نصب ماشین ظرفشویی جدید چگونه انجام می‌شود؟

2

اگر به تازگی یک ماشین ظرفشویی برای آشپزخانه خود خریداری کردید و حالا دیگر آشپزخانه‌ای کامل با تمامی تجهیزات مورد نیاز دارید، وقت آن رسیده که با نحوه نصب ماشین ظرفشویی هم آشنا شوید و قبل از آنکه بخواهید فضای مورد نیاز برای ماشین ظرفشویی‌تان را انتخاب کنید، ببینید که اصلاً برای نصب این وسیله باید چه کارهایی انجام دهید و از چه شرایطی برخوردار باشید.

برای آنکه بخواهید در نصب ماشین ظرفشویی خود موفق عمل کنید، لازم است مطمئن شوید که فضای مورد نظر شما دارای یک چاه برای تخلیه آب، شلنگ تخلیه و همین‌طور پریز برق است و می‌تواند انتخاب خوبی برای راه‌اندازی این وسیله باشد. در کنار این نیز بهتر است این فضا در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار داشته باشد تا مسیر خطوط آب و لوله‌ها، کوتاه‌تر و البته راحت‌تر انتخاب شود.

درست است که احتمالاً در زمان خرید ماشین ظرفشویی، فروشگاه موردنظر خدمات نصب را نیز بر عهده می‌گیرد، اما اگر به هر دلیلی چنین امکانی برایتان فراهم نبود، بهتر است خودتان با زیر و بم‌های نصب ماشین ظرفشویی آشنا باشید تا بتوانید به خوبی از پس این کار بر بیایید. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به‌طور مفصل به همین موضوع بپردازیم و به شما کمک کنیم تا ماشین ظرفشویی دلخواه و تازه‌تان را به خوبی نصب کنید. فرقی هم نمی‌کند که به دنبال راه‌اندازی ماشین ظرفشویی بوش باشید یا راه‌اندازی ماشین ظرفشویی ال جی یا هر برند دیگری!

نکات لازم قبل از نصب ماشین ظرفشویی

همان‌طور که قبل از این هم اشاره کوچکی کردیم، باید بدانید اتصال و نصب یک ماشین ظرفشویی جدید به سه اتصال کلی احتیاج دارد که شامل اتصال به سیم برق، اتصال به منبع آب و همین‌طور اتصال به لوله تخلیه می‌شود. اگر در فرآیند نصب از یک متخصص کمک گرفتید، خیالتان راحت خواهد بود که او از زیر و بم‌های انتخاب این سه اتصال لازم، به خوبی خبر دارد.

بیشتر بدانید: ۱۵ ارور رایج در ماشین های ظرفشویی ال جی

اتصال دستگاه به برق

تقریباً می‌توان گفت اتصال برق، پیچیده‌ترین موضوع در میان سایر مواردی است که به آن اشاره کردیم، به‌خصوص اگر هیچ سررشته‌ای از سیم‌کشی و برق‌کاری نداشته باشید! برای این منظور هم می‌توانید دستگاه خود را با کمک یک کابل مدار NM که مستقیماً از جعبه اتصال ماشین ظرفشویی‌تان تغذیه می‌کند، به برق وصل کنید و هم یک سیم استاندارد را از دستگاه خود به پریز برق متصل نمایید.

در هر دو صورت لازم است ماشین برق ماشین ظرفشویی شما از مدار اختصاصی خودش تغذیه شود. در غیر این صورت، جدا از مشکلات دیگری که ممکن است برای دستگاهتان به وجود می‌آید، جدا کردن آن از برق، آن هم در زمانی که می‌خواهید ماشین ظرفشویی را سرویس کنید کار بسیار سختی خواهد شد!

بیشتر بدانید: دلیل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی اینجاست!

اتصال دستگاه به منبع آب

اتصال ماشین ظرفشویی به منبع آب، مرحله بسیار ساده‌ای است و برای آن هم کافیست یک سرِ لوله را به شیر ورودی آب در دستگاه و سر دیگر آن را هم به شیر قطع‌کننده در لوله آب گرم وصل کنید. باید اشاره کنیم که این لوله، چیزی جز یک نسخه طولانی از لوله‌های مورد استفاده در سینک ظرفشویی یا سرویس بهداشتی نیست و به همین دلیل نیز با اتصال به ماشین ظرفشویی‌تان، مشکلی به وجود نخواهد آورد. فقط سعی کنید برای انجام این کار، تجهیزات لازم را به خوبی بشناسید و نصب لوله‌ها را با کمک بهترین متریال‌ انجام دهید.

بیشتر بدانید: راهنمای نصب لوله سیفون سینک ظرفشویی آشپزخانه

اتصال شلنگ تخلیه به ماشین ظرفشویی

اتصال شلنگ تخلیه هم بسیار ساده‌ خواهد بود که نه زمان چندانی از شما می‌گیرد و نه به تخصص خاصی احتیاج دارد. برای انجام این مرحله می‌توانید شلنگ تخلیه را از طریق دستگاه، مستقیماً به یک چاه هدایت کنید یا آن را با کمک لوله‌های دیواری به سمت تخلیه شدن هدایت کنید.

بیشتر بدانید: جابجایی ماشین ظرفشویی در اسباب‌کشی چگونه انجام شود؟

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

روش نصب ماشین ظرفشویی

وسایل مورد نیاز

 • پیچ گوشتی
 • انبردست یا آچار قابل تنظیم
 • مته و بیل (در صورت نیاز)
 • چسب
 • کیت اتصال ماشین ظرفشویی
 • ترکیب اتصال لوله
 • سیم برق
 • اتصالات مهره سیم

سیم برق را وصل کنید

بیشتر قطعاتی که در زمان نصب ماشین ظرفشویی به آن‌ها احتیاج دارید، در پشت یک صفحه دسترسی در پایین یا پشت ماشین ظرفشویی شما قرار دارند. بهتر است اول، اتصال برق را قطع کنید تا دچار حادثه و آسیب نشوید. برای شروع می‌توانید به سمت پایین خم شوید یا روی زمین دراز بکشید تا به راحتی و البته دسترسی بیشتر بتوانید با پنل دسترسی کار کنید و اتصالات اولیه را انجام دهید. بعد از آنکه کار با پنل دسترسی انجام شد، باید اتصالات سیم برق، شیر برق ورودی آب و همین‌طور اتصالات تخلیه را به خوبی بررسی کنید.

بهتر است برای انجام این مرحله از یک برق‌کار کمک بگیرید و از او بخواهید یک مدار قطع‌کننده در پنل سرویس دستگاه شما نصب نموده و سیم‌کشی‌های نهایی را نیز بر عهده بگیرد. اگر هم مداری در ماشین ظرفشویی‌تان وجود داشت، باید اطمینان حاصل کنید که برق مدار، قطع شده است.

نکته: تمامی این موارد را باید قبل از آنکه سوراخ‌های دسترسی را در داخل کابینت ایجاد کنید، انجام دهید تا سیم برق با پریز و شلنگ تخلیه به قسمت و محل تخلیه هماهنگی پیدا کنند.

پوشش روی محفظه اتصال سیم را بردارید و سیم برق را به داخل آن بکشید. حالا وقت آن می‌رسد که سیم‌های سبز، سفید و مشکی را وصل کنید. سیم سبز از سیم دستگاه به پیچ سبز رنگ دستگاه، سیم سفید به قسمت سفید آن و سیم مشکی هم به قسمت سربی مشکی‌ رنگ ماشین ظرفشویی‌تان اتصال می‌یابد. معمولاً برای انجام این اتصالات به سیم پیچی یا مهره سیم احتیاج پیدا خواهید کرد، اما در برخی از شرایط هم به دلیل تفاوت در روش‌های اتصالات می‌توان از راه‌های دیگری استفاده نمود.

نحوه اتصال کابل برق و روش نصب ماشین ظرفشویی بوش
سیم برق را وصل کنید.

بیشتر بدانید: همه آنچه باید از راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بدانید

منبع آب را وصل کنید

کیت اتصال ماشین ظرفشویی شما شامل بخش‌هایی می‌شود که می‌تواند منبع آب را به ماشین ظرفشویی‌ متصل کند. این بخش، اولین قدم از نصب ماشین ظرفشویی و وصل کردن منبع آب به دستگاه است. برای این کار باید محل اتصال ورودی آب را روی شیر برقی قرار دهید. بعد هم مقداری از ترکیبات اتصال لوله را به اتصالات ماشین بمالید و قطعات کیت را روی آن قرار دهید. سپس یک دور دیگر آن را با انبردست، قفل کانال یا آچار سفت کنید.

مراحل لوله‌کشی آب ورودی و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش
منبع آب را وصل کنید.

بیشتر بدانید: چگونگی راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی ال جی

خط تأمین آب را وصل کنید

مهره اتصال لوله را روی اتصالات کیت ببندید و آن را با کمک انبردست یا آچار قابل تنظیم، سفت کنید. یادتان باشد که این اتصال، فشاری است و به ترکیب اتصال لوله نیازی نخواهد داشت. دقت کنید که این اتصال را بیش از اندازه سفت نکرده و فشار ندهید تا امکان کنده شدن نخ‌ها ایجاد نشود و نقشه‌هایتان بر آب نرود!

راهنمای نصب و راه‌اندازی انواع ماشین ظرفشویی و اتصال لوله آب
خط تأمین آب را وصل کنید.

بیشتر بدانید: آموزش مرحله به مرحله جرم گیری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی را در جای خود قرار دهید

حالا وقت آن می‌رسد که ماشین ظرفشویی خود را به سمت راست و چپ بچرخانید و در جای خود، میان کابینت‌های آشپزخانه‌تان قرار دهید. حواستان به لوله تأمین آب، شلنگ تخلیه و همین‌طور سیم برق باشد و دستگاه را به گونه‌ای قرار دهید که به خوبی با اتصالات انجام‌شده هماهنگ و مماس باشد. سعی کنید ماشین ظرفشویی را بدون فشار دادن زیاد، به سمت عقب ببرید و در مرکز اتصالات قرار دهید.

با کمک دستورالعمل‌های ارائه‌ شده در زمان نصب ماشین ظرفشویی می‌توانید پایه‌های دستگاه را برای تراز کردن ارتفاع آن تنظیم کنید. برای این منظور هم در صورت لزوم می‌توانید پایه‌ها را با انبردست باز کنید تا دستگاه را در هر ارتفاعی که می‌خواهید، قرار دهید و بعد هم آن را تراز کنید.

طریقه تراز کردن و راه‌اندازی ماشین ظرفشویی ال جی
ماشین ظرفشویی را در جای خود قرار دهید.

بیشتر بدانید: مصرف آب ماشین ظرفشویی در مدل های مختلف چقدر است؟

ماشین ظرفشویی را محکم کنید

وقتی از نحوه قرارگیری ماشین ظرفشویی‌تان راضی بودید، می‌توانید آن را در محل خود محکم کنید. درب ماشین ظرفشویی‌تان را باز کنید تا به راحتی بتوانید به پایه‌های نصب، دسترسی پیدا کنید. در کنار آن هم می‌توانید از پیچ‌هایی که دارید، استفاده کنید و براکت‌های دستگاه را به قاب کابینت یا زیر لبه پیشخوان کابینتتان اتصال دهید.

خدمات نصب و راه‌اندازی ماشین ظرفشویی بوش سری ۴
ماشین ظرفشویی را محکم کنید.

بیشتر بدانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

لوله تأمین آب را وصل کنید

انتهای لوله آب را به شیر قطع‌کننده آب که در زیر سینک آشپزخانه قرار دارد، وصل کنید. امکان آن وجود دارد که در نصب ماشین ظرفشویی جدید خود لازم باشد شیر را روی لوله آب گرم نصب کنید. شیر قطع را روشن کرده و نشتی آن را بررسی نمایید. بعد از آن، نگاهی به زیر ماشین ظرفشویی‌تان بیندازید تا مطمئن شوید هیچ‌گونه نشتی وجود ندارد. اگر با بررسی هرکدام از بخش‌ها، متوجه هیچ‌گونه نشتی نشدید، می‌توانید اتصالات را به آرامی سفت‌تر کنید.

مراحل لوله‌کشی آب و نصب ماشین ظرفشویی در منزل توسط خودتان
لوله تأمین آب را وصل کنید.

شلنگ تخلیه را وصل کنید

معمولاً شلنگ‌های لاستیکی تخلیه، از قبل به ماشین ظرفشویی وصل شده‌اند. اما اگر به هر دلیلی چنین اتفاقی نیفتاده بود، می‌توانید آن را با کمک یک گیره شلنگ به دستگاه خود وصل کنید. معمولاً بسته به نوع بدنه سینک ظرفشویی و شرایط موجود، مدل‌های متفاوتی از اتصال شلنگ تخلیه وجود دارد:

 • شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را می‌توان به اتصالات بدنه سینک وصل کرد. این نوع از اتصالات می‌توانند هوا را به شلنگ تخلیه وارد کنند تا از ورود فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری نمایند.
 • امکان آن وجود دارد که شلنگ تخلیه هوا به سمت بالا حلقه شود و در قسمت زیرین کانتر ثابت بماند. این حلقه هم عملکردی مشابه شکافه قبلی دارد و از ورود آب کثیف و فاضلاب به داخل هوا جلوگیری می‌کند.

مراحل نصب شلنگ تخلیه انواع ماشین ظرفشویی در خانه توسط خودتان

بیشتر بدانید: دلیل بوی فاضلاب سینک ظرفشویی چیست و چطور آن را رفع کنیم؟

 ماشین ظرفشویی را امتحان کنید

بعد از تمامی این مراحل، وقت آن می‌رسد که سیم برق ماشین ظرفشویی‌تان را به برق وصل و دستگاه خود را امتحان کنید. تمامی بخش‌های دستگاه را به خوبی بررسی و کنترل کنید تا از عدم وجود هرگونه نشتی مطمئن شوید.

روش نصب ماشین ظرفشویی بوش و کنترل عملکرد دستگاه پس ار راه‌اندازی
ماشین ظرفشویی را امتحان کنید.

جمع‌بندی

در صورت آشنایی اصولی با روش‌های نصب ماشین ظرفشویی می‌توانید مطمئن شوید که قدم‌های اول کار با این دستگاه را با موفقیت طی می‌کنید و در نتیجه از بروز آسیب‌های احتمالی به دستگاه که به تعمیرات و تعویض قطعات منجر می‌شود، جلوگیری می‌کنید. با تمامی این توضیحات اگر به هر دلیلی ترجیح می‌دهید که خودتان این کارها را بر عهده نگیرید، بهتر است که به سراغ متخصصین استادکار بروید تا از ایمنی و دقت بالا در کار مطمئن شوید.

منابع:

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. mohsen.84 می گوید

  اینکه یه نصاب بیاریم خودش نصب کنه راحت تر نیست؟

  1. طلوع حقیقت می گوید

   محسن عزیز
   اگر بخواهید از متخصصین این کار استفاده کنید طبیعتا کار را به کاردان سپرده اید و خطرات و دردسرهای احتمالی را نیز به مراتب کاهش می دهید. با این حال اگر بخواهید که در انجام این کار مستقل شوید و یا از هزینه های مربوط به نصب جلوگیری کنید به راحتی می توانید با کمک راهنمایی های این مطلب از پس کار بر آیید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − شش =