جابجایی ماشین ظرفشویی در اسباب‌کشی چگونه انجام شود؟

2

ممکن است جابجایی ماشین ظرفشویی دشوار به نظر برسد، اما در واقعیت چنین نیست. ابتدا باید ماشین ظرفشویی قدیمی را جدا کنید تا جابه‌جا کردن آن ممکن شود. این کار شامل قطع اتصال لوله آب، جدا کردن سیم برق و باز کردن بست‌هایی است که ماشین ظرفشویی را در جای خود نگه می‌دارند. حضور نیروی کمکی این مراحل را آسان‌تر می‌کند، به‌ویژه زمانی‌که می‌خواهید دستگاه را از محل قرارگیری آن بیرون بیاورید.

مراحلی که قبل از جدا کردن ماشین ظرفشویی باید انجام بدهید

قبل از جابجایی ماشین ظرفشویی ابتدا سیم برق آن را پیدا کرده و از پریز جدا کنید. پریز ماشین ظرفشویی اغلب زیر سینک قرار دارد. در مرحله بعد جریان آب را قطع کنید. برای این منظور شیر آب لوله ماشین ظرفشویی که جریان آب را کنترل می‌کند و لوله آب به آن متصل شده را قطع کنید. شیر آب معمولاً زیر سینک آشپزخانه قرار دارد و به لوله آب گرم یا یک شیر دوطرفه متصل می‌شود که آب را هم‌زمان به شیر سینک و ماشین ظرفشویی انتقال می‌دهد. اگر لوله آب ماشین ظرفشویی بدون شیر آب مستقیم به لوله متصل شده، قبل از جدا کردن لوله باید شیرفلکه اصلی آب ساختمان را ببندید.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید از راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بدانید

قطع کردن جریان برق پیش از جدا کردن و انتقال ماشین ظرفشویی
قبل از انتقال ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که آب و برق آن را قطع کرده‌اید.

ابزار مورد نیاز

 • انبردست یا انبر قفلی
 • پیچ‌گوشتی
 • پارچه
نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

مراحل جدا کردن ماشین ظرفشویی

1- جریان آب را قطع کنید

قبل از جابجایی ماشین ظرفشویی لوله‌های آبی که به لوله‌کشی ساختمان متصل شده را جدا کنید. برای انتقال ماشین ظرفشویی به خارج از کابینت، ابتدا لوله آبی را قطع کنید که معمولاً در ابعاد کوچک مسی یا پلاستیکی است، با روکش سیمی پوشانده شده و به شیر اتوماتیک ماشین ظرفشویی متصل است.

در ادامه نوبت به جدا کردن لوله آب ماشین ظرفشویی می‌رسد که به جریان آب ساختمان متصل است. برای جدا کردن لوله از شیر آب، از انبر قفلی استفاده کنید تا با باز کردن بست لوله از شیر آب جدا شود. این لوله ممکن است به یک شیر یک خروجی یا دو خروجی متصل باشد که آب مورد نیاز شیر سینک و ماشین ظرفشویی را هم‌زمان تأمین می‌کند.

نکته: اگر ماشین ظرفشویی شما شیر قطع‌کن اتوماتیک ندارد، در زمان جابجایی وقت مناسبی است که شیر قطع‌کن اتوماتیک را نصب کنید. هر ماشین ظرفشویی نیاز به یکی از این شیرها دارد.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟ نحوه بستن شیر آب و جدا کردن شلنگ از آن
قبل از باز کردن لوله آب ماشین ظرفشویی، شیر آب را ببندید.

2- لوله تخلیه را جدا کنید

ماشین ظرفشویی از طریق یک لوله تخلیه به فاضلاب ساختمان وصل شده است. قبل از جابجایی ماشین ظرفشویی، لوله تخلیه را پیدا کنید و ببینید انتهای آن به کجا می‌رسد، شاید به گپ هوایی زیر سینک متصل شده باشد. در این صورت گیره یا گیره‌هایی که شلنگ را نگه داشته‌اند را شل و آن را جدا کنید. اگر شلنگ تخلیه به گپ هوایی متصل نباشد، مستقیم به خروجی فاضلاب متصل است و در این مرحله می‌توانید شلنگ را جدا کنید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

گپ هوایی چیست؟

گپ هوا یک قطعه است که از برگشتن آب فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند تا ظرف‌های تمیز داخل ماشین ظرفشویی آلوده و کثیف نشوند. اگر به یک خروجی فاضلاب، بیشتر از یک لوله تخلیه وصل شود باید در زمان نصب از گپ هوا استفاده کنید، ولی در بعضی مواقع از آن استفاده نمی‌شود.

در این صورت به دلیل عدم وجود گپ هوایی و برای جلوگیری از برگشت فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی، ممکن است ببینید که قسمتی از شلنگ تخلیه به‌وسیله بست مخصوص بالاتر از لوله فاضلاب ساختمان نصب‌ شده است. انجام این کار از برگشت فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند ولی به‌اندازه گپ هوایی مؤثر نیست. پس یادتان باشد در زمان نصب مجدد ماشین ظرفشویی گپ هوایی را نصب کنید.

3- بست‌های ماشین ظرفشویی را باز کنید

ماشین ظرفشویی معمولاً توسط چند بست فلزی به زیر میز و اطراف متصل شده تا در محل خود ثابت باشد. قبل از جابجایی ماشین ظرفشویی درب آن را باز کنید تا بست‌ها را ببینید، آن‌ها را به‌وسیله پیچ‌گوشتی مناسب باز کرده و پیچ‌های نگه‌دارنده ماشین ظرفشویی را از محل خود خارج کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش مرحله به مرحله جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه باز کردن بست‌های اتصال به کابینت برای جابجایی ماشین ظرفشویی
در زمان جابجایی ماشین ظرفشویی دقت کنید که تمام بست‌ها را باز کرده باشید.

4- ماشین ظرفشویی را پایین بیاورید

قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را از محل خود خارج کنید، باید پایه‌های آن را شل کنید و آن را پایین بیاورید. با برداشتن پوشش پایه‌ها که در قسمت زیرین ماشین ظرفشویی قرار دارد، شروع کنید. گاهی برای نصب، تعدادی پیچ‌ دستگاه را در جای خود نگه می‌دارد و در برخی مدل‌ها ممکن است صفحه جلویی با گیره در محل خود نگه‌ داشته شود.

در زمان جابجایی ماشین ظرفشویی ابتدا صفحه پایین آن را باز کنید تا به پایه‌ها دسترسی داشته باشید. ممکن است این صفحه به‌وسیله پیچ یا گیره متصل شده باشد که برای جدایی نیاز است آن‌ها را جدا کنید. زمانی‌که صفحه برداشته شود، می‌توانید پایه‌های ماشین ظرفشویی را مشاهده کنید. با چرخاندن پایه‌ها آن را تا حد ممکن پایین بیاورید تا بالای ماشین ظرفشویی از زیر صفحه کابینت جدا شود.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار
مراحل جدا کردن و حمل و جابجایی ماشین ظرفشویی هنگام اسباب‌کشی
در زمان جابجایی ماشین ظرفشویی سطح بالای آن را کامل از زیر صفحه کابینت جدا کنید.

5- دستگاه را جابجا کنید

برای جابجایی ماشین ظرفشویی آن را با دقت و به‌آرامی از کابینت خارج کنید. برای این منظور کمی آن را بلند کنید تا از کف جدا شود، زیرا ماشین ظرفشویی معمولاً به‌طور مستقیم روی زمین قرار می‌گیرد. در این حالت لوله آب زیر دستگاه آسیب نمی‌بیند و به‌ آسانی از داخل کابینت خارج می‌شود. در هنگام حمل ماشین ظرفشویی برای جلوگیری از خراشیدن کف‌پوش، هنگام بیرون آوردن از کابینت کمی آن را بلند کنید و زیر پایه‌ها مقداری پارچه یا موکت قرار دهید تا از کف‌پوش محافظت کنید.

بعد از طی این مراحل و جابجایی ماشین ظرفشویی، اکنون آماده نصب ماشین ظرفشویی جدید هستید.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

نحوه تخلیه نمک ماشین ظرفشویی

معمولاً محفظه نمک در کف دستگاه قرار دارد و برای جلوگیری از پخش شدن نمک می‌توانید از قیف مخصوص استفاده کنید. برای پر کردن محفظه نمک باید به‌ اندازه ۳ بند انگشت نمک در آن بریزید، اگر محفظه پر نشد، مجدد این کار را انجام دهید تا نمک به‌ اندازه کافی در محفظه قرار بگیرد. هنگامی‌که دستگاه شروع به شستشو کرد، آب وارد دستگاه شده، نمک مخصوص را در خود حل می‌کند و بعد از اتمام شستشو، مخزن نمک تخلیه می‌شود. بنابراین لازم نیست بعد از هر بار شستشو، نمک مخزن را تخلیه کنید.

چگونه آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنیم؟

برای تخلیه آب ماشین ظرفشویی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا برق دستگاه را قطع کنید و شیر آب آن را ببندید.
 • ظرف‌های داخل دستگاه را خارج کنید.
 • به کمک یک کاسه یا لیوان آب کف ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.
 • باقی‌مانده آب را به‌وسیله پارچه آبگیر یا حوله تخلیه کرده و خشک کنید.

به این ترتیب آب جمع‌شده در ماشین ظرفشویی تخلیه می‌شود و می‌توانید با دسترسی به فیلترها آن‌ها را تمیز کنید.

چه زمانی باید از یک متخصص کمک بگیرید؟

ممکن است متوجه شوید که ماشین ظرفشویی به‌درستی کار نمی‌کند، سیستم برق آن مشکل دارد و به جریان برق وصل نمی‌شود. در این حالت شاید در زمان تعمیر، برق قطع و وصل شود و مدار الکتریکی دستگاه آسیب ببیند که نتیجه آن از کار افتادن ماشین ظرفشویی خواهد بود. مگر اینکه تجربه و مهارت کافی در زمینه کار با برق داشته باشید. در غیر این صورت بهتر است این کار را به یک متخصص واگذار کنید.

خدمات قابل ارائه در سرویس ماشین ظرفشویی استادکار

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه‌اندازی و نصب ماشین ظرفشویی
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
 • عیب‌یابی و رفع مشکل ظرفشویی
 • سرویس کامل ظرفشویی
 • تعمیر انواع برندهای ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال‌جی، سونی، پاناسونیک و…

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

ماشین ظرفشویی به دو شکل در کابینت نصب می‌شود. نوع اول دستگاه‌هایی هستند که نیاز به نصب شدن به بدنه کابینت ندارند و فقط باید لوله‌های آب و کابل برق را متصل کنید و آن را در کابینت قرار دهید. نوع دوم که در این مطلب به روش جابجایی آن پرداختیم، به این صورت است که بعد از نصب لوله آب و برق، باید دستگاه را به بدنه کابینت متصل کنید و در این حالت برای جابجایی ماشین ظرفشویی مراحل بالا را به ترتیب دنبال کنید.

منبع: thespruce

2 نظرات
 1. mahlagha می گوید

  اگر ماسین لباسشویی خودم وصل کنم ازگارانتی خارج میشه؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   به گارانتی ماشین لباسشویی مراجعه کنید داخل برگه گارانتی ذکر شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + بیست =