف خانه علائم رطوبت زدگی را شاهد هستید بهتر است یکی از دو روش قبل را برای ترمیم ایزوگام انجام دهید.

 مراحل ترمیم جزئی  ایزوگام آسیب دیده:

 1. شناسایی ناحیه هدف

بهتر است شناسایی ناحیه آسیب دیده را به کارشناس بسپارید.  کارشناس می‌تواند با بررسی شرایط سقف خانه احتمال بروز آسیب به نقاط دیگر خانه را نیز تخمین بزند  و در نهایت نسبت به تعمیر و پیشگیری از آسیب های بعدی اقدام کند.

 1. جدا کردن ایزوگام ناحیه آسیب دیده

همانطور که پیش‌تر ذکر شد برای جدا کردن قسمت های آسیب دیده می‌بایست ناحیه مورد نظر را کامل حرارت دهید تا قیر به کار رفته در آن ذوب شود و ایزوگام از سطح جدا شود.

 1. ترمیم شکاف و آسیب سقف

اگر بعد از جدا کردن ایزوگام ناحیه هدف، متوجه وجود شکاف یا آسیب هر چند کوچک در سقف ساختمان شدید، ناحیه مورد نظر را با چسب ماستیک یا پرایمر بپوشانید. این نوع چسب در انواع مایع و خمیری وجود دارد و به راحتی می‌تواند به تمام درز و شکاف‌ها نفوذ کرده و آن را مسدود نماید.

 1. اندازه گیری ایزوگام جدید و نصب آن

در مرحله آخر باید  ایزوگام جدید را کمی بیشتر از اندازه  محل مورد نظر برش دهید.  این کار به این علت صورت می‌گیرد که ایزوگام هم به سطح مورد نظر متصل شود و هم قسمتی از آن در تماس با ایزوگام قبلی قرار گیرد. در انتها نیز لبه های ایزوگام جدید را با چسب می‌پوشند و به بر روی آن را پودر یا خاک مل می‌ریزند تا استحکام و مقاومت این قسمت بیشتر شود.

علاوه بر این پودر مل از چسبندگی قیر موجود در ایزوگام در تابستان جلوگیری می‌کند.
معمولاً پس از نصب و یا ترمیم ایزوگام، روی آن (مخصوصاً روی لبه های هر ناحیه که مستعد آسیب است) پودر یا خاک مل می‌ریزند تا استحکام و مقاومت این قسمت بیشتر شود. علاوه بر این پودر مل از چسبندگی قیر موجود در ایزوگام در تابستان جلوگیری می‌کند.

استادکار چه خدماتی در زمینه خدمات ایزوگام کاری و عایق‌کاری ساختمان ارائه می‌کند؟

برای هر مکانی که نیاز به خدمات عایق‌کاری و نصب ایزوگام داشته باشید، می‌توانید از خدمات استادکار استفاده کنید. استادکار نیز خدمات زیر را برای عایق‌کاری بام و دیوار ارائه می‌کند:

 • نصب ایزوگام سقف و بام: نصب ایزوگام بام و سقف یکی از خدمات عایق‌کاری است که باید با دقت و ظرافت و توسط افراد متخصص انجام شود؛ زیرا پشت‌بام همیشه در معرض نور خورشید، بارندگی و تغییرات آب و هوایی قرار دارد و اگر عایق‌بندی به‌درستی انجام نشود، عمر ایزوگام را کاهش می‌دهد. نصب انواع ایزوگام با برندهای معتبر ایزوگام را می‌توانید از متخصص‌های استادکار درخواست کنید.
 • نصب ایزوگام دیوار و کف: دیوارها و کف ساختمان همیشه در معرض نم و رطوبت قرار دارند و حتماً باید عایق‌بندی مناسب روی آن‌ها انجام شود. نصب ایزوگام دیوار و کف ساختمان یکی از خدماتی است که می‌توانید از متخصصان استادکار درخواست کنید.
 • تعمیر ایزوگام : ممکن است به دلایل مختلف، قسمتی از ایزوگام با مشکل مواجه شود که با تعمیر به‌ موقع، می‌توان جلوی آسیب‌های بیشتر به آن را گرفت. تعمیر ایزوگام بام، دیوار و کف بخشی از خدماتی است که می‌توانید از متخصصان ما درخواست کنید.
 • آسفالت: آسفالت ماده‌ای است که از مخلوط کردن قیر با شن و ماسه ساخته می‌شود و در ساخت جاده و عایق‌بندی پشت‌بام ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای این خدمات نیز متخصصان آسفالت‌کاری استادکار در خدمت شما خواهند بود.
 • قیرگونی: اجرای قیرگونی یکی از خدمات عایق‌کاری است که نیاز به تخصص و مهارت فوق‌العاده‌ای دارد و متخصص در هنگام کار کردن با قیر مذاب باید تمام اصول ایمنی را رعایت کند. انجام قیرگونی در استادکار روش‌های مختلفی دارد که عبارت‌اند از:
 • قیرگونی یک‌لایه: در این روش ابتدا یک‌لایه قیر بر روی سطح موردنظر می‌ریزند سپس روی آن یک‌لایه گونی قرار داده و مجدد روی گونی قیر ریخته می‌شود.
 • قیرگونی دولایه: در این روش از سه لایه قیر و دولایه گونی استفاده می‌شود. البته ضخامت قیرگونی نباید از دو تا سه ‌سانتی متر بیشتر شود.

هزینه ایزوگام با نصب و بدون نصب چقدر است؟

برای به دست آوردن هزینه قیرگونی و ایزوگام باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. عواملی همچون مکانی که نیاز به ایزوگام دارد، برند ایزوگام، متراژ کار و موارد دیگر بر قیمت روز ایزوگام اثرگذارند. توجه داشته باشید که گاهی قیمت ایزوگام شرکت‌های مختلف با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال قیمت ایزوگام دلیجان و قیمت ایزوگام شرق با هم تفاوت خواهد داشت. همچنین قیمت ایزوگام با نصب و قیمت ایزوگام بدون نصب تفاوت دارد؛ شما می‌توانید در صورت علاقه، ایزوگام را خودتان تهیه کنید و نصب آن را به متخصصان استادکار بسپارید. علاوه بر این بازدید و کارشناسی توسط متخصصان استادکار رایگان است.

قیمت خدمات نصب ایزوگام:

قیمت‌های اعلام شده شامل هزینه ایزوگام همراه با نصب بوده و همه ایزوگام‌ها از نوع دولایه هستند.

 • قیمت ایزوگام و قیرگونی زیر ۵۰ متر، متری ۵ هزار تومان
 • قیمت ایزوگام با نصب متری ۱۹ تا ۲۷هزار تومان
 • قیمت قیرگونی تک‌لایه متری ۳۰ تا ۴۰هزار تومان
 • قیمت قیرگونی دولایه متری ۵۲ تا ۵۸ هزار تومان
 • قیمت آسفالت به قطر ۱ سانتیمتر، متری ۱۲ هزار تومان

سخن پایانی

در این مطلب ضمن بررسی جامع درباره علت های خراب شدن ایزوگام به بررسی شیوه های ترمیم ایزوگام نیز پرداختیم. در این میان به طور مختصر با شیوه نصب ایزوگام نیز آشنا شدید. اما اگر به اطلاعات بیشتری در ارتباط با مراحل نصب ایزوگام، نحوه آماده سازی سطح زیر آن و ابزار هایی که برای این کار استفاده می شود داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش قدم به قدم نحوه نصب ایزوگام را نیز مطالعه بفرمایید. اما تجربه شما چیست؟ شما چه عواملی را در خراب شدن ایزوگام سهیم میدانید؟ در بخش نظرات همین پست، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

 • نصب و عایق‌بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق‌کاری
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: winklerchimica

زهرا طاهریان
زهرا طاهریان | نویسنده در وبلاگ استادکار | زهرا د رموضوعات متنوعی همچون خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان، خانه داری و نظافت، تاسیسات و تعمیرات، زیبایی و سلامت مطالب کاربردی تهیه می‌کند.