روشن کردن شومینه گازی و انواع دیگر شاید در نگاه اول یک کار ساده باشد اما اگر نکات ایمنی را رعایت نکنیم، ممکن است باعث ایجاد بحران شویم. این راهنما به شما کمک می‌کند یک شومینه‌ استاندارد را در محیطی سر بسته روشن کنید و از گرمای آن لذت ببرید. همچنین اگر می خواهید بدانید که روشن کردن شومینه بدون روزنامه و روشن کردن شومینه بدون آتش زا چگونه است این مقاله را از دست ندهید و با وبلاگ استادکار همراه باشید .

روشن کردن آتش یکی از لذت‌های بزرگ فصول سرما است. بسیاری از افراد دوست دارند در هوای سرد آتش روشن کرده و کنار آن استراحت کنند. این لذت بزرگ در صورتی که بدون رعایت نکات حیاتی انجام شود ممکن است به یک دردسر بزرگ تبدیل شود. علاوه بر این روشن کردن آتش شومینه هم بدون رعایت نکات ایمنی کاری منطقی نیست و روشن کردن شومینه بدون رعایت برخی استانداردها ممکن است لذت استفاده از گرمای آن را از شما بگیرد.

بسیاری از افراد دوست دارند در هوای سرد آتش شومینه را روشن کرده و کنار آن استراحت کنند
بسیاری از افراد دوست دارند در هوای سرد آتش شومینه را روشن کرده و کنار آن استراحت کنند

چگونه شومینه را روشن کنیم؟

در این راهنما قرار است نکات ایمنی و مراحل استاندارد روشن کردن یک شومینه‌ چوبی را مرور کنیم. توجه داشته باشید که شومینه‌ها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند. پیش از این مطالب مفصلی درباره انواع شومینه مانند شومینه فضای باز و کاربردهای آن در استادکار منتشر شده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر شومینه چوب‌سوز ندارید،  مطلب انواع شومینه را مطالعه کنید تا متوجه شوید چه نوع شومینه‌ای برای شما مناسب‌تر است. در ادامه نحوه روشن کردن شومینه را یاد خواهید گرفت.

  1. شومینه را تمیز کنید

اولین قدم در راه روشن کردن یک آتش مناسب و مطبوع، تمیز کردن شومینه است. حتی اگر از شومینه استفاده نکرده‌اید هم بهتر است قبل از هرکاری مطمئن شوید جسم خارجی داخل آن قرار ندارد. هر جسم خارجی به جز چوب و مشتقات آن ممکن است باعث آسیب به شومینه شما و خراب کردن آتش آن شود. ممکن است حتی برخی مواد در مجاورت آتش برای سلامتی شما هم مضر باشند. می توانید تمیز کردن شومینه و ۴ راهکار اساسی نظافت آن را بخوانید .

بیشتر بدانید انواع عایق رطوبتی کدامند؟

اولین قدم در راه روشن کردن یک آتش مناسب و مطبوع تمیز کردن شومینه است
اولین قدم در راه روشن کردن یک آتش مناسب و مطبوع تمیز کردن شومینه است
  1. خروجی شومینه را باز کنید

اگر نمی‌خواهید بعد از برپا کردن آتش شومینه منزل شما را دود بگیرد باید حتما خروجی شومینه را باز کنید. برای ایمنی بیشتر بهتر است روی پشت بام بروید و مطمئن شوید مسیر خروجی دود و ماحصل آتش کاملا باز است. برای این کار می‌توانید داخل دودکش را نگاه کنید یا یک تکه چوب کوچک را از بیرون داخل شومینه بیندازید. اگر مسیر داخلی دودکش شما گرفته باشد باید از یک سرویس‌کار بخواهید دودکش شما را تمیز و باز کند.

  1. دودکش را گرم کنید

اگر دودکش شما بسته باشد، به محض اینکه آن را باز کنید هوای سرد داخل می‌شود. اگر قبل از باز کردن دودکش،‌ آتش روشن کرده باشید بعد از باز کردن آن دود و حتی آتش به سمت داخل منزل روانه می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله باید آتش کمی درست کنید و دود کش را گرم کنید. افراد باتجربه برای این کار، چند تکه کاغذ را آتش می‌زنند و قبل از باز کردن دودکش اجازه می‌دهند داخل آن گرم شود.

  1. بستر خاکستر ایجاد کنید

وجود یک بستر خاکستر به ارتفاع چند سانتی‌متر علاوه بر افزایش حرارت شومینه شما، کمک می‌کند راحت‌تر و سریع‌تر آتش را برپا کنید. اگر بیرون از خانه بستری از خاکستر خشک دارید می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر این بستر را ندارید، از چوب‌های کوچک زیر تل چوب استفاده کنید تا قبل از رسیدن آتش به بالای تل، بستر خاکستر شما فراهم شود.

روشن کردن شومینه بدون روزنامه
از چوب‌های کوچک زیر تل چوب استفاده کنید تا قبل از رسیدن آتش به بالای تل، بستر خاکستر شما فراهم شود
  1. آتش را برعکس برپا کنید

روش‌های زیادی روشن کردن شومینه بدون روزنامه برای برپایی آتش وجود دارد. بسیاری از افراد باتجربه اما از روش آتش برعکس استفاده می‌کند. در این شیوه، تل هیزم را مانند یک هرم مثلثی شکل بسازید که قسمت بالای آن عرض کم‌تر و زیر آن عرض بیشتری داشته باشد. با این روش زمانی که آتش به همه‌ هیزم‌ها میرسد، شعله‌ای به سمت خارج از شومینه پرتاب نخواهد شد.

  1. زیر آتش کاغذ خشک قرار دهید

کاغذ خشک بهترین کاتالیزور برای فراهم کردن آتش است. هرگز از مواد شیمیایی و پلاستیکی استفاده نکنید. استفاده زیاد از سوخت‌هایی مثل نفت و بنزین هم ممکن است خطرناک باشد. برای روشن کردن شومینه بدون آتش زا چند تکه کاغذ را زیر تل هیزم قرار دهید و یکی از آن‌ها را آتش بزنید. اگر هیزم‌های شما کاملا خشک باشند به راحتی شومینه شما روشن می‌شود.

بیشتر بدانید مقایسه بخاری گودال آتش یا آتشکده (Fire pit) و شومینه فضای باز

روشن کردن شومینه بدون آتش
کاغذ خشک بهترین کاتالیزور برای فراهم کردن آتش است
  1. هیزم‌های بزرگ‌تر را بالا قرار دهید

چوب‌های نازک را زیر تل هیزم و چوب‌های بزرگ‌تر را بالا قرار دهید. افراد باتجربه معمولا یک یا دو هیزم بزرگ بالای تل هیزم قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود این هیزم‌های بزرگ در آخرین مرحله وارد چرخه سوختن شوند و آتش، طول عمر بسیار بالاتری داشته باشد.

  1. جریان هوا را خفه نکنید

یکی از پارامترهای مهم برای سوختن آتش جریان هوا و اکسیژن است. اگر شومینه شما در دارد دقت کنید که منافذ آن را نپوشانید. خفه شدن شومینه باعث خاموش شدن آن و ایجاد دود بسیار ناخوشایند می‌شود.

  1. نکات ایمنی را فراموش نکنید

آتش هرگز قابل پیش بینی نیست حتی اگر داخل شومینه شما ایجاد شده باشد. بنابراین دقت کنید که در رفتار با آن جوانب احتیاط را رعایت کنید. برای باز و بسته کردن درب شومینه از گیره محافظ استفاده کنید تا دستتان نسوزد. این درب را همیشه با احتیاط باز و بسته کنید. بسیاری از هیزم‌ها هنگام سوختن به دلیل آزاد شدن هوای داخل چوب، منفجر می‌شوند و تکه‌هایی از ذغال به بیرون پرتاب می‌کنند. مراقب این تکه‌ها باشید.

برای باز و بسته کردن در شومینه از محافظ استفاده کنید
برای باز و بسته کردن در شومینه از محافظ استفاده کنید

حرف آخر

از قرار دادن مواد شیمیایی و آتش‌زا نزدیک شومینه جدا خودداری کنید. همچنین از ریختن مواد شیمیایی و پلاستیک داخل آتش خودداری کنید. این کار سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. اگر تصمیم دارید سیب‌زمینی ذغالی تهیه کنید، حتما سیب‌زمینی‌ها را داخل فویل آلومینیوم بپیچید و در محلی نزدیک به خروجی شومینه قرار دهید. بهتر است از خاک ذغال برای پختن سیب‌زمینی خود استفاده کنید. مراقب بچه‌ها باشید و اجازه ندهید به آتش نزدیک شوند.

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.