دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن

10

بیشتر افرادی که در خانه از آبگرمکن استفاده می‌کنند، نگران صداهایی هستند که گاه و بیگاه در آن ایجاد می‌شود. اما در برخی موارد نیز ممکن است درست بعد از روشن شدن آبگرمکن متوجه صدای انفجاری و بلندی شوید و با خود فکر کنید که «چرا آبگرمکن دیواری صدا میده؟» پیدا کردن دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن دقیقا همان چیزی است که ما در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. پس با استادکار همراه باشید تا ببینیم علت صدای بلند آبگرمکن چیست و صدا دادن آبگرمکن دیواری بر اثر چه مشکلاتی اتفاق می‌افتد.

دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن چیست؟

آبگرمکن منزلتان با باز کردن آب روشن می‌شود و ناگهان صدایی انفجاری می‌شنوید. معمولاً برای پیدا کردن علت صدای انفجار آبگرمکن و اینکه چرا آبگرمکن صدا میده لازم است تا بررسی شود این صدا دقیقه در کدام قسمت از آبگرمکن رخ داده است. به طور کلی زمانی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، سنسور موجود در آبگرمکن شما این موضوع را تشخیص می‌دهد و موجب باز شدن مسیر گاز می‌شود. سپس دستور جرقه زدن به فندک آبگرمکن صادر می‌شود و در این زمان اگر قدرت لازم برای جرقه زدن وجود نداشته باشد، گاز درون محفظه جمع می‌شود و دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن نیز دقیقا مربوط به همین موضوع است.

حتی ممکن است این موضوع را در هنگام روشن کردن گاز نیز تجربه کرده باشید. زمانی که دکمه فشاری مربوط به گاز را فشار می‌دهید و روشن شدن فندک کمی طول می‌کشد، گاز ایجاد شده در اطراف قسمت شعله گاز موجب می‌شود تا شعله به طور انفجاری روشن شود و درست همانند صدای آبگرمکن، صدای بلندی ایجاد شود.  معمولاً دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن تنظیم نبودن الکترود و مشعل و یا خرابی شیر برقی است. اگر متوجه شدید که صدای انفجار آبگرمکن مربوط به عدم تنظیم الکترود است، باید آن را تنظیم کنید و زمانی که شیر برقی خراب باشد، معمولاً نیاز به تعویض دارد.

بیشتر بدانید راهنمای نصب آبگرمکن دیواری

دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن چیست؟
گاهی اوقات صدای انفجار آبگرمکن مربوط به خراب شدن شیر برقی است.

زمانی که روشن شدن آبگرمکن همراه با صدایی خفیف‌تر از صدای انفجار آبگرمکن است، شاید علت صدای آبگرمکن به دلیل زیر اتفاق افتاده باشد:

 • معیوب شدن شیر احتراق آهسته که برای رفع آن باید اقدام به تعویض قطعه نمایید.
 • زیاد بودن فشار گاز مشعل که برای رفع آن باید فشار را تنظیم کنید.
 • افزایش فشار آب یا شل شدن شیر احتراق آهسته که باید اقدام به محکم کردن آن نمایید.
 • کوتاه بودن شعله پیلوت که برای رفع آن پیلوت باید تنظیم شود.
زیاد بودن فشار گاز مشعل می‌تواند موجب صدای انفجار آبگرمکن شود.
زیاد بودن فشار گاز مشعل می‌تواند موجب صدای انفجار آبگرمکن شود.

چطور صدای انفجار آبگرمکن را برطرف کنیم؟

بعد از اینکه متوجه شدید چرا آبگرمکن دیواری صدا میده، باید با نحوه برطرف کردن این مشکل نیز آشنا شوید. برای این کار ابتدا پکیج را خاموش کنید و بعد از قطع کردن برق آن مطمئن شوید که آبگرمکن سرد شده است. سپس پنل روی آبگرمکن دیواری را بردارید و یا در مورد آبگرمکن‌های دیگر درب مربوط به آن را باز کنید تا به داخل آن دسترسی داشته باشید. پس از آن همه قسمت‌های ذکر شده را با دقت بررسی کنید و در صورت پیدا کردن علت صدای آبگرمکن، آن را برطرف کنید و یا قطعه مورد نظر را تعویض کنید.

اگر مشکل از میله جرقه‌زن باشد، برای رفع آن می‌توانید یک سمباده نرم بردارید و روی میله‌ را به آرامی بکشید و تمیز کنید تا سوراخ آن به خوبی باز شود. اگر متوجه رسوب روی مبدل‌ها شدید، باید بدانید که علت اینکه آبگرمکن صدا می دهد به این موضوع مربوط است. یک برس سیمی بردارید و روی مبدل بکشید تا رسوبات از آن جدا شود. در انتها نیز باید رسوبات را از زیر آبگرمکن جمع کنید.

اگر صدای آبگرمکن مربوط به میله جرقه‌زن باشد، برای رفع آن می‌توانید یک سمباده نرم بردارید و روی میله‌ را به آرامی بکشید.
اگر صدای آبگرمکن مربوط به میله جرقه‌زن باشد، برای رفع آن می‌توانید یک سمباده نرم بردارید و روی میله‌ را به آرامی بکشید.

بعد از بررسی آبگرمکن و تمیز کردن بخش‌های مورد نیاز، پنل‌ها را ببندید و بار دیگر آبگرمکن را وصل کرده و راه‌اندازی کنید. اگر متوجه شدید که باز هم مشکل برطرف نشده است، بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید.

توجه داشته باشید زمانی که آبگرمکن صدا میده، پیدا کردن عاملی که موجب این مشکل شده است، بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد. در برخی مواقع نیز برطرف کردن مشکل با برند و نوع آبگرمکن شما ارتباط مستقیم دارد. برای مثال، علت صدای بلند آبگرمکن ایستاده بوتان با صدای زیاد آبگرمکن دیواری بوتان متفاوت است؛ چون معمولاً آبگرمکن‌های ایستاده و دیواری عملکرد متفاوتی دارند و به همین دلیل بهتر است در صورتی که نسبت به این موضوع اطلاعاتی ندارید، حتماً از فرد باتجربه‌ای کمک بگیرید.

علت ایجاد صدای آبگرمکن ایستاده و دیواری بوتان با هم متفاوت است و نیاز به بررسی تخصصی دارد.
علت ایجاد صدای آبگرمکن ایستاده و دیواری بوتان با هم متفاوت است و نیاز به بررسی تخصصی دارد.

تست صدای آبگرمکن

برای اینکه مطمئن شوید واقعاً چه مشکلی در عملکرد آبگرمکن شما رخ داده است که موجب شنیده شدن صدای انفجار آبگرمکن می‌شود، بهتر است قسمت‌های مختلف آن را تست کنید. برای این کار باید در مدل‌های قدیمی آبگرمکن باید با تحریک میکروسوئیچ و در مدل‌های جدید با اتصال سیم کنار پایه به پایه وسط بررسی کنید که صدای جرقه الکترود و صدای شروع به کار کردن شیر برقی با هم و بدون تأخیر شنیده شود.

از طرف گاهی ممکن است علت صدای بلند آبگرمکن تأخیر در روشن شدن شعله به دلیل تنظیم نبودن الکترود باشد. بررسی کنید که نوک الکترود در مسیر مشعل قرار گرفته باشد تا بتواند به سرعت مشعل را روشن کند. زمانی که شیر گاز نیز در حالت کم و نیمه‌باز قرار بگیرد، مقدار گاز خارج شده کمتر از میزان مورد نیاز است و در این مواقع نیز گاز در اطراف مشعل پخش می‌شود و می‌تواند دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن باشد.

مورد دیگری که می‌تواند علت صدای بلند آبگرمکن باشد، مربوط به این است که متوجه شوید از شیر برقی صدای خروج گاز را می‌شنوید ولی جرقه‌ای ایجاد نمی‌شود یا میزان جرقه به شدت ضعیف باشد.

تست کردن شعله آبگرمکن می‌تواند راه خوبی برای تشخیص علت ایجاد صدای آبگرمکن باشد.
تست کردن شعله آبگرمکن می‌تواند راه خوبی برای تشخیص علت ایجاد صدای آبگرمکن باشد.

علت صدا دادن آبگرمکن دیواری چیست؟

صدای زیاد آبگرمکن دیواری می‌تواند به دلایل متفاوتی اتفاق بیفتد و لازم است مشخص شود که صدای ایجاد شده دقیقه مربوط به کدام بخش از آّبگرمکن دیواری است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 • اولین دلیلی که می‌تواند موجب صدا دادن آبگرمکن دیواری شود، مربوط به نصب نامناسب آن است. اگر آبگرمکن دیواری شما بر روی سطحی ناصاف نصب شود و یا اتصالات آن به درستی انجام نشود، آبگرمکن صدا می دهد.
 • ایجاد رسوب در مبدل و یا اختلال در عملکرد آن نیز می‌تواند صدای زیاد آبگرمکن دیواری را افزایش دهد.
 • صدای آبگرمکن می‌تواند ناشی از کاهش فشار باز اولیه دستگاه باشد که در این زمان باید اقدام به باز کردن شیر پرکن نمایید و فشار را تا حد نرمال بالا ببرید.
 • زمانی که فشار گاز نامناسب باشد، با بلند شدن شعله آبگرمکن صدا می دهد.
 • یکی دیگر از عواملی که باید با صدا دادن آبگرمکن دیواری بررسی کنید، سالم بودن اورینگ‌های مربوط به سوپاپ است.
 • وجود هوا در لوله‌های آب و همچنین استفاده از رادیاتورهای نامرغوب می‌تواند موجب صدای آبگرمکن شود.

کلام آخر

زمانی که آبگرمکن شما صدا می‌دهد و در هنگام روشن شدن صدای انفجار از آن شنیده می‌شود، بهتر است ابتدا بررسی کنید و عامل ایجاد مشکل را پیدا کنید. در صورتی که خودتان تجربه و تجهیزات لازم برای انجام این کار را دارید، می‌توانید با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله هم این کار را انجام دهید و در صورتی که به افرادی با تجربه برای این‌ کار نیاز دارید، می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

10 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام
  فقط در مورد آبگرمکن زمینی اطلاعات دادین که الان بیشتر از آبگرمکن دیواری استفاده میکنن

  1. مژده عاشوری می گوید

   سلام دوست عزیز و ممنون از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید. برای دسترسی به مقالات در مورد آبگرمکن دیواری میتونید از طریق این لینک مطالب مورد نظرتون رو مطالعه کنید.

 2. محمد می گوید

  علت انفجار در آبگرمکن دیواری B15

 3. سعید می گوید

  ابگرم کن من بعد باز کردن اب گرم اتش گرفت چرا؟

 4. مجید می گوید

  سلام و خسته نباشید آبگرمکن دیواری منزل ما از نوع ایران شرق می باشد که همه چی رو چک کردم ردیفه ولی آب گرم را باز میکنم مشعل روشن نمیشه احتمال داره از دیافراگم آن باشد ؟

  1. مژده عاشوری می گوید

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. روشن نشدن مشعل میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که معیوب بودن واشر یا دیافراگم هم یکی از این مشکلاته. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله ۴ علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری + راه حل رور مطالعه کنید و اگر مشکلتون برطرف نشد، حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 5. فرهاد می گوید

  باسلام به نظر میرسه این تعمیرکار آبگرمکن قصدش راهنمایی کردن نبوده چون سفسطه کرده و آدمو به حاشیه میبره وبیشترین انگیزشان تبلیغ کار برا خودش واصلا به درد نمیخوره

 6. محمدامین می گوید

  سلام آبگرمکن من دیواری بوتانه 3318 فن دار،ولی هرازگاهی نه همیشه انفجاری روشن میشه یه بارم بردم نمایندگی ولی بازم این مشکل روداره میشه راهنمایی کنین؟

 7. مهدی می گوید

  سلام ….خیلی واضح همه میخوان تا علت روشن شدن انفجاری آبگرمکن دیواری ..روی دیوار نصب میشه خخخ همه رو توضیح بدید که انگار نه انگار

 8. Accalireza می گوید

  ممنونم از مطلبی که گذاشتید
  من فک میکنم بیشترین دلایل مربوط به روشن شدن انفجاری ، تنظیم نبودن پیچ شیپوره یا فاصله شمعک تا شعله یا مشکل دیافراگه
  اگر لطف کنید و در مورد تنظیم موارد بالا توضیح بدید ممنون میشم، مثلا فاصله استاندارد شمعک تا شعله چندسانت باشه، پیچ شیپوره چقدر سفت یا شل باشه و …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 9 =