کولر گازی کم مصرف چیست و از کولر گازی اینورتر چه می دانیم؟

0

همان کولر گازی کم مصرف یا کولر گازی اینورتر را باید گروهی از کولرهای گازی بدانیم که در میان محصولات این بازار، تازه وارد به حساب می‌آیند. علت خطاب کردن این کولرها، با نام کولرهای گازی کم مصرف؛ وجود کمپرسور متغیر در آن‌هاست، که موجب می‌شود مصرف برق کمتری صورت بگیرد. با استادکار همراه باشید .

معرفی کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

در کولر گازی اینورتر یا کم مصرف، به جای کمپرسورهای دور ثابت از کمپرسورهای متغیر استفاده شده است. اما برای درک بهتر این موضوع، لازم است که نگاهی به عملکرد کمپرسورهای ثابت و متغیر داشته باشیم.

میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر کولر گازی اینورتر، کولر گازی کم مصرف
کولر گازی اینورتر چیست و عملکرد آن چگونه است؟

کمپرسورهای دور ثابت

کمپرسورهای دور ثابت با رصد کردن دمای محیط، به محض مغایرت آن با دمای ثبت شده توسط کاربر، موتور کولر گازی را روشن کرده و با یک شوک بزرگ شروع به پمپاژ هوای سرد به محیط می‌کنند. همچنین به محض رسیدن به دمای مورد نظر، فرمان خاموش شدن موتور را صادر کرده و مجددا به پیمایش دمای محیط مشغول خواهند بود.

کمپرسورهای دور متغیر

در کمپرسورهای دور متغیر، با رسیدن دمای محیط به میزان مورد نظر؛ موتور کولر خاموش نشده و تنها دور فعالیت آن کاهش می‌یابد. بدین صورت با فاصله گرفتن از دمای دلخواه و نیاز به فعالیت مجدد موتور کولر گازی، نیازی به روشن شدن دوباره نیست و تنها دور موتور بالا می‌رودکمپرسورهای دور ثابت در کولرهای گازی معمولی و قدیمی‌تر مورد استفاده بودند و یکی از عوامل افزایش قیمت برق در استفاده از این نوع کولرها به حساب می‌آمدند. اما با ظهور کمپرسورهای دور متغیر و به کار بردن آن‌ها در کولرهای گازی اینورتر یا کم مصرف؛ با کاهش مصرف برق و بهینه سازی مصرف، روبرو هستیم.

کولر گازی کم مصرف چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد کولر گازی کم مصرف، با دستگاه اینورتر داخلی آن، ارتباط مستقیم دارد. این دستگاه که وظیفه تبدیل جریان DC به AC را برعهده دارد، دور موتور کولر را نیز تنظیم کرده و نیاز به روشن و خاموش شدن مداوم و متناوب آن را برطرف می‌سازد. همین موضوع باعث کاهش مصرف برق و کم مصرف شدن این کولر گازی می‌گردد.

با روشن کردن کولر گازی اینورتر، دمای خاصی را برای آن تنظیم خواهید کرد. به طور مثال شاید شما بخواهید دمای محیط روی ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم باشد. موتور کولر گازی شروع به فعالیت کرده و باد خنک متناسب با این دما، به محیط وارد می‌شود. سپس با رسیدن محیط به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر دور موتور را کاهش داده و از قدرت آن می‌کاهد. در این فاصله کمپرسور متغیر دمای محیط را در اختیار داشته و به محض مغایرت آن با ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر مجددا جریان برق بیشتری به موتور کولر وارد کرده و دور آن افزایش می‌یابد. سپس دوباره با رسیدن به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینور جریان برق ورودی به موتور را کاهش داده و دور آن را پایین می‌آورد.

قبض برق کولر گازی اینورتر
اینورتر: در کولرهای گازی اینورتر با فاصله گرفتن از دمای مورد نظر برای محیط، دور موتور کاهش یا افزایش می یابد تا دمای محیط به عدد مورد نظر برسد.

مزایای کولر گازی اینورتر

اصلی‌ترین مزایای استفاده از کولر گازی کم مصرف شامل موارد زیر می‌گردند:

کم مصرف بودن

همان طور که گفتیم؛ از آن جایی که کولر گازی اینورتر دارای کمپرسور دور متغیر و اینورتر داخلی آن، قادر به تنظیم جریان برق است؛ مصرف برق کاهش می‌یابد. در واقع تنظیم دور موتور به جای خاموش و روشن کردن متناوب آن، باعث کاهش مصرف برق و حفظ سلامت دستگاه می‌گردد.  اما در نظر داشته باشید که نمی‌توان درصد و عدد دقیقی برای این کاهش مصرف برق، اعلام کرد. این موضوع در زمان‌های مختلف سال و نسبت به وضعیت درجه حرارت هوا، متغیر خواهد بود. پیشنهاد می کنیم مقاله کولر گازی قابل حمل را نیز بخوانید .

صدای کم کولر گازی کم مصرف

با توجه به طراحی جدید و کاهش و افزایش دور موتور، به جای روشن و خاموش شدن؛ صدای اضافی کمتری از این کولرهای کم مصرف دریافت خواهید کرد. به واقع صدای کارکرد آن‌ها ضمن پایین بودن، یکنواخت بوده و روشن شدن ناگهانی و بالطبع صدای آن را به همراه نخواهد داشت.

نحوه محاسبه مصرف برق کولر گازی
به دلیل خاموش و روشن نشدن موتور کولر گازی اینورتر، صدای کمتری از آن خواهید شنید و استفاده از آن لذت بخش تر خواهد بود.

معایب کولر گازی اینورتر

تعمیرات پیچیده‌تر کولر گازی اینورتر

این کولرهای گازی کم مصرف دارای طول عمر بالاتری نسبت به سایر کولرهای گازی هستند؛ اما در صورت نیاز به تعمیرات، فرآیند پیچیده‌تری در انتظارتان خواهد بود. معمولا هیچ گونه دخالت شخصی در تعمیر و راه اندازی مجدد این کولرها، پاسخگو نبوده و حتما باید از سرویس کار ماهر و معتبر بهره‌مند شوید.

قیمت بالاتر

با توجه به فناوری مدرن تری که در طراحی و ساخت کولرهای گازی اینورتر به کار گرفته شده است، باید انتظار قیمت بالاتری برای خرید آن ها را نیز داشته باشید. البته با در نظر گرفتن نوع عملکرد و کاهش مصرف برق در این کولرهای گازی، قیمت بالاتر آن‌ها با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود.

کولر گازی اینورتر، کولر گازی کم مصرف
برای خرید کولر گازی کم مصرف باید مبلغ بالاتری در قیاس با کولرهای گازی معمولی پرداخت کنید، اما در نظر داشته باشید که این کولرها به کولرهای کم مصرف معروف هستند و مصرف برق پایین تری دارند.

توصیه مهم حین خرید کولر گازی اینورتر

اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر را دارید، حتما خرید خود را از تامین کنندگان و شرکت‌های معتبر انجام دهید. همین طور توصیه می‌شود که به برچسب فنی کولر گازی کم مصرف، کاملا دقت کرده و توضیحات آن را مطالعه نمایید. از آن جایی که تعمیرات کولرهای گازی اینورتر پیچیده و سخت تر از انواع معمولی آن است، توصیه می‌شود که خرید خود را از برندها و شرکت های دارای گارانتی و خدمات پس از فروش انجام دهید.
در غیر این صورت برای تعمیرات و تنظیمات احتمالی کولر گازی خریداری شده، باید از سرویس کارهای متفرقه و بیرونی استفاده نمایید.

منبع: damatajhiz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 7 =