بررسی دلایل و علائم کمبود گاز کولر گازی و حل این مشکل

2

وجود گاز مبرد در سیستم سرمایشی یا همان کولر گازی بسیار حیاتی است، چرا که کل عملکرد کولر گازی به مبرد بستگی دارد. هنگامی که گاز مبرد در کولر گازی کم می‌شود، قطعا سرمای مطلوبی را از سیستم دریافت نخواهید کرد و همچنین می‌توانید به راحتی حتی بدون عیب یابی کولر گازی تفاوت دمای مطلوب و آنچه که هست را احساس نمایید. اما نشانه‌های کمبود گاز در کولر گازی کدامند و چه تاثیری روی این سیستم سرمایشی خواهد گذاشت؟ با استادکار در ادامه مطلب همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

نشانه‌های کمبود گاز در کولر گازی

کاهش گاز مبرد در کولز گازی با نشانه‌هایی همراه خواهد بود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

علائم کمبود گاز کولر گازی
هنگامی که گاز مبرد در کولر گازی کاهش میابد، این سیستم عملا عملکرد خود را از دست خواهد داد.

افزایش هزینه‌های برق

اگر کولر گازی شما با کمبود گاز مبرد مواجه باشد، سیستم سرمایشی شما می‌بایست با شدت بیشتری از قبل برای ایجاد سرمایش در محیط کار کند. قبض‌های برق دوره‌های مشابه را با یکدیگر مقایسه کنید؛ چنانچه به همان میزان سابق از کولر گازی استفاده کرده باشید، اما با افزایش هزینه‌های برق رو به رو بودید، امکان کمبود گاز مبرد در سیستم شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید میزان فشار گاز کولر گازی r22

هوای محیط مطلوب نیست

اغلب سیستم‌‌های تهویه مطبوع، گرمای هوا را گرفته تا به کمک آن بتوانند سرمای مطلوب را تولید نمایند. از این رو، هوای گرم از کمپرسور، کندانسور و کویل‌های اواپراتو رد شده و طی فرایندی، هوای خنک در محیط دمیده می‌شود. در حالتی که گاز مبرد در کولر گازی کم شده باشد، فرآیند خنک سازی هوا با سرعت کمتری انجام خواهد شد. البته ممکن است در کمپرسور نیز مشکلی وجود داشته باشد. پس بهتر است قبل از بررسی کمبود گاز در کولر گزی، تنظیمات دستگاه و همچنین کمپرسور را نیز چک کنید.

یخ زدگی یونیت خارجی

گازد مبرد از روی کویل‌های اواپراتور حرکت می‌کنند. هنگامی که مقدار گاز مبرد کم می‌شود، دمای کویل‌ها به شدت کاهش می‌یابد و سبب می‌شود تا گاز مبرد مجدد در لوله‌های مسی جریان پیدا کند. در این حالت رطوبت روی خطوط مبرد تبدیل به یخ خواهد شد و وجود یخ در سیستم سرمایشی به معنای افت فشار مبرد است.

صدای حباب

گاز مبرد به هیچ عنوان تمام نمی‌شود. تنها دلیل کاهش گاز در کولر گازی، وجود نشت در سیستم است. چنانچه نشتی در کولر گازی زیاد و بزرگ باشد، شما از کولر گازی صدای سوسو و یا تشکیل حباب را خواهید شنید. بنابراین خوب است هر نقطه در امتداد خطوط مبرد را بررسی نمایید.

کمبود گاز مبرد به کمپرسور کولر گازی آسیب وارد کرده و نمی تواند هوا را به خوبی خنک سازد.

تاثیر کمبود گاز در کولر گازی

همان‌طور که گفته شد، کولر گازی برای تولید هوای خنک، از گاز مبرد استفاده می‌کند، در صورت کمبود این گاز در سیستم سرمایشی، کولر گازی عملا بازدهی لازم را نخواهد داشت و عملکرد خوبی را بروز نمی‌دهد. از سوی دیگر کمبود گاز مبرد در طولانی مدت به کمپرسور دستگاه آسیب وارد خواهد کرد. یکی دیگر از پیامدهای کمبود گاز در کولر گازی، فاسد شدن روغن سیستم است. لذا لازم است تا برای جلوگیری از خسارات جدی به سیستم، علل کمبود گاز مبرد را یافته و آن را برطرف سازید. اگر در مورد اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله کولر گازی خورشیدی را بیشتر بخوانید .

دلایل کمبود گاز در کولر گازی

بنابرآن‌چه که ذکر شد، می‌دانیم کولر گازی، گاز مبرد را مصرف نمی‌کند، پس کاهش این گاز در سیستم، به معنی وجود نشتی در دستگاه است. یونیت مرکزی کولر گازی، یک سیستم بسته و تحت فشار است که می‌تواند بنا بر دلایل مختلفی شکاف پیدا کرده و سبب نشت گاز مبرد شود. اما میزان این نشتی می‌تواند بسیار ناچیز باشد به گونه‌ای که به سختی متوجه آن شوید که اغلب این نشتی‌ها به مرور زمان و یا بر اثر تغییر دما و فشار محیطی رخ خواهند داد.

روش‌های تشخیص نشت گاز مبرد در سیستم

تشخیص چشمی

اگرچه این روش خیلی مطمئن نیست، اما می‌توانید به منظور عیب یابی کولر گازی ، خطوط مبرد را با چشم مورد بررسی نمایید. هنگامی که گاز مبرد نشتی داشته باشد، روغن نیز از کمپرسور دفع می‌شود. پس اگر لکه‌هایی از روغن را روی سیستم خود مشاهده کردید، می‌توانید به وجود نشتی در سیستم شک کنید.

تست صابون

استفاده از محلول صابون یکی از قدیمی‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تشخیص وجود نشتی در هر سیستمی به خصوص عیب یابی کولر گازی است. کافی‌ست محلولی از ترکیب صابون با آب ایجاد نمایید و آن را روی نقاط مشکوک بمالید. از نظر تئوری باید در صورت نشتی حباب تشکیل شود. اما در صورتی که نقاط نشت سیستم بسیار کوچک باشد، این روش عملا ناکارآمد خواهد بود چرا که در این صورت حبابی تشکیل نمی‌شود.

بیشتر بدانید تعمیر و تعویض شیر برقی کولر گازی

سیستم‌های تشخیص الکترونیکی

لازم است بدانید که سیستم‌هایی به منظور تشخیص نشت و یا کمبود گاز در کولر گازی ساخته شده‌اند که بهتر از روش‌های دیگر عمل می‌کنند. نتایجی که از این سیستم‌ها به دست می‌آید بسیار قابل اعتماد و دقیق هستند و می‌توانند خیال شما را از بابت وجود نشتی در کولر گازی آسوده نمایند.

در صورت وجود نشتی در کولر گازی، چه کنیم؟
پس از تشخیص نشتی در کولر گازی، می بایست از متخصصان این حوزه بخواهید تا سیستم شما را بررسی، نشتی را برطرف ساخته و مجدد کولر گازی را از گاز مبرد شارژ کنند.

در صورت وجود نشتی در کولر گازی، چه کنیم؟

خوب است بدانید که کمبود گاز در کولر گازی تنها در تولید هوای مطلوب در فضا تاثیر نمی‌گذارد. نشتی گاز مبرد می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که این گاز سمی است و به سلامتی آسیب وارد می‌کند.

از سوی دیگر از آن‌جایی که این گاز با کمپرسور کار می‌کند، می‌تواند به این قطعه مهم نیز صدمه وارد کرده و آن را از کار بیندازد و این بدان معنی‌ست که ممکن است متحمل هزینه زیادی برای تعویض کمپرسور متحمل شوید. به همین دلیل لازم است تا در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های کمبود گاز در سیستم، آن را جدی تلقی کرده و نسبت به رفع مشکل پس از عیب یابی کولر گازی اقدام نمایید. هر آنچه که باید در مورد کولر گازی پنجره ای بدانید را در یک مقاله جمع آوری کرده ایم پیشنهاد می کنیم آن را بخوانید .

سخن پایانی

برای آنکه بتوانید بهترین عملکرد را از سیستم سرمایشی خود شاهد باشید، خوب است تا از سرویس‌های دوره‌ای به منظور عیب یابی کولر گازی استفاده نمایید. همچنین لازم است تا برای جلوگیری از خسارات جدی به کولر گازی، حتما به سرعت نسبت به رفع مشکلات اقدام کنید.

منابع: landiranco.com | thecoolingco.com

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. محسن می گوید

  سلام ببخشید کولر روی 27 در جه اف میکند ولی روی 24درجه که قرار میدی خوب سرد میکنه ولی بعد نیم ساعت لوله مکشش یخ میکنه آمپرش هم اندازه گرفتم همان 10.7 آمپر مصرف داره در اوج گرما کندانسور واوپراتور هم شستشو کامل شده است علتش چی میتونه باشه ولی گازش رو چک نکردم چون گیج نداشتم وشما بگید که گیج تکی فشار پایین قیمت مناسب چه مارکی هست که خوب کار بده

 2. مهرداد پورکبیری می گوید

  سلام
  دست شما سلامت که هم چنین مقالات آموزنده ای می گذارید..
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 15 =