چکه کردن شیر آب‌؛ راهنمای رفع عیب شیرآلات خانه

0

شیرآلات خانه عضوی جدانشدنی از خانه به شمار می‌روند که قراردادن آن‌ها در بهترین شرایط امری ضروری است. در هر حال بعد از مدتی ممکن است شیرآلات خانه شما به دلایلی به مشکل برخورد کنند و چکه کنند. اما این چیزی نیست که شما بخواهید از آن سرسری بگذرید. چکه کردن شیر آب یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در خانه داشته باشید که باید خیلی سریع نسبت به رفع آن اقدام کنید.

چکه کردن شیر آب ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله زنگ زدگی، خوردگی واشر، یا جمع شدن مواد معدنی در بدنه شیرآلات. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات به راحتی توسط صاحب خانه‌ها قابل حل هستند. فقط کافیست چند ابزار اولیه و اطلاعات اولیه درباره لوله کشی و نحوه کارکرد شیرآلات داشته باشید. اما این را در نظر داشته باشید اگر از کنار این موضوع بگذرید نه تنها هزینه‌های قبض آبتان بالاتر می‌رود، بلکه موجب هدر رفتن آب نیز می‌شوید.

شاید تصور کنید قطرات آبی که از شیرآلات شما خارج می‌شوند نقشی در کم آبی ندارند. اما لازم است بدانید این قطرات به طور متوسط در هر سال بیش از ۱۰۰۰۰ گالن آب را هدر می‌دهند. اگر بخواهید این میزان را بهتر متوجه شوید باید بدانید چیزی به اندازه پرکردن یک استخر شنا است. حال تصور کنید بیش از یک شیر آب در خانه شما چکه کند. یا پیش‌تر بروید، در هر خانه یک شیرآب چکه کند! شاید با این تصور بهتر بتوانید متوجه شوید تعمیر شیرآلات تا چه اندازه می‌تواند در صرفه جویی آب مفید باشد.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
چکه کردن شیر آب مساله بسیار مهمی است، با تعمیر شیرآلات خانه خود از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

علاوه بر این‌ها، تعمیر شیر آبی که چکه می‌کند می‌تواند تا ۱۰% هزینه‌های ماهانه قبض آب خانه شما را کاهش دهد.

حال که با اهمیت تعمیر چکه کردن شیر آب آشنا شدید، با هم به برخی از دلایلی که ممکن است موجب چنین مشکلی شود آشنا شده و در نهایت تعمیر شیرآلات مختلف را مرور می‌کنیم.

چه چیز موجب چکه کردن شیر آب می‌شود؟

 1. مشکل در حلقه چنبری (O-Ring)

از یک پیچ ساقه‌ای برای نگه داشتن دستگیره‌ شیرآلات در جای خود استفاده می‌شود. این پیچ به یک دیسک متصل است که با نام حلقه چنبره (O-Ring) شناخته شده است. این یکی از جاهاییست که مشکل چکه کردن آب از آن شروع می‌شود. این حلقه ممکن است به مرور زمان و با استفاده مکرر آسیب دیده یا شل شود که در نهایت منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود. اگر مشکل حلقه قابل تعمیر بود می‌توانید آن را تعمیر کرده و سر جای خود قرار دهید در غیر این صورت باید یک حلقه چنبری نو خریده و جایگزین کنید.

این مشکل بیشتر در شیرآلات کارتریجی رخ می‌دهد.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
برای ترمیم شیرآلات نیاز است ابزار لازم را داشته باشید تا بتوانید قسمت‌های مختلف شیرآلات را از هم جدا کرده و مشکل را برطرف کنید.
 1. پوسیدگی دریچه بین دستگیره شیر و دهانه شیر

Valve seat یک وسیله حلقه‌ای شکل است که بین دستگیره شیر و دهانه شیر قرار می‌گیرد و در حقیقت موجب باز و بسته شدن آب می‌شود. انباشت رسوبات آب ممکن است به مرور زمان موجب شود این حلقه پوسیده شود و این دریچه برای عبور آب نیمه باز بماند. بنابراین شیرآلات شروع به چکه کردن می‌کنند. بنابراین لازم است که هرزگاهی نسبت به تمیزکردن این وسیله اقدام کنید تا پوسیده نشود و با این مشکل برخورد نکنید.

 1. واشر کهنه و پوسیده

این مساله یکی از معمول‌ترین مشکلاتیست که منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود. هر بار که آب را باز و بسته می‌کنید، واشر به روی Valve seat فشره می‌شود. بنابراین طبیعیست که به مرور زمان پوسیده یا کهنه شود که نتیجه آن چکه کردن شیر آب خواهد بود. معمولا برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است و فقط کافیست واشر جدید را جایگزین کنید. این مشکل معمولا در شیرآلات فشاری (Compression Faucet) رخ می‌دهد.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
کهنه شدن واشر یکی از اصلی‌ترین دلایل چکه کردن شیرآلات فشاری است.
 1. نصب نادرست واشر

گاهی ممکن است پس از تعویض واشر ببینید همچنان مشکل چکه کردن آب ادامه دارد، دلیل این مساله ممکن است نصب نادرست واشر یا بزرگتر بودن سایز آن باشد. بسیار مهم است که واشری که تهیه می‌کنید کاملا اندازه باشد در غیر اینصورت به نظر می‌رسد اصلا واشری در شیرآلات وجود ندارد و آب حتی بیش از پیش هدر برود. شاید لازم باشد در چنین مواقعی از افراد خبره در زمینه نصب و تعمیر شیرآلات خانگی کمک بگیرید.

برطرف کردن مشکل چکه کردن شیرآب بر اساس انواع شیرآلات ساختمانی

حال که با اصلی‌ترین دلایل چکه کردن آب در خانه آشنا شدید لازم است که بدانید برای تعمیر کردن هر نوع شیرآب باید چه کارهایی انجام دهید. از آنجایی که شیرآلات خانگی انواع مختلفی دارند، نمی‌توان با همه آن‌ها به یک شکل رفتار کرد بنابراین لازم است ابتدا نوع شیرآلات خانه خود را بشناسید و سپس بر اساس آن نسبت یکی از روش‌های زیر را پیش بگیرید.

پیش از شروع تعمیر شیرآلات، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آب را ببندید تا در صورت باز کردن شیرآب با فواره زدن آب برخورد نکنید.
 • تخلیه سینک را ببندید و روی آن را یک پارچه قرار دهید تا اگر شیر همچنان چکه می‌کند متوجه شوید.
 • اگر قبلا شیرآلات را باز نکرده‌اید و آشنایی به نحوه قرار گرفتن وسایل داخل آن ندارید بهتر است قبل از شروع از آن عکس بگیرید تا بتوانید برای چیدن مجدد آن‌ها از عکس کمک بگیرید و به مشکل برنخورید.

 

 • شیرآلات فشاری

همانطور که گفته شد، یکی از اصلی‌ترین مشکلات شیرآلات فشاری مشکل کهنه شدن واشر است. برای برطرف کردن این مشکل باید ابتدا باید پیچ روی دستگیره شیر آب را باز کرده و دستگیره را از جای خود خارج کنید. پس از این مرحله به یک پیچ ساقه‌ای شکل می‌رسید که روی واشر قرار گرفته است. آن را نیز باز کنید تا به واشر برسید. حال می‌توانید ببینید واشر پوسیده است یا فقط درست در جای خود قرار نگرفته. واشر را تعویض کنید و تمامی مراحل را تکرار کنید و دستگیره شیر آب را سر جایش قرار دهید.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
شیرآلات فشاری دو اهرم جداگانه برای آب سرد و گرم دارد که اغلب اوقات برای باز و بسته شدن باید به سمتی پیچیده شوند. همین مساله موجب کهنه شدن واشر این نوع شیرآلات می‌شود.
 • شیرآلات توپی

این نوع شیرآلات از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و همین مساله پیدا کردن مشکل چکه کردن شیر آب را دشوار می‌سازد. شما می‌توانید به طور کلی مشکل چکه کردن این نوع شیرآلات را با خرید و جایگزینی یک کیت جدید برطرف کنید. در واقع با این کار تمامی قسمت‌های شیرآلات توپی نو می‌شوند. برای این کار ابتدا پیچ دستگیره را باز کنید. با استفاده از یک انبردست قابل تنظیم کلاهک روی شیر را بردارید. اگر کیت تعمیر شیرآلات توپی را تهیه کرده باشید در آن ابزار مخصوص تمامی مراحل جداکردن و تعویض شیر وجود دارد. هرچند در نهایت تعمیر یا تعویض شیرآلات توپی به اندازه شیرآلات فشاری ساده نیست و دردسرهای خاص خودش را دارد. بنابراین اگر زمان زیادی برای آزمون و خطا ندارید بهتر است از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
شیرآلات توپی اغلب تک اهرمی و بدون واشر هستند. همین مساله موجب می‌شود تشخیص عیب و برطرف کردن مشکل آن کار دشواری باشد.
 • شیرآلات کارتریجی

همانند روش‌های قبل، برای تعمیر شیرآلات کارتریجی نیز نیاز است ابتدا دستگیره را از بدنه جدا کنید تا به اجزای داخلی شیرآلات برسید. دستگیره این نوع شیرآلات نیز با پیچ متصل است بنابراین باز کردن آن ساده است. مشکل این نوع شیرآلات اغلب خراب شدن حلقه چنبره یا O-Ring است. بنابراین لازم است با انبر، کارتریج را نیز جدا کنید تا به این حلقه برسید. برای جداکردن حلقه می‌توانید از یک چاقو کمک بگیرید. پس از جداکردن حلقه معیوب، حلقه جدید را در جای آن قرار دهید و کارتریج را روی آن قرار داده و دستگیره را نیز مجدد پیچ کنید.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
شیرهای کارتریجی اگرچه همانند شیرهای فشاری دو اهرم دارند، اما این نوع شیرها فاقد واشر هستند، بنابراین مشکل اصلیشان می‌تواند کهنه شدن حلقه چنبره یا O-Ring باشد.
 • شیرآلات دیسکی

شیرآلات دیسکی نیز یکی دیگر از انواع شیرآلاتی هستند که تعمیر و تعویض آن‌ها کار ساده‌ای نیست. بنابراین شاید لازم باشد پیش از اینکه دست به کار شوید نسبت به تماس با یک فرد متخصص اقدام کنید. شیرآلات دیسکی تک اهرمی هستند، بنابراین همه چیز با باز کردن اهرم یا دستگیره شیرآلات حل نمی‌شود. اگر مشکل از دیسک یا حلقه چنبره باشد نیاز خواهید داشت تا دهانه یا خرطومی شیر را نیز از جایش باز کنید تا به این اجزا برسید. بنابراین به طور کل نیاز است این نوع شیر کاملا از هم باز شده و باز سر هم شود.

روش‌های برطرف کردن مشکل چکه کردن شیر آب
شیرآلات دیسکی یکی از سخت‌ترین شیرآلات برای ترمیم و عیب یابی هستند. گاهی محبور خواهید شد کل قطعات آن را از هم جدا کنید تا به O-Ring برسید و آن را تعویض کنید.

سخن پایانی

شاید تعمیر انواع شیرآلات خانه کار ساده‌ای نباشد اما هر چه هست باید سریع‌تر نسبت به تعمیر آن‌ها و جلوگیری از چکه کردن شیرآب اقدام کنید تا هم در مصرف آب صرفه جویی کرده باشید هم هزینه‌هایتان را کاهش دهید. در این مطلب به برخی از معمول‌ترین مشکلات چکه کردن شیر آب اشاره کردیم و سعی کردیم راه حل برطرف کردن این مشکلات برای انواع شیرآلات را نیز ارائه دهیم. اما لازم است بدانید شاید همیشه مشکل شما یکی از این موارد نباشد و یا حتی نشتی آب از کناره‌های خرطومی یا اهرم شیرآلات رخ دهد. بنابراین یک فرد متخصص در زمینه تعمیر شیرآلات خیلی سریع‌تر می‌تواند متوجه شود مشکل از کجاست و چطور باید برطرف شود.

منابع: plumbingmastersaz ، thisoldhouse ، plumbertotherescue

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

 • نصب شیرآلات ساختمانی و بهداشتی
 • نصب شیرآلات اهرمی، مخلوط و پیچی
 • نصب شیر ظرفشویی، روشویی و شیرآلات دیواری
 • نصب دوش حمام و شیرهای سرویس بهداشتی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هشت =