دلیل گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از پرمصرف‌ترین وسایل در منازل امروزی به شمار می رود. گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی هم یکی از معضلات و مشکلات متداول در اغلب منازل است. این مشکل، از دسته مشکلاتی به شمار می رود که به راحتی و با رعایت چند نکته نسبتا ساده بدون دردسر قابل انجام است. لوله ماشین ظرفشویی به دلایل مختلفی مانند انسداد شلنگ تخلیه، بسته شدن دریچه شکاف هوا، کثیف شدن فیلتر و  … می گیرد. در ادامه این نکات را با شما در میان خواهیم گذاشت تا در خصوص دلیل گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی و روش های رفع آن بیشتر بدانید.

گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی هم یکی از معضلات و مشکلات متداول در اغلب منازل است
گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی هم یکی از معضلات و مشکلات متداول در اغلب منازل است

رشد استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی امروزه عضو ثابت اغلب آشپزخانه ها هستند. اگر تا چند سال پیش بیشتر رستوران ها و غذا خوری ها از این وسیله استفاده می کردند، امروزه بیشتر خانواده ها هم از آن استفاده می کنند.

کاهش چشمگیر وقت خالی اعضای خانواده برای شستن ظرف ها و همینطور نیاز به سرعت بالاتر برای شستن آنها، می توانند دلایل اصلی برای گسترش استفاده از این وسایل باشند. در سال های اخیر البته با پیشرفت فناوری ماشین ظرفشویی با راندمان به مراتب بالاتر و کیفیت به مراتب بیشتر نسبت به دست انسان کار می کند. امروزه شما می توانید با مصرف آب و شوینده بسیار کمتر، در زمان بسیار کوتاه تر تعداد بسیار بیشتری ظرف را بشورید.

با وجود ماشین ظرفشویی دیگر لازم نیست بعد از مهمانی چند نفر برای ساعتها مقابل سینک ظرفشویی آب را تلف کنند، مواد شوینده مضر وارد چرخه محیط زیست کنند و ظرف های کثیف باقی مانده را بشورند. یک ماشین ظرفشویی استاندارد با مصرف آب کاملا معقول، مصرف شوینده بسیار کمتر و صرف مدت زمان بسیار کوتاه تر این کار را برای شما انجام می دهد و شما می توانید زمان ظرفشویی را استراحت کنید یا در کنار خانواده باشید.

بیشتر بدانید ماشین ظرفشویی را چطور تمیز کنیم؟

یک ماشین ظرفشویی استاندارد با مصرف آب کاملا معقول، مصرف شوینده بسیار کمتر و صرف مدت زمان بسیار کوتاه ظرف های شما را می شوید
یک ماشین ظرفشویی استاندارد با مصرف آب کاملا معقول، مصرف شوینده بسیار کمتر و صرف مدت زمان بسیار کوتاه ظرف های شما را می شوید

دلایل گرفتگی ماشین ظرفشویی

البته که ماشین ظرفشویی هم مثل هر وسیله دیگری نیاز به سرویس منظم و متناوب دارد. این وسیله هم مثل همه وسایل موجود در آشپزخانه شما، بعد از مدتی خراب می شود یا نیاز به سرویس پیدا می کند تا بتواند با قدرت و کیفیت همیشگی به کارش ادامه دهد. یکی از مهمترین مشکلاتی که معمولا برای ماشین های ظرفشویی پیش می آید، گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی است. این اتفاق ممکن است به دلایل بسیار زیادی رخ بدهد و زمانی که رخ بدهد باید سریع آن را برطرف کنید.

شلنگ تخلیه گرفته است

درون ماشین ظرفشویی شما یک شلنگ تخلیه است که به سیستم دفع زباله متصل می شود. وقتی مواد غذایی در این قسمت گیر می کنند، آب جایی برای رفتن ندارد. اگر فکر می کنید ممکن است این چیزی باشد که باعث ایجاد آب در ماشین ظرفشویی شما شده است ، ماده گیر کرده در لوله را دفع کنید و مطمئن شوید که آب زیادی برای شستن آن بریزید. در قسمت پایین راهنمای انجام این کار به تفصیل ارائه شده است.

 وقتی مواد غذایی در شلنگ تخلیه قسمت گیر می کنند، آب جایی برای رفتن ندارد
وقتی مواد غذایی در شلنگ تخلیه قسمت گیر می کنند، آب جایی برای رفتن ندارد

دریچه شکاف هوا را تمیز کنید

دریچه شکاف هوا سیلندر کوچک از جنس کروم است که در لبه عقب سینک ظرفشویی نزدیک شیر آب قرار دارد. اگر این قسمت بسته شود، دستگاه مانع از ریختن مجدد آب به داخل ماشین ظرفشویی می شود. با این حال ، گاهی اوقات شکاف هوا می تواند مسدود شود و باعث زهکشی نامناسب آب شود.

اگر هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی متوجه شدید آب از شکاف هوا بیرون می آید، احتمالاً بین شکاف هوا و قسمت دفع زباله انسداد وجود دارد. پاک کردن این قسمت آسان است – تنها کاری که شما باید انجام دهید حذف درب شکاف هوا و تمیز کردن داخل شکاف هوا است. سپس شیلنگ را که از قسمت پایین دریچه شکاف هوا جاری است از زباله تخلیه کنید و اطمینان حاصل کنید که مسدود نشده است.

گاهی اوقات شکاف هوا می تواند مسدود شود و باعث زهکشی نامناسب آب شود
گاهی اوقات شکاف هوا می تواند مسدود شود و باعث زهکشی نامناسب آب شود

ایراد از فیلتر ماشین ظرفشویی است

هر چند وقت یکبار، فیلتر ظرفشویی باید برای وجود زباله ها روی آن مورد بازرسی قرار گیرد و در صورت لزوم تمیز شود. به مرور زمان زباله های مواد غذایی ، باقیمانده های صابون و مواردی از این دست می توانند روی صفحه فیلتر ایجاد شده و مانع تخلیه آب شوند. به فیلتر نگاهی بیاندازید. اگر کثیف است ، دستورالعمل تمیز کردن ان با کمک کتابچه راهنمای ان را بررسی کنید.

به مرور زمان زباله های مواد غذایی ، باقیمانده های صابون و مواردی از این دست می توانند روی صفحه فیلتر ایجاد شده و مانع تخلیه آب شوند
به مرور زمان زباله های مواد غذایی ، باقیمانده های صابون و مواردی از این دست می توانند روی صفحه فیلتر ایجاد شده و مانع تخلیه آب شوند

رفع گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی

در این راهنما، به شما آموزش می دهم چطور گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی را خودتان در منزل برطرف کنید.

وسایل مورد نیاز:

باز کردن لوله ماشین ظرفشویی نباید کار چندان سختی برای شما باشد. برای انجام این کار به وسایل زیاد و عجیبی هم نیاز ندارید. وسایلی که برای این کار نیاز دارید حتما در جعبه ابزار شما پیدا می شود. برای این کار به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک ظرف بزرگ برای جمع آوری آب
 • انبردستی
 • پیچ گوشتی مناسب
 • شلنگ
 • چراغ قوه
باز کردن گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی نیاز به لوازم عجیب و غریبی ندارد
باز کردن گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی نیاز به لوازم عجیب و غریبی ندارد

مراحل رفع گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی

 1. ماشین ظرفشویی را از برق بکشید. دقت کنید که خاموش کردن ماشین کافی نیست و برای اطمینان بیشتر حتما باید وسیله را از برق جدا کنید.
 2. به کمک انبردست و پیچ گوشتی قاب جلوی ماشین را باز کنید. این قاب در مدل های مختلف به شکل های مختلف جدا می شود. بهتر است قبل از آغاز به کار دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود را مطالعه کنید.
 3. شلنگ تخلیه را که باید بین پمپ ماشین ظرفشویی و تخلیه اجرا باشد، پیدا کنید. این شلنگ ممکن است به جایی متصل باشد. برای جدا کردن آن عجله نکنید چون ممکن است به شلنگ آسیب بزنید. اگر شلنگ شما آسیب دیده یا بیش از حد کهنه شده، بهتر است آن را تعویض کنید. دقت کنید که شلنگ تخلیه جدید را حتما از فروشگاه های معتبر یا نمایندگی های تولید کننده ماشین لباسشویی تهیه کنید.
اگر شلنگ شما آسیب دیده یا بیش از حد کهنه شده، بهتر است آن را تعویض کنید
اگر شلنگ شما آسیب دیده یا بیش از حد کهنه شده، بهتر است آن را تعویض کنید
 1. ظرفی که از قبل آماده کردید را زیر شلنگ قرار دهید و به آرامی آب موجود در آن را تخلیه کنید.
 2. با کمک انبردست شلنگ تخلیه را جدا کنید.
 3. اگر دلیل گرفتگی وجود مواد فیزیکی باشد باید با دقت شلنگ را تخلیه کنید. دقت کنید به شلنگ آسیب نزنید.
 4. برای اطمینان از تمیز شدن داخل شلنگ می توانید آب را با فشار از داخل آن رد کنید.
 5. اگر انسداد داخل شلنگ با کمک فشار آب یا وسیله ای مثل سیم نازک برطرف نشد، بهتر است آن شلنگ را تعویض کنید.
 6. بعد از رفع انسداد شلنگ تخلیه، شلنگ را دوباره سر جایش نصب کنید. برای این کار مراحل یک تا ۵ را برعکس طی کنید.
 7. قبل از پایان کار باید شلنگ را از جهت نشتی تست کنید. برای این کار ماشین را به برق بزنید و آب را وصل کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید شلنگ نشتی ندارد، قابل ماشین را ببندید.
برای اطمینان از تمیز شدن داخل شلنگ می توانید آب را با فشار از داخل آن رد کنید.
برای اطمینان از تمیز شدن داخل شلنگ می توانید آب را با فشار از داخل آن رد کنید.

جمع بندی

همانطور که احتمالا شما هم با مطالعه این راهنما متوجه شده اید، انجام این سرویس نباید کار چندان سختی باشد. اما بازهم تاکید می کنم اگر با استفاده از وسایل فنی آشنایی ندارید یا تجربه چنین سرویسی ندارید بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی یا آسیب زدن به وسیله خود، از یک سرویس کار مجرب بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

منابع: bonney.com | sansone-ac.com

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.