اشکالات هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود در منزل

1

هود آشپزخانه نقش بسیار مهمی در آشپزخانه ایفا می‌کند و تا زمانی که خراب نشود شما به اهمیت آن پی نمی‌برید. هود می‌تواند رطوبت، دود و بوی غذا را به داخل خود کشیده و هوای آشپزخانه را مطبوع‌تر کند. اما همانند هر وسیله دیگری، هود نیز نیاز به مراقبت دارد و به مرور زمان ممکن است مشکلاتی برای آن پدید بیاید که نیاز به برطرف شدن دارد. هرچند در این میان نباید فراموش کنید که تمیزکردن فیلتر هود نیز امر بسیار مهمی است چرا که به تعویق انداختن همین مساله ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. با استادکار همراه باشید تا با ۵ مشکل معمول هودهای آشپزخانه و راه حل‌هایی برای تعمیر هود در منزل آشنا شوید.

۵ اشکال هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود

 1. موتور هود صدا می‌دهد

اگر موتور هود آشپزخانه شما صداهای غیرعادی و عجیب می‌داد احتمالا دلیلش آن است که موتور هود برای راه اندازی فن آن به مشکل برخورده است. وقتی هود آشپزخانه شما به این مرحله برسد یعنی خیلی زود باید منتظر از کار افتادن موتور آن باشید. بنابراین برای تعمیر هود لازم است که زودتر نسبت به تعویض موتور هود اقدام کنید.

با توجه به نوع هودی که دارید از روی دفترچه راهنمای آن شروع به باز کردن هود کنید. حتما دقت داشته باشید که قدم به قدم پیش بروید تا مبادا به جای تعمیر هود بیشتر به آن آسیبی بزنید. با دقت پوشش رویی هود را بردارید و اجزای آن را خارج کنید تا به موتور برسید. موتور را نیز طبق دستورالعمل از جای خود خارج کنید و موتور جدید را طبق دستور جایگزین کنید. دقت داشته باشید که حتما موتور جدید از همان تولیدکننده باشد و دقیقا با مدل دستگاه شما سازگار باشد. سپس تمام مراحل را مجدد از آخر به اول طی کنید و هود را ببندید.

اشکالات هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود در منزل
هودها انواع مختلفی دارند که هر کدام دستورالعمل خاصی برای باز و بسته شدن دارند، بنابراین بسیار مهم است که مراحل باز کردن هود آشپزخانه را از روی کتابچه راهنمای آن طی کنید.
 1. هود پرسر و صدا کار می‌کند

هود آشپزخانه هنگام کار کردن ممکن است صدای اندکی بدهد اما این صدا نباید بیش از حد باشد. اگر متوجه سر و صدای بیش از حد هود شدید احتمالا به خاطر شل بودن یکی از اجزای داخل آن است. برای تعمیر هود در این شرایط نیز باید هود را باز کنید تا قطعه شل شده را بیابید و نسبت به تعویض یا محکم کردنش اقدام کنید. حتما هنگام بستن هود از محکم بودن پیچ‌ها اطمینان حاصل کنید.

اشکالات هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود در منزل
هود آشپزخانه نباید پرسرو صدا کار کند، اگر صدای ناهنجار یا بیش از حد از آن می‌شنوید حتما مشکلی در آن وجود دارد و باید سریع‌تر نسبت به تعمیر هود اقدام کنید.
 1. هود نم می‌دهد

هود آشپزخانه قرار است رطوبت موجود در فضا را به داخل خود بکشد. اما ممکن است گاهی شاهد نشتی آن باشید. یعنی رطوبتی که به داخل دستگاه جمع می‌شود از ناحیه‌ای به بیرون درز کرده و به روی زمین می‌ریزد. در اغلب مواقع مشکل با تمیز کردن اجزای داخلی هود برطرف می‌شود چرا که احتمالا بیش از حد کثیف یا مرطوب شده‌اند و نمی‌توانند رطوبت بیشتری را جذب کنند. هود را باز کرده و نسبت به تمیزکردن آن اقدام کنید. حتما وقتی به اجزای داخلی آن نگاه کنید متوجه خواهید شد نشتی از کدام قطعه است و در کدام قسمت رخ داده است.

اشکالات هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود در منزل
هود آشپزخانه را مرتب تمیز کنید، بخصوص فیلترهای آن را، تا از عملکرد صحیح و بهینه آن مطمئن شوید.
 1. هود کار نمی‌کند

اگر هود آشپزخانه به طور کل روشن نشود چند دلیل ممکن است وجود داشته باشد. ممکن است مدار دستگاه قطع شده باشد که باید در این صورت آن را مجدد وصل کنید. شاید قطعه‌ای سوخته باشد که نیاز به تعویض خواهد داشت یا شاید فیوز دستگاه خراب شده باشد که باید نسبت به تعویض آن با یک فیوز جدید اقدام کنید.

 1. مشکل قطعی سیم دارد

محل قرار گرفتن هود آشپزخانه ممکن است گاهی موجب ذوب شدن سیم‌های آن شود. یا ممکن است سیم‌ها قطع یا شل شده باشند که در این صورت نیز هود روشن نخواهد شد. برای پیدا کردن مشکل، طبق دستورالعمل نوع هودی که دارید آن را باز کنید. به اجزای داخل آن و سیم‌ها دقت کنید تا ببینید آیا نشانی از سوختگی یا خرابی وجود دارد یا سیمی از جای خود خارج شده است یا خیر. اگر هیچ نشانی ندیدید باید از اهم سنج استفاده کنید تا ببینید سیم‌هایی که به دکمه روشن خاموش دستگاه متصل هستند برق دارند یا خیر. اگر نتیجه بررسی با اهم سنج عددی غیر از صفر را نشان می‌دهد یعنی سوییچ روشن خاموش مشکل دارد و باید تعویض شود.

اشکالات هود آشپزخانه و راهنمای تعمیر هود در منزل
هنگام انتخاب بین هود کانال‌دار و هود بدون کانال به محل قرار گرفتن آن دقت داشته باشید تا مطمئن شوید مشکلی در نصب آن یا قرار گرفتن سیم‌هایشان بوجود نمی‌آید.

نکته: در تمامی مراحل بررسی و تعمیر هود آشپزخانه حتما برق را قطع کنید تا مطمئن باشید هیچگونه خطر برق گرفتگی وجود ندارد.

سخن پایانی

تعمیر هود آشپزخانه همیشه کار سختی نیست، هرچند همیشه نیز نمی‌توانید به دانش فنی خودتان بسنده کنید و سعی کنید تمام مشکلات هود آشپزخانه را خودتان برطرف کنید. برخی از معمول‌ترین مشکلات و راه حل تعمیر هود را در این مطلب به شما گفتیم، اما گاهی لازم است جهت اطمینان از درست انجام شدن کار از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید تا خیالتان بابت برطرف شدن مشکل راحت باشد.

منابع: doityourself ، homeguides

vacuum-Hood نصب و تعمیر هود آشپزخانه

نصب و تعمیر هود آشپزخانه (این خدمت موقتا غیرفعال است)

 • نصب و تعمیر هود آشپزخانه‌ای در تهران
 • عیب‌یابی و تعمیرات هود آشپزخانه در محل
 • تعمیر و تعویض قطعات هود
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. فرناز می گوید

  اگر برق به هود بیاید ولی کار نکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 16 =