لکه گیری ایزوگام چگونه انجام می شود؟

1

بعد از چند سال از ایزوگام کردن بام منزلتان ممکن است مشکلات و خرابی‌‌هایی در آن ایجاد ‌شود که اگر به موقع آنها را برطرف نکنید، می‌توانند مسبب مشکلات بزرگ‌تری برایتان شوند. لکه گیری ایزوگام یکی از کارهای ضروری بعد از عایق‌کاری سقف است و انجام دادن آن نیاز به مهارت و تجربه در این زمینه دارد. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا به آموزش نحوه لکه گیری ایزوگام بپردازیم، لطفاً با ما همراه باشید.

اهمیت لکه گیری ایزوگام

معمولاً سقف ساختمان‌هایی که ایزوگام باشند، باید بعد از حدود ۸ تا ۱۰ سال لکه‌ گیری شوند و مشکلات ایجاد شده در آن برطرف شوند. معمولاً برخی نقاط سقف همانند زیر کولر و مکانی که آنتن یا اجسام سنگین روی ایزوگام قرار بگیرید، ممکن است زودتر نیاز به لکه گیری داشته باشند. از طرفی آفتاب شدید، زلزله و بارش برف و باران سنگین نیز می‌تواند زمینه آسیب به ایزوگام را فراهم کرده و شکاف‌هایی بر روی آن ایجاد نمایند.

آفتاب شدید، زلزله و بارش برف و باران سنگین نیز می‌توانند زمینه آسیب به ایزوگام را فراهم کنند.
آفتاب شدید، زلزله و بارش برف و باران سنگین نیز می‌توانند زمینه آسیب به ایزوگام را فراهم کنند.

توجه داشته باشید که پیگیری نکردن و انجام ندادن لکه گیری ایزوگام ممکن است موجب ایجاد نشتی در ساختمان شود. معمولاً عایق‌های روی سقف به مرور و تحت شرایطی که دارند، دچار آسیب و ترک‌خوردگی می‌شوند و هر چقدر کیفیت این عایق‌ها پایین‌تر باشد، این اتفاق زودتر خواهد افتاد.

لکه گیری ایزوگام معمولاً زمانی انجام می‌شود که هنوز عمر مفید ایزوگام به پایان نرسیده و تنها در برخی از مناطق دچار آسیب ایجاد شده باشد که قابلیت ترمیم داشته باشند. این کار موجب کاهش هزینه‌های شما می‌شود و از طرفی می‌تواند تا چندین سال شما را از ایزوگام کردن دوباره سقف خانه‌تان بی‌نیاز کند. تنها موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که حتماً برای لکه گیری ایزوگام از کیفیتی مشابه کیفیت ایزوگام استفاده شده بر روی سقف استفاده کنید تا مشکلی در آن ایجاد نشود.

نحوه لکه گیری ایزوگام

 • قبل از شروع لکه‌گیری ایزوگام باید یک کارشناس همه روزنه‌ها و ترک‌خوردگی‌های روی سقف را پیدا نموده و مناطق معیوب را مشخص کند تا هرچه سریع‌تر اقدام به رفع آن نماید.
 • بعد از مشخص شدن همه نقاطی که در سقف نیاز به لکه گیری دارند، باید با دقت آن مناطق را تمیز کنید و لکه گیری ایزوگام را آغاز کنید.
 • نحوه لکه گیری ایزوگام به این صورت است که ابتدا باید به وسیله یک کاتر مخصوص بخش‌هایی از ایزوگام را که آسیب‌دیده هستند، با دقت جدا کنید.
 • حال باید ایزوگام جدید را با مساحتی کمی بیشتر از قسمت آسیب‌دیده برش دهید و به وسیله قیر یا چسب ایزوگام روی محل مورد نظر بچسبانید.
 • سپس به وسیله دستگاه مخصوصی شروع به حرارت دادن به محل می‌کنیم تا ایزوگام به خوبی در محل بچسبد و آب به هیچ عنوان به زیر آن نفوذ نکند.

بیشتر بدانید زیرسازی ایزوگام یا پرایمر ایزوگام چگونه انجام می شود؟

لکه گیری ایزوگام معمولاً زمانی انجام می‌شود که هنوز عمر مفید ایزوگام به پایان نرسیده و تنها در برخی از مناطق دچار آسیب شده باشد که قابلیت ترمیم داشته باشند.
لکه گیری ایزوگام معمولاً زمانی انجام می‌شود که هنوز عمر مفید ایزوگام به پایان نرسیده و تنها در برخی از مناطق دچار آسیب شده باشد که قابلیت ترمیم داشته باشند.

توجه داشته باشید که فردی که ترمیم را انجام می‌دهد بهتر است به طور کامل با نحوه لکه گیری ایزوگام آشنا باشد، زیرا چنانچه مراحل انجام این کار به درستی و طبق اصول آن انجام نشود، نه تنها ترک‌ها و مشکلات ایزوگام را برطرف نخواهد کرد، بلکه موجب بروز مشکلات بیشتری نیز می‌شود. فراموش نکنید که هر چقدر لکه گیری ایزوگام به صورت حرفه‌ای‌تر انجام شود، عمر آن نیز مفیدتر خواهد بود و دیرتر نیاز به ترمیم مجدد پیدا خواهد کرد.

نکاتی که باید بعد از لکه گیری ایزوگام رعایت کنید

 • مراقب برخورد اشیای تیز و برنده با ایزوگام باشید و چنانچه چنین اتفاقی افتاد، حتماً محل مورد نظر را به وسیله چسب مخصوص یا پرایمر بازسازی کنید.
 • برای ایزوگام کردن سقف خانه حتماً از افرادی باتجربه کمک بگیرید، زیرا نصب نامناسب ایزوگام می‌تواند خسارت‌های زیادی برایتان به بار بیاورد.
 • از ریختن موادی همچون نفت و گازوئیل بر روی عایق ایزوگام اجتناب کنید.
 • توجه داشته باشید که بهترین زمان برای لکه گیری ایزوگام در تابستان است که احتمال بارش باران کمتر است.
 • سعی کنید همیشه از ایزوگام‌هایی با جنس مرغوب و باکیفیت استفاده کنید.
برای ایزوگام کردن سقف خانه حتماً از افرادی باتجربه کمک بگیرید، زیرا نصب نامناسب ایزوگام می‌تواند خسارت‌های زیادی برایتان به بار بیاورد.
برای ایزوگام کردن سقف خانه حتماً از افرادی باتجربه کمک بگیرید، زیرا نصب نامناسب ایزوگام می‌تواند خسارت‌های زیادی برایتان به بار بیاورد.

کلام آخر

همه عایق‌های ایزوگام روی سقف بعد از گذشت چند سال و قرار گرفتن در معرض باران، آفتاب شدید و ضربه ممکن است زودتر از آن‌چه که باید، در برخی نقاط دچار آسیب شوند. در این شرایط بهتر است که به جای عوض کردن همه ایزوگام، اقدام به لکه گیری ایزوگام نمایید و تنها به ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده بپردازید. توجه داشته باشید که این کار باید با دقت و رعایت اصول انجام شود، به همین دلیل کمک گرفتن از افراد با تجربه و ماهر برای لکه گیری ایزوگام موجب افزایش طول عمر ایزوگام و به بار نیامدن مشکلات بزرگ‌تر بعد از آن خواهد شد.

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

 • نصب و عایق‌بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق‌کاری
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. ح--ر می گوید

  من نمیدانم مطلب توسط مژده خانم نوشته شده بود یا نه ولی در هر صورت خیلی خوب بود وم بهره بردم دستتان درد نکند و خدا امواتتان را بیا مرزد . امین یا رب العالمین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 1 =