نحوه نصب دتکتور دود چگونه است؟

1

امروزه استفاده و نصب دتکتور دود در ساختمان‌ها یکی از تجهیزات ضروری محسوب می‌شود که با هشدار دادن به سرنشینان ساختمان از جان و مال خانواده‌ها محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر آتش‌سوزی‌ها آن‌قدر آرام و بی‌‌سروصدا اتفاق می‌افتند که تا مدتی که خیلی شدید نشده باشند، کسی متوجه آنها نمی‌شود و گاهی اوقات آن‌قدر دیر می‌شود که دیگر نمی‌توان کاری کرد و همه چیز در آتش می‌سوزد. به همین دلیل در عصر حاضر استفاده از دتکتور دود در خانه‌ها یک ضرورت است و طریقه نصب سنسور دود نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است. در این مقاله از استادکار قصد دارید تا با طریقه نصب سنسور دود آشنا شویم و اطلاعات مفیدی در مورد آن ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

سنسور دود چیست؟

سنسور دود به دستگاهی گفته می‌شود که در مکان‌های مختلفی بر روی سقف ساختمان نصب می‌شود. بر روی این دستگاه شکاف‌هایی وجود دارد که دود از طریق آنها به  سنسورهای داخل آن راه پیدا می‌کند. درون این دستگاه یک نور مادون قرمز وجود دارد که زمانی که دود به داخل راه پیدا می‌کند، کاهش می‌یابد. بدین ترتیب، سنسورها فعال گشته و برق تولید می‌شود و زنگ هشدار شروع به کار می‌کند. برخی از انواع این سنسورها با برق کار می‌کنند و برخی دیگر به باتری نیاز دارند؛ به همین دلیل آشنایی با طریقه نصب سنسور دود و راه‌اندازی این سنسورها اهمیت زیادی دارد، زیرا این سنسورها زمانی درست کار می‌کنند که به طور مداوم بار الکتریکی دریافت کنند و زمانی که باتری‌ آن‌ها درست کار نکند، هیچ واکنشی از خود نشان نخواهند داد.

از طرفی سنسور دود متصل به جریان برق نیز در زمانی که قطعی برق اتفاق بیفتد، از کار می‎ایستد و به همین دلیل در برخی مدل‌ها این امکان فراهم شده تا در صورت لزوم بتوان از باتری نیز به جای برق و از برق به جای باتری استفاده نمود.

بیشتر بدانید سیم کشی توکار بهتر است یا روکار؟

سنسور دود چیست؟
در عصر حاضر استفاده از دتکتور دود در خانه‌ها یک ضرورت است و طریقه نصب سنسور دود نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

طریقه نصب سنسور دود چگونه است؟

قبل از شروع نصب دتکتور دود ابتدا مطمئن شوید که برق تمام مدارهای مربوط به سنسور را قطع کرده‌اید؛ با یک ولت‌متر این موضوع را بررسی کنید و بعد مراحل نصب سنسور دود را آغاز کنید. معمولاً انجام این کار نیاز به تخصص و تجربه دارد، پس اگر هیچ تجربه‌ای در انجام کارهای فنی و برقی ندارید، از انجام دادن آن به تنهایی اجتناب کنید. تجهیزاتی که برای نصب دتکتور دود نیاز دارید، عبارت‌اند از:

 • مته بدون سیم
 • نردبان
 • چکش
 • متر
 • ولت‌متر
 • دستگاه مخصوص برش دیوار
 • سیم‌چین
 • عینک محافظ چشم
 • دستگاه ردیاب
 • کابل
طریقه نصب سنسور دود
پیش از نصب دتکتور دود، برق تمام مدارهای مربوط به سنسور را قطع نموده و با یک ولت‌متر این موضوع را بررسی کنید.

۱- علامت‌گذاری و برش محل نصب

طریقه نصب سنسور دود این گونه است که ابتدا باید مکان‌هایی که قصد نصب کردن دستگاه در آن‌ها را دارید، با مداد علامت‌گذاری کنید. معمولاً بهترین مکان‌ برای نصب این تجهیزات روی سقف است. اگر قصد دارید که سنسور دود را روی دیوار نصب کنید، بهتر است که آن را در ۳۰ سانتی‌متری سقف قرار دهید. حال عینک محافظ چشم را بر روی چشمانتان بگذارید و با استفاده از دستگاه مخصوص برش دیوار به مقدار لازم دیوار را سوراخ کنید.

ابتدا مکان نصب دتکتور دود را با مداد علامت‌گذاری کنید. در صورت نیاز به استفاده از دستگاه برش برای نصب سنسور دود بهتر است از عینک محافظ چشم استفاده کنید.
ابتدا مکان نصب دتکتور دود را با مداد علامت‌گذاری کنید. در صورت نیاز به استفاده از دستگاه برش برای نصب سنسور دود بهتر است از عینک محافظ چشم استفاده کنید.

۲- سیم‌کشی‌های دستگاه را انجام دهید

برای آشنایی با طریقه نصب سنسور دود باید بدانید که نیاز به جعبه فیوز، کابل ۱۲/۲ NM دارید. حال باید از جعبه اول کابل را به سمت جعبه دوم بکشید. برای این بخش از کار بهتر است نگاهی به دستورالعمل نصب سنسور بیندازید و طبق آن عمل کنید. برای نصب سیم‌ها، دو سیم سیاه باید به هم متصل شوند و یک سیم از سنسور دود دیگری که می‌خواهید نصب کنید به آن بکشید. همه سیم‌های سفید را به پایه‌هایی تعبیه شده در داخل سنسور متصل کنید. سپس سیم قرمز دستگاه را به سیم رابط که معمولاً زرد رنگ است وصل نمایید.

بیشتر بدانید آموزش سیم‌کشی تلفن و رنگ بندی سیم تلفن ثابت

برای سیم کشی سنسور دود طبق دستورالعمل نصب آن عمل کنید و اگر سررشته‌ای از برقکاری و سیم‌کشی ندارید، حتما از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.
برای سیم کشی سنسور دود طبق دستورالعمل نصب آن عمل کنید و اگر سررشته‌ای از برقکاری و سیم‌کشی ندارید، حتما از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.

۳- دستگاه را نصب کنید

برای نصب دتکتور دود باید براکت آن را با دو سوراخی که بر روی آن قرار دارد بر روی محل مناسب پیچ کنید. باتری را درون دستگاه قرار دهید، قطب‌های مثبت و منفی آن را بررسی نموده و بعد اقدام به گذاشتن باتری در دستگاه کنید. سپس سنسور را داخل براکت قرار دهید و محکم کنید.

برای نصب دتکتور دود باید براکت آن را با دو سوراخی که روی آن قرار دارد، بر روی محل مناسب پیچ کنید و سنسور را روی آن قرار دهید.
برای نصب دتکتور دود باید براکت آن را با دو سوراخی که روی آن قرار دارد، بر روی محل مناسب پیچ کنید و سنسور را روی آن قرار دهید.

۴- سنسورها را تست کنید

بعد از اینکه با طریقه نصب سنسور دود آشنا شدید، باید سنسورها را تست کنید. برای این کار تنها کافی است که دکمه تست روی دستگاه را فشار دهید. توجه داشته باشید که اگر چند دتکتور نصب کرده باشید، با فشردن این دکمه باید همه سنسورها فعال شوند.

اگر چند دتکتور نصب کرده‌اید، با فشردن دکمه تست یک دستگاه باید همه سنسورها فعال شوند.
اگر چند دتکتور نصب کرده‌اید، با فشردن دکمه تست یک دستگاه باید همه سنسورها فعال شوند.

کلام آخر

از آنجایی که نصب کردن دتکتور دود کاری تخصصی است و نیاز به دانش و تجربه در حوزه برق‌کاری دارد، اگر با این زمینه آشنایی ندارید، بهتر است خودتان از انجام دادن این کار اجتناب کنید و نصب سنسور دود را به افرادی متخصص و باتجربه بسپارید تا بتوانید با خیالی آسوده از مال و جان خودتان در برابر آتش‌سوزی محافظت نمایید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. محمد می گوید

  سلام، مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 6 =