تعمیر لامپ فلورسنت چگونه انجام می‌شود؟

0

خانه‌های امروزی دیگر مانند گذشته نیستند. یکی از تفاوت‌های اصلی میان خانه‌های نسل جدید و قدیم، وجود چراغ‌های فلورسنت است که این روزها استفاده از آن‌ها بسیار رواج دارد. اما نقطه اشتراک خانه‌های قدیمی و مدرن این است که چراغ‌های فلورسنت نیز مانند چراغ‌های قدیمی خراب می‌شوند. بنابراین دانستن چگونگی تعمیر لامپ فلورسنت، درست مانند لامپ‌های قدیمی ضروری خواهد بود.

اما چگونه باید این لامپ‌ها را تعمیر کرد؟ چگونه باید تشخیص داد که کدام بخش از این لامپ‌ها مشکل دارد؟ با ما در این متن همراه باشید و پاسخ این پرسش‌ها را بیابید.

تعمیر لامپ فلورسنت یا تعویض آن؟

زمانی‌که نام چراغ‌های فلورسنت به میان می‌آید، اولین چیزی که در ذهن شما نقش می‌بندد، چراغ‌های لوله‌ای و بلند هستند. اما طیف گسترده‌ای از چراغ‌های فلورسنت وجود دارد که در بخش‌های مختلف خانه به کار می‌آید: از لامپ‌های گاراژ تا لامپ‌های زیر کابینت.

آموزش صفر تا صد تعویض و تعمیر لامپ فلورسنت یا مهتابی
آموزش لامپ به منظور تعمیر لامپ فلورسنت امری ضروری است.

لامپ‌های فلورسنت کارایی زیادی دارند. به گونه‌ای که اگر در کار با این لامپ‌ها مهارت داشته باشید، می‌توانید در نورپردازی فضا نیز از این لامپ‌ها استفاده کنید. فناوری لامپ‌های فلورسنت فناوری جدیدی نیست و دهه‌ها است که استفاده می‌شود. البته لامپ‌های فلورسنت نسبت به لامپ‌های رشته‌ای فناوری جدیدتری دارند. همچنین از آن جایی‌که نسبت به لامپ‌های رشته‌ای مصرفشان کمتر است، جایگزین ایده‌آلی برای آن‌ها به شمار می‌آیند.

بنابراین از این لامپ‌ها در موارد گوناگونی استفاده می‌شود. اما مسئله اصلی این است که برخی از افراد با پیدا شدن کوچکترین مشکلی اقدام به تعویض لامپ‌ها می‌کنند. در حالی‌که گاهی با تعمیر لامپ می‌توان مشکل را کم هزینه‌تر تمام کرد. در نتیجه اگر تعمیر این لامپ‌ها را بلد باشید، تنها در صورتی دست به تعویض آن‌ها می‌زنید که هیچ راه دیگری وجود نداشته باشد. اگر به دنبال تعمیر لامپ فلورسنت هستید، پیش از هر چیز باید به نکات ایمنی توجه داشته باشید.

نحوه عملکرد چراغ‌های فلورسنت

اگرچه عملکرد لامپ‌های فلورسنت درست مانند لامپ‌های رشته‌ای است، اما میان این دو لامپ و نحوه عملکرد آن‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در لامپ‌های رشته‌ای این رشته‌ها هستند که الکتریکی می‌شوند و مقاومت بالایی در برابر جریان ایجاد می‌کنند. همین امر سبب می‌شود رشته‌های داخل حباب لامپ بدرخشند و روشنایی لازم را فراهم کنند. شما تنها نور حاصل از این مقاومت را مشاهده می‌کنید، اما واقعیت این است که این فرآیند گرمای زیادی نیز تولید می‌کند.

اما ماجرا در لامپ‌های فلورسنت متفاوت است، در این لامپ‌ها از فلورسنت استفاده شده است. به این ترتیب جریان الکتریکی از طریق ترانسفورماتور به استارت هدایت می‌شود. این جریان گازهای درون لوله را تحریک می‌کند و گازهای برانگیخته با پوشش داخل لامپ‌ها واکنش می‌دهند. همین واکنش سبب می‌شود که با سرعت قابل کنترلی بدرخشند. نکته جالب توجه در مقایسه این دو لامپ با یکدیگر میزان گرمای تولید شده بوده که این میزان در لامپ‌های فلورسنت کمتر است.

مقایسه ویژگی انواع لامپ موجود در بازار | نحوه درست كردن لامپ كم مصرف
با تعمیر لامپ فلورسنت متوجه تفاوت‌های این لامپ‌ها با لامپ‌های رشته‌ای خواهید شد.

حتما شما نیز دیده‌اید که چراغ‌های فلورسنت معمولا در سقف سیم‌کشی می‌شوند. شاید این سوال برای شما پیش آید که چراغ‌هایی که در گاراژها آویزان هستند، فلورسنت نیستند؟ در جواب باید بگوییم که این چراغ‌ها نیز از نوع فلورسنت هستند، با این تفاوت که سیم برق دارند تا بتوان به راحتی آن‌ها را جابجا کرد.

اگرچه این لامپ‌ها در ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند، اما قطعات تشکیل‌دهنده‌شان یکسان است. از این‌رو برای تعمیر لامپ فلورسنت کافی است چند نکته را بدانید. ما در ادامه نحوه تعمیر لامپ کم مصرف ال ای دی را به شما آموزش می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: انواع لامپ و ویژگی‌های آنها را بشناسید

تعویض بالاست

در لامپ‌های فلورسنت ترانسفورماتوری ویژه با نام بالاست وجود دارد. این بخش از سیم‌هایی به‌منظور اتصال به منبع الکتریکی شما تشکیل شده است. بالاست‌ها جریان خانگی 120 ولت را به سوکت‌های دستگاه منتقل می‌کنند. اینجا همان نقطه‌ای است که لامپ به آن متصل می‌شود. سوکت‌ها قدرت را به پین‌های فلزی که به داخل لوله امتداد می‌یابد، منتقل می‌کنند. اگر بگوییم بالاست قلب و مغز لامپ‌های فلورسنت است، دروغ نگفته‌ایم. تمامی لامپ‌های فلورسنت نیز دارای بالاست هستند.

در لامپ‌های فلورسنت قدیمی از بالاست‌های مغناطیسی استاندارد استفاده می‌شد. اما زمانی‌که این بالاست‌ها عمر خود را گذرانده باشند، لامپ‌ها صدای زیادی تولید خواهند کرد. البته این تنها نشانه قدیمی شدن بالاست‌ها نیست. اگر با تاخیر در روشن شدن لامپ‌های خود یا سوسو زدن آن‌ها نیز مواجه شدید، باید بدانید که بالاست لامپ شما قدیمی شده و نیاز به تعویض دارد.

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف و فلورسنت با تعویض بالاست
تعویض بالاست یکی از راه‌های تعمیر لامپ فلورسنت است.

تعویض بالاست و تعمیر لامپ فلورسنت هزینه زیادی برای شما در پی نخواهد داشت. اگر بالاست لامپ خود را تعویض کردید، باید این قطعه تا سال‌ها برای شما کار کند. البته این روزها دیگر از بالاست‌های مغناطیسی استفاده نمی‌شود. در سال‌های اخیر تولیدکنندگان به دنبال تجهیزات باکیفیت‌تر هستند. به همین دلیل بالاست‌های الکترونیکی را جایگزین بالاست‌های مغناطیسی کرده‌اند.

تفاوت بالاست‌های مغناطیسی و الکتریکی

بالاست‌های الکترونیکی به بالاست‌های سریع معروف هستند. این دسته از بالاست‌ها تاخیر را در هنگام روشن شدن چراغ‌ها تا حد زیادی از بین می‌برند. از دیگر ویژگی‌های این چراغ‌ها این است که نیازی به استارت ندارند. بنابراین با حذف بالاست‌های مغناطیسی صدای لامپ‌ها به‌طور کامل از بین می‌رود.

آیا می‌توان بالاست‌های الکترونیکی را جایگزین بالاست‌های مغناطیسی کرد؟

اگر در تعمیر لامپ فلورسنت نیاز به تعویض بالاست داشتید، ابتدا باید به سیم‌کشی آن‌ها توجه کنید. در صورتی‌که پیکربندی سیم‌کشی لامپ‌ها و بالاست یکسان باشد، تعویض آن‌ها امکان‌پذیر است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در هنگام خرید بالاست، لامپ‌های قدیمی را همراه خود ببرید. به همراه داشتن لامپ‌ها به شما کمک می‌کند تا با توجه به رنگ سیم‌های متصل به بالاست، خرید درستی داشته باشید.

اما در بسیاری از موارد خرید بالاست‌های الکترونیکی هزینه زیادی به شما تحمیل می‌کند. در صورتی‌که می‌توانید با همان هزینه یا کمی بیشتر لامپ جدیدی بخرید. بنابراین گاهی اوقات ارزش ندارد که بالاست لامپ را تعویض کنید، زیرا می‌توانید با همان هزینه لامپی جدید بخرید.

انواع بالاست الکترونیک و مغناطیسی برای تعمیر لامپ فلورسنت
در تعمیر لامپ فلورسنت می‌توانید بالاست الکترونیکی را جایگزین بالاست مغناطیسی کنید.

چگونه بالاست را تعویض کنیم؟

اگر تمام جوانب کار را سنجیده‌اید و به دنبال تعویض این قطعه از لامپ هستید، باید از نحوه انجام آن نیز آگاه باشید. پیش از هر چیز باید وسایلی را که در تعویض بالاست به منظور تعمیر لامپ فلورسنت نیاز دارید، آماده کنید. این وسایل شامل موارد زیر می‌شود:

 • فازمتر
 • پیچ گوشتی
 • آچار
 • اتصالات سیم
 • بالاست جایگزین

اگر موارد بالا را آماده کردید، برای آموزش تعمیر لامپ کم مصرف در خانه گام به گام با ما پیش آیید.

گام اول: برق دستگاه را قطع کنید

در ابتدا باید برق را از مدار اصلی آن قطع کنید. بهترین زمان برای چک کردن این مرحله زمانی است که دیفیوزر را برداشته‌اید و به سوکت‌های لامپ دسترسی دارید. در این زمان با استفاده از فازمتر برق دستگاه را تست کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که برق دستگاه به درستی قطع شده است و می‌توانید گام‌های بعدی را ادامه دهید یا خیر.

گام دوم: دیفیوزر را بردارید

برای این‌که به قسمت‌های مختلف دستگاه دسترسی داشته باشید، ابتدا باید دیفیوزر را بردارید. به این منظور کافیست به طرفین دیفیوزر فشار ملایمی وارد کنید. در قدم بعدی باید پین لامپ‌ها را به آرامی بچرخانید و آن‌ها را از سوکت‌های مخصوص جدا کنید. حالا شما به صفحه پوشش فلزی دسترسی دارید.

باز کردن دیفیوزر برای آموزش تعمیر لامپ کم مصرف و فلورسنت در خانه
در آموزش تصویری تعمیر لامپ کم مصرف، درآوردن دیفیوزر را به شما نشان دادیم.

گام سوم: سوکت‌های را جدا کنید

انتهای هر لامپ به سوکت وصل شده که این سوکت‌ها نیز معمولا با پیچ به دستگاه متصل می‌شوند. گاهی نیز سخت‌افزارهای محکم جای این پیچ‌ها را می‌گیرند. به منظور دسترسی به سیم‌های متصل به این سوکت‌ها دو راه پیش روی شما قرار دارد:

 • اگر سیم‌ها مستقیما از بالاست می‌آیند، آن‌ها را جدا کنید.
 • اگر سیم‌ها با اتصال‌دهنده‌ به سیم‌های بالاست متصل هستند، نیازی نیست آن‌ها را از سوکت جدا کنید.

گام چهارم: بالاست قدیمی را در بیاورید

به دستگاه خود نگاهی بیندازید، بالاست قدیمی با پیچ یا مهره به دستگاه متصل شده است. پیچ‌ها یا مهره‌ها را بردارید و بالاست را از دستگاه خارج کنید. حالا بالاست را به فروشگاه ببرید و بالاستی جدید مشابه با بالاست قدیمی خود بخرید.

گام پنجم: بالاست جدید را جایگزین کنید

حال باید بالاست جدید را به دستگاه متصل کنید. این اتصال درست مانند بالاست قدیمی است که به دستگاه متصل بود.

تعویض بالاست و تعمیر لامپ فلورسنت | نحوه درست كردن لامپ كم مصرف
در مرحله آخر تعویض بالاست و تعمیر لامپ فلورسنت باید بالاست جدید را جایگزین کنیم.

گام ششم: دستگاه را مجددا مونتاژ کنید

حال که بالاست را در جای خود قرار دادید، تعمیر لامپ فلورسنت شما به پایان رسیده است. حالا باید دستگاه را به حالت اولیه خود بازگردانید.

تعویض سوکت‌ها و تعمیر لامپ فلورسنت

تعویض بالاست تنها موردی نیست که در تعمیر لامپ کم‌مصرف مورد توجه قرار می‌گیرد. گاهی ممکن است به تعویض سوکت‌ها نیاز داشته باشید. سوکت‌ها همان قسمتی هستند که لامپ‌ها را در جای خود به صورت ثابت نگه می‌دارند.

تعجب نکنید! درست است که به ندرت این قسمت از لامپ‌ها خراب می‌شوند، اما احتمال بروز چنین اتفاقی وجود دارد. اما در صورتی‌که خرابی سوکت‌ها را تشخیص دادید، نگران نباشید. زیرا به راحتی می‌توانید این بخش از ساختمان لامپ‌های فلورسنت را تغییر دهید. به منظور تعویض سوکت‌ها کافیست مراحل تعویض بالاست را پیش ببرید و سوکت دستگاه خود را عوض کنید.

آموزش تصویری تعمیر لامپ کم مصرف با تعویض سوکت
تعویض سوکت‌ها یکی دیگر از راه‌های تعمیر لامپ‌های فلورسنت است.

تعویض استارت‌ها

بگذارید پیش از هر چیز استارت‌ها را به شما معرفی کنیم. این بخش از لامپ‌ها همان سیلندرهای فلزی کوچکی هستند که جریان الکتریکی را از بالاست به سوکت‌ها منتقل می‌کنند. ابعاد استارت‌ها بسیار کوچک است، به گونه‌ای که گاهی ابعاد آن‌ها درست به اندازه یک سکه خواهد بود. البته اکثر لامپ‌های فلورسنت این قسمت را ندارند. زیرا در این لامپ‌ها با جایگزین شدن بالاست‌های الکترونیکی دیگر نیازی به این بخش نیست. اما اگر دستگاه شما این بخش را دارد، باید هر از چندگاهی اقدام به تعویض آن کنید.

استارت‌ها معمولا در قسمت داخلی دستگاه و نزدیک به انتهای لامپ‌ها قرار دارند. نکته‌ای که باید در این مورد توجه داشته باشید، این است که استارت‌ها را نمی‌توان با شکل ظاهری‌شان بررسی کرد. بنابراین چگونه باید تشخیص داد که در تعمیر لامپ فلورسنت نیاز به تعویض استارت‌ها داریم؟ ساده است. اگر لامپ و بالاست شما سالم باشد، این استارت است که مشکل دارد. بنابراین بهتر است با تعویض استارت مشکل را حل کنید. برای این‌که استارت قدیمی را جدا کنید، باید استارت را بچرخانید و بکشید. حالا استارت‌های جدید را به همین شکل جایگزین استارت‌های قبلی کنید.

آموزش صفر تا صد تعمیر لامپ کم مصرف با تعویض استارت
با تعویض استارت لامپ‌های فلورسنت خود را تعمیر کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

تعویض لامپ‌های فلورسنت

زمانی‌که چراغ‌های شما روشن نمی‌شود، اولین احتمالی که می‌دهید چیست؟ قطعا سراغ بالاست یا استارت نمی‌روید، زیرا اولین حدس هر فردی سوختن لامپ است. برای این‌که اشتباه نکرده باشید، کافیست ظاهر لامپ‌ها را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: علت سوختن سریع لامپ چیست؟

در انتهای لامپ‌هایی که سوخته باشد، نواحی تیره‌رنگی مشاهده خواهید کرد. در این صورت باید هرچه زودتر برای خرید لامپ اقدام کنید. به منظور خرید لامپ جایگزین دو راه پیش روی شما وجود دارد:

 • لامپ سوخته قدیمی را به فروشگاه برده و مشابه آن را بخرید.
 • نوشته‌های روی لامپ را بخوانید و لامپی با همان مشخصات خریداری کنید.

احتمالا به این فکر می‌کنید که نوشته‌های روی لامپ چه می‌گویند؟ به‌طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، مجموعه حروف و اعدادی که روی لامپ‌ها نوشته شده است، هر کدام معنای خاصی دارند. به عنوان مثال اگر این نوشته‌ها با حرف T شروع شود، به معنای لامپ های لوله‌ای است. عددی که در ادامه این حرف می‌آید، به قطر لوله اشاره دارد. همچنین حرف F و عددی در کنار آن خواهید دید که به طول لامپ برحسب اینچ اشاره می‌کند.

عیب‌یابی چراغ‌های فلورسنت

در تعمیر لامپ فلورسنت پیش از آن‌که از نحوه درست کردن لامپ کم‌مصرف آگاه شوید، باید از عیب‌یابی درست دستگاه مطمئن شد. در واقع می‌توان گفت اولین قدم برای درست کردن لامپ‌ها، عیب‌یابی آن‌ها است. برای این‌که قدم اول را درست بردارید، پیشنهاد می‌کنیم به موارد زیر توجه کنید.

تعمیر لامپ‌های فلورسنت چگونه انجام می‌شود؟ آموزش تعمیر لامپ کم مصرف در خانه
تعمیر لامپ‌های فلورسنت چگونه انجام می‌شود؟

لامپ روشن نمی‌شود؟

اگر لامپ شما روشن نمی‌شود، پیش از هر چیز چک کنید تا لامپ‌ها به‌درستی در سوکت‌ها قرار گرفته باشد و پاور آن درست کار کند. اگر از این دو مورد مطمئن شدید، در مرحله بعد باید لامپ‌ها را عوض کنید. در صورتی‌که لامپ‌های جدید روشن شوند، مشکل از لامپ‌های قدیمی بوده است. اما اگر همچنان لامپ روشن نمی‌شود، باید سوکت‌ها را بررسی کنید. به این منظور از فازمتر کمک بگیرید. اگر تغذیه دستگاه شما هیچ مشکلی نداشت، باید قسمت‌های دیگر را بررسی کنید. در مرحله بعدی باید استارت را جایگزین کرده و در نهایت اگر با تعویض استارت مشکل حل نشد، بالاست را جایگزین کنید.

لامپ‌ها چشمک می‌زنند؟

اگر لامپ‌ها چشمک می‌زنند، پیش از هر چیز سوکت‌ها را بررسی کنید. چنان‌چه لامپ‌ها به خوبی در سوکت‌ها قرار نگرفته‌اند، مجددا آن‌ها را در سوکت‌ها قرار دهید. در صورتی‌که مشکل حل نشد، در قدم بعدی لامپ‌ها را بررسی کنید. همانطور که پیش‌تر گفتیم اگر لامپ‌ها سوخته باشند، انتهای لوله آن‌ها تیره خواهد شد. اگر لامپ شما تیره شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

اما چنانچه با تعویض لامپ‌ها مشکل همچنان به قوت خود باقی بود، زمان آن رسیده که سراغ استارت بروید. اگر مشکل از استارت نباشد، حتما بالاست دستگاه مشکل دارد. البته ممکن است که با پشت سر گذاشتن این مراحل همچنان لامپ چشمک بزند. در این صورت چاره‌ای جز تعویض کل دستگاه نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: تعمیر لامپ کم مصرف و 6 روش برای احیای لامپ‌های خانه‌تان

لامپ‌ها صدا دارند؟

آیا صدای وزوز لامپ‌ها شما را اذیت می‌کند؟ زمان آن رسیده که با تعمیر لامپ فلورسنت خود این مشکل را برطرف کنید. تنها راه حل این مشکل تعویض بالاست لامپ است.

کلام آخر

برای همه ما پیش آمده است که بخواهیم با تمام بی‌تجربگی‌های خود وسایل منزل را تعمیر کنیم. اگرچه تجربه در این مورد حرف اول را می‌زند، اما گاهی با آموزشی ساده می‌توان از عهده تعمیرات کوچک خانه مانند تعمیر لامپ فلورسنت برآمد. ما در این مقاله آموزش صفر تا صد تعمیر لامپ کم‌مصرف را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات راهنمای خوبی برای شما باشد. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در بخش نظرات سایت استادکار با ما در میان بگذارید.

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: hunker

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =