آموزش تعمیر فن یخچال

1

فن یخچال فریزر یکی از مهم‌ترین قطعا این دستگاه به شمار می‌رود. این فن نیاز به سرویس و بررسی مداوم و دوره‌ای دارد. ممکن است فن یخچال کار کند اما در هنگام کار کردن تولید صدا کند. تعمیر صدای فن یخچال یکی از مهم‌ترین سرویس‌های یخچال به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم چگونگی تعمیر فن یخچال شامل فن یخچال سامسونگ و سایر مدل‌های موجود در بازار ایران را تشریح کنیم. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که معمولا فن‌ همه یخچال‌ها یک مکانیزم دارند و تعمیر آن‌ها تفاوت چشمگیری باهم نخواهد داشت.

تعمیر صدای فن یخچال یکی از مهم‌ترین سرویس‌های یخچال به شمار می‌رود
تعمیر صدای فن یخچال یکی از مهم‌ترین سرویس‌های یخچال به شمار می‌رود

انواع فن یخچال

بهتر است قبل از اینکه نحوه تعمیر فن را بررسی کنیم، ابتدا خود این وسیله و نحوه‌ عملکرد آن را بشناسیم. پیش از این گفتیم که برای تعمیر هر وسیله‌ای ابتدا نیاز است سیستم آن وسیله را بشناسیم و بدانیم چطور کار می‌کند. این مسئله به ما کمک خواهد کرد با تسلط بهتری سرویس مورد نظرمان را روی آن دستگاه انجام دهیم.

در یخچال‌های جدید معمولا چهار فن وجود دارد. در این مطلب قرار است درباره مهم‌ترین فن یخچال یعنی فن خنک‌کننده کندانسور موتور صحبت کنیم. در یخچال‌های کمی قدیمی‌تر فقط همین فن وجود دارد. در یخچال‌های جدید سه فن دیگر هم وجود دارد:

 • فن داخلی: داخل بدنه‌ یخچال قرار دارد و وظیفه خنک کردن محیط را بر عهده دارد. در بعضی مدل‌ها این فن با سیستم‌های پیشرفته‌تری جایگزین شده است.
 • فن کمپرسور: این فن وظیفه خنک کردن کمپرسور را بر عهده دارد.
 • فن تبخیر: این فن جریان هوا را در سیم‌پیچ موتور برقرار می‌کند.

بیشتر بدانید نحوه شارژ گاز یخچال چگونه است؟

فن داخلی، داخل بدنه‌ یخچال قرار دارد و وظیفه خنک کردن محیط را بر عهده دارد
فن داخلی، داخل بدنه‌ یخچال قرار دارد و وظیفه خنک کردن محیط را بر عهده دارد

ساختار و جایگاه فن یخچال

فن خنک کننده کندانسور یخچال نزدیک موتور قرار دارد و وظیفه آن خنک کردن کندانسور است. این فن ساختمان بسیار ساده‌ای دارد و به جز یک موتور ساده و یک پره، اجزای به خصوص دیگری ندارد. این فن با کمک برق موتور کار می‌کند. البته این فن با وجود سادگی وظیفه بسیار مهمی بر عهده دارد. اگر فن کندانسور از کار بیفتد، یخچال بعد از چند ثانیه تولید سرما را متوقف می‌کند و از کار میفتد. این روند در میان مدت ممکن است حتی به سوختن موتور یا کندانسور موتور منجر شود.

چرا فن یخچال خراب می‌شود؟

این فن ممکن است به دلایل بسیار زیادی دچار مشکل شود. مهم‌ترین دلایل خرابی فن یخچال ضربه، نوسانات برق و گرد و غبار است. همانطور که پیش از این در راهنمای سرویس موتور یخچال گفته شد، بهتر است در دوره‌های مشخص موتور و سایر بخش‌های برقی یخچال را با جاروبرقی تمیز کنید و اجازه ندهید گرد و خاک روی این بخش‌ها بنشیند. برای کنترل نوسانات برق هم توصیه می‌شود از ترانس‌های مخصوص استفاده کنید.

مهم‌ترین دلایل خرابی فن یخچال ضربه، نوسانات برق و گرد و غبار است
مهم‌ترین دلایل خرابی فن یخچال ضربه، نوسانات برق و گرد و غبار است

اهمیت تعمیر فن یخچال

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که فن یخچال یک وسیله‌ مصرفی به شمار می‌رود و در دروه‌های مختلف توانایی حداکثری خود را در اثر کارکرد زیاد از دست می‌دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند هر چند سال یک بار این فن را تعویض کنید.

فن یخچال یک وسیله تعمیرشونده است. البته ممکن است در برخی موارد مثل برخورد نواسانات برق با فن، این وسیله دیگر تعمیر پذیر نباشد. کارشناسان توصیه می‌کنند اگر احتمال کاهش بازدهی فن یخچال وجود دارد، به جای تعمیر آن را تعویض کنید. اما اگر مشکل جدی نیست، می‌توانید به همان تعمیر بسنده کنید. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟

ممکن است در برخی موارد مثل برخورد نواسانات برق با فن، این وسیله دیگر تعمیر پذیر نباشد و باید آن را تعویض کرد
ممکن است در برخی موارد مثل برخورد نواسانات برق با فن، این وسیله دیگر تعمیر پذیر نباشد و باید آن را تعویض کرد

 

چگونگی تعمیر فن یخچال

 • در اولین قدم تعمیر فن یخچال ، باید یخچال را خاموش کنید. همواره توصیه می‌شود قبل از آغاز هرگونه سرویس یخچال را از برق بکشید. باید داخل یخچال را کاملا خالی و خشک کنید. بعد از اینکه مواد غذایی را از یخچال خارج کردید، چند دقیقه در یخچال را باز بگذارید.
 • در مرحله بعد باید قفسه‌های داخلی یخچال را هم از جای خود خارج کنید. برای انجام سریع‌تر و راحت‌تر این کار، توصیه می‌کنیم دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید.
 • در انتهای بخش داخلی یخچال یک محافظ وجود دارد. با کمک دفترچه راهنمای یخچال این محافظ را خارج کنید. معمولا این محافظ نه به کمک پیچ بلکه به کمک پایه‌های مخصوص به بدنه و بخش بیرونی متصل شده است.
در انتهای بخش داخلی یخچال یک محافظ وجود دارد. با کمک دفترچه راهنمای یخچال این محافظ را خارج کنید
در انتهای بخش داخلی یخچال یک محافظ وجود دارد. با کمک دفترچه راهنمای یخچال این محافظ را خارج کنید
 • بعد از جدا کردن این محافظ می‌توانید موتور فن یخچال را ببینید. این موتور را که معمولا با پیچ‌های مخصوص به بدنه متصل شده است با دقت جدا کنید. این کار باید با دقت بالایی انجام شود. فن را از جای خود خارج کنید.
 • اگر نیاز دارید که فن یخچال خود را تعمیر کنید، باید آن را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید. اکیدا توصیه می‌کنیم خودتان تعمیر فن یخچال را انجام ندهید. چرا که فن یخچال همانطور که گفته شد یک وسیله بسیار حیاتی و مهم است.
 • اگر نیاز دارید فن یخچال را تعویض کنید، فن جدید را با استفاده از دفترچه راهنمای آن سر جای خود متصل کنید. مطمئن شوید دستورالعمل نصب فن جدید را دقیق و درست اجرا می‌کنید.
 • بعد از نصب فن جدید، سیم‌ها را متصل کنید. محافظ داخلی یخچال را نیز با هر روشی که از جای خود خارج کردید، دوباره سر جای خود قرار دهید.
 • بعد از چند دقیقه می‌توانید قفسه‌ها و مواد غذایی را دوباره سر جای خود قرار دهید و یخچال را به برق بزنید.
بعد از نصب فن جدید، سیم‌ها را متصل کنید و اجزا را سر جای خود قرار دهید
بعد از نصب فن جدید، سیم‌ها را متصل کنید و اجزا را سر جای خود قرار دهید

نکته نهایی

دقت داشته باشید در صورتی که بعد از اتصال فن جدید و روشن کردن یخچال صدای غیرعادی شنیدید، باید فورا برق یخچال را قطع و وضعیت فن جدید را بررسی کنید.

1 نظر
 1. غافل ساعدی می گوید

  جهت جلوگیری از پاشش صدای گاز در یخچالها چه باید کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =