دلایل سوختن موتور کولر گازی چیست ؟

0

در مقاله قیل درباره ی کولر آبی خورشیدی صحبت کردیم در این مقاله به دلایل سوختن موتور کولر گازی می پردازیم . به دلیل گرمای هوا، بسیاری از افراد به استفاده و خرید کولر گازی روی می‌آورند. اما این دستگاه مانند سایر وسیله‌ها دچار خرابی و اشکال خواهد شد که یکی از این مشکلات، سوختن موتور کولر گازی است. وجود اختلال در کمپرسور کولر گازی یکی از عمده‌ ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی محسوب می‌شود که قصد داریم در این مطلب به طور مفصل به بررسی آن‌ها بپردازیم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

دلایل داغ کردن کمپرسور کولر گازی کدامند؟

یکی از اجزای مهم در کولر گازی و سیستم‌های خنک کننده، کمپرسور است که قلب این دستگاه محسوب می‌شود. این قطعه که شباهت زیادی به رادیاتور ماشین دارد و در فضای باز قرار می‌گیرد، گاز مبرد مورد نیاز سیستم برای انتقال از کویل‌های یونیت‌های داخلی و خارجی را فراهم می‌سازد. ضمن آنکه کمپرسور وظیفه متراکم کردن و همچنین کمپرس گاز مبرد و استفاده از انرژی آن به منظور گردش در سیستم را بر عهده دارد.

هنگامی که درجه حرارت گاز مبرد سیستم کاهش یابد، به مایع تبدیل می‌شود و طی عبور از لوله‌های مسی، به یونیت‌ها انتفال می‌یابد. سپس در یونیت داخلی این گاز مایع گرمای خانه را دریافت کرده، تبخیر می‌شود و مجددا برای متراکم شدن به کمپرسور بازگردانده خواهد شد. هرچه این قطعه از قدرت بالاتری برخوردار باشد، قدرت خنک کنندگی کولر گازی نیز بیشتر خواهد بود. از طرفی وجود اختلال و خرابی در این قطعه، به معنی آن است که کولر گازی نمی‌تواند سرمای مطلوب را تولید نماید. پیشنهاد می کنم برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اورلود کولر گازی بیشتر بخوانید .

دلایل داغ کردن کمپرسور کولر گازی کدامند؟
کمپرسور کولر گازی از مهم ترین اجزای این سیستم محسوب می شود که در صورت بروز مشکل در آن، عملکرد کل سیستم مختلف خواهد شد.

لازم است بدانید دلایل داغ کردن کمپرسور کولر گازی متفاوت است، اما از بین رفتن عایق‌های موتور این قطعه، سبب اتصال و عدم اتصال سیم‌های موتور خواهد شد که در نهایت به سوختن کمپرسور منجر می‌شود. طول عمر این سیم‌ها، کاملا وابسته به میزان درجه کارکرد موتور است. در واقع افزایش دمای کمپرسور و عدم توجه به این افزایش دما، منجر به داغ شدن قسمت‌های مختلف این قطعع و سیم‌های لاکی آن می‌شود.

از جمله مهم‌ترین دلایل داغ کردن کمپرسور کولر گازی می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 •  ولتاژ نامناسب و نوسانات مختلف برق ورودی به سیستم
 • کثبف بودن کندانسور
 • وجود سیم‌های لاکی نامرغوب و بی کیفیت در موتور
 • کار کردن کولر گازی بدون گاز مبرد و یا گاز کم
 • وجود مشکل و اختلال در سیم پیچ راه انداز
 • معیوب بودن فن سیستم سرمایشی
 • بالا رفتن فشار گاز
 • وجود هوا داخل لوله ‌های مدار کولر گازی

دلایل سوختن موتور کولر گازی کدامند؟

روغن کاری نامناسب موتور: از اصلی‌ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی ، روغن کاری کردن نامناسب موتور این دستگاه را می‌توان نام برد. در صورتی که کمپرسور به خوبی روغن‌کاری نشده باشد، در شرایط کار کردن طولانی مدت دستگاه، رفته رفته اجزای کمپرسور فرسوده شده و در نهایت سبب مستهلک شدن قسمت‌های مختلف موتور کولر گازی و سوختن آن می‌شود. استفاده از روغن‌های بی کیفیت نیز همین پیامدها را خواهد داشت. یک روغن نامرغوب، کمپرسور را چسبناک کرده و موتور دستگاه را دچار مشکل می‌کند. اگر چیلر دارید و علاقه مندید آموزش شارژ روغن چیلر را بدانید مقاله ما در این مورد را بخوانید .

برای جلوگیری از سوختن موتور کولر گازی، روغن کاری کردن موتور با روغن های مرغوب و با کیفیت لازم است.

خراب بودن فن‌ها: در سیستم‌های سرمایشی، فن‌های بیرونی و داخلی مختلفی وجود دارند که در صورت خرابی هر یک، فشار زیادی به دستگاه وارد می‌شود که با افزایش فشار، احتمال سوختن موتور کولر گازی نیز افزایش میابد.

نصب نامناسب: نصب نامناسب دستگاه یکی دیگر از دلایل سوختن موتور کولر گازی محسوب می‌شود. چنانجه به دستورالعمل درست نصب کردن این دستگاه توجهی نشود و یا اینکه افراد غیر متخصص اقدام به نصب آن نمایند، امکان و احتمال سوختن این سیستم سرمایشی را بالا می‌برید. نامناسب بودن محل نصب و فرایند اشتباه نصب، سبب حبس شدن هوای درون دستگاه شده و به سرعت دستگاه را خراب خواهد کرد.

بیشتر بخوانید علائم کمبود گاز کولر گازی

در کل باید بگوییم، تمامی عواملی که منجر به آسیب رساندن به کمپرسور کولر گازی می‌شوند، در نهایت سوختن کولر را در پی خواهند داشت. پس برای جلوگیری از وقوع چنین رخدادی، لازم است تا از عوامل آسیب رسان به این قطعه مهم آگاهی داشته و از بروز آن‌ها جلوگیری نمایید.

به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به کولر گازی، می بایست عوامل آسیب رسان را شناسایی کرده تا از بروز خسارت های ناشی از آن ها، جلوگیری به عمل آورید.

انواع سوختگی موتور کولر گازی

سوختگی در موتور کولر گازی بر دو نوع خفیف و نقطه‌ای و سوختگی شدید است.

 • سوختگی خفیف: در سوختگی خفیف، اتصال کوتاه در یک نقطه سیم پیچ الکتروموتور اتفاق می‌افتد که سب از کار افتادن کمپرسور می‌شود. در صورت تعویض به موقع سیم پیچ، از آلودگی کل مدار جلوگیری خواهد شد. همچنین در این حالت لازم است تا فیلتر و روغن کمپرسور نیز تعویض شود.
 • سوختگی شدید: در سوختگی شدید، بخش زیادی از عایق سیم پیج دچار سوختگی خواهد شد و در نهایت کل مدار تبرید و سیستم آلوده می‌شود. اسید، مواد خورنده و سوختن عایق خسارت جدی به سیستم سرمایشی وارد خواهند کرد.

نتیجه گیری

برای بهره‌گیری از بهترین عملکرد یک سیستم سرمایشی، می‌بایست ضمن خرید دستگاهی معتبر و اصل، از متخصصان خبره به منظور نصب سیستم کمک بخواهید. همچنین توجه به دفترچه راهنما برای استفاده درست از دستگاه، عمر این وسیله را طولانی کرده و سرعت فرایند فرسودگی را به حداقل زمان ممکن می‌رساند. ضمنا توجه به عملکرد و خرابی کمپرسور کولر گازی که از جمله مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی محسوب می‌شود، شما را از هزینه‌های تعمیر و تعویض و یا حتی خرد مجدد این سیستم گران‌ قیمت نجات خواهد داد. در مورد سیکل تبرید چه می دانید .

منبع: ipemdad ، coolerbane

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − نه =