درباره نحوه تعویض لاستیک درب یخچال بیشتر بدانید

2

لاستیک یا واشری که دور درب یخچال و فریزر ما تعبیه شده است، از جمله ابزار کلیدی عملکرد یخچال به شمار می‌رود. در صورتی که این لاستیک دچار ایراد یا مشکل شود، سلامت یخچال نیز ممکن است به خطر بیفتد و حفاظت از سرما داخل آن، مختل گردد. به این دلیل در مواقعی لازم به تعویض لاستیک درب یخچال خواهد بود.

کار کردن و فعالیت بیش از اندازه و غیر ضروری موتور یخچال، اتلاف و به هدر رفتن انرژی و حتی فاسد شدن و از بین رفتن مواد غذایی داخل یخچال و فریزر در شمار پیامدهای معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال، محسوب می‌شوند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال که به منظور تثبیت هوای سرد در داخل آن و ممانعت از ورود هوای گرم به آن، در نظر گرفته شده است، باید سالم باشد زیرا در غیر این صورت با داخل شدن هوای گرم به فضای درونی یخچال و فریزر مواجه هستیم و این اتفاق منجر به بالا رفتن دما و حرارت داخل یخچال و فریزر، خراب شدن مواد خوراکی درون آن و از همه مهم‌تر، آسیب وارد شدن به موتور یخچال خواهد شد.

لاستیک درب یخچال در حفظ سرمای ایجاد شده داخل یخچال فریزر اهمیت زیادی دارد و لازم است که حتما از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر شاهد خارج شدن هوای سرد از یخچال و خنک بودن هوا در محیط اطراف یخچال گشتید، لازم است که سلامت لاستیک دور درب یخچال را بررسی کنید. گاهی این مشکل با تعمیر حل می‌شود و گاهی نیز به تعویض این واشر یا لاستیک نیاز خواهید داشت.
بنابر این در صورت اطمینان حاصل کردن از وجود مشکل و ایراد در واشر دور درب یخچال، تعمیر و در صورت نیاز تعویض این لاستیک ضروری خواهد بود. در غیر این صورت نمی‌توان دوام سلامت موتور یخچال و فریزر را تضمین کرد.

بیشتر بدانید علت یخ نزدن فریزر

نحوه تعویض لاستیک دور درب یخچال

برای تعویض لاستیک دور درب یخچال، باید ابتدا از وجود مشکل در لاستیک یا نوار فعلی اطمینان پیدا کنید. احتمالا شما مایل به تعویض یک لاستیک سالم نیستید! برای مطمئن شدن از وجود مشکل و ایراد در نوار دور درب یخچال و اقدام به تعمیر و تعویض آن مواردی را به صورت مرحله به مرحله شرح داده‌ایم، که پیشنهاد می‌کنیم برای تسهیل در روند کار خود، آن‌ها را مطالعه بفرمایید.

این موارد به شما نشان می‌دهتد که آیا لاستیک دور درب یخچال و فریزرتان دچار مشکل است یا نه؛ و اگر ایرادی دارد چگونه باید به رفع آن بپردازید:

 • بررسی شکل ظاهری لاستیک دور درب یخچال و دقت بر روی چگونگی متصل شدن این لاستیک به درب یخچال و فریزر
برای تعویض لاستیک درب یخچال، باید ابتدا شکل ظاهری لاستیک را مورد بررسی قرار داده و از معیوب بودن یا نبودن آن مطلع شوید. اگر لاستیک شل شده یا پارگی هایی در قسمت های مختلف آن وجود داشت، نیاز به تعویض حتمی خواهد بود.
 • به نحوه مهر و موم یا متصل شدن نوار به دور درب یخچال نگاه کنید و اگر در اتصال آن‌ها به هم ایرادی مشاهده کردید یا به طور مثال متوجه شدید که این لاستیک به خوبی دور درب یخچال تعبیه نشده است، باید آن را به شکل صحیح به درب یخچال بچسبانید.
 • اگر لاستیک دور درب یخچال به لحاظ ظاهری از استحکام و مقاومت اولیه برخوردار نبود و ترک ترک شده و شکستگی‌هایی بر روی آن مشهود بود، می‌توانید با چرب کردن مداوم آن، ترک‌ها و شکستگی‌ها را تا حد قابل توجهی از رفع کرده و فاصله بین درب و لاستیک را نیز از بین ببرید. درصورتی که این آسیب دیدگی‌ها زیادتر از حد معمول بوده و نتوانستید آن را با چرب کردن بهبود دهید و به خاطر وجود این مشکل دمای یخچال و فریزر بالا رفت، به تعویض لاستیک دور درب یخچال نیازمند خواهید بود.
 •  اگر لاستیک دور درب یخچال تیره و سیاه و چروکیده شده و شکل اولیه خود را به میزان زیادی از دست داده بود، به تعویض این لاستیک نیاز خواهید داشت. گاهی نیز ممکن است این واشر آلوده و کثیف شده باشد و با شستشو، مشکل آن برطرف شود.
اگر لاستیک درب یخچال شما فقط کثیف شده و دارای پارگی نبود، می توانید با تمیز کردن و شستشوی آن، برای مدتی دیگر از همین لاستیک استفاده کرده و نیازی به تعویض قطعی نخواهد بود.
 •  یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن، به صحیح بودن نحوه اتصال لاستیک به درب یخچال و عدم وجود مشکل در آن پی برد، این است که کاغذی را در حد فاصل درب یخچال و فریز و خود یخچال قرار دهید و درب را ببندید و بعد کاغذ را به سمت بیرون بکشید. اگر خارج کردن کاغذ سخت بود، مشکل چندانی وجود ندارد. اما اگر کاغذ به راحتی بیرون بیاید و خارج شدن سرما و رطوبت به همراه آن را احساس کنید، به تعویض لاستیک درب یخچال احتیاج دارید.

بیشتر بدانید نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تعویض لاستیک درب یخچال

 • برای خارج کردن واشر دور درب یخچال، ابتدا سیم یخچال یا فریزر را از پریز برق بیرون بکشید، چرا که ممکن است مدت زمانی طولانی را صرف این کار کنید و در این صورت یخچال نباید به برق باشد. در غیر این صورت احتمال آسیب دیدگی و هدر رفت انرژی وجود دارد.
برای تعویض لاستیک دور درب یخچال، باید ابتدا یخچال را از برق بکشید. قرار است برای دقایقی درب یخچال باز بماند و بهتر است که در این مدت یخچال خاموش باشد.
 • وقتی لاستیک دور درب یخچال را با انگشت‌هایتان به سمت بالا می‌کشید، پیچ‌های در زیر آن و در حد فاصل درب یخچال و لاستیک مشهود است که باید این پیچ‌ها را باز یا شل کنید تا بتوانید با سهولت بیشتری لاستیک دور درب یخچال را از آن جدا نمایید‌. برای این کار به یک پیچ گوشتی ریزسر شش گوش نیاز خواهید داشت. (توصیه می‌شود که تمام پیچ‌ها را به یک اندازه شل کرده و سپس جدا سازید تا تمامی ابعاد لاستیک به صورت همزمان رها شود.)
برای تعویض لاستیک درب یخچال، باید آن را با کمی فشار از دور درب کنار زده و پیچ های زیر را شل کرده و سپس باز نمایید. به این صورت قادر به جدا کردن لاستیک فعلی از درب یخچال خواهید بود.
 • در اینجا این پیچ‌ها را به آرامی و با حوصله از یخچال خارج کرده و بعد واشر دور یخچال را به راحتی از درب یخچال جدا نمایید.

تعویض لاستیک درب یخچال پرسی

 • اگر درب یخچال شما پرسی بود و پیچ نداشت، باید این لاستیک را از چفت و بست‌ها و شیارهای موجود در قسمت دور درب یخچال جدا کنید.
 • حال نوبت آن فرا رسیده است که برای تعویض لاستیک درب یخچال خود، لاستیک جدید خریداری شده را به دور درب یخچال متصل کنید.
 • اگر دور درب یخچال دارای گیره یا پیچ بود، باید لاستیک را به دور درب یخچال پیچ نمایید. این کار را به همان شیوه که لاستیک را خارج کردید، انجام خواهید داد. با این تفاوت که این بار لاستیک را به دور درب یخچال متصل کرده و پیچ‌ها یا گیره‌ها را می بندیم.
لاستیک جدید را دور یخچال قرار داده و آن را به خوبی در شیار محکم نمایید. در صورتی که درب یخچال از نوعی پیچی است، پیچ ها را سر جای خود محکم کنید و اگر درب یخچال پرسی است، لاستیک را به درستی در جای خود قرار داده و مطمئن شوید که جا بیفتد.
 • در صورتی که دور درب یخچال شما دارای پیچ یا گیره نباشد و بخواهید این لاستیک را به دور یخچال پرس کنید، باید واشر را به خوبی در شیارهای موجود انداخته تا واشر در دور یخچال و بر روی شیارها محکم شود‌. اگر چه به نظر می‌رسد که تعویض لاستیک درب یخچال بدون پیچ راحت‌تر باشد، اما باید جا انداختن آن را با دقت بیشتری انجام داده و از محکم شدن جای لاستیک درب یخچال، اطمینان یابید.
 • توجه داشته باشید که به هنگام الحاق لاستیک جدید به دور یخچال، چه به شیوه اتصال از طریق پیچ و گیره و چه به شیوه پرسی، باید این کار را به خوبی و با دقت انجام داده و از چفت شدن و محکم شدن واشر در محل مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

قیمت لاستیک دور یخچال

قیمت لاستیک‌ها و نوارهای دور درب یخچال به تناسب مدل و مارک یخچال و همچنین قدمت یخچال، متغیر است و برای خرید آن هزینه‌های متفاوتی صرف می‌شود. اگر درخواست خرید واشر دور یخچال را از همان کمپانی تولید کننده یخچال فریزر صورت دهید، طبیعتا برای شما به صرفه‌تر خواهد بود. در این صورت علاوه بر اینکه محصولی کاملا مرتبط با یخچال خود را خریداری می‌کنید، می‌توانید تعویض لاستیک درب یخچال خود را حرفه‌ای تر انجام داذه و از نظرات تخصصی کارشناسان این شرکت جهت استفاده بهتر از یخچال و فریزر خود، بهره بگیرید.

قیمت لاستیک درب یخچال چندان گزاف نیست، اما بسته به این که یخچال فریزر شما از چه مارک و برندی باشد، این قیمت متغیر خواهد بود.

بیان این نکته نیز ضروری است که اگر مارک یخچال و فریزر شما هریک از مارک‌های امرسان، دوو، اسنوا و… باشد و بخواهید نسبت به تعویض لاستیک یا واشر دور درب آن اقدام نمایید و انجام شخصی آن مشکل باشد، امکان این وجود خواهد داشت که از متخصصان این شرکت‌های ساخت یخچال و فریزر کمک گرفته و مراحل نصب را با کیفیت و تضمین بالاتری به انجام برسانید. به طور مثال تعویض لاستیک درب یخچال امرسان را با درخواست نصب از سوی شرکت، می توانید با کیفیت و ضمانت انجام بالاتری به انجام برسانید.

سخن پایانی

نگهداری از لاستیک دور درب یخچال، اهمیت زیادی دارد و با تعویض به موقع آن، می‌توانید در حفظ سلامت یخچال و کیفیت عملکرد آن، تاثیر مستقیم بگذارید. با توجه به قیمت‌های سر به فلک کشیده فعلی، به نظر می‌رسد که باید نگهداری به مراتب جدی‌تری از وسایل خانگی داشته باشیم و در صورت لزوم به موقع نسبت به تعویض لاستیک درب یخچال اقدام کنیم!

منبع: ipemdad

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. مصطفی می گوید

  سلام
  ممنون از اطااع رسانی و اموزش جانع شما عزیزان
  خواستم ببینم امکان سفارش نوار درب یخچال اسنوا مدل
  RBF ۶٧۶ MD/EW
  بصورت اینترنتی یا تلفنی برای شهرستان وجود دارد و اگر چنین امری میسر است لطفا شماره تماس یا آدرسی که بتوانم برای خرید اینترنتی رجوع کنم را لطف کنید سپاس

 2. مصطفی می گوید

  فقط نوار درب تولیدی شرکت سپهر سرما نباشد که مفت گران است و این خلایق فقط هیزم جهنم خود را بجای کش درب یخچال تولید میکنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − شش =