راهنمای کامل خشک کردن سریع رنگ : راهنمای نقاشی استادکار

4

رنگ کردن دیوارهای خانه کار سنگین و وقت‌گیری است و اغلب پیش از اسباب‌کشی به یک خانه جدید انجام می‌شود. اگر مهلت کمی برای رنگ کردن خانه دارید و لازم است رنگ دیوارهای خانه زودتر خشک شوند، باید بدانید که روش‌هایی برای خشک کردن سریع رنگ وجود دارد. ازآنجاکه منتظر ماندن و نگاه کردن به دیوارهای تازه رنگ خورده تأثیری در سریع خشک شدن رنگ ندارد، در این مقاله استادکار راه‌هایی عملی برای این کار ارائه می‌دهد.

راهنمای کامل خشک کردن سریع رنگ

۱- رنگ را به‌صورت لایه‌های نازک بزنید

ازآنجاکه اغلب وسوسه می‌شویم یک‌باره لایه ضخیمی از رنگ را به دیوار بزنیم تا کار رنگ‌آمیزی زودتر تمام شود، از طرف دیگر این کار باعث می‌شود خشک شدن رنگ زمان بیشتری ببرد. اما رنگ‌آمیزی دیوار با چند لایه نازک و یکدست به خشک کردن سریع رنگ کمک می‌کند. زدن چندین لایه نازک رنگ به‌جای یک لایه ضخیم رنگ علاوه بر سریع‌تر خشک شدن، ظاهر بهتری نیز به دیوارهای شما می‌دهد زیرا یکدست‌تر و تمیزتر به نظر می‌رسد. در نظر داشته باشید که لازم نیست صبر کنید تا اولین لایه رنگ کاملاً خشک شود تا لایه‌های بعدی را اضافه کنید. اگر رول رنگ‌آمیزی ضخیمی انتخاب کنید مقدار رنگی که از ظرف رنگ برداشته می‌شود بیش‌تر است و لایه رنگی که به دیوار می‌زنید ضخیم‌تر می‌شود. بنابراین یک رول رنگ‌آمیزی مناسب خریداری نمایید.

راهنمای کامل خشک کردن سریع رنگ : راهنمای نقاشی استادکار
رنگ آمیزی را به صورت لایه لایه انجام دهید. این کار باعث می شود دیوار رنگ زده شده سریع تر خشک شود.

۲- در هر نوبت فقط یک دیوار را رنگ‌آمیزی کنید

اگر در هر نوبت بر رنگ زدن یک دیوار تمرکز کنید در حقیقت به دیوارهایی که قبلاً رنگ زده‌اید فرصت می‌دهید تا خشک شوند. احتمالاً پس‌ازآن که آخرین دیوار را رنگ‌آمیزی کردید متوجه می‌شوید که اولین دیوار کاملاً خشک ‌شده است.

۳- برای خشک‌ کردن رنگ از پنکه یا سشوار استفاده نمایید

برای خشک کردن سریع رنگ دیوار یا وسایلی که به‌تازگی رنگ‌آمیزی کرده‌اید لازم است یک پنکه را رو به جسم تازه رنگ‌شده روشن کنید. مناطقی که دیرتر خشک می‌شود مثل سطح زیرین وسایل یا کنج دیوارها را می‌توانید با کمک یک سشوار سریع‌تر خشک‌ کنید. فقط توجه کنید که سر سشوار لااقل ۵ سانتی‌متر با سطح رنگ فاصله داشته باشد تا جریان هوا باعث ایجاد حباب روی سطح رنگ‌شده نشود. به‌آرامی سشوار را در محدوده رنگ‌شده حرکت دهید تا رنگ به‌صورت یکنواخت خشک شود.

این تکنیک به‌خصوص برای خشک کردن سریع رنگ وسایل چوبی خانه مانند میز یا مبلمان کاربرد دارد. به جای آن‌که منتظر بمانید تا هر لایه از رنگ خشک شود می‌توانید فرآیند خشک کردن را سرعت ببخشید و به‌سرعت لایه بعدی رنگ را بزنید.

۴- با وسایل گرمایشی اتاق را گرم کنید

اگر در فصل سرما کار رنگ‌آمیزی را انجام می‌دهید روشن کردن وسایل گرمایشی در محیط اتاق رنگ‌شده ایده خوبی برای خشک‌کردن سریع رنگ است. وقتی هوا سرد و بارانی باشد دیوارهای قرارگرفته در نزدیک در و پنجره‌ها که ناحیه‌های سردتر خانه هستند، به‌کندی خشک می‌شوند. با روشن کردن بخاری و شوفاژهای خانه می‌توانید به خشک‌کردن سریع رنگ کمک کنید.

۵- رنگ‌آمیزی را در هوایی با رطوبت پایین انجام دهید

گاهی اوقات در فصل گرما هوا شرجی می‌شود یا در روزهای بارانی رطوبت هوا بالا می‌رود. رطوبت بالای هوا سرعت خشک شدن رنگ را پایین می‌آورد بنابراین تلاش کنید کار رنگ‌آمیزی را به زمانی که رطوبت هوا کمتر است موکول کنید. همچنین رنگ‌آمیزی در یک اتاق با در و پنجره بسته خودبه‌خود باعث بالا رفتن رطوبت اتاق می‌شود. پس فراموش نکنید هنگام رنگ‌آمیزی در و پنجره اتاق را باز بگذارید.

راهنمای کامل خشک کردن سریع رنگ : راهنمای نقاشی استادکار
هنگام رنگ آمیزی در و پنجره را باز بگذارید تا جریان هوا به خشک شدن سریع رنگ کمک کند.

۶- در اتاق جریان هوای آزاد ایجاد کنید

این راهکار بدیهی است. جریان هوای آزاد و چرخش هوا در اتاق به خشک کردن سریع رنگ کمک می‌کند. باز گذاشتن کامل تمام پنجره‌ها نه‌تنها باعث خارج شدن بوی رنگ از خانه می‌شود، بلکه با خشک شدن سریع دیوارهای رنگ‌شده به فرآیند رنگ‌آمیزی سرعت می‌بخشد.

نظرات و پیشنهاد‌ها

اگر برای استفاده از اتاق یا وسایل تازه رنگ‌شده خود عجله دارید می‌توانید از روش‌های معرفی‌شده در این مقاله استفاده نمایید. متأسفانه یک روش میانبر و جادویی برای خشک کردن سریع رنگ وجود ندارد ولی استفاده از راهکارهای معرفی‌شده در این مقاله می‌تواند فرآیند رنگ‌آمیزی را سرعت ببخشد. شما کدام روش را برای خشک‌کردن سریع رنگ پیشنهاد می‌دهید؟

اگر به خدمات نقاشی ساختمان نیاز دارید نیز روی استادکار حساب کنید.

منابع: thespruce، ecospaints

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
4 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  سلام
  از بین تمام راه هایی که برای سریع تر خشک شدن رنگ استفاده کردم ،
  مخلوط کردن مقدار کمی «بنزین» در رنگ از همه موثر تر بوده و هرچه مقدار بنزین بنسبت تینر بیشتر باشد سرعت خشک شدن بالاتر میرود
  اما افزودن بنزین بدون تینر کمی در کیفیت نهایی رنگ اثر میگذارد ‌.

  1. مرتضی صادقیلر می گوید

   سلام محمد رضا جان
   ممنون که تجربه ارزشمند خودت را مطرح کردی. اینکار کمک میکنه تا مخاطبین دیگه این مطلب هم از ایده و تجربه شما استفاده کنند.
   موفق باشی

 2. هانیه می گوید

  ممنون از مطلبی که گذاشتید جالب بود.

 3. شیما می گوید

  سلام خونرو نقاشی کردیم اما الان انگار که رطوبت داره دیوار و روغنیه دلیلش خشک نشدن دیوار است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + چهارده =