کمترین هزینه بازسازی آشپزخانه چقدر است؟

2

آشپزخانه به عنوان قلب هر خانه‌ای از آن دست فضاهایی است که در تمام طول روز مورد استفاده قرار گرفته و غالباً نیز از شلوغی‌های بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل هم لزوم طراحی اصولی و درست و البته کاربردی این فضا به خوبی احساس می‌شود. طبیعتاً در چنین شرایطی بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی نیز به نوبه خود اهمیت یافته و در افزایش کاربری فضا، مؤثر خواهند بود. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به‌طور مفصل به همین موضوع بپردازیم و شما را با هزینه بازسازی آشپزخانه آشنا کنیم.

چه زمانی باید به فکر بازسازی آشپزخانه بود؟

به‌طور کلی زمان نیاز به بازسازی آشپزخانه در هر فضا و خانه‌ای متفاوت خواهد بود. معمولاً در این فرآیند می‌توان بازسازی را به صورت کلی و سرتاسری یا صرفاً در برخی از قسمت‌ها به انجام رساند. این یعنی در غالب مواقع می‌توان صرفاً وسایل قدیمی که دیگر کاربردی ندارند را تعویض نمود و با سایر وسایل سالمی که مشکلی ندارند نیز هیچ کاری نداشت. معمولاً بازسازی آشپزخانه در مواردی همچون تغییر و بازسازی کابینت‌ها، بازسازی کف‌پوش آشپزخانه، بازسازی لوله‌کشی‌ها و سینک آشپزخانه و… خلاصه می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از این موارد در کنار هزینه بازسازی آشپزخانه می‌پردازیم:

بیشتر بدانید: بازسازی خانه با هزینه کم، ۱۲ ایده ساده و کاربردی

بودجه مورد نیاز برای برآورد قیمت بازسازی آشپزخانه قدیمی با کمترین هزینه
اینکه بخواهید آشپزخانه خود را تا چه اندازه‌ای تغییر دهید به میزان بودجه و اولویت‌هایتان بستگی خواهد داشت.

نیاز به بازسازی کابینت‌های آشپزخانه

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه بازسازی آشپزخانه به بازسازی کابینت‌ها مربوط می‌شود. از آنجایی‌که کابینت‌ها جزء پراستفاده‌ترین بخش‌های آشپزخانه هستند و مستقیماً نیز در معرض دید قرار می‌گیرند، در انتخاب و بازسازی آن‌ها نیز باید وسواس و دقت بسیاری به کار برد. به همین دلیل نیز معمولاً توصیه می‌شود قبل از آنکه کابینتتان به‌طور کلی خراب شده یا با مشکلات بزرگی روبه‌رو شود، دست به تعویض و بازسازی آن‌ها بزنید و هزینه بازسازی کابینت را به گردن بگیرید.

به‌طور کلی اگر کابینت‌هایی که در آشپزخانه‌تان دارید، بسیار قدیمی و پوسیده باشند و دیگر نیز نتوان استفاده‌ای از آن‌ها داشت، لازم است که کاملاً بی‌خیال آن‌ها شوید و به دنبال تعویض و انتخاب کابینت‌هایی تازه و سالم باشید. اما اگر کابینت‌های قدیمی‌تان، باکیفیت و سالم هستند و یا صرفاً آسیب‌های کوچکی همچون زدگی و زنگ‌زدگی‌های سطحی دارند، می‌توانید با استفاده از روش‌های ترمیمی همچون رنگ و پولیش و سایر موارد، آن‌ها را نوسازی کرده و همچنان مورد استفاده قرار دهید. با این کار هزینه بازسازی کابینت فلزی قدیمی را نیز برای خود به مراتب کاهش خواهید داد.

بیشتر بدانید: از این ۱۳ اشتباه رنگ کردن کابینت آشپزخانه دوری کنید!

هزینه بازسازی کابینت چوبی و تغییر اپن آشپزخانه قدیمی
تعمیرات مربوط به کابینت آشپزخانه را می‌توان جزء اولین تغییرات مربوط به این فضا دانست.

نیاز به بازسازی سینک و لوله‌کشی‌ها

معمولاً تغییرات موجود در سینک ظرف‌شویی و لوله‌کشی‌های آشپزخانه در زمانی اتفاق می‌افتند که صاحبان خانه تصمیم به بازسازی کلی آشپزخانه‌شان گرفته باشند! چراکه این تغییرات، زیربنایی بوده و زمان بسیار زیادی نیز از شما خواهند گرفت. بنابراین اگر آشپزخانه‌تان بسیار قدیمی است و شاهد مشکلاتی در لوله‌کشی و پوسیدگی‌هایی در آن هستید، بهترین زمان است که آستین‌هایتان را بالا بزنید و هزینه بازسازی آشپزخانه و تعویض لوله‌ها را به گردن بگیرید.

در بسیاری از شرایط نیز افراد با تغییر سینک آشپزخانه و نه لوله‌کشی‌ها، تغییرات جذابی در آشپزخانه‌شان ایجاد می‌کنند. درست است که تعویض سینک آشپزخانه هم کار چندان ساده‌ای نیست، اما قطعاً نمی‌توان زمان و انرژی موردنیاز برای آن را با تعویض لوله‌کشی‌ها مقایسه کرد!

بیشتر بدانید: از این اشتباهات بازسازی خانه دوری کنید!

تعویض لوله‌کشی‌ها و سینک ظرفشویی برای زیباسازی آشپزخانه قدیمی
تعویض لوله‌کشی‌ها و سینک آشپزخانه نیز به نوبه خود سختی‌هایی را برایتان به دنبال خواهد داشت.

چگونگی بازسازی دیوارهای آشپزخانه

اگر دیوارهای آشپزخانه شما کاشی و سرامیک‌هایی دارد که چندان کهنه نشده‌اند و شکستگی‌های بسیاری نیز ندارند، می‌توانید از خیر بازسازی دیوارهای آشپزخانه بگذرید و صرفاً به تغییر چند تایل تکی اکتفا کنید. اما اگر مشکل، جدی‌تر از این حرف‌هاست و به هیچ‌عنوان نمی‌توانید دیوارهای آشپزخانه قدیمی خود را همان‌طور که هست بپذیرید و تحمل کنید، می‌توانید دست به بازسازی دیوارهای آشپزخانه‌تان بزنید. با این حال باید بدانید که چنین کاری، دردسرهای مخصوص به خود را نیز دارد و زمان بسیاری را از شما خواهد گرفت.

کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار

نکته‌ای که لازم است اشاره کنیم این است که اگر می‌خواهید بازسازی دیوار آشپزخانه‌تان را صرفاً برای ایجاد تنوع و تغییر در فضا به انجام برسانید، بهتر است دردسر تغییرات کلی دیوار را بی‌خیال شوید و صرفاً فضاهای محدودی همچون دیوار پشت سینک، پشت اجاق گاز و… را هدف قرار داده و کاشی‌های آن‌ها را تعویض نمایید. با این راهکار، هم فضای متنوع‌تر و جدیدتری را در آشپزخانه‌تان ایجاد کرده‌اید و هم بازسازی آشپزخانه قدیمی با کمترین هزینه را به خوبی پشت سر گذاشته‌اید.

بیشتر بدانید: ۹ راهکار بازسازی آشپزخانه؛ چطور آشپزخانه خود را بازسازی کنیم؟

راهکارهای کاهش هزینه بازسازی آشپزخانه کوچک با نصب کاشی بین کابینتی
اگر تصمیم دارید که یک بازسازی کاملی را برای آشپزخانه‌تان تدارک ببینید بهتر است که به سراغ تعویض دیوارپوش‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نیاز به بازسازی کف‌پوش آشپزخانه

حالا می‌رسیم به چگونه بازسازی کف‌پوش آشپزخانه و هزینه‌های مربوط به آن! به‌طور کلی کف‌پوش‌هایی که برای آشپزخانه‌ها به کار گرفته می‌شوند، کمی بلندتر از کف‌پوش‌هایی هستند که در سایر بخش‌های خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کنار این نیز وجود خروجی فاضلاب برای شست و شوی آشپزخانه، بخش مشخصی از طراحی آن‌ها به حساب می‌آید. بنابراین همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید بازسازی کف‌پوش آشپزخانه نیز به نوبه خود، پروژه زمان‌بر و پردردسری خواهد بود.

اگر به هر دلیلی تصمیم داشتید کف‌پوش آشپزخانه‌تان را با سایر نقاط خانه‌تان هم‌سطح کنید، لازم است دست به بازسازی کف‌پوش آشپزخانه بزنید و برای این کار نیز حتماً و حتماً از یک متخصص و استادکار کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: بهترین زمان بازسازی خانه سریع و بی‌دردسر

تعمیر کفسازی و تعویض کفپوش برای بازسازی آشپزخانه قدیمی با کمترین هزینه
تغییر کف‌پوش‌های آشپزخانه غالباً برای همسطح کردن این فضا با قسمت‌های دیگر خانه رخ می‌دهد.

کمترین مراحل برای بازسازی آشپزخانه

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بازسازی آشپزخانه قدیمی شما کاملاً به متریال موجود در آشپزخانه و همین‌طور اولویت‌های شما بستگی خواهد داشت. در نتیجه میزان نوسازی وسایل، در مقایسه با کیفیت و همین‌طور طول عمر آن‌ها متغیر خواهد بود. به‌طور کلی، کلیت مواردی که می‌توانند در بازسازی آشپزخانه مطرح شوند، شامل این موارد می‌گردند:

 • تعویض کابینت آشپزخانه
 • تعمیر میز کار آشپزخانه
 • تعویض کاشی‌های بین کابینتی
 • تعمیر و تعویض نورپردازی‌های آشپزخانه
 • تعویض لوازم برقی یا غیر برقی
 • تغییر چیدمان و دکوراسیون داخلی
 • تغییر طراحی کابینت‌ها
 • برداشتن دیوار آشپزخانه و تغییر آن به آشپزخانه اپن
 • تعویض کف‌پوش‌ها
 • تعویض دیوارپوش‌ها
 • ترمیم سقف کاذب و تزئینات سقفی
 • افزایش ایمنی فضا و…

همان‌طور که مشاهده کردید بسیاری از این موارد، لزوماً برای همه فضاها نیاز نخواهند بود و به همین دلیل نیز اگر بخواهید یک بازسازی کم‌هزینه و مختصری انجام دهید، صرفاً به تعدادی از این موارد نیاز خواهید داشت. به همین دلیل نیز می‌توان گفت که کمترین مراحل برای بازسازی آشپزخانه، صرفاً شامل چنین مواردی خواهند داشت:

 • تعویض درب کابینت
 • کاشی‌کاری بین کابینت
 • تغییر نورپردازی (بالای سینک ظرف‌شویی، کانتر و جزیره و داخل کشوها)

بیشتر بدانید: بازسازی خانه شامل چه کارهایی می شود؟

سهم هزینه بازسازی آشپزخانه کوچک و تعویض کابینت در قیمت بازسازی خانه
میزان تغییراتی که در بازسازی آشپزخانه‌تان ایجاد می‌کنید به متریال‌هایتان بستگی خواهد داشت.

هزینه بازسازی آشپزخانه حداقل چقدر است؟

طبیعی است که قیمت بازسازی خانه یا همان هزینه بازسازی آشپزخانه، به میزان تغییراتی که می‌خواهید در فضا به وجود بیاورید بستگی خواهد داشت. طبیعتاً مواردی همچون تغییر اپن آشپزخانه قدیمی و تغییر کف‌پوش‌های آشپزخانه، هزینه‌های به مراتب بیشتری نسبت به زیباسازی آشپزخانه خواهند داشت.

بنابراین برای آنکه بخواهید هزینه بازسازی آشپزخانه خود را در حد معقولی حفظ کنید، بهتر است از تعمیرات اساسی و هزینه‌بر منصرف شده و تغییرات را در مواردی همچون مواردی که پیش از این ذکر کردیم خلاصه کنید. در کنار این نیز موارد دیگری وجود دارند که می‌توانند در هزینه‌های بازسازی شما مؤثر باشند و از میان آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کیفیت متریال مصرفی
 • متراژ خانه و فضای قابل بازسازی آشپزخانه
 • استادکار و متخصصین موردنظر و میزان تجربه کاری
 • قدمت خانه و متریال‌های موجود در آن
 • محل زندگی

هزینه بازسازی آشپزخانه در بخش‌های مختلف، بسیار متفاوت و متنوع خواهد بود و به همین دلیل نیز توصیه ما این است که برای انجام کار بازسازی آشپزخانه و دستیابی به هزینه‌ها و قیمت‌های معقولانه و منصفانه‌ای از بازسازی، به متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه مراجعه کنید. با این وجود لیستی از هزینه بازسازی آشپزخانه را در زیر آورده‌ایم:

شرح خدمات قیمت به تومان
نصب کاشی و سرامیک کاری کف (ساده) – هر متر مربع 65,000
نصب کاشی و سرامیک کاری دیوار چسبی- هر متر مربع 55,000
کاشی بین کابینت آشپزخانه با چسب کاشی-حداقل 80,000
نصب کاشی دوغابی بدنه آشپزخانه 30 در 60 _ هر متر مربع 75,000
ساخت کابینت- متر طول (از ام دی اف ایرانی متر طول 1,900,000- 7,000,000
ورق روی میز 500,000-700,000
تعویض کلید و پریز روکار- هر عدد 8,000
نصب کلید و پریز توکار- همراه با سیم کشی و قراردادن قوطی 16,000
نصب و تعویض هالوژن 58,000

بیشتر بدانید: هزینه بازسازی خانه و ساختمان چقدر است و چطور محاسبه می شود؟

راهکارهای کاهش هزینه بازسازی آشپزخانه کوچک قدیمی و تبدیل آن به فضایی مدرن
برای کاهش هزینه بازسازی آشپزخانه بهتر است که از تعمیرات اساسی و هزینه‌بر منصرف شوید.

مدت زمان لازم برای انجام هر مرحله از بازسازی

مدت زمان بازسازی آشپزخانه شما به حجم کار و میزان تغییراتی بستگی دارد که می‌خواهید در قبل و بعد بازسازی آشپزخانه خود پیاده کنید. با این حال اگر بخواهیم نگاهی به فرآیند یک بازسازی صفر تا صدی آشپزخانه بیندازیم، می‌توانیم آن را در 5 مرحله کلی تقسیم‌بندی کنیم:

 • مرحله اول: مرحله تحقیق و بررسی که حدود 2 هفته تا 2 ماه زمان خواهد برد.
 • مرحله دوم: مرحله برنامه‌ریزی که بین 2 تا 6 ماه طول خواهد کشید.
 • مرحله سوم: قبل از ساخت و ساز که از 3 تا 6 ماه زمان می‌برد.
 • مرحله چهارم: مرحله ساخت و ساز که نسبت به حجم تغییرات بسیار متغیر است.
 • مرحله پنجم: در نهایت نیز مرحله تکمیل پروژه که حدود 3 ماه زمان خواهد برد.

بیشتر بدانید: تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان در چیست؟

سخن آخر

برای آنکه بتوانید هزینه بازسازی آشپزخانه خود را کنترل کرده و متناسب با بودجه خود پیش بروید، لازم است به یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی دست یابید. این یعنی افزایش اطلاعات، شناخت ترندهای بازار، تحقیق و بررسی در رابطه با متخصصین مشهور و کاربلد، شناخت نیازهای فضا و کیفیت متریال‌های مختلف، همه و همه مواردی هستند که در مقدمات یک بازسازی آشپزخانه قرار می‌گیرند و می‌تواند پروژه بازسازی شما را مدیریت کند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. mrym.rezai می گوید

  من همیشه فکر می کردم که برای بازسازی باید یک هزینه خیلی زیاد خرج کنم! به خاطر همین هم جرئت فکر کردن بهش رو نداشتم.

  1. طلوع حقیقت می گوید

   این موضوعی است که دغدغه خیلی از افراد دیگر هم هست. در صورتی که بازسازی می تواند با یک برنامه مشخص و هوشمندانه و صرفا بر اساس اولویت ها انجام بگیرد و در نتیجه کمترین هزینه را برای افراد به دنبال داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =