نحوه تعویض پولی کولر آبی

5

یکی از مهم‌ترین قطعات مکانیکی کولر آبی، پولی نام دارد که تسمه روی آن سوار شده و حرکت می‌کند. البته این قطعه، با نام فولی هم شناخته می‌شود. در کولرهای آبی دو عدد پولی وجود دارد، اولی روی محور پروانه (پولی بزرگ) و دومی روی محور موتور (پولی کوچک) تنظیم می‌شود.

اگر پولی کولر ایراد داشته باشد، مشکلاتی مانند پاره کردن تسمه کولر، صدای ناهنجار، تولید باد گرم و غیره را به دنبال خواهد داشت. در این مواقع، تعویض پولی کولر آبی، اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. عدم تعویض فولی کولر آبی در زمان مناسب، ممکن است قطعات دیگر را هم معیوب کند یا حتی منجر به خرابی دینام دستگاه شود.

ما در این مقاله نحوه تعویض پولی کولر آبی را به شما آموزش می‌دهیم. آموزش تصویری تعویض پولی کولر آبی هم در این مقاله گنجانده شده است. ابزار باز کردن پیچ فولی کولر آبی را هم معرفی خواهیم نمود. بنابراین به راحتی یاد می‌گیرید که نحوه تعویض پولی کوچک کولر آبی و پولی بزرگ چگونه است. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید.

وظیفه پولی در کولر آبی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، پولی یکی از اجزای اصلی کولر و قرقره‌ای است که تسمه روی آن حرکت می‌کند. وظیفه‌ اصلی پولی در کولر آبی، تبدیل انرژی برق به انرژی مکانیکی و حرکتی است و نقش تعیین‌کننده‌ای در حرکت و کیفیت چرخش پروانه کولر آبی دارد.

پولی‌ها وظیفه گردش پروانه را با استفاده از نیروی موتور، به کمک یک تسمه و با میزان فشار لازم عهده‌دار هستند. پولی‌ها دور موتور را به پروانه انتقال می‌دهند و باعث حرکت پروانه و نهایتا ایجاد باد خنک می‌‌شوند.

خواندن این مقاله هم بسیار مفید است: راهنمای سرویس کولر آبی

اگر پولی درست کار نکند، چه می‌شود؟

اگر پولی کوچک به خوبی کار نکند، پروانه توانایی پرتاب باد خنک را نخواهد داشت. همچنین اگر پولی بزرگ دچار اشکال شود، فشار زیادی به موتور کولر وارد می‌شود و ممکن است به آن آسیب جدی وارد گردد. در این شرایط، تعویض پولی موتور کولر آبی لازم خواهد بود.

هرگاه یکی از پولی‌ها به دلیل شل شدن پیچ یا گشاد شدن دهانه پولی لق شوند، کولر با صدای نامطلوب کار خواهد کرد. لازم به ذکر است که اندازه پولی‌ها در همه کولر‌ها یکسان نیست. هرچقدر ظرفیت و حجم کولر آبی شما بیشتر باشد، ابعاد پولی‌ها نیز بزرگ‌تر خواهد بود تا توانایی ایجاد فشار بیشتری برای پرتاب باد را داشته باشد. ولی اندازه، تاثیری بر نحوه تعویض پولی کولر آبی نخواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای نحوه انتخاب ظرفیت کولر آبی بر اساس متراژ

نمایی از داخل کولر آبی و پولی پروانه و پولی موتور
اگر کولر آبی شما هوا را خنک نمی‌کند یا کولر با صدای زیاد کار می‌کند، احتمالا لازمست برای تعویض پولی کولر آبی اقدام نمایید.

اگر نحوه تعویض فولی کولر آبی یا تعویض پولی موتور کولر آبی را نمی‌دانید یا به دلیل مشغله زیاد، فرصت انجام این موارد را ندارید، کار را به دست متخصصان استادکار بسپارید:

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

 • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
 • رفع نشتی کف کولر
 • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
 • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار

چه زمانی نیاز به تعویض پولی کولر آبی خواهد بود؟

پولی عموما از اجزایی است که به راحتی آسیب نمی‌بیند. اما با گذشت زمان، پولی موتور در کولر آبی می‌تواند شروع به فرسایش و پیچش کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، صدای آن بیشتر می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای کل دستگاه کولر ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است نحوه تعویض پولی کولر آبی را در اسرع وقت یاد بگیرید.

نشانه‌های خرابی پولی کولر آبی:

 • صدای بسیار بلند و ناهنجار کولر
 • بروز ایراد در یاتاقان کولر
 • ضعف کارکرد کولر بدون ایراد در عملکرد قطعات دیگر
 • زدن باد گرم به جای باد خنک
 • خرابی و پاره شدن مداوم تسمه
 • عدم کارکرد درست تسمه و لرزش بدنه کولر
 • ایجاد ناهمواری و برآمدگی روی پولی
 • وجود نشانه‌های پوسیدگی و خوردگی یا تاب برداشتن پولی

در همین زمینه، این مقاله را هم بخوانید: تعمیرکار کولر آبی در تهران ؛ معرفی بهترین سرویس کارهای کولر آبی استادکار

پولی بزرگ کولر آبی که با تسمه به پولی دینام کولر اتصال دارد
در صورت بروز نشانه‌هایی که در بالا ذکر شد، تنها راه پیش‌رو، تعویض پولی کولر آبی است. خوشبختانه نحوه تعویض فولی کولر آبی، ساده است و تنها یک ساعت زمان خواهد برد.

چنانچه تاکنون، موفق به استفاده از خدمات حرفه‌ای استادکار نشده‌اید، می‌توانید همین حالا اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ابزارهای لازم برای تعویض پولی کولر آبی

ابتدا لازم است بدانید که پولی به محور موتور متصل است و با کمک ابزارهایی می‌توان آن را جدا کرد. شاید برای تعویض پولی کولر آبی نیاز به پیچ‌گوشتی باشد. برای باز کردن دریچه سمت راست کولر و نزدیک به پولی هم نیاز به آچارهای آلن شش‌ضلعی، در اندازه‌های مختلف خواهید داشت.

آچار تخت نیز برای باز کردن پیچ فولی کولر آبی لازم خواهد بود. همچنین ابزاری به نام پولی‌کش در بازار وجود دارد که وظیفه‌اش بیرون کشیدن پولی، بدون آسیب رساندن به محور پروانه است. اگر برای تعویض فولی کولر آبی، این ابزار را ندارید، می‌توانید با آرام ضربه زدن به پولی، آن را از جایش خارج کنید. در زیر نحوه تعویض پولی کولر آبی برای شما شرح داده خواهد شد.

اطلاعات این مقاله هم مفید است: دلیل داغ شدن موتور کولر آبی چیست ؟

ابزار پولی‌کش که برای تعویض پولی کولر آبی به کار می‌رود
پولی‌کش ابزاری است که به راحتی پولی را از محل خود بیرون می‌آورد. اما وجود این ابزار، برای تعویض پولی کولر آبی، الزامی نیست.

اگر در زمان تعویض پولی کولر آبی خود، متوجه شدید برق کولر شما هم مشکل دارد، می‌توانید برای رفع مشکل، از برق‌کاران مجرب استادکار کمک بخواهید:

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

نکات ایمنی برای تعویض فولی کولر آبی

 • جهت تعویض فولی کولر آبی، ابتدا برق دستگاه را قطع کنید.
 • برای جلوگیری از ورود آب به کولر هم شیر تامین آب را ببندید.
 • هنگام تعویض پولی کولر آبی مراقب دستان خود باشید و در حین کار، دستکش مخصوص بپوشید.
 • در زمان انجام این کار، کودکان و حیوانات خانگی را از محل دور نگه دارید.

بیشتر بدانید: مزایا و معایب کولر آبی سلولزی چیست ؟

دست یک تعمیرکار در حال تعویض فولی کولر آبی با پولی کش و آچار
اگر هر سال، در زمان سرویس کولر، پولی را بررسی و روغن‌کاری کنید، پولی چند سال عمر می‌کند. اما اگر این قطعه روغن‌کاری نشود، لازمست تعویض فولی کولر آبی زودبه‌زود انجام شود.

تعویض پولی کولر آبی و نصب پولی جدید

 • تعویض پولی پروانه

برای تعویض پولی بزرگ کولر آبی، ابتدا برق کولر را قطع کرده و ورودی آب را ببندید. سپس دریچه حامل پوشال سمت پولی‌ها را که در قسمت راست قرار دارد، بیرون آورید تا به پولی دسترسی داشته باشید.

ابتدا تسمه باید از محور خارج شود. بعد هم پولی روی محور یاتاقان، توسط آچار آلن، با باز کردن پیچ فولی کولر آبی و وارد کردن ضربات آهسته یا با کمک پولی‌کش، خارج شود. سپس پولی جدید به‌طور صحیح از سمت شیار یا خار پولی در جای خود قرار گیرد. در نهایت هم باید پیچ فولی کولر آبی بسته شود.

 • تعویض پولی موتور کولر آبی

پولی کوچک روی شفت موتور قرار دارد که در صورت خرابی، باید تعویض شود. نحوه تعویض پولی کوچک کولر آبی به این‌صورت است که اول باید موتور را خارج کنید و بعد پروسه تعویض پولی موتور را آغاز نمایید. برای این کار هم باید برق کولر را قطع کرده و تسمه را از محور خارج کنید.

سپس پیچ فولی کولر آبی را باز کنید و با ضربات بسیار آهسته یا توسط فولی‌کش، آن را خارج نمایید. در نهایت هم پس از روغن‌کاری مناسب، پولی جدید را جایگزین کنید. در پایان کار هم پیچ فولی کولر آبی را محکم ببندید.

دینام و پولی کولر آبی که با تسمه به هم اتصال دارند
نحوه تعویض فولی کولر آبی باید با دقت اجرا شود و ضربات به آهستگی زده شوند. چون در غیراین‌صورت، پولی فرم اولیه خود را از دست خواهد داد.

نکات تکمیلی در خصوص تعویض پولی کولر آبی

چه زمان تعویض پولی موتور کولر آبی و چه زمان تعویض پولی پروانه کولر، باید دقت کنید که پولی تا انتها و درست جا بیفتد. یکی از نشانه‌‌های درست جا رفتن پولی، قرار گرفتن پیچ فولی کولر آبی در راستای سوراخ‌ پیچ است. اگر پیچ فولی کولر آبی دقیقا مقابل سوراخ خود نبود، یعنی پولی درست جا انداخته نشده است. پس احتمال شکستن آن در هنگام روشن کردن کولر وجود دارد.

نکته مهم دیگر برای تعویض پولی کولر آبی، این است که اگر پولی خاردار بود، مراقب باشید که خار آن از دستگاه جدا نشده و گم نشود. هنگامی‌که پولی جا افتاد، پیچ‌ها را سفت کرده و تسمه را جا بیاندازید. پس از آن هم دریچه را سرجایش گذاشته و شیر آب کولر را باز کنید. اکنون پروسه تعویض پولی کولر آبی به پایان رسیده و شما می‌توانید ادامه تابستان را در هوایی خنک و مطبوع، سپری نمایید.

اگر علاوه بر نحوه تعویض کولر آبی، مایلید نحوه تنظیم شناور را هم بیاموزید، این مقاله را بخوانید: نصب و تنظیم شناور کولر آبی را خودتان انجام دهید

ویدیو آموزش تعویض پولی کولر آبی

نحوه تعویض پولی کولر آبی به صورت ایمن

حال که با نحوه تعویض فولی کولر آبی آشنا شدید و نحوه تعویض پولی کوچک کولر آبی و پولی بزرگ را یاد گرفتید، می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع کار، آموزش تصویری تعویض پولی کولر آبی را هم به دقت ببینید تا تمام نکات، ملکه ذهن‌تان شود.

اما هرچقدر هم که با مراحل کار آشنا شده باشید، نباید یادتان برود رعایت نکات ایمنی، تا چه حد مهم است. پس این نکات را جدی بگیرید.

اگر نحوه تعویض فولی کولر آبی مخصوصا نحوه تعویض پولی کوچک کولر آبی را به خوبی آموخته‌اید اما برای تعمیر و سرویس کردن کولر گازی خود به کمک استادکاران باتجربه نیاز دارید، با ما تماس بگیرید:

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: ehow

5 نظرات
 1. نیما احمدی می گوید

  پولی بدون پولی کش چطور در می آید؟

  1. نادر می گوید

   به سختی و سعی زیاد

 2. مصطفی شهرنما می گوید

  تو ۹۹درصد کولرها برای تعویض پولی باید با سنگ فرز بریده بشه تلاش الکی فقط وقت و نیرو رو هدر میده

 3. بهروز می گوید

  سلام یه موتور نو رو کولر ۵۰۰۰ هزار نصب کردم وقتی که دور تند کلید رو میزنی موتور به شدت سرعت میگیره تا چند ثانیه بعد از چند ثانیه دور کند خودش کار میکنه دور تند هم به همین شکل ولی موتور بعد از چند دقیقه داغ میکنه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 4. پاتریشیا می گوید

  یکی از مزخرفترین قطعاتی که فوق العاده غیره حرفه ای ساخته شده که بع هیچ عنوان باز نمیشه….باید بریده بشه..و هنوز هم به همون روال تولید میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 7 =