انواع لوله ساختمان و کاربرد آنها

0

این روزها از انواع لوله های آب و اتصالات در سطح بسیار گسترده‌ای در ساختمان‌ها و تاسیسات شهری استفاده می‌شود که بسته به نوع کاربرد و محل مورد استفاده، انواع لوله آب متفاوت است. وقتی می‌گوییم بسته به کاربرد نوع لوله متفاوت است منظور این است که أنواع لوله های تاسیساتی و فاضلاب با انواع لوله های آب صنایع سرمایشی، کاملا متفاوت است. حال چطور انواع لوله ساختمان و کاربرد آنها را بشناسیم؟ با استادکار همراه شوید تا با انواع لوله ها و اتصالات موجود در بازار آشنا شویم.

آشنا شوید با: انواع لوله های فاضلاب خانگی

لوله گالوانیزه

شما می‌توانید لوله گالوانیزه را به دو شکل لوله فولادی گالوانیزه و یا لوله آهنی گالوانیزه در بازار پیدا کنید که البته این دو نوع لوله آب در بازار به نام لوله‌های آهنی سفید هم معروفند. البته فرق چندانی میان این دو مدل لوله وجود ندارد و فقط می‌توان گفت لوله فولادی گالوانیز نسبت به مدل آهنی سبک‌تر و براق‌تر است.

کاربرد لوله‌های فولادی گالوانیزه

مهم‌ترین کاربرد لوله های فولادی گالوانیزه در تهویه است اما با این حال برای تخلیه فاضلاب سرویس بهداشتی خانگی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. این نوع لوله آب نسبت به مدل آهنی در برابر اسید مقاومت کمتری دارد و در واقع هر نوع اسیدی که چدن را خراب کند برای لوله فولادی کالوانیزه نیز مضر است.

بیشتر بدانید چه وقت بهترین زمان برای نقاشی ساختمان است؟

در ساخت لوله فولادی گالوانیزه یک ورق فولاد را به صورت فشرده از داخل قالب لوله عبوور می‌دهند و برای افزایش مقاومت آن در برابر اسیدها و زنگ زدگی از آبکاری گالوانیزه استفاده می‌کنند.
در ساخت لوله فولادی گالوانیزه یک ورق فولاد را به صورت فشرده از داخل قالب لوله عبوور می‌دهند و برای افزایش مقاومت آن در برابر اسیدها و زنگ زدگی از آبکاری گالوانیزه استفاده می‌کنند.

کاربرد لوله‌های آهنی گالوانیزه

کار با لوله های اهنی گالوانیزه کمی دقت و مهارت می‌خواهد چرا که هنگام ساخت این لوله از روکش گالوانیزه یا همان آلیاژ روی استفاده می‌شود که اگر برای اتصالات آن از جوشکاری استفاده شود حرارت ناشی از دود آن موجب آسیب دیدن دستگاه تنفسی می‌شود. کاربرد این لوله نیز مانند لوله فولادی است.

لوله چدنی

لوله چدنی نیز یکی از انواع لوله های آب است که جنس آن از چدن ریخته‌گری است. لوله‌های چدنی بسته به نوع کاربرد، مقدار آلیاژ مصرفی در آن، شکل و طول لوله و نوع اتصالات با یکدیگر متفاوت هستند و معمولا جز دسته انواع لوله های تاسیساتی است که در لوله کشی فاضلاب کاربرد دارد.

لوله چدنی یکی از انواع لوله‌های آب است که در سیستم لوله کشی فاضلاب در دو نوع سرتوپی و دو سر تخت استفاده می‌شود.
لوله چدنی یکی از انواع لوله‌های آب است که در سیستم لوله کشی فاضلاب در دو نوع سرتوپی و دو سر تخت استفاده می‌شود.

مزایای کاربرد لوله چدنی

 • در مقایسه با لوله‌های آب گالوانیزه، امکان فرسودگی در لوله چدنی کمتر است.
 • لوله چدنی استحکام و مقاومت خوبی در برابر فشارهای وارد شده بر جداره خارجی دارد.
 • یکی از بهترین مزیت‌های لوله چدنی امکان رفع گرفتگی آن توسط دستگاه تراکم هوا است که به سادگی امکان پذیر است.
 • قیمت لوله چدنی نسبت به لوله آهنی کمتر است.

معایب کاربرد لوله چدنی

 • نصب لوله چدنی نسبت به لوله آهنی زمان‌بر است.
 • لوله‌های چدنی در مقابل مواد شیمیایی آب به راحتی زنگ می‌زنند و مقاومتی ندارند.
 • وزن لوله چدنی بسیار زیاد است و همین موضوع امکان نصب و حمل و نقل آن را سخت کرده است.

لوله پلاستیکی

مبحث لوله پلاستیکی بیشتر جای سخن دارد چرا که لوله‌های پلاستیکی کاربرد بیشتری در صنعت لوله کشی و تاسیسات دارد پس بگذارید یک داستان کوتاه را با یکدیگر بررسی کنیم.

همانطور که می‌دانید کاربرد لوله‌های فلزی در تاسیسات ساختمان مشکلات بسیاری مانند پوسیدگی، رسوب و خسارات زیان آور دیگری را به دنبال دارد. از این رو متخصصین تصمیم گرفتند که با تست آلیاژهای مختلف مدل دیگری از انواع لوله‌های آب را جایگزین کنند که در این میان لوله پلاستیکی بهترین مدل انتخاب شد اما همچنان مشکلاتی مانند نفوذ اکسیژن، محدودیت تحمل در دمای بالا، ضریب انبساط بالا و … را به دنبال داشت از این رو گروهی از دانشمندان با تلفیقی هوشمندانه بهترین لوله آب برای ساختمان را تحت عنوان “لوله پنج لایه” ارائه دادند که این لوله شامل یک لوله آلومینیومی، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب مخصوص است که از ویژگی‌های برتر آن می‌توان به مقاومت آن در برابر خوردگی، زنگ زدگی، رسوب و پوسیدگی و همچنین تحمل حرارت مداوم در فشار بالا و نفوذ ناپذیری آن اشاره کرد.

بیشتر بدانید تعویض و تخلیه آب توالت فرنگی

لوله پنج لایه به عنوان یکی از بهترین انواع لوله‌های آب با طول عمر چند صد ساله یک جایگزین مناسب برای لوله‌های فلزی در تاسیسات خانه است.
لوله پنج لایه به عنوان یکی از بهترین انواع لوله‌های آب با طول عمر چند صد ساله یک جایگزین مناسب برای لوله‌های فلزی در تاسیسات خانه است.

مزایای کاربرد لوله پنج لایه

 • لوله‌های پنج لایه به هیچ عنوان زنگ نمی‌زند، رسوب نمی‌گرد و هیچ گاه نمی‌پوسد.
 • وزن سبک لوله پنج لایه امکان حمل و نقل آن را آسان کرده است.
 • لوله پنج لایه به راحتی خم می‌شود و قابل انعطاف و شکل پذیری استو
 • اکسیژن به هیچ عنوان به این لوله نفوذ نمی‌کند در نتیجه هیچ گاه شاهد تغییر رنگ آب نخواهید شد.
 • ضریب انبساط لوله پنج لایه بسیار ناچیز است.
 • در برابر فشار این لوله مقاوم است زیرا دارای چوش طولی آلومینیوم است.
 • به دلیل هموار بودن سطح داخل لوله امکان افت فشار بسیار ناچیز است.
 • امکان تحمل مداوم حرارات را دارد
 • در لوله کشی توکار به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و همچنین در نصب روکار نمای زیبایی دارد.

بیشتر بدانید لوله کاروگیت چیست و چه کاربردی دارد؟

در حال حاضر می‌توان بهترین نوع لوله آب را لوله پنج لایه دانست زیرا مزایای آن نبست به سایر انواع لوله های آب بیشتر است.
در حال حاضر می‌توان بهترین نوع لوله آب را لوله پنج لایه دانست زیرا مزایای آن نبست به سایر انواع لوله های آب بیشتر است.

آشنا شوید با: انواع لوله‌های پلاستیکی

خب همانطور که تاکنون پیش رفتیم، بهترین لوله آب برای ساختمان تا الان مدل لوله پنج لایه معرفی شد که در زیر مجموعه لوله پلاستیکی قرار دارد، حال بیایید با انواع لوله‌های پلاستیکی در تاسیسات آب و فاضلاب آشنا شوید:

 1. لوله پلاستیکی پی وی سی( PVC)
 2. لوله پلاستیکی PE
 3. لوله پلاستیکی ABS
 4. لوله پلاستیکی PP
 5. لوله پلاستیکی CPVC

با انواع لوله‌های پلاستیکی آشنا شدیم حال می‌خواهیم به مزایا و معایب دو مدل از انواع لوله های آب پلاستیکی که کاربرد و مصرف بیشتری دارند، بپردازیم:

مزایای لوله پلاستیکی  پی وی سی( PVC)
 • نسبت به سایر انواع لوله های آب، لوله پی وی سی اتصالات ساده‌تری دارد و سریع‌تر از سایر انواع لوله‌های آب قطعاتش نصب می‌شود.
 • لوله پی وی سی وزن بسیار سبکی دارد و شما می‌توانید به راحتی در میان سقف کاذب و هر مکان دیگری که دسترسی مشکل دارد، از آن استفاده کنید.
 • قطر خارجی لوله پی وی سی در مقایسه با سایز لوله‌ها کمتر بودده و به راحتی در داخل دیوار جاسازی می‌شود.
 • در نصب روکار لوله پی وی سی نیازی به رنگ آمیزی نخواهید داشت.

بیشتر بدانید جدول ترکیب رنگها در نقاشی ساختمان

یکی از بهترین انواع لوله آب، لوله پی وی سی است که علاوه بر تمام مزیت‌هایی که دارد، مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی نیز دارد.
یکی از بهترین انواع لوله آب، لوله پی وی سی است که علاوه بر تمام مزیت‌هایی که دارد، مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی نیز دارد.
معایب لوله پی وی سی( PVC)
 • یکی از معایب لوله پی وی سی از دست دادن استحکام و فرم خود در برابر حرارت بسیار زیاد است. علاوه بر این لوله پی وی سی خشک در برابر سرما نیز بسیار شکننده است.
 • برای گرفتگی مجرای لوله پی وی سی بایستی از فنر لوله بازکنی استفاده کرد زیرا قدرت مقاومت جداره آن کم است.
 • مقاومت لوله پی وی سی در مقابل نیروهای خارجی کم است.
مزایای لوله پلی اتیلن(PE)
 • نوع اول لوله پلی اتیلن مقاومت جرارتی پایینی در کنار چگالی داردند و قابلیت انعطاف پذیری آن‌ها نیز خوب است.
 • نوع دوم لوله پلی اتیلن چگالی متوسطی دارند و البته کمی سخت‌تر از نوع اول هستند. همچنین مقاومت بالا و قابلیت انبساط بالاتری نسبت به نوع اول دارد.
 • و اما نوع سوم از لوله پلی اتیلن بسیار سنگین‌تر نسبت به دو نمونه دیگر هستند، چگالی بیشتری داشته و البته خواص فیزیکی بی نظیری از نظر مقاومت، انبساط، درجع سختی، ضریب زبری و … را دارا هستند و البته کاربرد وسیع آن‌ها را می‌توان در گازرسانی و آبرسانی مشاهده کرد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمام استادکاران در صنعت لوله کشی را با انواع لوله های آب، انواع لوله های تاسیساتی، انواع لوله ها و اتصالات موجود در بازار و بهترین لوله آب برای ساختمان آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید که برای انتخاب بهترین نوع لوله آب بایستی ویژگی‌های مختلف لوله از نوع اتصالات، مقاومت، میزان رسوب زدگی و فاکتورهای دیگر را در نظر بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + شانزده =