چند وقت یکبار نمای بیرونی ساختمان را رنگ کنیم؟

0

اینکه خانه شما در چه مکانی واقع شده و در اطرافتان چه موقعیت‌هایی وجود دارد می‌تواند روی مدت زمان رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان‌تان، مؤثر باشد. در واقع بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که اکثر خانه‌ها بهتر است هر ۴ تا ۶ سال یک بار، اقدام به رنگ کردن نمای بیرونی  ساختمان کنند و عده دیگر نیز بر این باورند که نیازی به رنگ کردن نمای بیرونی تا ۱۵ سال نیست. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با هم با هر آن چیزی که لازم است در مورد رنگ کردن نمای بیرونی بدانید، آشنا شویم، با ما همراه باشید.

اهمیت رنگ کردن نمای بیرونی

همه ما دوست داریم که ظاهر خانه‌هایمان نیز همانند درون آن مرتب و زیبا به نظر برسد. از طرف دیگر رنگ کردن نمای بیرون ساختمان در مدت زمان درست می‌تواند از خانه شما در برابر عوامل محیطی همانند باد و باران و آسیب حشرات نیز محافظت کند و علاوه بر ظاهر زیبا یک بازسازی و نظارت کلی بر همه عیب‌های دیوار خانه‌تان باشد.

اینکه نمای ساختمان شما از چه جنس و رنگی تهیه شده باشد، می‌تواند روی میزان نیاز شما در طول زمان به رنگ کردن مؤثر باشد. از طرف دیگر شرایط آب و هوایی و موقعیتی که خانه شما در آن قرار گرفته است، می‌تواند روی ظاهر آن مؤثر واقع شود. به طوری که معمولاً خانه‌هایی که در مکان‌های شرجی و مرطوب قرار دارند، زودتر نیاز به رنگ کردن دارند و از طرفی آلودگی و قرار گرفتن در معرض دوده هوا و ماشین‌ها می‌تواند موجب تسریع در روند خرابی رنگ و نیاز زودتر به رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان شود.

اینکه نمای ساختمان شما از چه جنس و رنگی تهیه شده باشد، می‌تواند روی میزان نیاز شما در طول زمان به رنگ کردن مؤثر باشد.
اینکه نمای ساختمان شما از چه جنس و رنگی تهیه شده باشد، می‌تواند روی میزان نیاز شما در طول زمان به رنگ کردن مؤثر باشد.

چه زمانی نیاز است که نمای ساختمان خود را رنگ کنید؟

هیچ برنامه و زمان مشخصی برای رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان وجود ندارد و همه چیز به شرایط خانه شما برمی‌گردد. در واقع رنگ کردن نمای بیرونی به چند متغیر مختلف بستگی دارد. شما باید در نظر بگیرید که کجا زندگی می‌کنید، نوع مواد به کار رفته در نمای ساختمان شما چیست و کیفیت این مواد در چه سطحی است و مواردی از این دست.

موقعیت مکانی

بسته به موقعیت مکانی که در آن زندگی می‌کنید، رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان شما نیز شرایط متفاوتی خواهد داشت. خانه‌هایی در مناطق ساحلی یا مکان‌هایی با آفتاب شدید و آلودگی فراوان به این معناست که شما باید مراقبت بیشتری از نمای ساختمان‌تان کنید؛ اما در شرایط کلی معمولاً گفته می‌شود که هر خانه به طور میانگین نیاز دارد تا هر ۵ تا ۷ سال یک بار رنگ‌آمیزی شود.

بیشتر بدانید آیا می توان از رنگ داخل ساختمان برای نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد؟

قرار گرفتن نمای ساختمان شما در معرض آفتاب می‌تواند به آن آسیب وارد کند.
قرار گرفتن نمای ساختمان شما در معرض آفتاب می‌تواند به آن آسیب وارد کند.

متریال و مواد به کار رفته در نمای ساختمان

موضوع دیگری که روی رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان شما تأثیر زیادی دارد، نوع متریال و موادی است که در نمای ساختمان به کار رفته است. این موضوع نه تنها روی مدت زمان رنگ کردن نمای خانه‌تان مؤثر است بلکه بر کیفیت و دوام رنگ شما نیز تأثیر می‌گذارد. از آنجایی که نمای ساختمان شما در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید و آب و خاک فراوان قرار دارد، خیلی زود می‌تواند آسیب ببیند. از طرفی معمولاً قسمت‌هایی از نما که بیشتر در معرض باران و آفتاب قرار دارد نسبت به قسمت‌هایی که در سایه و زیر سایبان قرار دارد، بیشتر تخریب می‌شود و نیاز به ترمیم پیدا می‌کند.

در قدیم بیشتر برای رنگ کردن نمای بیرونی از رنگ روغن استفاده می‌شد که معمولاً دوام زیادی نداشت؛ اما با جایگزین شدن رنگ‌های لاتکس، این رنگ‌ها کمتر در معرض تاول زدن و ترک خوردن و همچنین رشد کپک‌ها قرار دارند و به همین دلیل انتخاب بهتری نسبت به رنگ‌ها روغن هستند. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که رنگ‌های روغنی از آنجایی که کمی براق هستند، نقص یا ترک موجود در دیوار را بیشتر نشان می‌دهند و از این رو امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در قدیم بیشتر برای رنگ کردن نمای بیرونی از رنگ روغن استفاده می‌شد که بیشتر در معرض تاول زدن و ترک خوردن قرار داشتند.
در قدیم بیشتر برای رنگ کردن نمای بیرونی از رنگ روغن استفاده می‌شد که بیشتر در معرض تاول زدن و ترک خوردن قرار داشتند.

کیفیت رنگ به کار رفته در نمای ساختمان

رنگ کردن نمای بیرون ساختمان شما به کیفیت رنگی که از آن استفاده شده است نیز بستگی دارد. اگر رنگ به کار رفته و مواد تشکیل دهنده نمای شما کیفیت بالایی داشته باشد، یقیناً دوام و مقاومت بیشتری خواهد داشت و به ازای هزینه بیشتری که ابتدای کار برای فرد دارد، می‌تواند هزینه‌های اضافی رنگ کردن مجدد را کاهش دهد.

در مورد رنگ کردن نمای بیرونی این موضوع را در نظر داشته باشید که قبل از هر کاری باید سطح کار شما تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، ترک خوردگی و کپک باشد تا رنگ به خوبی روی سطح قرار بگیرد. برای رنگ کردن نمای بیرونی ساختمان لازم است که بعد از یک دور رنگ کردن حتماً بار دیگر روی آن رنگ بزنید، زیرا علاوه بر ظاهر زیباتری که به کار می‌دهد دوام آن را نیز افزایش می‌دهد.

برای رنگ کردن نمای بیرونی قبل از هر کاری باید سطح کار شما تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، ترک خوردگی و کپک باشد
برای رنگ کردن نمای بیرونی قبل از هر کاری باید سطح کار شما تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، ترک خوردگی و کپک باشد

کلام آخر

 همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، به یاد داشته باشید که مدت زمان رنگ کردن نمای ساختمان شما به عوامل متعددی بستگی دارد و اگر از مواد درجه یک استفاده کنید و مراقبت‌های لازم را در طول زمان انجام دهید می‌توانید مدت زمان بیشتری از رنگ نمای بیرونی ساختمان‌تان محافظت کنید. بهتر است هر سال نمای بیرونی ساختمان‌تان را بررسی کنید و اگر متوجه ایجاد رطوبت یا آسیب در برخی قسمت‌ها شدید حتماً آن را علت‌یابی کنید و تا جای ممکن و در اسرع وقت جلوی عواملی که موجب آسیب به بافت و رنگ نمای منزلتان می‌شود را بگیرید.

به یاد داشته باشید که کنترل بسیاری از عوامل همانند شرایط آب و هوایی و میزان آلودگی از دسترس شما خارج هستند و در هر صورت ممکن است بعد از چند سال نیاز به رنگ کردم مجدد نمای ساختمان‌تان داشته باشید. فراموش نکنید اگر برای این کار به افرادی متخصص و ماهر نیاز دارید می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

  • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
  • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
  • پتینه کاری دیوار
  • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 5 =