رفع مشکل گرفتگی لوله و ناودان یخچال

0

گرفتگی لوله یخچال یکی از عمده مشکلاتی است که می‌تواند سبب ایجاد نشتی و عدم کارکرد درست یخچال شود و در عملکرد یخچال شما اختلال ایجاد کند. رفع گرفتگی ناودان یخچال و باز کردن لوله‌های پشت یخچال شما موجب از بین رفتن این مشکل می‌شود. تنها موضوعی که باید در هنگام گرفتگی لوله های یخچال مد نظر داشته باشید، این است که بدانید که به طور کلی تعمیرات یخچال نیاز به مهارت و کمی تجربه دارد و باید با دقت بسیاری انجام شود. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با عوامل مؤثر بر گرفتگی لوله آب یخچال و چگونگی رفع این مشکل آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

گرفتگی لوله یخچال

ممکن است یکی از روزهایی که مثل همیشه برای برداشتن مقداری آبمیوه درب یخچال را باز می‌کنید، ناگهان متوجه شوید که درون یخچال شما آب چکه می‎کند و یا مقداری آب در قسمت فریزر منجمد شده است. به طور کلی گرفتگی لوله یخچال می‌تواند موجب شود که آب در کف یخچال جمع و منجمد می‌شود. سیستم یخچال طوری است هر ۶ تا ۴۸ ساعت عملیات یخ‌زدایی در آن انجام می‌شود و این امر موجب آب شدن این یخ‌ها می‌گردد و به همین دلیل آب در زیر سینی زیر یخچال جمع می‌گردد و گاهی به بیرون از آن نیز نشت می‌کند.

بیشتر بدانید جمع شدن آب زیر جامیوه ای یخچال

گرفتن لوله‌های آب می‌تواند موجب بروز نشتی در یخچال شود.
گرفتن لوله‌های آب می‌تواند موجب بروز نشتی در یخچال شود.

توجه داشته باشید که اولین کاری که باید بعد از مشاهده نشتی در زیر یخچال خود انجام دهید، اطمینان از باز بودن لوله‌هاست. برای این کار باید به لوله‌ها دسترسی داشته باشید. در یخچال‌های ساید بای ساید دسترسی به لوله‌ها بسیار ساده است. در برخی مدل‌ها تنها با باز کردن درب یخچال می‌توانید در کف آن لوله مربوط را پیدا کنید و اقدام به باز کردن گرفتگی لوله های یخچال کنید. اگر موفق به پیدا کردن این لوله‌ها نشدید، ابتدا برق یخچال را قطع کنید و کاور پشت فریزرتان را بردارید و لوله‌ها را تمیز کنید.

رفع گرفتگی ناودان یخچال الکترواستیل
اولین کاری که باید بعد از مشاهده نشتی در زیر یخچال خود انجام دهید، اطمینان از باز بودن لوله‌هاست.

رفع گرفتگی ناودان یخچال

گرفتگی لوله یخچال در ناودان می‌تواند موجب شود که آب در زیر کشوی آخری فریزر جمع شود و یخ ببندد و این امر باز کردن این کشو را سخت کند. برای رفع این مشکل باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا یخچال را خاموش کنید.
 • همه کشوها را از داخل یخچال یا فریزر خود خارج کنید و قاب مربوط به هر یک را نیز با دقت  تمیز نمایید.
 • حال با دقت برفک موجود در همه قسمت‌های آن را پاک نمایید.
 • برای اینکه گرفتگی را برطرف کنید، مقداری آب جوش در ناودان بریزید و با اضافه کردن نمک به آن به آب شدن یخ‌ها سرعت ببخشید.
 • بعد از اینکه از آب شدن همه قطعات مطمئن شدید، همه قسمت‌ها را بر سر جای خود نصب کنید.
برای از بین بردن گرفتگی ناودان یخچال باید کشوهای یخچال را خارج کنید.
برای از بین بردن گرفتگی ناودان یخچال باید کشوهای یخچال را خارج کنید.

رفع گرفتگی لوله یخچال

معمولاً در پشت یخچال شما لوله‌هایی وجود دارد که یکی از آن مربوط به کویل اوپراتور و دیگری مربوط به کویل کندانسور است. لوله کویل اوپراتور با گاز و لوله دیگر با مایع پر شده است. این لوله‌ها نقش به سزایی در خنک سازی یخچال دارند و برای همین باید همیشه از سالم بودن و تمیز بودن این لوله‌ها مطمئن باشید. چنانچه متوجه گرفتگی لوله یخچال شدید باید ابتدا مراحل زیر را برای تمیز کردن قسمت بیرون لوله‌ها دنبال کنید:

 • برق یخچال را قطع کنید
 • سپس به وسیله سری مناسب جاروبرقی همه لوله‌ها را از بیرون تمیز کنید و همه گرد و غبار و یخ‌های موجود بر روی لوله‌ها را پاک کنید. مراقب باشید که به پره‌ها آسیب نزنید، زیرا این کار ممکن است مشکل جدی در کار یخچال ایجاد کند که به سادگی قابل رفع کردن نیست.
 • حال باید فن را به وسیله جاروبرقی تمیز کنید و گرد و غبار موجود در آن را پاک کنید.
 • برای تمیز کردن پره‌ها و لوله‌ها می‌توانید از برس مخصوص کمک بگیرید و به آرامی همه گرد و غبار روی لوله‌ها را پاک کنید.
رفع گرفتگی ناودان یخچال هیمالیا
قرار گرفتن یخچال در محیطی که آلوده است می‌تواند لوله‌های یخچال را سریع‌تر کثیف کند.

توجه داشته باشید که قرار گرفتن یخچال در محیطی که آلوده است می‌تواند لوله‌های یخچال را سریع‌تر کثیف کند. اگر در خانه از حیوان خانگی مراقبت می‌کنید و یا یخچال خود را در مکانی خارج از خانه قرار داده‌اید، باید بدانید که یخچال شما نیز بیشتر در معرض آلودگی قرار دارد. به علاوه در برخی مدل‌های یخچال لوله‌ها در پشت آن قرار ندارند، در این مواقع باید از طریق داخل فریزر به لوله‌ها دست پیدا کنید و برای این کار کاور های روی لوله‌ها را با دقت بردارید.

بهترین روش برای باز کردن گرفتگی لوله یخچال

بهتر است بدانید که باز کردن گرفتگی لوله یخچال مستلزم دسترسی به لوله‌هاست. در اکثر مدل‌ها این لوله‌ها در مکان مشخصی وجود دارد و تنها در مدل‌هایی که فریزر در بالای یخچال است متفاوت هستند. بعد از دسترسی به لوله‌ها باید یخ‌های روی آن را بردارید و معمولاً زمانی که این لوله‌ها بسته باشند، مقداری یخ نیز روی آن‌ها قرار دارد که نشان‌دهنده گرفتگی لوله در داخل آن است. برای باز کردن لوله و از بین بردن یخ‌های درون آن مقداری آب جوش در لوله‌ها اسپری کنید. بعد از اینکه آب درون لوله آب شد با دقت همه قسمت‌های آن را تمیز کنید.

برای از بین بردن یخ‌های درون لوله‌های یخچال می‌توانید مقداری آب جوش در لوله‌ها اسپری کنید
برای از بین بردن یخ‌های درون لوله‌های یخچال می‌توانید مقداری آب جوش در لوله‌ها اسپری کنید

به علاوه برای اینکه درون لوله‌ها به خوبی تمیز شود، می‌توانید از سفید کننده یا جوش شیرین استفاده کنید و ترکیب این مواد با آب را درون لوله بریزید.

کلام آخر

اگر به هر دلیل متوجه نشتی و مقداری آب در زیر یخچال شدید و یا احساس کردید طبقات یخچال و فریزر شما به راحتی باز و بسته نمی‌شود، باید بدانید که امکان نشتی در یخچال شما وجود دارد و بهتر است که هر چه سریع‌تر برطرف شود. در این مقاله در مورد روش‌های برطرف کردن این مشکل راهکارهایی ارائه شد و یاد گرفتیم که چطور گرفتگی ناودان یخچال را برطرف کنیم؛ اما چنانچه برای این موضوع نیاز به افرادی متخصص داشتید، می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + هجده =