علت صدای یخچال

سر و صدای زیاد یخچال، گذشته از ایجاد آلودگی صوتی آزاردهنده، هشداری است در مورد وجود یک نقص یا مشکل در یکی از قسمت‌ها یا اجزای یخچال. این نقص ممکن است گاه آن‌قدر جدی باشد که باعث از کار افتادن تدریجی یخچال شود. در صورت مواجه شدن با آن باید به علت صدای یخچال پی برد و نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید با برخی از علل رایج سر و صدای یخچال آشنا شوید.

علت صدای یخچال چیست؟

شاید بتوان گفت که یکی ازشایع‌ترین عواملی که باعث ایجاد سر و صدای زیاد یخچال می‌شود، تراز نبودن سطح زیرین یخچال است. یخچال‌ها در خانه‌های مسکونی معمولاً در آشپزخانه قرار داده می‌شوند و کف این قسمت از خانه عموماً کاملا مسطح نبوده و دارای اندکی شیب به سمت راه آب کف آشپزخانه است. مسطح نبودن کف آشپزخانه ممکن است باعث شود تا یخچال در حالت تراز قرار نگیرد و در نتیجه حین کار سر و صدای زیادی تولید کند. چنان‌چه علت صدای یخچال تراز نبودن محل قرار گرفتن آن باشد، با تغییر مکان قرار گرفتن یخچال و امتحان آن در حالت‌های مختلف بایستی صدای یخچال قطع شود. درصورتی‌که یخچال در هر حالتی که قرار می‌گیرد، همچنان تولید صدا می‌کند و تغییری در شدت صدای آن نیز ایجاد نمی‌شود، به احتمال زیاد این سر و صدا ناشی از علت دیگری است. (پیشنهاد مطالعه: علت ایجاد برفک فریزر چیست؟)

یکی از دیگر عللی که ممکن است منجر به ایجاد صدای یخچال شود، قرار گرفتن برخی از اشیاء و ظروف داخل یخچال، به گونه‌ای است که با لرزش و حرکت این اجسام داخل یخچال حین کار دستگاه، صدای تق تق شنیده شود. بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدامی، از وجود نداشتن چنین ظرف یا وسیله‌ای داخل یخچال اطمینان حاصل کرد.

خراب بودن کدام یک از قطعات یخچال می‌تواند علت صدای یخچال باشد؟

در صورتی‌که علت صدای یخچال تراز نبودن سطح زیر آن یا وجود ظروفی که باعث ایجاد صدا می‌شوند نباشد، بایستی دیگر قطعات یخچال را مورد بازبینی و بررسی قرار داد. معمولاً قطعاتی که با  احتمال بیشتری منجر به ایجاد صدای یخچال می‌شوند، به ترتیب مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در زمان و هزینه‌ها نهایت صرفه‌جویی انجام پذیرد. مشکلات قطعات زیر، به ترتیب، برای تشخیص علت صدای یخچال مورد بررسی قرار می‌گیرند.

۱- پره‌های فن‌های اجزای مختلف یخچال

علت صدای یخچال
فن یخچال، عمده‌ترین علت صدای یخچال

مشکل داشتن پره‌های فن‌های موجود در یخچال یکی از شایع‌ترین عواملی است که می‌تواند باعث ایجاد صدای زیاد در یخچال شود.

فن‌ها به طور کلی قطعاتی هستند که برای خنک شدن قسمت‌های مختلف یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت شکستن و خم شدن این پره‌ها و یا عملکرد نادرست آن‌ها به هر علتی، این قطعات باعث ایجاد سر و صدای زیادی می‌شوند. خوشبختانه چنان‌چه خراب بودن پره‌ها علت صدای یخچال باشد، می‌توان با هزینه‌ی نسبتاً کمی آن‌ها را تعمیر یا تعویض کرده و مشکل را برطرف نمود.

۲- فن کمپرسور و اواپراتور یخچال

در بسیاری از موارد فن کمپرسور یا اواپراتور یخچال بر اثر کارکرد طولانی دچار مشکل می‌شوند. علاوه بر این ممکن است میزان روغن موجود در فن برای کارکرد صحیح آن کافی نباشد. به هر صورت فرسودگی فن کمپرسور و اواپراتور یخچال و خشک بودن آن می‌تواند مانع از کارکرد صحیح فن شده و باعث ایجاد صدای زیادی در یخچال شود. چنین مشکلی با روغن‌کاری فن یا تعویض آن با قطعه‌ای نو برطرف خواهد شد.

۳- موتور فن کندانسور

کندانسور یکی از اجزای یخچال است که وظیفه‌ی خنک کردن گاز مبرد یا همان گاز یخچال، برای خنک نگاه داشتن قسمت داخلی آن، را بر عهده دارد. در بسیاری از یخچال‌ها از فن برای خنک کردن کندانسور استفاده می‌شود. موتور این فن که معمولاً در قسمت زیرین یخچال تعبیه می‌گردد، ممکن است بر اثر عواملی مانند کثیف شدن بیش از اندازه‌، به درستی کار نکند یا حتی به کلی از کار بیفتد.

چنان‌چه علت صدای یخچال خراب بودن موتور فن کندانسور باشد، معمولاً نشانه‌های دیگری نیز همزمان با صدای زیاد یخچال مشاهده خواهند شد. نشانه‌هایی که خبر از خراب بودن موتور فن کندانسور می‌دهند شامل روشن و خاموش شدن مکرر یخچال در فواصل زمانی کوتاه، تجمع آب زیر یخچال و … هستند. درصورت مشاهده‌ی این نشانه‌ها همزمان با صدای زیاد یخچال لازم است تا این قسمت از یخچال توسط تعمیرکار متخصص کاملاً تمیز شود یا در صورت لزوم قطعه‌ای نو را جایگزین قطعه‌ی آسیب دیده کرد.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

  • تعمیر یخچال فریزر
  • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
  • تعمیر یخچال فروشگاهی
  • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

۴- اتصالات موتور یخچال

از جمله دیگر عواملی که ممکن است باعث ایجاد سر و صدای یخچال شوند، شل شدن اتصالات، خصوصاً اتصالات مرتبط با موتور یخچال است. موتور یخچال دارای محفظه‌ای است که جهت محافظت از موتور و همچنین عایق کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتور یخچال با استفاده از بست‌ها و پیچ‌هایی به این محفظه متصل می‌شود و تا زمانی که به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، هیچ‌گونه لرزش و صدایی ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی‌که اتصالات موتور یخچال به محفظه‌ی آن، بر اثر عواملی مانند استفاده‌ی طولانی مدت از یخچال، شل شوند، موتور هنگام کار دچار لرزش شده و در نتیجه صدای زیادی نیز ایجاد می‌کند. مسلماً چنان‌چه علت صدای یخچال آسیب دیدن اتصالات موتور آن باشد، بی‌توجهی به مشکل و غفلت در برطرف کردن آن می‌تواند تدریجاً باعث خراب شدن موتور یخچال شود.

۵- موتور فن تبخیر

خراب بودن موتور فن تبخیر نیز ممکن است علت صدای یخچال باشد. موتور فن تبخیر بر اثر استفاده‌ی طولانی مدت از یخچال به تدریج فرسوده می‌شود و در نتیجه ممکن است باعث ایجاد صدای یخچال شود. چنان‌چه سر و صدای زیاد یخچال همزمان با خنک نشدن قسمت داخلی یخچال باشد، احتمال این که علت صدای یخچال فرسوده یا شل شدن اتصالات موتور فن تبخیر باشد بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

آن‌چه در این نوشته در مورد صدای یخچال گفته شد، جهت آگاهی بیشتر شما عزیزان در مورد علل بروز چنین مشکلی بود. اما نکته‌ای که توجه به آن ضروری است این است که هرگز تلاش نکنید تا قطعات حساس داخلی یخچال را شخصاً تعمیر کنید، چرا که چنین اقدامی ممکن است باعث بروز آسیب بیشتر در دستگاه شده و حتی امنیت جانی شما را به خطر اندازد. متخصصان استادکار آماده هستند تا به صورت تخصصی دستگاه شما را عیب‌یابی کرده و علت صدای یخچال را پیدا کنند و پس از ارائه‌ی بهینه‌ترین پیشنهادات برای رفع مشکل و توافق با شما، اقدامات لازم را نسبت به تعمیر یخچالتان انجام دهند.

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.