راهنمای سرویس کولر آبی

0

در این مطلب می‌خوانید:

آیا از کارکرد کولر آبی خود و میزان خنک‌کنندگی آن راضی هستید؟ برای پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند سروصدای کولر، بوی نامطبوع، وزش باد گرم، نشتی آب کولر و… چه راهکاری به ذهنتان می‌رسد؟ حتما می‌دانید که عملکرد بهینه کولرهای آبی همانند خودروها، مستلزم نگهداری، تعمیر و سرویس سالیانه است. اما نگهداری و سرویس کولر آبی چه مواردی را دربرمی‌گیرد؟ در این نوشتار قصد داریم مراحل سرویس سالیانه کولر آبی را شرح دهیم، ولی پیش از آن ابتدا با قطعات و اجزای سازنده کولرهای آبی آشنا می‌شویم. در ادامه با استاد کار همراه باشید.

قطعات و اجزای سازنده کولر آبی

قطعات و اجزای سازنده کولرهای آبی را می‌توان در سه گروه دسته‌بندی کرد:

 1. اجزای ثابت و نگهدارنده کولر آبی مانند بدنه، شبکه‌ها یا پانل‌های ورودی هوا، تجهیزات آبرسانی و تخلیه آب و کانال خارجی.
 2. اجزای مکانیکی کولر آبی مانند شناور (فلوتر)، کانال داخلی، پروانه (فن)، تسمه و پولی‌ها.
 3. اجزای الکتریکی کولر آبی مانند موتور کولر، پمپ آب (واتر پمپ)، صفحه کلید کولر (کیبورد)، ترمینال و مدار الکتریکی کولر.

با انواع سیم کشی کولر آبی آشنا شوید

به طور کلی موتور کولرهای آبی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

موتور کولر آبی تک فاز و دو فاز، سیم کشی با خازن کولر آبی و سیم کشی بدون خازن کولر آبی که این موضوع روی نقشه سیم کشی کولر آبی تأثیر می‌گذارد. برای اجرای نقشه سیم کشی کولر آبی با خازن، به منظور افزایش گشتاور موتور از خازن الکترولیتی با ظرفیت بالا استفاده می‌شود.

از طرفی کلید کولر آبی دارای 3 پل است که شامل کلید پمپ آب، کلید موتور و کلید دور تند و کند است. سیم مربوط به پمپ معمولاً آبی رنگ است و برای راه‌اندازی پمپ آب و آب‌رسانی به پوشال‌ها استفاده می‌شود، کلید مربوط به موتور معمولاً قرمز است و برای روشن کردن موتور است، کلید دور تند و کند که می‌تواند رنگ‌های متفاوتی داشته باشد و برای تنظیم دور موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید که برای نصب کلید کولر آبی حتماً باید از فردی متخصص کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

برای تعمیر سیم کشی کولر آبی و نصب کلید کولر آبی حتما از فردی متخصص کمک بگیرید.
در بسیاری از مواقع ممکن است به دلیل وجود مشکل در نقشه سیم کشی کولر آبی دکمه کم و زیاد کولر به صورت برعکس کار کند و یا مشکلی در دکمه پمپ وجود داشته باشد که برای برطرف کردن آن باید حتماً از فردی متخصص به این امور کمک بگیرید.

هزینه سرویس کولر آبی

میانگین هزینه سرویس کولر آبی معمولاً از 70.000 تا 120.000 تومان است که شامل فرآیندهای مختلفی همچون نصب کولر آبی، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات کولر و برطرف کردن هرگونه مشکل در کولر آبی است. برای اطلاع از هزینه سرویس کولر آبی توسط متخصص استادکار می‌توانید نگاهی به جدول زیر بیندازید.

شرح خدمات کولر آبی قیمت واحد (تومان)
نصب و راه‌اندازی کولر آبی 130.000
سرویس کولر آبی 80.000
تعمیر پوسیدگی کف کولر آبی 50.000
تعویض کامل کف کولر آبی 120.000
تعویض پروانه و شفت کولر آبی 100.000
تعویض برزنت کولر آبی 70.000
تعویض یاتاقان کولر آبی 75.000
تعویض یاتاقان سمت دینام کولر آبی 100.000
تعویض موتور کولر آبی 60.000
سرویس زمستانه کولر آبی 50.000

توجه داشته باشید که اگر سفارش خود را بعد از بازدید کار لغو کنید، هزینه ایاب ذهاب تعمیرکار با شما خواهد بود. اما در شرایط عادی به جز مبلغ ذکر شده در جدول لازم نیست هیچ هزینه اضافی برای تعمیر کولر آبی بپردازید.

برای ثبت سفارش سرویس کولر آبی، می‌توانید از طریق دکمه ثبت سفارش در زیر، اقدام کنید:

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

 • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
 • رفع نشتی کف کولر
 • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
 • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار

بهینه سازی مصرف برق با سرویس به موقع کولر آبی

به منظور افزایش راندمان و کارایی کولر آبی و همچنین کاهش مصرف برق باید مطمئن شوید که کولر آبی شما عملکرد درستی دارد و به موقع سرویس شده است. بی‌توجهی به این موضوع و سرویس نکردن به موقع کولر آبی می‌تواند موجب افزایش مصرف برق دستگاه شود و کارکرد آن را مختل کند. برای این موضوع لازم است تا با چند نکته طلایی که به مصرف بهینه کولر آبی کمک می‌کند آشنا شوید:

عملکرد صحیح دینام کولر آبی را بررسی کنید

دینام در کولر آبی شما وظیفه گردش هوا را بر عهده دارد و از آنجایی که کولر آبی معمولاً در فضای باز و در معرض گرد و غبار زیادی قرار دارد، اگر آن قطعه به موقع تمیز و روغن کاری نشود، می‌تواند مشکلاتی را برای کولر آبی شما ایجاد کند.

عملکرد صحیح دینام کولر آبی را هنگام سرویس فصلی کولر آبی بررسی کنید
در زمان سرویس کولر آبی لازم است تا دینام دستگاه را نیز از گرد و غبار پاک کنید و به خوبی قطعات آن را روغن کاری نمایید.

بدنه کولر را شستشو دهید

در هر سرویس کولر آبی، بدنه کولر باید شستشو داده شود تا رسوب ایجاد شده بر روی آن تمیز شود. توجه نکردن به این موضوع می‌تواند موجب ایجاد زنگ زدگی بدنه فلزی کولر شود و این موضوع می‌تواند روی مصرف برق کولر آبی شما مؤثر واقع شود.

بهترین روش برای رفع شوره و رسوبات کولر آبی چیست؟
برای از بین بردن رسوبات و بهینه کار کردن کولر لازم است تا در زمان سرویس کولر آبی بدنه آن را به طور دقیق شستشو دهید.

شستشوی مخزن حلزونی کولر را فراموش نکنید

در کولر آبی شما قطعه‌ای به نام مخزن حلزونی وجود دارد که با گذر زمان پر از گرد و غبار می‌شود. زمانی که کولر روشن می‌شود، این ذرات در هوا پخش می‌شوند، به همین دلیل بهتر است قبل از روشن کردن کولر و شروع فصل گرما حتماً این بخش از کولرهای آبی را نیز شستشو دهید.

برای کولر آبی خود یک سایبان نصب کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که روی راندمان کولر آبی شما تأثیر می‌گذارد، قرار دادن سایبان برای کولر است. از آنجایی که کولر در معرض نور آفتاب قرار دارد، دمای آب داخل کولر افزایش پیدا می‌کند و زودتر بخار می‌شود. در نتیجه کولر به راحتی نمی‌تواند فضا را خنک کند. برای اینکه فضا خنک‌تر شود؛ آن را روی دور تند قرار می‌دهید و این موضوع موجب افزایش قابل توجه مصرف برق می‌شود. اما استفاده از سایبان از این امر جلوگیری می‌کند و از طرفی عمر کولر آبی را نیز افزایش می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر درباره سایبان، پیشنهاد می‌کنیم آموزش گام به گام ساخت و نصب سایبان کولر آبی را بخوانید.

چگونگی ساخت و نصب سایبان کولر آبی
استفاده از سایبان برای کولر موجب می‌شود تا دستگاه شما سریع‌تر هوا را خنک کند و برق و آب کمتری مصرف کند.

پوشال‌های کولر آبی را به موقع تعویض کنید

پوشال‌های کولر آبی بهتر است هر دو سال یکبار عوض شوند، این موضوع روی خنک کردن کولر تأثیر مستقیم دارد و در صورتی که به موقع انجام شود، نیازی به قرار دادن کولر روی درجه زیاد برای سرد کردن هوا نیست. در نتیجه برق کمتری مصرف می‌شود. لازم است بدانید که این موضوع می‌تواند تا 10 درصد موجب کاهش مصرف برق کولر آبی شود.

بهترین زمان تعویض پوشال کولرآبی
برای کاهش مصرف برق و عملکرد بهتر کولر لازم است تا هر ساله پوشال‌های کولر را تعویض کنید و با این کار می‌توانید تا 10 درصد مصرف برق را کاهش دهید.

پمپ آب و دینام را بررسی کنید

پمپ کولر آبی وظیفه گردش آب در دستگاه را بر عهده دارد و فرآیند گردش هوا نیز بر عهده دینام‌ها است. زمانی که در عملکرد این دو بخش اختلال ایجاد شود، مصرف انرژی به طور محسوسی افزایش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از بروز مشکلات در دینام و پمپ آب بهتر است تا این بخش‌ها را از وجود گرد و غبار پاک کنید و در صورت نیاز روغن کاری شود. توجه داشته باشید که روشن ماندن بیشتر از 7 ساعت کولر آبی می‌تواند موجب سوختن دینام کولر آبی شود.

نصب و تعمیر دینام کولر آبی | سرویس پمپ آب کولر آبی
دینام یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کولر آبی است که روشن ماندن کولر بیشتر از 7 ساعت می‌تواند موجب سوختن این قطعه شود.

کولر آبی‌تان را هوشمند کنید

می‌توانید برای کولر آبی‌تان سیستم‌های کلید هوشمند کولر آبی نصب کنید، امکان برنامه‌ریزی و کنترل از راه دور به آن اضافه کنید و از طریق این سیستم‌ها مصرف برق دستگاه را کاهش دهید.

نصب و تعمیر کلید هوشمند کولر آبی
استفاده از سیستم هوشمند در کولرهای آبی به شما کمک می‌کند تا بتوانید استفاده از کولر را زمان‌بندی و کنترل کنید و با این روش در مصرف برق صرفه‌جویی نمایید.

چه سرویس‌هایی لازم است برای کولر آبی شما انجام شود؟

برای اینکه یک کولر آبی به خوبی هوا را خنک کند باید موتور کولر آبی به درستی کار کند و همه اجزا در شرایط درستی به کار خود ادامه دهند، به همین منظور لازم است تا به صورت دوره‌ای و در صورت بروز مشکل در کولرتان خیلی زود اقدام به سرویس آن کنید و مشکل را برطرف نمایید. در ادامه به بخشی از خدماتی که در سرویس و راه‌اندازی کولر آبی انجام می‌شود اشاره شده است:

 • عوض کردن کف کولر
 • نصب کردن سایبان برای کولر آبی
 • شستشوی کولر
 • عوض کردن تسمه کولر
 • تعمیر پوسیدگی کف کولر
 • برطرف کردن نشتی
 • برطرف کردن مشکلات سیم کشی کولر آبی
 • تنظیم کردن شناور کولر
 • عوض کردن برزنت کولر
 • روغن کاری کولر
 • شستن یا تعویض پوشال کولر
 • تنظیم تسمه کولر
 • کنترل اتصالات کولر
 • رفع مشکلات نقشه سیم کشی کولر آبی
 • برطرف کردن مشکلات مربوط به کلید کولر آبی
 • بررسی پمپ کولر آبی

مهم‌ترین مراحل سرویس کردن کولر آبی

کولر را روغن کاری کنید

برای اینکه کولر آبی شما عمر بیشتری داشته باشد و بهتر کار کند، باید دینام، پمپ کولر، موتور و یاتاقان کولر روغن کاری شود.

نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی
یکی از مهم‌ترین بخش‌های سرویس کولر آبی این است که تجهیزات آن به خوبی روغن کاری شوند.

پوشال‌های کولر آبی را تعویض یا در صورت نیاز شستشو دهید

زمانی که پوشال‌های کولر کهنه شوند باید به سرعت اقدام به عوض کردن آن‌ها کنید و پوشال‌ها نیز باید به صورت سالیانه تعویض شوند تا کولر نیز عملکرد بهتری داشته باشد. توجه داشته باشید که در صورت نصب نادرست پوشال‌ها امکان ریختن آب بر روی بدنه و موتور کولر آبی وجود دارد. از طرفی از آن‌جایی که آب بر روی پوشال‌ها جاری می‌شود، این موضوع به مرور موجب ایجاد بوی نامطبوع در آن می‌گردد و به همین دلیل لازم است تا این پوشال‌ها در مواقع لزوم شسته و تعویض شوند.

نحوه شستشو و تمیز کردن پد سلولزی کولر آبی
از آنجایی که پوشال‌ها در معرض خیس شدن قرار دارند، ممکن است بوی نامطبوعی در آن‌ها ایجاد شود. به همین دلیل لازم است تا برای جلوگیری از آلرژی و بوی بد حتماً توسط سرویس کار کولر آبی شسته شوند.

شناور کولر آبی را تنظیم کنید

یکی از مسائل مهمی که باید در سرویس کولر آبی مد نظر قرار دهید، تنظیم کردن شناور کولر و از بین بردن رسوبات اطراف آن است. شناور باید طوری تنظیم شود که آب به بیرون دریچه سرازیر نشود. از طرفی ممکن است در این مرحله نیاز به تمیزکاری و صافی و روغن کاری پمپ باشد که باید در کنار تنظیم شناور انجام شود.

نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی
در هر بار سرویس کولر آبی باید مطمئن شوید که شناور دستگاه تنظیم است و آب به بیرون سرازیر نمی‌شود.

تسمه کولر آبی را تنظیم کنید

تنظیم کردن تسمه از مراحل مهم سرویس کولر آبی است که موجب می‌شود تا فشار مضاعف به کولر وارد نشود. تعمیرکار برای سرویس کولر آبی باید بررسی کند که تسمه خیلی سفت یا خیلی شل نشده باشد. در صورتی که تسمه آسیب دیده باشد و ظاهری نامتناسب پیدا کرده باشد، باید اقدام به تعویض تسمه کنید.

شیوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی
تنظیم کردن تسمه از مراحل مهم سرویس کولر آبی است که موجب می‌شود تا فشار مضاعف به کولر وارد نشود و باید توسط سرویس کار کولر آبی انجام شود.

اتصالات کولر آبی را کنترل کنید

برای اینکه کولر آبی شما بهتر خنک کند و کارایی بالاتری داشته باشد، باید یاتاقان‌ها و پروانه آن را روغن کاری کنید و از محکم بودن پولی‌ها به محور و پیچ و مهره‌ها مطمئن شوید. کوچک‌ترین مشکلی در این اتصالات می‌تواند عملکرد کولر را تحت شعاع قرار دهد، به همین دلیل بهتر است ایرادات همه اتصالات برطرف شوند.

اگر مراحل سرویس کولر آبی برایتان فنی هستند و در این زمینه تخصص کافی ندارید، می‌توانید از طریق لینک زیر برای ثبت سفارش سرویس و نگهداری کولر آبی توسط متخصصین این کار اقدام کنید:

اتصالات و نقشه سیم کشی کولر آبی
در زمان سرویس و نصب کولر آبی لازم است تا همه اتصالات با دقت بررسی شوند و مطمئن شوید که همه اجزای کولر عملکرد درستی دارند.

چرا نصب سایبان کولر آبی اهمیت زیادی دارد؟

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای جلوگیری از بالا رفتن مصرف آب و برق توسط کولر آبی و همچنین بهبود کارایی این دستگاه این است که از سایبان استفاده کنید. این کار موجب می‌شود تا آب درون کولر و همچنین موتور کولر آبی شما با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید کمتر داغ شود و از طرفی کولر شما نیز با قرار گرفتن این سایبان، می‌تواند بهتر فضا را خنک کند و لازم نیست برای خنک کردن، حتماً کلید کولر آبی را روی درجه زیادی قرار دهید.

به طور کلی مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از سایبان کولر آبی عبارت‌اند از:

 • کاهش مصرف آب تا 35 درصد
 • کاهش مصرف برق تا 50 درصد
 • افزایش بازدهی و طول عمر کولر
 • محافظت از بدنه و تجهیزات کولر در برابر تخریب و زنگ‌زدگی
 • کاهش هزینه برق و آب
 • بالا بردن توان کولر برای خنک کردن محیط
 • جلوگیری از ایجاد خاک و فضولات بر روی تجهیزات کولر
 • سرعت خنک کردن کولر
نحوه انتخاب سایبان مناسب برای کولر آبی
زمانی که برای کولر آبی منزلتان از سایبان استفاده نمی‌کنید، کولر به درستی هوا را خنک نمی‌کند به همین منظور مجبور می‌شوید تا کلید کولر آبی را روی درجه زیاد قرار دهید.

برای تهیه سایبان کولر آبی می‌توان از صفحات و اجناس متفاوتی همچون فوم، یونولیت، برزنت، حصیر، ایرانیت، پروفیل و… استفاده کرد. مهم‌ترین موضوعی که باید در مورد نصب سایبان کولر آبی مد نظر داشته باشید این است که این سایبان باید کاملا ابعاد کولر را تحت پوشش قرار دهد. این سایبان باید هم سایبان خوبی برای گرما و نور باشد و هم اینکه بتواند از کولر در برابر برف و باران و باد محافظت کند. علاوه بر این امروزه سایبان‌هایی به صورت آماده و استاندارد در بازار هستند که کاملا اصولی و مناسب برای کولر آبی شما تهیه شده‌اند و گزینه فوق‌العاده‌ای برای شما هستند.

برای تهیه سایبان کولر باید ابتدا طول و عرض کولر آبی‌تان را به طور دقیق اندازه بگیرید و بعد یک سایبان آماده برای آن سفارش دهید و یا با استفاده از صفحات مجاز برای این کار یک سایبان درست کنید. توجه داشته باشید که بهترین نوع سایبان باید حتماً ضد آب و مقاوم باشد و از طرفی روزنه‌های ریزی نیز برای عبور هوا داشته باشد. فراموش نکنید که بهتر است سایبان طوری بر روی کولر قرار بگیرد که حداقل نیم متر از اطراف را نیز پوشش دهد.

محاسبه ابعاد سایبان کولر آبی
برای نصب سایبان کولر لازم است تا ابتدا ابعاد کولر را با دقت اندازه بگیرید و بعد طوری آن را روی کولر قرار دهید که حداقل نیم متر از اطراف کولر را نیز بپوشاند و یا دقیقا روی کولر را بپوشاند تا آفتاب و برف و باران با کولر برخورد نداشته باشد.

چه زمانی نیاز به بررسی و نصب کلید کولر آبی است؟

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمان راه‌اندازی کولر متوجه می‌شوید که کلید کولر آبی منزلتان درست کار نمی‌کند و نیاز به بررسی دارد. در این شرایط معمولاً لازم است سیم کشی کولر آبی را بررسی کنید و نگاهی به نقشه کلید کولر آبی بیندازید. برخی مواقع نقشه کلید کولر آبی از ابتدا مشکل دارد و لازم است توسط فردی متخصص به طور دقیق بررسی و اصلاح شود. فراموش نکنید که برای نصب کلید کولر آبی لازم است تا حتماً از فردی با تجربه کمک بگیرید. کلید کولر آبی 3 بخش دارد که شامل کلید یک پل پمپ آب، کلید یک پل موتور و کلید تبدیل برای دور تند و کند است.

در زمان بررسی نقشه کلید کولر آبی حتماً توجه داشته باشید که برای دور تند و دور کند کولر دو رشته کولر وجود دارد که باید درست وصل شوند وگرنه در زمان تنظیم کولر دچار مشکل خواهید شد. دکمه دیگری که برای تنظیم کولر شما وجود دارد مربوط به پمپ کولر آبی است و باید از نصب درست سیم کشی کولر آبی در این بخش نیز مطمئن شوید.

بررسی نقشه کلید کولر آبی | مراحل سرویس کولر آبی
زمانی که دکمه‌های تنظیم کولر به درستی کار نکند لازم است تا از فردی متخصص برای بررسی کلید کولر آبی منزلتان کمک بگیرید.

چرا باید تعمیر و سرویس کولر آبی را به دست افراد متخصص بسپارید؟

سیستم کولرهای آبی به این صورت است که برای بهبود کارایی و عملکرد درست به صورت سالیانه و دوره‌ای نیاز به سرویس کردن دارند. کولرهای آبی با خارج کردن هوای درون خانه، هوای خنک وارد محیط می‌کنند و این موضوع موجب می‌شود تا فیلترهای کولر آبی خیلی زود کثیف شوند و از طرفی عملکرد طبیعی کولر را مختل کنند.

از طرفی زمانی که شما بدون هیچ تخصصی اقدام به سرویس یا تعمیر کولر آبی کنید، ممکن است به جای برطرف کردن مشکل کولر، مشکلی به آن اضافه کنید و به تجهیزات و اجزای کولر آسیب برسانید. در صورت خراب شدن تنها بخشی از تجهیزات کولر آبی شما هزینه آن ممکن است از هزینه کلی سرویس کولر آبی بیشتر شود. از این رو بهتر است که بدون هیچ تردید به طور سالانه برای بررسی کولر از یک سرویس کار کولر آبی کمک بگیرید.

خدمات راه‌اندازی و نصب کولر آبی استادکار
بهتر است که راه‌اندازی و نصب کولر آبی منزلتان را به یک سرویس کار کولر آبی باتجربه بسپارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

بهترین زمان برای سرویس کولر آبی

برای اطمینان از عملکرد درست کولر آبی در طول فصول گرم بهتر است بازبینی، تعمیرات کلی و سرویس کولر آبی را هر سال تکرار نمایید. از این رو، سرویس سالیانه کولرهای آبی را می‌توانیم به دو بخش تقسیم کنیم:

 • سرویس کولر آبی پیش از فصل گرما
 • سرویس کولر آبی پس از فصل گرما

بیشتر بدانید: چگونگی کارکرد کولر آبی

اهمیت سرویس فصلی کولر آبی | بهترین زمان برای سرویس کولر آبی
در پایان فصل گرما دریچه‌های خروجی هوای کولر را ببندید. برای جلوگیری از تبادل و اتلاف انرژی می‌توانید از برچسب‌های مخصوص دریچه کولر نیز استفاده نمایید. در آغاز فصل گرما پیش از عملیات سرویس کولر آبی برچسب‌ها را بکنید و دریچه‌ها را باز نمایید.

سرویس کولر آبی پیش از فصل گرما

برای آماده‌سازی و راه‌اندازی کولر آبی در آغاز فصل گرما مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- ابتدا جریان برق اصلی کولر را قطع نمایید و از خاموش بودن کولر مطمئن شوید. اگر در فصل سرما دریچه‌های خروجی هوای اتاق‌ها را بسته‌اید، پیش از شروع به کار آنها را باز نمایید.

۲- شبکه‌ها یا پانل‌های پیرامونی کولر را جدا کنید و وضعیت پوشال‌ها یا پدهای سلولزی را بررسی نمایید. پوشال کولر معمولا هر دو سال یک بار و پدهای سلولزی معمولا هر چهار سال یک بار نیاز به تعویض دارند. پوشال‌ها یا پدهای سلولزی را شستشو دهید تا از آلودگی‌ها پاک شوند.

۳- پروانه، بدنه داخلی و کف کولر را شستشو دهید تا از گرد و خاک، رسوبات و زنگار پاک شوند. بهتر است در پایان فصل گرما و هنگام از کار انداختن کولر، بخش‌های زنگ زده را رنگ‌کاری کنید و سوراخ‌های ایجاد شده در بدنه را ترمیم نمایید.

۴- جاروغنی‌های روی موتور الکتریکی و یاتاقان‌های کولر را روغن‌کاری کنید. پولی‌ها را با دو دست بچرخانید و مطمئن شوید مانعی در حرکتشان وجود ندارد. وضعیت تسمه را بررسی کنید و در صورت بریدگی یا ساییدگی آن را تعویض نمایید. دقت کنید که تسمه و پولی‌های موتور و پروانه (توربین) در یک راستا باشند.

۵- پمپ آب را از جای خود خارج کنید، رسوبات اطراف پروانه‌ها و صافی آن را تمیز نمایید و دوباره در جای خود قرار دهید. تشتک کولر را از آب پر کرده و پمپ آب را روشن کنید. گردش آب را در شیلنگ، سه‌راهه و آب‌پخش‌کن‌ها بررسی نمایید و مطمئن شوید انسدادی در مسیر آب وجود ندارد. برای کاهش گرفتگی‌های ناشی از رسوب و ته‌نشینی املاح موجود در آب می‌توانید از راهکارهای رفع شوره کولر و انواع رسوبگیرهای موجود در بازار استفاده کنید.

راهنمای سرویس سالیانه کولر آبی
گرد و خاک، املاح و رسوبات آب در مجرای آبرسانی و سایر اجزای کولر ته‌نشین گشته و مانع گردش صحیح آب و عملکرد درست قطعات کولر می‌شوند.

۶- ناودان‌های پخش‌کننده آب را چک کنید و رسوبات آب را از منافذ آنها بزدایید. تجهیزات آبرسانی و تخلیه را بررسی نمایید تا از عدم نشتی آب اطمینان حاصل کنید.

۷- از عملکرد درست شناور مطمئن شوید و در صورت خرابی آن را تعویض یا تعمیر نمایید. شناور باید طوری تنظیم شود که آب از تشتک یا سوپاپ سرریز نگردد.

۸- هنگام راه‌اندازی کولر ابتدا پمپ آب را حدود ده دقیقه روشن کنید تا پوشال‌ها یا پدهای سلولزی خیس شوند. یک تکه پارچه خیس جلوی دریچه‌های خروجی هوای کولر بگیرید تا هنگام روشن کردن موتور گرد و خاک موجود در کانال کولر در فضای خانه پراکنده نشود.

۹- شدت باد و میزان خنک‌کنندگی را بررسی کنید و از کارکرد صحیح موتور و اجزای مکانیکی و الکتریکی کولر اطمینان حاصل کنید.

۱۰- در صورتی که از ایرادات رایج کولرهای آبی و نحوه برطرف نمودن آنها اطلاعی ندارید، می‌توانید از تعمیرکاران متخصص در این زمینه بهره بگیرید.

مراحل خدمات سرویس کولر آبی توسط استادکار
برای بازبینی، تعمیر و تعویض موتور، قطعات الکتریکی و سیم‌کشی کولر آبی از افراد متخصص کمک بگیرید.

سرویس کولر آبی پس از فصل گرما

زمانی که فصل گرما به پایان رسید، باید کولر آبی را جمع‌آوری نمایید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. جریان برق اصلی کولر را قطع نمایید و از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 2. پمپ آب را از جایش خارج کرده و صافی و محل قرارگیری آن را تمیز نمایید.
 3. آب تشتک را تخلیه کنید و بدنه داخلی کولر و توربین را تمیز نمایید.
 4. شبکه‌های کولر را در جای خود قرار داده و روی بدنه کولر را با برزنت یپوشانید.

نکته: پس از فصل گرما و هنگام از کار انداختن کولر آبی می‌توانید موتور و پمپ آب را از کولر جدا نموده و پس از روغن‌کاری در جایی دور از رطوبت نگهداری کنید؛ چرا که زنگ‌زدگی سیم‌پیچ موتور در اثر رطوبت یکی از دلایل عمده سوختن موتور الکتریکی کولر به شمار می‌رود. با روغن‌کاری و سرویس موتور پیش از آغاز فصل گرما و نگهداری صحیح کولر آبی در زمستان می‌توان عمر مفید موتور را افزایش داد.

اهمیت سرویس موتور کولر آبی

موتور کولر آبی به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای کولر شما نثش مهمی در عملکرد آن دارد و چنانچه آسیبی به آن وارد شود، ممکن است در گرم‌ترین روز سال ناگهان از کار بیفتد. در موتور کولر آبی قطعه‌ای به نام یاتاقان وجود دارد که پایه‌های پروانه کولر در آن قرار دارد. این یاتاقان‌ها دارای بخشی به نام بلبرینگ‌ هستند که روغن کاری آن‌ها برای کارکردن درست کولر و همچنین بالا بردن عمر موتور نقش مهمی دارد. زمانی که این بلبرینگ‌ها خشک باشند، با روشن کردن کولر سر و صدایی از آن شنیده می‌شود که نشان‌ دهنده خشک بودن این قطعات است.

بهترین زمان برای روغن کاری و سرویس موتور کولر آبی قبل از استفاده مجدد در فصل گرم سال است که کولر چند ماه بدون استفاده مانده و گرد و غبار زیادی روی بخش‌های مختلف آن نشسته است که این موضوع موجب خشک شدن موتور و آسیب به آن می‌شود. به همین منظور بهتر است قبل از روشن کردن کولر در فصل گرما حتماً آن را به خوبی روغن کاری کنید.

سرویس و تعمیر کولر آبی با توجه به برند آن

در این بخش از این مقاله قصد داریم تا نگاهی به نوع سرویس کولر آبی برای رایج‌ترین برندهای کولر آبی بیندازیم:

سرویس کولر آبی ارج

ارج یکی از برندهای شناخته شده کولر آبی است که در بسیاری از ساختمان‌ها از آن استفاده می‌شود و از این رو اکثر تعمیرکاران به تعمیر کولر آبی ارج آشنایی دارند. لازم است قبل از درخواست تعمیر یا سرویس کولر آبی ارج حتماً مطمئن شوید که سرویس‌ کار اطلاعات و تجربیات کافی در این زمینه داشته باشد.

خدمات تعمیر و سرویس کولر آبی ارج
برای تعمیر کولر آبی ارج لازم است تا از فردی متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

سرویس کولر آبی آبسال

همانطور که می‌دانید علی‌رغم شباهتی که تعمیر و سرویس انواع کولر آبی با هم دارند، لازم است تا در زمان سرویس کولر آبی آبسال منزلتان، حتماً از فردی کمک بگیرید که با برند آبسال آشنایی داشته باشد و در صورت نیاز به تعمیر کولر آبی آبسال بتواند قطعات مربوط به آن را تهیه کند.

سرویس کولر آبی سپهر الکتریک

داشتن تجربه و اطلاعات کافی در زمینه تعمیر انواع کولر توسط سرویس کاران به شما این فرصت را می‌دهد تا بدون هیچ نگرانی تعمیر کولر آبی سپهر الکتریک خود را به آن‌ها واگذار کنید و یا هر ساله قبل از راه‌اندازی مجدد دستگاه اقدام به سرویس کولر آبی سپهر الکتریک خود کنید.

خدمات تعمیر و سرویس کولر آبی سپهر الکتریک
برای تعمیر کولر آبی سپهر الکتریک می‌توانید در وب‌سایت یا اپلیکیشن استادکار ثبت نام کنید تا بهترین تعمیرکاران سطح شهر را به شما معرفی کنیم.

سرویس کولر آبی آزمایش

یکی دیگر از برندهای کولر آبی که به وفور از آن استفاده می‌شود، کولر آبی آزمایش است. به همین منظور اگر از یک تکنسین باتجربه‌ یا شرکت معتبرِ معرفیِ افراد ماهر همچون استادکار کمک بگیرید، تعمیر کولر آبی آزمایش نیز به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد.

سرویس کولر آبی لورچ

واگذار کردن تعمیر کولر آبی لورچ به یک تکنسین مجرب و باتجربه به شما این اطمینان را می‌دهد که بعد از تعمیر و سرویس کولر آبی لورچ منزلتان با مشکلی روبرو نخواهید شد و در صورت بروز مشکل نیز می‌توانید هر لحظه از خدمات مطمئن چنین افرادی استفاده کنید.

خدمات تعمیر و سرویس کولر آبی لورچ
لورچ یکی دیگر از برندهای رایج کولر آبی است که برای تعمیر کولر آبی لورچ بهتر است از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

سرویس سایر کولرهای آبی

کولر آبی پارس، سرویس کولر آبی الکترواستیل و همچنین سرویس کولر آبی اسنوا نیز از دیگر برندهای رایج مورد استفاده هستند که برای تعمیر و راه‌اندازی آن‌ها نیز می‌توانید با ثبت نام در پلتفرم استادکار، از یک تکنسین ماهر و باتجربه برای این کار کمک بگیرید.

سخن پایانی

سیستم کولر آبی دارای محیطی گرم و مرطوب است و بستر مناسبی برای رشد باکتری و قارچ و گسترش انواع آلودگی به شمار می‌رود. از طرف دیگر، رسوبات آب، گرفتگی مجرای آبرسانی و تخلیه، زنگ‌زدگی و خرابی اجزای داخلی کولر بر عملکرد بهینه کولرهای آبی تاثیر نامطلوبی می‌گذارند. با تمیزکاری، نگهداری صحیح و سرویس کولر آبی به طور دوره‌ای و مرتب می‌توانید از مشکلاتی نظیر بوی ناخوشایند کولر، داغ کردن موتور کولر، فرسودگی، سروصدای قطعات و… جلوگیری نمایید، عمر مفید و بازدهی کولر خود را افزایش دهید و در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی کنید.

همچنین برای مشورت با متخصصان و استفاده از خدمات نصب، راه‌اندازی، تعمیر و سرویس کولر آبی خانه یا محل کارتان می‌توانید از طریق اپلیکیشن یا وبسایت استادکار سفارش خود را ثبت نمایید.

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

 • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
 • رفع نشتی کف کولر
 • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
 • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =